Προς το περιεχόμενο

Η νέα αναβάθμιση του Youtube επιτρέπει την παρακολούθηση όλων των βίντεο με VR Headset


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@AMD Expert. Υπάρχει εφαρμογή επί πληρωμή στο playstore που streamάρει την οθόνη στο cardboard. Εγώ δοκίμασα την lite έκδοση της που streamάρει για 10 λεπτά τη φορά και κατάφερα να παίξω για 10 λεπτά half life 2.

Με Xperia Z1. Βέβαια επειδή η σύνδεση ήταν μέσω wifi υπήρχε lag. Άρα για μένα δεν γίνεται αυτό που λες, ακόμα τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Όντως υπάρχουν streaming εφαρμογές από PC σε κινητό εδώ και αρκετό καιρό. To lag είναι δεδομένο με τα routers που έχουμε στα σπιτια μας. Λογικά τα πολύ ακριβά με τις άπειρες κεραίες που υποστηρίζουν ac θα πρέπει να ελαχιστοποιούν το πρόβλημα. Βέβαια δεν έχω βρει κανέναν να το έχει δοκιμάσει ακόμα.

 

Σε κάθε περίπτωση το lag εκμηδενίζεται αν συνδέσεις το κινητό σου με usb στο PC. Δεν έχει την ελευθερία του ασύρματου, παρέχει μία πολύ καλή και οικονομική εναλλακτική του Oculus όμως που είναι διαθέσιμη ακόμα και τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.5 ευρώ από αλιεξπρές
http://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=AS_20151107010758&SearchText=google+cardboard

Δοκιμασμένο και δουλεύει σαν το γνήσιο. Δεν έχει και τίποτα το ιδιαίτερο που να δικαιολογεί τιμή πάνω από 3 ευρώ. Ένα κομάτι χαρτί είναι με δύο πλαστικούς φακούς και ένα απλό μγνήτη.

 

Η εμπειρία είναι εξαιρετική ειδικά όταν χρησιμοποιείται το επιταχυνσιόμετρο και ανάλογα σε ποιά κατεύθυνση κοιτάζει το κεφάλι γυρίζει και η κάμερα στο βίντεο.

 

Για τα μάτια που προαναφέρθηκε δεν είναι διαφορετικό από το να βλέπεις τηλεόραση. Οι φακοί δίνουν διαφορετική εστιακή απόσταση  ώστε το μάτι να εστιάζει σε μια εικονική οθόνη σε μερικά μέτρα( ; ) μακριά και όχι στα 5 εκκατοστά. Το μόνο που μπορεί να τα κουράσει είναι η έντονη φωτεινόττα της οθόνης που ρυθμίζεται και ίσως μια αργή ανανέωση της οθόνης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα σαν κατασκευή είναι παμφθηνη. Παρ'όλ'αυτά είναι πρακτικά αδύνατο να έχει τιμή 3 ευρώ λιανική σε οποιοδήποτε ελληνικό κατάστημα. Εκτός και αν κατασκευαστεί σε τεράστιες ποσότητες εντός Ελλάδας από αυτόν που θα το πουλάει. Και πάλι δύσκολα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To cardboard μετράει πάνω από 1,5 χρόνο ζωής, άσχετα αν στην Ελλάδα δεν το πήραν χαμπάρι πολλοί . Ήρθε για να δώσει μια πρόγευση στο vr και να σε βάλει στο κλίμα λίγο πριν κυκλοφορήσει το oculus . Φυσικά μόλις μυρίστηκαν την επιτυχία ανά το κόσμο έσπευσαν να αντιγράψουν το "χαρτοκούτι" και να το πλασάρουν στον κόσμο σε πολύ χαμηλές τιμές. Μερικοί το πήγαν ένα βήμα παραπέρα και έφτιαξαν ποιοτικές μάσκες που παραπέμπουν σε παρουσιαστικό στο οculus, είναι από καλής ποιότητας πλαστικό , έχουν καλούς φακούς και κυρίως έχουν σοβαρούς ιμάντες που σταθεροποιούν την συσκευή στο κεφάλι.  Καλώς ή κακώς το Vr στα επόμενα χρόνια θα μπει για τα καλά στην ζωή μας και όσοι το έχουν καταλάβει, τρέχουν να εξασφαλίσουν δικαιώματα για να έχουν μερίδιο απο την πίτα. Μάλιστα γνωστό πορνοσιτε διαπίστωσε πως η ζήτηση για vr πορνό είναι τόσο μεγάλη που διαθέτει την συσκευή cardoard ΔΩΡΕΑΝ σε όλα τα εγγεγραμμένα μελή της στην Αμερική. Αναφέρθηκε και παραπάνω από ανθρώπους που γνωρίζουν καλά το αντικείμενο και θα πρέπει να τονιστεί πως αν δεν έχεις κινητό κυρίως 5,5 ιντσών με ανάλυση full hd δεν θα πρέπει να το αγοράσεις γιατί θα απογοητευτεις από την ποιότητα της εικόνας.  ΙΔΑΝΙΚΟ για vr στο κινητό είναι να έχεις οθόνη με ανάλυση quad hd και επάνω (όταν υπάρξει) Σε 2 χρόνια που πολλές συσκευές κινητού θα έχουν 4Κ  στάνταρ τότε το vr θα ανθίσει και θα αποξενώσει τον καθένα μας στους μαγικούς του κόσμους... Ίδωμεν   

Επεξ/σία από badbad
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για προτεινετε ενα cardboard βρε παιδια.

5,5 ειναι το κινητο ,δεν εχει nfc και καλο θα ηταν να ειχε και το ματζαφλαρι για να πιανει στο κεφαλι.

ολα που βρισκω εχουν 20Ε

 

Η εστω φακους που μπορουμε να βρουμε.η αληθεια ειναι οτι το υπολοιπο φτιαχνεται ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για προτεινετε ενα cardboard βρε παιδια.

5,5 ειναι το κινητο ,δεν εχει nfc και καλο θα ηταν να ειχε και το ματζαφλαρι για να πιανει στο κεφαλι.

ολα που βρισκω εχουν 20Ε

 

Η εστω φακους που μπορουμε να βρουμε.η αληθεια ειναι οτι το υπολοιπο φτιαχνεται ευκολα.

Μην πειραματιστεις με δικούς σου φακούς. Επίσης το nfc δεν σου χρειάζεται. Καλή ανάλυση πρέπει να έχεις απο full hd και πανω.  Εδω στο insomnia πουλάει ενας carboard στις αγγελίες στα 15 ευρω. ΕΔΩ-->>> ... http://www.insomnia.gr/classifieds/mobile/variousmobile/455957-google-cardboard-virtual-reality-3d-glasses-kit-vr-plastic-3d-glasses/  ΚΑΝΕ ΤΟΥ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΖΑΡΙ ΓΙΑΤΙ 15 ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ. ΜΕΧΡΙ 10 ΕΙΝΑΙ ΟΚ Για ποιοτικό cardboard ψαξε να βρεις κανενα που πουλάει homido. Το δίνουν κανενα 40αρι αλλα αξιζει τα λεφτα του . Επίσης όποτε θελήσεις να το ξαναπουλήσεις δεν θα χάσεις λεφτα. Επίσης το κλασικο cardboard δεν κάνει αν φοράς γυαλιά ενω το homido διαθετει φακούς με διαφορετική εστιαση για όσους εχουν πρόβλημα μειωπιας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω να δωσω 40αρι χωρις καν να το εχω δοκιμασει.

Για αυτο κοιταω για το basic χαρτινο,να δουμε τι λεει και μετα βλεπουμε.

Αλλα εδω Ελλαδα δε βρισκω τιποτα,ουτε καν οδηγιες που κοιταξα στα γρηγορα.

Δεν εχω γυαλια-μυωπια κτλ.

Και ενταξει 20Ε για ενα κομματι χαρτονι με 2 φακους ειναι λιγο too much.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα αν θα το πάρεις θα κολλήσεις και μετά θα ψάχνεις κάτι καλύτερο. Πήγαινε κατευθείαν σε μια πλαστικη μάσκα απο το amazon ή ebay γιατί το χάρτινο cardboard θα σου φθαρεί γρήγορα. Επίσης δεν διαθέτει μαξιλαράκια για ξεκούραστη επαφή της μάσκας με το πρόσωπο και μετά από λίγη ώρα χρήσης γίνετε ενοχλητικό . Με πατεντες φυσικά και μπορεις να βάλεις οτι λάστιχο θελεις που θα το συγκρατει στο κεφαλι και να το κολλήσεις με ταινιες σκρατς που θα κολλανε ξεκολλανε αναλογα. Ο μαγνήτης στο πλαι βοηθάει σαν κουμπί. Πολλες εφαρμογες απαιτουν απο τον χρήστη να επαληθευσει μια επιλογη πατωντας εναν κερσορα. Ο μαγνήτης λοιπον ερχεται σε επαφη με την γωνια της οθονης και δινει "εντολή πατήματος" σαν να το πατούσε το δάκτυλο σου. Εχω αλλαξει πολλες μάσκες τετοιες. Αν θες τα συμπερασματα μου, το cardboard ειναι καλο για μια φορα. Τα κινεζικα πλαστικα cardboard δεν προσαρμοζονται καλα στο προσωπο και την υγεια μου την βρηκα με το homido. Βεβαια ειναι ακριβο στα 69 ευρω αλλα οπως σου είπα πολλοι εδω στο ιnsomnia το πουλανε απο 40. Πιστεψε με δεν θα το μετανιώσεις.  Είναι τα καλύτερα λεφτα που έδωσα για αυτη την νεα τεχνολογια. Φαντάσου οι φιλοι μου με εχασαν 3 μερες. Για τετοιο κόλλημα μιλάμε.  Δεν κάνω διαφήμιση αλλα μπες στο www.homido.gr και δες αναλυτικά τι λέει. Τελος αν δεις το avatar μου θα καταλάβεις ποσο έχω κολλήσει με το vr γενικοτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα ένα φτηνό από χαρτόνι εδώ και καιρό από το ebay.  Έτσι για την εμπειρία.  Κάπου 1.5 ευρώ.

Το δοκίμασα με το OnePlus one και ήταν οριακό το χαρτόνι για το μέγεθος του OPO.  Το τηλέφωνο ήταν μεγαλύτερο και ήθελε τσάκισμα για να στέκει καλά.

 

Παρόλα αυτά ήταν μια εκπαιδευτική εμπειρία όχι όμως για πολύ χρήση.  Τα παιδιά ξετρελάθηκαν με κάτι θρίλερ και κάτι άλλα demo.

 

Όμως, σου έρχεται ζαλάδα.  Ειδικά μερικά ντέμο είναι για την λεκάνη στα 10 πρώτα δευτερόλεπτα.  Ένα ειδικά με κάποιο roller coaster σε μια ζούγκλα σου δίνει ζαλάδα για μια μέρα ολόκληρη.  Είναι άραγε θέμα τηλεφώνου αυτή η συμπεριφορά ή εφαρμογής;

 

Το χαρτόνι μετά από 2 -3 φορές λερώνει από τον ιδρώτα.

 

Το OPO είναι fullHD στα 400ppi.  Το κοτετσόσυρμα είναι ορατό.  Οπότε σίγουρα μεγαλύτερη ανάλυση θα είναι προς όφελος της εμπειρίας.

 

Πάντως με έκανε να θέλω VR headset και ανυπομονώ να ωριμάσει η σχετική τεχνολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα ένα φτηνό από χαρτόνι εδώ και καιρό από το ebay.  Έτσι για την εμπειρία.  Κάπου 1.5 ευρώ.

Το δοκίμασα με το OnePlus one και ήταν οριακό το χαρτόνι για το μέγεθος του OPO.  Το τηλέφωνο ήταν μεγαλύτερο και ήθελε τσάκισμα για να στέκει καλά.

 

Παρόλα αυτά ήταν μια εκπαιδευτική εμπειρία όχι όμως για πολύ χρήση.  Τα παιδιά ξετρελάθηκαν με κάτι θρίλερ και κάτι άλλα demo.

 

Όμως, σου έρχεται ζαλάδα.  Ειδικά μερικά ντέμο είναι για την λεκάνη στα 10 πρώτα δευτερόλεπτα.  Ένα ειδικά με κάποιο roller coaster σε μια ζούγκλα σου δίνει ζαλάδα για μια μέρα ολόκληρη.  Είναι άραγε θέμα τηλεφώνου αυτή η συμπεριφορά ή εφαρμογής;

 

Το χαρτόνι μετά από 2 -3 φορές λερώνει από τον ιδρώτα.

 

Το OPO είναι fullHD στα 400ppi.  Το κοτετσόσυρμα είναι ορατό.  Οπότε σίγουρα μεγαλύτερη ανάλυση θα είναι προς όφελος της εμπειρίας.

 

Πάντως με έκανε να θέλω VR headset και ανυπομονώ να ωριμάσει η σχετική τεχνολογία.

 

Η ζαλάδα έχει να κάνει με τον χρήστη. Εγώ δεν είχα κανένα σύμπτωμα στο roller coaster ακόμα και μετά από αρκετούς γύρους. Βασικά κανένα demo δεν μου προκάλεσε ναυτία. Σε φίλους όμως που το δοκίμασαν , ανέφεραν μερικοί πως τους ζαλίζει . Ακόμα και το 3d με τα γυαλιά στις τηλεοράσεις υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορούν να το αντέξουν πάνω από κάποια λεπτά. Έχει να κάνει με το πως αντιλαμβανεται ο εγκέφαλος τα διάφορα ψευδοερεθισματα. Οι ειδικοί συστήνουν ξεκούραση των ματιών μετά από 30 λεπτά συνεχούς χρήσης.  Συμφωνώ και εγω με την σειρά μου πως το χαρτόνι μετά από 2-3 φόρες λεκιάζει από ιδρώτα. Επίσης δεν διαθέτει εγκοπές για εξαερισμό και η θερμότητα του προσώπου εγκλωβίζεται εσωτερικά και μερικές φορές θολώνει και τους φακούς. Μην ξεχνάμε και τον παράγοντα αδρεναλίνη που κάνει την έξαψη στο πρόσωπο να είναι αρκετά ανεβασμένη, ειδικά τις πρώτες φορές που τα όρια ανάμεσα στο πραγματικό και το πλασματικό κάνουν πάρτι μέσα στο μυαλό μας.     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω τη μαυρη αληθεια, δεν ηξερα καν αυτη την τεχνολογια... 

Μεχρι να διαβασω ολο το νημα, (κι επειδη μπηκαν κατι λεφτα το balance του paypal), μπηκα ebay και μετα απο μιση ωρα ψαξιμο, κατεληξα σε ενα φτηνο μεν, αλλα με bluetooth control kai σχετικα καλο απο οτι δειχνει τουλαχιστον στις φωτογραφιες.

Εχω ενα lg g2 και παραλληλα ετοιμαζομαι να παρω κι ενα jiayu s3 5.5" οποτε θα δοκιμαστει και θα αναφερω τις σχετικες εντυπωσεις.

 

http://www.ebay.com/itm/381187671602?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...