Προς το περιεχόμενο

Η επιλογή Wi-Fi Assist του iOS 9, «σκοτώνει» το πακέτο δεδομένων σας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λεγε ο,τι θες φιλε μου, εγω το θεωρω γελοιο να βλεπω διπλα μου ολα τα κομπλεξικα να μαζευουν ευρω ευρω τα λεφτα, για να παρουν ενα αι φον, το οποιο θα το κρατησουν και κανα 4αρι χρονια γιατι φυσικα με το ζορι εχουν να φανε (και να τρεμουν μην παθει τιποτα, μονο μασαζ δεν θα κανουν στο κινητο), και να σου λενε κανε αναπ. ή δεν εχω δεδομενα για viber..

Ναι, ειναι γελοιο και αμεσα συγκρισιμο με το παραδειγμα που ειπα. Απο εκει και περα ο καθε ενας κανει ο,τι θελει, αλλα οταν βλεπω οτι ολοι αυτοι πετανε και μια φωτο το καινουριο τους κινητο στο FB, καταλαβαινεις πολυ καλα οτι γινεται καθαρα για να καλυψουν τα κομπλεξ τους και το ελλειμα προσωπικοτητας....

 

 

Συμφωνω απολυτα με αυτο που λες, απλα το σχολιασα οτι ειναι τραγικο..και δειχνει την καταντια της κοινωνιας μας που στερειται αξιων, αλλα στηριζεται μονο στις υλικες απολαυσεις. Και μη μου πειτε οτι αν παρεις σε καμια γκομενα αι φον δεν πονταρεις με σαφες πλεονεκτημα για να σου κατσει, γιατι εχω βαρεθει να το βλεπω το σκηνικο.

 

Παρολα αυτα, το να μαθεις να χειριζεσαι αυτο το μαραφετι που πληρωνεις 1000 ευρω, ειναι τουλαχιστον αυτονοητο!!

Αν και δεν διαβαζω manual, οταν παιρνω μια συσκευη ψαχνω οολα τα μενου και υπομενου και ξερω ολα τι κανουν, ασχετως αν ποτε δεν χρησιμοποιω τα περισσοτερα απο αυτα.

 

Αυτο ονομαζεται απλα συνειδητοποιημενος καταναλωτης, και συνδυασμο με το οτι εχω κινητο και συνδεση για να καλυπτω τις αναγκες μου, ονομαζομαι και ορθολογικος καταναλωτης..

Αυτα τα 2 ειναι ο εχθρος των εταιρειων γιατι οι μισες να μην πω το 90% αυτων δε θα ειχαν λογο υπαρξης αν ηταν ολοι σαν εμενα. Δεν λεω οτι ειμαι σωστος, λεω τι ειμαι στο κομματι των κινητων και πως θα με χαρακτηριζε ενας οικονομολογος.

 

Το αν η "αξία" μετριέται σε λειτουργικότητα (δηλαδή παράγω δουλειά, άρα βγάζω λεφτά από αυτό) ή μούρη ή γούστο ή ντιζάιν ή όπως αλλιώς θες να το πεις, αυτό είναι ένα άλλο θέμα. Η "αξία" σαν αξία λοιπόν δεν είναι μετρήσιμη, αλλιώς θα είχαμε όλοι ένα fiat punto και θα κάναμε τη δουλειά μας και τέλος. Από δική σου πλευρά, λες είναι ντροπή ο άλλος να έχει ένα τηλ 800 ευρώ και να μην έχει μονάδες. Την ίδια στιγμή όμως ο άλλος μπορεί να έχει καλλιτεχνική φλέβα μέσα του και να φτιάχνεται όλη του η διάθεση όταν βλέπει αντικείμενα με ωραίο design, δεν μπορείς να του το "κόψεις" αυτό. 

 

Επειδή λοιπόν ζούμε σε μία κοινωνία (παγκόσμια) η οποία τροφοδοτείται από το image, κάποια πράγματα είναι αναγκαίο κακό, και θα τα κάνεις επειδή θέλεις να είσαι κομμάτι τη συγκεκριμένης ομάδας ανθρώπων που επέλεξες ή έτυχε να κάνεις παρέα. ΦΥΣΙΚΑ και συμφωνώ μαζί σου ότι δείχνει τον ξεπεσμό των αξιών, ειδικά στις μέρες μας, αλλά αυτό ακριβώς είναι ένα μόνο από τα χαρακτηριστικά που μας κάνουν διαφορετικούς. :) 

 

Με αυτό το δεδομένο λοιπόν στην άκρη, και μιλώντας καθαρά και μόνο για το feature, δεν μπορεί η κάθε εταιρία να ενδιαφερθεί για το αν εσύ ή εγώ μπορούμε ή όχι να υποστηρίξουμε οικονομικά αυτό που προσφέρει. Όταν το μεγαλύτερο ποσοστό αγοραστών κατ'αρχάς ζει σε χώρες που το κόστος ανά mb είναι πολύ πιο φθηνό από την κουράδα στο χάρτι που λέγεται ελλάδα, και τη στιγμή που οι μισθοί τους είναι πολύ καλύτεροι, ΓΙΑΤΙ να ασχοληθεί να το κάνει non-default? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν η "αξία" μετριέται σε λειτουργικότητα (δηλαδή παράγω δουλειά, άρα βγάζω λεφτά από αυτό) ή μούρη ή γούστο ή ντιζάιν ή όπως αλλιώς θες να το πεις, αυτό είναι ένα άλλο θέμα. Η "αξία" σαν αξία λοιπόν δεν είναι μετρήσιμη, αλλιώς θα είχαμε όλοι ένα fiat punto και θα κάναμε τη δουλειά μας και τέλος. Από δική σου πλευρά, λες είναι ντροπή ο άλλος να έχει ένα τηλ 800 ευρώ και να μην έχει μονάδες. Την ίδια στιγμή όμως ο άλλος μπορεί να έχει καλλιτεχνική φλέβα μέσα του και να φτιάχνεται όλη του η διάθεση όταν βλέπει αντικείμενα με ωραίο design, δεν μπορείς να του το "κόψεις" αυτό. 

 

Επειδή λοιπόν ζούμε σε μία κοινωνία (παγκόσμια) η οποία τροφοδοτείται από το image, κάποια πράγματα είναι αναγκαίο κακό, και θα τα κάνεις επειδή θέλεις να είσαι κομμάτι τη συγκεκριμένης ομάδας ανθρώπων που επέλεξες ή έτυχε να κάνεις παρέα. ΦΥΣΙΚΑ και συμφωνώ μαζί σου ότι δείχνει τον ξεπεσμό των αξιών, ειδικά στις μέρες μας, αλλά αυτό ακριβώς είναι ένα μόνο από τα χαρακτηριστικά που μας κάνουν διαφορετικούς. :)

 

Με αυτό το δεδομένο λοιπόν στην άκρη, και μιλώντας καθαρά και μόνο για το feature, δεν μπορεί η κάθε εταιρία να ενδιαφερθεί για το αν εσύ ή εγώ μπορούμε ή όχι να υποστηρίξουμε οικονομικά αυτό που προσφέρει. Όταν το μεγαλύτερο ποσοστό αγοραστών κατ'αρχάς ζει σε χώρες που το κόστος ανά mb είναι πολύ πιο φθηνό από την κουράδα στο χάρτι που λέγεται ελλάδα, και τη στιγμή που οι μισθοί τους είναι πολύ καλύτεροι, ΓΙΑΤΙ να ασχοληθεί να το κάνει non-default? 

 

Καπου μπερδευεσαι, γιατι λεμε το ιδιο...

Δες τα προηγουμενα μηνυματα μου, λεω οτι ειναι αυτονοητο να το εχει ενεργο by default...και απλα λεω οτι ειναι τραγικο να μην ψαχνεις το μενου κτλ, ειδικα στα δικτυα οπου μπορει να χρεωθεις και ποσο μαλλον οταν τρεμεις μη σου φαει την καρτα..

Αφου το πηρες λοιπον και δεν εχεις να του βαλεις καρτα (οχι εσυ,μιλαω γενικα), ψαξε τις ρυθμισεις που αφορουν οτιδηποτε χρεωσιμο να δεις, ειναι ολα οκ?

Κατα τα αλλα, γιατι οσοι εχουν καλλιτεχνικη φλεβα μονο το αι φον τους αρεσει? Και το ρωταω πραγματικα γιατι το ακουω συχνα..ή μηπως ειναι μια δικαιολογια για να απαντηθει το κομπλεξ που εχουν μερικοι να το αποκτησουν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...