Προς το περιεχόμενο

*Ζεσταμα και Παγωμα του κινητηρα μας!*


Cesar Sugar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάλι σε όσα manual αυτοκινήτων έχω δει(που δεν είναι και λίγα), ο κατασκευαστής προτείνει αλλαγή λαδιών κάθε x χιλιόμετρα ή κάθε 12 μήνες, όποιο έρθει πρώτο. Και αυτό είναι λογικό επειδή τα λάδια οξειδώνονται. Πολύ αμφιβάλλω αν υπάρχει κατασκευαστής που να προτείνει αλλαγή λαδιών κάθε 2 χρόνια όπως γράφτηκε παραπάνω.

Στο δικό μου πάντως λέει σέρβις κάθε 30000 χιλιόμετρα και στο μεταξύ να τσεκάρεις αν χρειάζεται να συμπληρώσεις λίγο λάδι ή άλλα υγρά, πίεση στα λάστιχα κλπ. Δεν το κάνω (αλλάζω κάθε 10-11 χιλιάδες) αλλά έτσι γράφει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το φυσιολογικό είναι να έχει 200-300 στροφές παραπάνω όταν είναι κρύο, 2-2,5k στροφές είναι κακή ρύθμιση/βλάβη.

μπα , το ειχα ψαξει ολοι οι 6G72 ετσι συμπεριφερονται

και το σμαρτακι τουρμπο που ειχα ετσι εκανε

 

 

Στο δικό μου πάντως λέει σέρβις κάθε 30000 χιλιόμετρα και στο μεταξύ να τσεκάρεις αν χρειάζεται να συμπληρώσεις λίγο λάδι ή άλλα υγρά, πίεση στα λάστιχα κλπ. Δεν το κάνω (αλλάζω κάθε 10-11 χιλιάδες) αλλά έτσι γράφει

καθε 30κ? λογικα το μανυαλ θα εννοει και αλλαγη μοτερ μαζι με λαδια μετα απο 30κ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μπα , το ειχα ψαξει ολοι οι 6G72 ετσι συμπεριφερονται

και το σμαρτακι τουρμπο που ειχα ετσι εκανε

 

 

καθε 30κ? λογικα το μανυαλ θα εννοει και αλλαγη μοτερ μαζι με λαδια μετα απο 30κ

 

Όχι και δεν είναι μόνο το δικό μου αμάξι. Φίλος έχει bmw 116 και νομίζω πως λέει για πάνω από 30 χιλιάδες σέρβις (δεν θυμάμαι το νούμερο αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι πάνω από 30 χιλιάδες!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι και δεν είναι μόνο το δικό μου αμάξι. Φίλος έχει bmw 116 και νομίζω πως λέει για πάνω από 30 χιλιάδες σέρβις (δεν θυμάμαι το νούμερο αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι πάνω από 30 χιλιάδες!)

καθε 10κ το πολυ 30κ ουτε λογος

αυτο το κανουν και καλα για να φαινεται οτι θελει λιγη συντηρηση το αυτοκινητο αλλα μολις φτασει τις 100κ σου λενε ελα να αλλαξουμε και μοτερ τωρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθε 10κ το πολυ 30κ ουτε λογος

αυτο το κανουν και καλα για να φαινεται οτι θελει λιγη συντηρηση το αυτοκινητο αλλα μολις φτασει τις 100κ σου λενε ελα να αλλαξουμε και μοτερ τωρα

Κάθε 10 τα αλλάζω κι εγώ (πιστεύω ότι και 15 αντέχουν, πολλοί τα αλλάζουν στα 15)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε 10 τα αλλάζω κι εγώ (πιστεύω ότι και 15 αντέχουν, πολλοί τα αλλάζουν στα 15)

ποσα κανεις τον χρονο? 10κ? παραπανω? σιγα τα 50€ + φιλτρο τον χρονο...

κουταμαρες λενε τα μανυαλ , γι αυτο δεν τα εμπιστευομαι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσα κανεις τον χρονο? 10κ? παραπανω? σιγα τα 50€ + φιλτρο τον χρονο...

κουταμαρες λενε τα μανυαλ , γι αυτο δεν τα εμπιστευομαι

Τα πρώτα χρόνια έκανα γύρω στα 20, τώρα κάπου 10. Όσο και να είναι κάθε 10 χιλιάδες το πάω για ένα τσεκάρισμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο ειναι γυρω στα 10000 να αλλαζουμε!και οχι πριν τα 2000 γιατι το λαδι βγαζει λιπαντικες ουσιες που καλο ειναι να το αφηνουμε να κανει τη δουλεια του!!αυτο μου το ειχε πει ενας μηχανικος στη yamaha οταν ειχα πρωτοπαρει τη μηχανη!!το ιδιο λεει ισχυει και στο αυτοκινητο απλα λεει στη μηχανη καλο ειναι να τα αλλαζουμε 1000 χιλιομετρα μετα απο οτι λεει το manual!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικό μου πάντως λέει σέρβις κάθε 30000 χιλιόμετρα και στο μεταξύ να τσεκάρεις αν χρειάζεται να συμπληρώσεις λίγο λάδι ή άλλα υγρά, πίεση στα λάστιχα κλπ. Δεν το κάνω (αλλάζω κάθε 10-11 χιλιάδες) αλλά έτσι γράφει

Κάπου χάθηκες, όλα τα manual γράφουν πως όλες οι εργασίες συντήρησης γίνονται κάθε x χιλιόμετρα και κάθε x μήνες/έτη.

μπα , το ειχα ψαξει ολοι οι 6G72 ετσι συμπεριφερονται

και το σμαρτακι τουρμπο που ειχα ετσι εκανε

Και όλοι οι 6G72 να συμπεριφέρονται έτσι, δεν παύει να είναι δυσλειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου χάθηκες, όλα τα manual γράφουν πως όλες οι εργασίες συντήρησης γίνονται κάθε x χιλιόμετρα και κάθε x μήνες/έτη.

 

Και όλοι οι 6G72 να συμπεριφέρονται έτσι, δεν παύει να είναι δυσλειτουργία.

Κάθε 30 χιλιάδες χιλιόμετρα λέει απ'όσο έχω δει...με τα τσεκαρίσματα που έγραψα (για συμπλήρωμα πχ) κι αν κινείσαι πολύ εντός πόλης πιο συχνά τσεκαρίσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε 30 χιλιάδες χιλιόμετρα λέει απ'όσο έχω δει...με τα τσεκαρίσματα που έγραψα (για συμπλήρωμα πχ) κι αν κινείσαι πολύ εντός πόλης πιο συχνά τσεκαρίσματα

Ε κάτι δεν έχεις δει καλά... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο δικο μου παίδες καθε 30Κ λεει σέρβις ή καθε έτος. (Δηλ οτι ερθει 1ο).

 

Φυσικά δε παίζει για μένα αυτό το σενάριο, και το κανω καθε 10Κ (ισως υπερβολικός μιας και 15Κ καλά ειναι για πετρέλαιο). Εχω ξαναπεί πως τα μοτερ πλεον ειναι ευαίσθητα, 5/30 λαδια που ναι σα νεράκι, τουρμπίνες ευαίσθητες κτλ και καλό ειναι να μην τηρούμε ότι λεει η εταιρεία.

Που φυσικά μεχρι να ληξει η εγγυηση δε θα παθει τπτ αν το συντηρεις οπως λένε αυτοί...μετά όμως;;;

 

Υ.Γ. αν εισαι ανθρωπος που αλλαζει οχημα καθε 4-5 χρόνια, πάω πάσο φυσικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε κάτι δεν έχεις δει καλά... :)

Θα το ξαναδώ...πάντως, όπως έγραψα και πιο πάνω, φίλος με 116 πάλι μετά από κάποιες 10άδες χιλιόμετρα λέει για σέρβις (πάνω από 30)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως μπερδευεις τα σερβις με τη συντηρηση; καπως τα διαφοροποιούν οι μαλάκες στην αντιπροσωπεια. (εγώ "ενα" τα θεωρώ πάντα).

 

Δε μπορώ να θυμηθώ το μανουαλ απ'το μερσεντες ρε γμτ. Ειχε κατι ανα 15Κ και ανα 30Κ. Αλλα δεν ειμαι σιγουρος... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...