Προς το περιεχόμενο

Nikon Coolpix P610 Μαύρη 179 ευρω (358 skroutz) public [ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΟ]


panormou13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Προφανως δεν μπορεις να το καταλαβεις επειδη/αν ποτε δεν ειχες bridge. 

 

Αλλος ενας λογος να μην εχεις την dslr μαζι σου, ειναι επειδη εχεις στην κατοχη σου μια καλη/ανεκτη/υπεροχη (ο καθενας βαζει την λεξη που γουσταρει ή αντιλαμβανεται) bridge η οποια σου δινει τρομερη ευελιξια με το ζουμ της σε αντιθεση με την dslr που σε φρεναρει με τα ορια της. Ο φωτογραφος εχει χιλιαδες μακρινά αντικειμενα να καδραρει, ο ματακιας μονο ενα/δυο. Αλλα και στο υπερευρυγωνιο κατεβαινουν πολλες bridge, επομενως υπερεχουν  σε σχεση με μια dslr με εναν μοναδικο πανω φακο, ως ευελιξια και στις μικρες εστιακες αποστασεις, οχι μονο στις μεγαλες.

 

Απαντηση στο παραπανω οφτοπικ μιας και φανηκε να ειναι πραγματικη η απορια και ειναι απο μελος που δεν τρολαρει ουτε προσβαλει ποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προφανως δεν μπορεις να το καταλαβεις επειδη/αν ποτε δεν ειχες bridge.

 

Αλλος ενας λογος να μην εχεις την dslr μαζι σου, ειναι επειδη εχεις στην κατοχη σου μια καλη/ανεκτη/υπεροχη (ο καθενας βαζει την λεξη που γουσταρει ή αντιλαμβανεται) bridge η οποια σου δινει τρομερη ευελιξια με το ζουμ της σε αντιθεση με την dslr που σε φρεναρει με τα ορια της. Ο φωτογραφος εχει χιλιαδες μακρινά αντικειμενα να καδραρει, ο ματακιας μονο ενα/δυο. Αλλα και στο υπερευρυγωνιο κατεβαινουν πολλες bridge, επομενως υπερεχουν σε σχεση με μια dslr με εναν μοναδικο πανω φακο, ως ευελιξια και στις μικρες εστιακες αποστασεις, οχι μονο στις μεγαλες.

 

Απαντηση στο παραπανω οφτοπικ μιας και φανηκε να ειναι πραγματικη η απορια και ειναι απο μελος που δεν τρολαρει ουτε προσβαλει ποτε.

Πράγματι δεν είχα ποτέ μου bridge αλλά όντας αρκετά έμπειρος στη φωτογραφία, εδώ και χρόνια, ελάχιστες φορές εξηντλησα τα 300mm του φακού που στέλνει φως στον φουλ φρειμ σενσορα της μηχανής μου. Δεν μιλάω καν για τότε που είχα crop στα 320mm (250mm πραγματικά).

 

Αυτό το γράφω για να τονίσω πως η χρησιμότητα του super zoom φακού είναι για πολύ συγκεκριμένες καταστάσεις* κάτι που δεν μπορώ να το αντισταθμισω με τα μειονεκτηματα που μπορεί να έχει η μηχανή ειδικά στο price tag των 350 ευρώ.

 

Εν πάση περιπτώσει, δεν συνεχιζω το offtopic άλλο. Ας περιμένουμε να δούμε τι θα κάνει το public με τις παραγγελίες. Εύχομαι να παραλάβετε ή τουλάχιστον να πάρετε κανένα δυνατό κουπόνι για επόμενη αγορά.

 

 

 

*προφανώς δεν αναφέρομαι στο stalking :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν μπορώ να καταλάβω ποιος μπαίνει σε διαδικασία να πάρει μια bridge όταν έχει dslr. Ο μόνος λόγος για να μην έχεις την dslr μαζί σου είναι ο όγκος της. Οπότε η εναλλακτική είναι ή κάποια compact ή κάποια mirrorless.

 

Εκτός κι αν θέλει να βγάζει κwλ@ρ@κι@ με το x60 ή είναι απλά stalker. :P

 

Εκτός τα κ@λωράκια , που προσωπικά βρίσκω το συγκεκριμένο ζουμ εξαιρετικό για την δουλειά αυτή :P ,  υπάρχουν και αυτοί που ενδιαφέρονται για την φύση! Δες παρακάτω μερικές πολύ όμορφες φωτογραφίες που βγήκαν με την βοήθεια του ζουμ ----> http://camerareviewsbysumit.blogspot.gr/2015/05/nikon-coolpix-p610-review-camera-worthy.html

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

 

Πράγματι δεν είχα ποτέ μου bridge αλλά όντας αρκετά έμπειρος στη φωτογραφία, εδώ και χρόνια, ελάχιστες φορές εξηντλησα τα 300mm του φακού που στέλνει φως στον φουλ φρειμ σενσορα της μηχανής μου. Δεν μιλάω καν για τότε που είχα crop στα 320mm (250mm πραγματικά).

Αυτό το γράφω για να τονίσω πως η χρησιμότητα του super zoom φακού είναι για πολύ συγκεκριμένες καταστάσεις* κάτι που δεν μπορώ να το αντισταθμισω με τα μειονεκτηματα που μπορεί να έχει η μηχανή ειδικά στο price tag των 350 ευρώ.

Εν πάση περιπτώσει, δεν συνεχιζω το offtopic άλλο.

 

Για να κλεισω και εγω:

 

Ξαναλεω οτι το σουπερζουμ εχει 2 οψεις: α) Το "υπερ"ευρυγωνιο και β) το  "ζουμαρισμενο" με την κλασσικη εννοια οπως το ξερουμε. Με εναν φακο 14-42 πανω σε μια dslr θα πρεπει να πας 5 μετρα πισω για να βγαλεις την πλευρα ενος αυτοκινητου για παραδειγμα. (με τον φακο που λες δεν ξερω στα ποσα μετρα θα πας μιας και δεν αναφερεις το ελαχιστο εστιακο του, πιθανον και δεκαδες). Με μια bridge θα πας ας πουμε 2 μετρα. Και καλα να εχεις τα 5 μετρα να πας, αν δεν τα εχεις χανεις την φωτογραφια. Στο ιδιο πλαισιο, μια παρεα πχ 8 ατομων δεν θα μπορεσεις ποτε μεσα σε ενα μικρο χωρο να τους φωτογραφησεις ολους μαζι με τον φακο του παραδειγματος, με μια bridge μπορεις. 

 

Στο αλλο ακρο/εννοια, δεν θα μπορεσεις να πας πχ κοντα σε εναν κροκοδειλο για να τον φωτογραφησεις με τον 14-42. Η θα πας και θα σε φαει. :P Αν ομως ειναι μακρυα σου και μεσολαβουν ποταμια, ηλεκτροφορα συρματα κλπ, θα την χασεις την φωτογραφια χανοντας και αυτος την δυνατοτητα για ενα καλο γευμα. :P Αν ειναι τα πτηνα του συνδεσμου του john δεν προκειται να κατσει κανενα να το βγαλεις τετοιο "κοντινο".

 

Αν η dslr ειναι με μια τσαντα 5 φακους και συνολικο βαρος 5 κιλα και κοστος 3000 ευρω, σιγουρα εχεις καλυτερες φωτογραφιες σε ολη την γκαμα εστιακου μηκους. Κανοντας μπρατσα, καιγοντας θερμιδες, χανοντας χρονο για αλλαγες φακων και κινωντας την αγορα.   :)

 

Εχουν περασει απο τα χερια μου καπου 20 μηχανες 4-5 αναλογικες και 15 ψηφιακες. Οι 4 απο αυτες ειναι/ηταν bridge, απο τις οποιες οι 2 ειναι οι 2 τελευταιες μου αγορες μηχανων. (2013 και 2014) Ειναι μεγαλη ελευθερια μια bridge χωρις να χανει τραγικα σε ποιοτητα αν ειναι καλη. Μαλιστα για να συμφωνησουμε οτι ολα ειναι σχετικα, μια καλη σημερινη bridge βγαζει καλυτερες φωτογραφιες απο dslr ιδιας αξιας δεκαετιας ισως και πενταετιας. Αρα θα μπορουσε καποιος να πει, οτι οι σημερινες dslr ειναι χαλια, σαπιλες κλπ, τραβα παρε μια dslr του 2022 να παθεις πλακα. :P Η πιο ρεαλιστικα να σου πει, "περιμενε 7 χρονια, μην παρεις ακομα" κατι που φυσικα δεν εχει νοημα.

 

Η τεχνολογια προχωρα, εχει επιλογες για ολες τις αναγκες, τα περισσοτερα (αν οχι ολα) τα προιοντα εχουν λογο υπαρξης και το να λεμε οτι το "χ" ειναι σαπιο και για πεταμα, μπορει να ισχυει για εμας που εχουμε αλλες αναγκες και αντιληψεις και σχεση με το αντικειμενο, δεν ισχυει ομως για αλλους που εχουν ολα ή ενα απο τα παραπανω διαφορετικο απο εμας. Ετσι παραπληροφορουμε απο αγνοια χωρις να το θελουμε.

Προσωπικα πολλες φορες, οπως οταν κανω εξορμηση στην φυση, προτιμω να εχω μαζι μου μια bridge και να βγαλω 400 φωτογραφιες/θεματα, απο το να παρω την dslr και να βγαλω 40. Οταν θελω να βγαλω ενα πορτραιτο, θα προτιμησω να πιασω την dslr (αν την εχω κοντα μου). Καθε μηχανη εχει την αξια της λοιπον.

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

.......

Προσωπικα πολλες φορες, οπως οταν κανω εξορμηση στην φυση, προτιμω να εχω μαζι μου μια bridge και να βγαλω 400 φωτογραφιες/θεματα, απο το να παρω την dslr και να βγαλω 40. Οταν θελω να βγαλω ενα πορτραιτο, θα προτιμησω να πιασω την dslr (αν την εχω κοντα μου). Καθε μηχανη εχει την αξια της λοιπον.

 

 

 

 

 

 

Ακριβώς αυτό κάνω και εγώ. Τελικά η P900 είναι καλύτερη αγορά από την χάλια P610 (πλάκα κάνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

TFRBN3y.jpg

 

 

Τη φώτο την έβγαλα εχθες αργα το απόγευμα , κυρίως για τους λόγους που δεν θα έπαιρνα ποτε bridge.

1 είναι το iso

2 είναι το DOF.

 

Xt10 , 5000iso , f6.7 , περίπου 300mm σε 35 equivalent.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

TFRBN3y.jpg

 

 

Τη φώτο την έβγαλα εχθες αργα το απόγευμα , κυρίως για τους λόγους που δεν θα έπαιρνα ποτε bridge.

1 είναι το iso

2 είναι το DOF.

 

Xt10 , 5000iso , f6.7 , περίπου 300mm σε 35 equivalent.

 

 

για τα δεδομενα μου ηθελε κι αλλο κλεισιμο το διαφραγμα.. εχεις χασει τις κεραιες.. ή εστιαση στις κεραιες και θολωμα στο καβουκι.

 

φανταζομαι στις ιδιες συνθηκες μια bridge απλα θα εδειχνε ενα μαυρο με αρκετο θορυβο.

 

 

επειδη διαβασα ολο το θεμα, [και  ας παραμεινω οφτοπικ], δε χρειαζεται matrix να εχει αλλαξει καποιος απειρες μηχανες για να εχει σαφη αποψη. Εγω εχω αλλαξει 3 μηχανες απο το 2003, η πρωτη ηταν μια canon g5 και τωρα εχω μια sony a200. Ενδιαμεσα εχουν περασει απο τα χερια μου αλλες 20 compact και καμποσες bridge. Μια φορα πηγα να δουλεψω με bridge και την αφησα. Μονο για μερα ειναι, να εχουν καλο φως ωστε να μπορουν να σηκωσουν καλη ταχυτητα για να μη βγουν κουνημενες ή με θορυβο οι φωτος. Για ολες τις αλλες χρησεις δεν κανουν για σοβαρη δουλεια. 

 

Η ενσταση καποιων για την προσφορα ειναι δικαιολογημενη. Διοτι πολυ απλα ο μεσος χρηστης ΔΕΝ χρειαζεται 60Χ ζουμ, και κατα 99.9% δε θα μπορεσει να το αξιοποιησει. Κοινως, πολλοι τρεχουν για την προσφορα επειδη θαμπωθηκαν απο τα νουμερα, χωρις να καταλαβαινουν οτι θα κανουν πολυ καλυτερα τη δουλεια τους με καποια αλλη μηχανη ιδιας αξιας. 

 

Κατ εμε, το μεγεθος του αισθητηρα ειναι απαγορευτικο κυριως για το θορυβο, και για δευτερο λογο για το bokeh, που οταν βλεπεις 60Χ ζουμ αναμενεις σαν τηλεφακος να σου δωσει κατι παραπανω απο μια με 10Χ ζουμ ας πουμε. Που και παλι το 10Χ κατα τη γνωμη μου ειναι αχρηστο στο 99% των περιπτωσεων.  Παρτε καμερες με καλο αισθητηρα και ευρυγωνιο φακο (να ξεκιναει απο 28αρη αντιστοιχο ας πουμε) με 5Χ ζουμ το πολυ. Ειανι για πολυ ειδικη χρηση οι μηχανες με τετοιους τηλεφακους, που οι μη ειδικοι δε νομιζω να τις αξιοποιησουν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H προσφορα ηταν σουπερ. Ισως η καλυτερη bridge καμερα αν και δεν θα κανει κανεις χρηση σε 60χ γιατι ο θορυβος ειναι πολυ υψηλος.

 

η γνωμη μου ειναι οτι το public εκανε λαθος αλλα φαινεται δεν προλαβαν να μπουν πολλες παραγγελιες και ειπε να μην ριξει ακυρα...

Καλοριζικη σε οσους προλαβαν και καλες φωτογραφιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...