Προς το περιεχόμενο

Surface Book, ο "καλύτερος φορητός υπολογιστής" του κόσμου...από τη Microsoft


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό δεν ισχύει γιατί όλα είναι θέμα συνεργασιών πχ στην τελευταία παρουσίαση της, η Apple είχε φέρει ανθρώπους από την Adobe μέχρι και την Microsoft.

Τα Mac είναι για όλες τους δουλειές αλλά όλα είναι θέμα οικοσυστήματος άλλωστε αυτό είναι και το μεγάλο πλεονέκτημα των Mac/OsX/iOS και PC/windows/wp ενάντια στο Android.

Για να αποδείξω τα λεγόμενα μου παραθεσα το Link... αν κάνεις κλικ στα + και - σε ολες τις κατηγορίες θα δεις οτι δεν εχει ουτε το 30% αλλα anyway. ΔΕΝ ειναι ετσι οπως το λες γτ η Autodesk η εταιρια παραγωγής του πιο διαδεδομενου σχεδιαστικου προγραμματος στον κόσμο έκανε την κίνηση το έβγαλε στην αγορα με φανφαρες και μαρκετιστες της Apple και το παρουσιασανε σαν ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ software της δεκαετίας και μετα απο ανακοίνωση και ερώτηση εμου προς την Autodesk πήρα επίσημη απάντηση απο την εταιρία οτι οι δυνατότητες του προγράμματος είναι και θα είναι "κουτσουρεμενες" λόγο όπως μου ειπανε τον "restrictions to the source code". εδω δεν βγάλανε έκδοση 2015 αλλα και ουτε 2016... τι να λέμε τωρα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 290
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι και εγώ; Γιατί έβγαλε και Surface Pro 4; Το book δεν κάνει την ίδια δουλειά; Αφού βγαίνει ή οθόνη και το κάνεις tablet;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως παρατηρώ ότι όταν βγάζει η Apple ένα καινούργιο προιόν μπαίνουν οι haters και κράζουν. Όταν βγάζει η microsoft ένα καινούργιο προιόν μπαίνουμε εμείς τα apple fan boys και παραδεχόμαστε την όποια καινοτομία έχει φέρει το νέο προιόν και ευχόμαστε καλές πωλήσεις.

 

Πόσο κομπλεξικοί μπορεί να είστε όλοι εσείς που κράζετε την Apple. Γατάκια (για να μην σας χαρακτηρίσω αλλιώς) ξεχνάτε εύκολα μου φαίνεται.

 

Έχετε καταλάβει ποιός άνοιξε το δρόμο για όλα αυτά τα προιόντα ????? Για πάμε να θυμηθούμε πώς ήταν τα κινητά το 2006 και τί ακριβώς συνέβη το 2007 με την έλευση του iphone

 

 

Σε αυτο πρεπει να συμφωνησω. Πριν παρω το iphone ειχα ενα htc με τα της τοτε εποχης windows mobile με πενακι και ηταν οτι καλυτερο μπορουσες να εχεις τοτε. Και ξαφνικα βγαζει η apple το iphone που ηταν απλα μιλια μπροστα απο οτιδηποτε μπορουσες να φανταστεις.  Mεχρι τοτε, το touch ηταν μελλον και το καλυτερο touch ηταν οπως προειπα με πενακι και απαισιο. Δεν υπηρχε το να κανεις update το κινητο σου, ουτε να εχεις app store της προκοπης και τα 8gb εσωτερικη μνημη ηταν μελλον οταν μια sdcard 4gb ηταν πανακριβη! Τα κινητα αλλαξαν επειδη απλα επρεπε να ακουλουθησουν τις εξελιξεις ωστε να μην μεινουν πισω. Και ολο αυτο ξεκινησε απο το iphone.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακριβεια ειχα αυτο: http://i1.expansys.com/img/b/139981/htc-p3600-pocket-pc.jpg

 

Και βγαινει το πρωτο iphone: http://img.welt.de/img/webwelt/crop132683698/908973323-ci3x2l-w540/iphone-2g.jpg

 

Μιλαμε για την μερα με την νυχτα τοτε. Μετα το πουλησα και αγορασα το 3g. Kαι μετα το 4. Ακομα μπροστα μου το εχω και παιζει ακομα σαν την πρωτη μερα που το πηρα και ας περασαν μετα απο αυτο γενιες και γενιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμορφο δείχνει αλλά πανάκριβο ακόμα και σε σχέση με το macbook pro, για να βάλεις 16gb μνήμης έχεις μόνο την επιλογή του ακριβότερου μοντέλου, δηλαδή 2700.
Πάντως κακώς γίνεται σύγκριση με το macbook, μιας και εκεί που υπερτερεί περισσότερο το macbook είναι στο λειτουργικό, απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό τα δύο προϊόντα...

Βέβαια, σε αυτό φταίει η ίδια η microsoft που ονόμασε το προϊόν της surface book για να παραπέμπει στα macbook, όχι κι η καλύτερη μάρκετινγκ κίνηση κατά τη γνώμη μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι και εγώ; Γιατί έβγαλε και Surface Pro 4; Το book δεν κάνει την ίδια δουλειά; Αφού βγαίνει ή οθόνη και το κάνεις tablet;

Όχι στα ίδια λεφτά όμως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπωσιακό δημιούργημα από τη Microsoft και παραγματική καινοτομία στο χώρο των laptop/tablets. Φαίνεται όμως ότι θα έχει κατά τη γνώμη μου το εξής σημαντικο μειονέκτημα (όπως και όλα τα Surface): 0 repairability, στο δρόμο που χάραξε η γνωστή μας Apple. Στο Surface είναι αδύνατο να αλλάξεις τη μπαταρία χωρίς να το σπάσεις.

Αλήθεια δεν ενοχλεί κανένα να σκάει 2 χιλιάρικα για μια συσκευή της οποίας η μπαταρία θα είναι μετά από 2 χρόνια για πέταμα, και κατ' επέκταση θα μειονεκτεί τρομερά και η συσκευή. Μόνο εμενα με ενδιαφέρει αυτό;

Έχεις δίκιο σ'αυτό. Δυστυχώς όλες οι εταιρείες πλέον πάνε σε προϊόντα "μιας χρήσης" στην ουσία. Το παίρνεις, το δουλεύεις και όταν παλιώσει ή χαλάσει απλά παίρνεις το επόμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά να πώ σε όσους λένε PC είναι ότι λειτουργικό θές του βάζεις :

Δεν είναι απλό laptop , μιλάμε για ultrabook με δυνατότητες tablet και οθόνη αφής.

Εγώ που έχω το lenovo yoga 2 pro δεν μπορώ να το κάνω hackintosh, έπαιξα με 4 διανομές linux για να βρώ κάποιο που να παίζει της προκοπής και έχω χάσει αρκετές λειτουργικότητες και ακόμη και οι drivers για windows 10 είναι μάπα και έχει αρκετά θέματα.

Οπότε δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

 

Επίσης το μόνο που έχω να σχολιάσω περι Apple , τα αγαπώ αλλά με λιγότερα λεφτά παίρνεις καλύτερες δυνατότητες. Το OSX όμως συγνώμη δεν μπορώ να το συγκρίνω με καμία version των Windows έστω και μετά απο τόσα χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφως καλυτερο απο την προταση της apple, αλλα η αντιγραφη παει συννεφο, μεχρι και τον εσωτερικο σχεδιασμο των macbook εκλεψε η ms, σε καποια φαση νομιζα ετσι οπως γυριζε θα δω και το μηλαρακι απο πισω. Τεμπεληδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφως καλυτερο απο την προταση της apple, αλλα η αντιγραφη παει συννεφο, μεχρι και τον εσωτερικο σχεδιασμο των macbook εκλεψε η ms, σε καποια φαση νομιζα ετσι οπως γυριζε θα δω και το μηλαρακι απο πισω. Τεμπεληδες.

Ακόμα και οι βίδες, ίδιες είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο σ'αυτό. Δυστυχώς όλες οι εταιρείες πλέον πάνε σε προϊόντα "μιας χρήσης" στην ουσία. Το παίρνεις, το δουλεύεις και όταν παλιώσει ή χαλάσει απλά παίρνεις το επόμενο

μια χαρα μπορεις να αλλαξεις μπαταρια, οπως μπορεις να αλλαξεις και στα MacBook. Απλα πρεπει να το κανεις μεσω Apple, και για τα MacBook κοστιζει ~150 ευρα.

Αν ήμουν Mac user, θα ντρεπόμουν.

Τι φαση; Μονη αμεση συγκριση ειναι με 13αρη, με 15αρη Macbook Pro δεν υπαρχει, εχεις και 16gb ram χωρις να πας στο high tier model.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο προιον , αλλα σε κανα χρονο θα αναλυουμε γιατι τελικα ΔΕΝ πουλησε...

Δε μας λες και τα 6 νουμερα του λοτο, αφου ξερεις το μελλον?

Ποτε ξανα εβγαλε λαπτοπ η Microsoft και δεν πουλησε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα μπορεις να αλλαξεις μπαταρια, οπως μπορεις να αλλαξεις και στα MacBook. Απλα πρεπει να το κανεις μεσω Apple, και για τα MacBook κοστιζει ~150 ευρα.

 

Η ουσία είναι δεν έχουν καμία σχέση με επισκευή συμβατικού λάπτοπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασες να πεις για τους ιούς, τα format και τα blue screen of death.

Καλα ξεχασα γιατι απεχω απο windows....τωρα που το λες ομως εβαλα winodw 7 with bootcamp στον imac  μονο για να παιζω nba2k και για ενα αλλο παλιο προγραμμα που μου αρεσε κ το ηθελα αλλα χωρις να κανω πολλα στα windows καταφερε κ εγινε χαμος απο ιους και σπαμ και και και ... αγανακτησα κ τα εσβησα !!! αλλο επιπεδο το ΟS οποιος δουλευει ξερει και 8α καταλαβει!

Συγνώμη αλλα 7αρια εχω ειμαι επαγγελματίας κουμπώνω ξεκουμπώνω software & hardware και 3 χρονια οχι φορματ δεν ηθελε αλλα ουτε ποιο αργο εγινε. Τωρα δε με τα 10αρια απλα σκοτώνει το εργαλειο μου... μήπως αναφέρεσε σε windows περασμένης δεκαετίας προς το 90' και τα λες? εχω να δω μπλε οθόνη Η να κολήσει pc με windows απο εποχές S-vista... και δε στο λεω με ειρωνεία ή καποια εμπάθεια. 

Αλλωστε μην ξεχνάς οτι το ένα λειτουργικό ήταν με συμβατό με συγκεκριμένο ΜΟΝΟ Hardware ενώ τα Windows ηταν συμβατα και αναγνώριζαν τα πάντα.

Πλεον και τα δύο λειτουργικά εγω προσωπικα τα θεωρώ πλεον σταθερότατα και ωριμα. Πλεον ειναι θέμα συνήθειας και προτίμησεων. 

και ενα τελευταιο... τα mac ειναι για γραφιστες κτλ κτλ τκλ εμεις που ειμαστε μηχανικοί ενα Autocad θελουμε κτλ και δεν εχει... εχει δλδ αλλα ειναι κουτσουρεμένο γτ η Apple δεν δίνει προσβαση στο πηγαιο κώδικα με αποτελεσμα τα προγραμματα αυτα να ειναι κουτσουρεμενα και με λιγοτερο απο 30% σε δυνατότητες λόγο περιορισμών ξανα λέω του λειτουργικού.

 

http://www.autodesk.com/products/autocad/compare/compare-products/autocad_2016-vs-autodesk_autocad_lt_2016-vs-autocad_for_mac_2016

Τα λες καλα και αν εισαι οκ με αυτο που εχεις πραγματικα μπραβο κ αλλωστε αυτο ειναι το ζητουμενο ! απλα το Οs ειναι αλλο επιπεδο αλλο πραγμα αν το δουλεψεις κ το μαθεις θα καταλαβεις τι εννοω αν δ το ξερεις δ θα μπορεσεις ποτε να καταλαβεις....δ θελω να κατηγορησω τα winodws τους εχω δωσει πολλες μκρες ευκαιριες ομως και με κρεμασαν ! Καλη συνεχεια !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...