Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα μια ερωτηση μπορω να κανω καταθεση απο το ταμειο της τραπεζας κατευθειαν στο λογαριασμο του εξωτερικου και να μην ασχοληθω με το web banking

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλήμερα σύντροφοι.

Εκανα την Κυριακή μέσω Alpha web banking ένα εμβασμάτακι 100 εβρουλίνια .Κάποια στιγμή μου ερχεται ενημέρωση για top up  και βλέπω να έχουν μπει 73,79 ΛΙΡΕΣ ΑΓΓΛΙΑΣ .Κάνω ένα exchange και μου τα γυρνάει 96,96 γιούρια . Κάπου χάθηκαν 3 γιούρια . Είναι η 2η φορά που κάνω έμβασμα και στην πρώτη ότι έβαλα εμφανίστηκε κανονικά σαν € . Έκανα τώρα κάποιο λάθος ή έχω χάσει επεισόδια σχετικά με τις χρεώσεις της κάρτας ? Στο web banking φαίνεται καθαρά , 100 εβρώ έμβασμα και 1 εβρώ μίζα . 

Καλημέρα,

λογικά το λάθος το έκανες εσύ, όταν πήγες στο μενού του τοπ απ δεν πήγες στη μεσαία καρτέλα που είναι για εύρω και έβαλες τα στοιχειά που είναι για λίρες! Μέχρι να κάνεις το exchage είχε αλλάξει η ισοτιμία των νομισμάτων και γιαυτο έμειναν 96,96€! Δεν νομίζω να είναι χρέωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα μια ερωτηση μπορω να κανω καταθεση απο το ταμειο της τραπεζας κατευθειαν στο λογαριασμο του εξωτερικου και να μην ασχοληθω με το web banking

 

Ναι μπορείς να ασχοληθείς με το να πάρεις χαρτάκι προτεραιότητας και να στηθείς ενδεχομένως και κανένα μισάωρο -αρκετά παραπάνω αν πέσεις τη μέρα που "ενημερώνουν βιβλιάρια" οι συνταξιούχοι- στην ουρά για το γκισέ αντί να ασχοληθείς 3 λεπτά με το e-banking. Θα σου κοστίσει και περίπου 20€ έχε υπόψη σου αντί για 1€...

Συγγνώμη για την ειρωνεία αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ όταν διαβάζω τέτοια πράγματα! Έχει τελειώσει το γκισέ για το 80% των συναλλαγών ιδιωτών και επαγγελματιών πλην πολύ μεγάλων επιχειρήσεων που κάποιες φορές χρειάζεται αναγκαστικά να επισκεφτούν τραπεζικό κατάστημα. Καλώς ή κακώς και "βοηθούντων" και των cc.. Πρέπει να το χωνέψουμε αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα προβλήματα συνεχίζονται εκανα εκδοσή καινούριας κάρτα  από την revolt και μόλις προσπαθώ να την κάνω confirmed κάνει block η κάρτα από μόνη της 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα μπορει καποιος να μου εξηγήσει γιατι πρεπει να συνδεσω την ρεβολυτ με παυπαλ? δεν μπορω να στειλω κατευθειαν τα χρηματα στην ρεβολυτ και να την χρησιμοποιησω αυτην για τις αγορες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Απερισκεψία"! Χαχαχα!! Έχεις πλάκα! Την έχεις δει ο "αυστηρός δάσκαλος" του forum από όσο διαπιστώνω. Εδώ πάντως: https://www.nbg.gr/greek/pricing-of-products-and-services/Documents/%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%BF%20%CE%9B%CE%BF%CE%B9%CF%80%CF%8E%CE%BD%20%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%B9%CF%8E%CE%BD%5B2%5D/%CE%9B%CE%BF%CE%B9%CF%80%CE%AD%CF%82%20%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/web_portal_elliniko_timologio_loipwn_ergasiwn.pdf και στις παραγράφους 6.12-6.13 της σελ. 31, δεν προκύπτει αυτό που λες. Τώρα αν η Barclays αντιμετωπίζει την ακύρωση εισερχόμενου εμβάσματος με νέο εξερχόμενο έμβασμα ή η ΕΤΕ επιτρέπει την *ακύρωση εμβάσματος* από το i-bank της και εννοεί κάτι διαφορετικό, άστο να τα βρω μαζί της αν με χρεώσει καθ' υπέρβαση αυτών που αναφέρει στους τιμοκαταλόγους των υπηρεσιών της και αυτών που μου δήλωσε ο εκπρόσωπός της στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση. Πάσχουμε από πολλά περισσότερα από 5€ σε κάθε περίπτωση. Ρώτησα για τον χρόνο και μόνο, που απαιτείται για τη διαδικασία. Ευχαριστώ για το χρόνο που δαπάνησες να μου απαντήσεις σε αυτό, θα δούμε αν είναι έτσι τελικά. Η Revolut τίθεται σε αδράνεια από σήμερα για μένα. Για τη χρήση που την ήθελα -δεν τακιδεύω στο εξωτερικό- βρήκα ούτως ή άλλως λύσεις με πολύ πιο γρήγορη ανταπόκριση.

Σε βοηθάει και του την λες από πάνω. Καλά όλα τα υπόλοιπα που λες αλλά αν έκανες τον κόπο να πάρεις ένα τηλ στην Εθνική θα έπαιρνες αμέσως απάντηση και γρηγορότερα από το να γράψεις το κατεβατό.

 

καλησπέρα μπορει καποιος να μου εξηγήσει γιατι πρεπει να συνδεσω την ρεβολυτ με παυπαλ? δεν μπορω να στειλω κατευθειαν τα χρηματα στην ρεβολυτ και να την χρησιμοποιησω αυτην για τις αγορες?

Για τον ίδιο λόγο που θα σύνδεες μια άλλη κάρτα. Για μεγαλύτερη ασφάλεια.

Μπορείς να κάνεις αγορές και χωρίς το πειπαλ. Αλλά αν το κάνεις, μόνο σε αξιόπιστους ιστότοπους πχ amazon. Εννοείτε Όχι σε κινεζομάγαζα. Δεν έχει κάποια επιπρόσθετη χρέωση αν την συνδέσεις. Απλά από τις ρυθμίσεις του πειπαλ να επιλέξεις να κάνει την μετατροπή η κάρτα, όχι το πέϊπαλ.

 

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα: πήγα να κάνω μια συνάλληλή με την κάρτα και μου μπλοκάραν χωρίς λόγο το λογαριασμό. Στην εφαρμογή εμφανίζει να κάνω επαλήθευση τα στοιχεία μου πράγμα που έκανα. Πόσο χρόνο θέλει για να γίνει ο έλεγχος; Μήπως αρχίζει να υπάρχει θέμα αξιοπιστίας και φόβος ότι μπορεί κάποια στιγμή να χάσουμε τα λεφτά μας;

Στείλε email. Μην βιάζεσαι στα μηνύματα μέσω της εφαρμογής.

Όσο για τα λεφτά αν διάβαζες τους όρους θα καταλάβαινες ότι δεν προσφέρουν Εγγύηση καταθέσεων. Μόνο η number 26 το κάνει.

Άρα η χρήση της είναι για να βάζεις λεφτά όταν θέλεις να αγοράσεις κάτι.

Καλησπέρα και από εμένα.

 

Έχω στείλει ήδη 1 εμβάσμαστο revolut και σταλθηκε επιτυχώς.Το τοπ-απ σε 2 εργασιμες είχε ολοκληρωθεί κατά τις 18.00.

 

Έστειλα επίσης ένα έμβασμα στις 28/01 και ακόμα περιμένω να ανέβουν τα χρήματα.

Σε επικοινωνία μου χθες στο support με έναν υπάλληλο της revolut μου λέει 3-5 εργάσιμες μέρες κάνει από ελληνικές τράπεζες το έμβασμα και αμέσως έκλεισε το ticket της συνομιλίας..

 

Όλο αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην θεωρώ λογικά τα όσα έχουνε συμβεί μέχρι στιγμής.

 

Έχει συμβεί και σε κανέναν άλλον κάτι παρόμοιο??

 

Ένα έχω να πω. Κάθομαι σε αναμένα κάρβουνα και ήδη αύριο το πρωί σκέφτομαι να πάρω τηλέφωνο στην αγγλία για να τους βρίσω..

Στείλε email με το αποδεικτικό της κατάθεσης.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μια ερώτηση...Είναι υποχρεωτικό να συνδέσω την Revolut με την PayPal η μπορω απλα να μεταφέρω καθε φορα τα χρήματα απο την χρεωστική μου καρτα της alpha bank μεσω του IBAN που μου έδωσε!

 

 

 

Απαραίτητο δεν είναι αλλά χωρίς το paypal δεν έχεις την προστασία που προσφέρει στις αγορές.

 

 

 

καλησπέρα μπορει καποιος να μου εξηγήσει γιατι πρεπει να συνδεσω την ρεβολυτ με παυπαλ? δεν μπορω να στειλω κατευθειαν τα χρηματα στην ρεβολυτ και να την χρησιμοποιησω αυτην για τις αγορες?

 

 

καλησπέρα μπορει καποιος να μου εξηγήσει γιατι πρεπει να συνδεσω την ρεβολυτ με παυπαλ? δεν μπορω να στειλω κατευθειαν τα χρηματα στην ρεβολυτ και να την χρησιμοποιησω αυτην για τις αγορες?

 

 

Για τον ίδιο λόγο που θα σύνδεες μια άλλη κάρτα. Για μεγαλύτερη ασφάλεια.

Μπορείς να κάνεις αγορές και χωρίς το πειπαλ. Αλλά αν το κάνεις, μόνο σε αξιόπιστους ιστότοπους πχ amazon. Εννοείτε Όχι σε κινεζομάγαζα. Δεν έχει κάποια επιπρόσθετη χρέωση αν την συνδέσεις. Απλά από τις ρυθμίσεις του πειπαλ να επιλέξεις να κάνει την μετατροπή η κάρτα, όχι το πέϊπαλ.

 

 

Ψάχνω να βρω το λόγο για τον οποίο ο nikosarav έκανε την ίδια ερώτηση στο ίδιο νήμα δύο φορές μέσα σε διάστημα 4 ωρών, αν και είχε πάρει απάντηση στην πρώτη, αλλά όσο και αν ψάχνω δεν μπορώ να τον βρω.

 

Κάπως έτσι φτάσαμε στις 187 σελίδες και 2800 posts

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,

 

Καταρχας ενα μεγαλο ευχαριστω για τον οδηγο της πρωτης σελιδας καθως και ολους τους υπολοιπους που βοηθουν με τις απαντησεις τους.

 

Ας γραψω και εγω την δικη μου εμπειρια.

 

Την Τριτη 26 του μηνος κανω την πρωτη μεταφορα κατα τις 7 το απογευμα. Την Τεταρτη 27 του μηνος βλεπω οτι εχουν μεταφερθει τα χρηματα στην τραπεζα εξωτερικου.

 

Παρασκευη στελνω μεσω της εφαρμογης ερωτηση αν παρελαβαν το ποσο και μου απαντανε οτι θελουν 3-4 εργασιμες μερες για να εμφανιστουν.

 

Δευτερα (και αφου εχω τσεκαρει 5 φορες μηπως εχω κανει λαθος κατα την μεταφορα) στελνω e-mail στο support μαζι με το αντιγραφο. Καμια απαντηση. Τριτη μου απανταει καποιος απο το support να του στειλω το αντιγραφο. Το ξαναστελνω. Καμια απαντηση.

 

Τεταρτη στελνω απο την εφαρμογη ερωτηση. Τα πηραν δεν τα πηραν? Εχω κανει λαθος στην μεταφορα? Κατι τελος παντων. Μου λενε να ξαναστειλω στο αντιγραφο με e-mail. Τους λεω το εχω στειλει 2 φορες. Μου απανταει να γραψω το e-mail μου με το οποιο εστειλα το αντιγραφο. Α καλα λεω εχω πεσει σε περιπτωση :-D

 

Φτανουμε χθες Πεμπτη οπου νωρις το απογευμα περιπου, μου στελνουν e-mail και λενε οτι λογω λαθους, τα χρηματα θα γυρισουν πισω στο λογαριασμο μου. Αυτο εχει εξοδα 5,30 ευρω αλλα επειδη ηταν δικο τους λαθος, μου τα εβαλαν (5,30 ευρω) στην Revolut τα οποια εμφανιστηκαν αμεσως (εμφανιζεται σαν reward).

 

Και εκει που λεω οτι τελος παντων οτι εγινε εγινε, στελνει αλλος e-mail μετα απο λιγο και λεει οτι βρηκαν τα χρηματα και να του ξαναστειλω το αντιγραφο για να σιγουρευτουν οτι ειναι δικα μου.

 

Και εχουμε μεινει εκει τωρα και περιμενω.

 

Αυτα τα λιγα απο μενα, συγνωμη για το μεγεθος μηνυματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ιδια και τα ιδια καθε μερα

Ετσι μ ερχεται (αν δεν ειχα δουλεια) να μαζεψω ολες τις ερωτήσεις και απαντησεις σε μερικες σελιδες και να πρότεινω να σβηστουν οι υπολοιπες να μην ψαχνουμε στο χαος των 187 σελιδων.

 

Ανα 4-5 σελιδες τα ιδια και τα ιδια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέτω τον εαυτό μου στη διάθεση του insomnia για να καθαρίσει το παρόν thread. Έχει καταντήσει αστείο πλεόν. Λίγοι φιλότιμοι άνθρωποι απαντάμε επανειλημμένα στις ίδιες ερωτήσεις ανθρώπων που δεν διαβάζουν 3 post στην πρώτη σελίδα. Και όταν δεν κάνουμε αυτό, πρέπει να μπαίνουμε σε διαδικασία να αποδεικνύουμε ότι η Revolut δεν είναι ελέφαντας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέτω τον εαυτό μου στη διάθεση του insomnia για να καθαρίσει το παρόν thread. Έχει καταντήσει αστείο πλεόν. Λίγοι φιλότιμοι άνθρωποι απαντάμε επανειλημμένα στις ίδιες ερωτήσεις ανθρώπων που δεν διαβάζουν 3 post στην πρώτη σελίδα. Και όταν δεν κάνουμε αυτό, πρέπει να μπαίνουμε σε διαδικασία να αποδεικνύουμε ότι η Revolut δεν είναι ελέφαντας.

Για αυτο μερικοι απο εμας σταματησαν να απαντανε στις ιδιες και τις ιδιες ερωτησεις ! καποια στιγμη λες "ημαρτον" !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δεν ειναι μονο το παρον thread

σχεδον στα ποιο ''σημαντικα''  thread το 80% ειναι επαναληψη οσον εχουμε και εχετε πει συνεχεια!

 

πρεπει να γινει μια συνολικη εκαθαριση στα περισσοτερα και να φτιαχτουν οδηγοι οπως π.χ o revolut οδηγος της Μary και αλλων.

 

εχουμε φτασει σε παραααα πολλες σελιδες και τα περισσοτερα είναι επαναλήψεις.

 

leupay-revolut-το θεμα με τους ηλιακους στο μπλα-μπλα και εκει εφτασαν στο αμην καποια μελη-και αλλα πολλα θεματα εχουν γινει μια μονιμη επαναληψη οσων εχουμε πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά θέλω να τραβήξει και από την κάρτα και από το balance μόλις πάει να ολοκληρωθεί η συναλλαγή αλλά δεν και μου βγάζει αυτό και στο chat της revolut μου γράφουν ότι δεν γίνεται αποδεκτή από το ebay

Αυτό που αγοράζεις είναι σε λίρες Αγγλίας?

Από δική μου εμπειρία, δεν ξέρω αν είμαι σωστός, νομίζω ότι το paypal χρησιμοποιεί το balance αν συμπίπτει με το νόμισμα που κάνεις αγορά. Επειδή βλέπει την κάρτα Αγγλική και το ποσό σε λίρες πάει να τα πάρει όλα από την κάρτα και να μην χρησιμοποιήσει το balance που είναι σε άλλο νόμισμα.

Γιατί το λέω αυτό. Είχα παλιότερα ένα υπόλοιπο στο balance του paypal γύρω στα 4€, όσο έκανα αγορές σε $ και χρησιμοποιούσα την κάρτα για την μετατροπή του νομίσματος δεν μου έβγαλε ποτέ να χρησιμοποιήσω αυτά τα 4€ που είχα στο balance και τράβαγε όλα τα χρήματα από την κάρτα. Μόλις πήγα να αγοράσω κάτι σε € αμέσως εμφάνισε το balance ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ για να το χρησιμοποιήσω και τα υπόλοιπα τα πήρε από την κάρτα.

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα, αυτή είναι η προσωπική μου σκέψη για το τι μπορεί να φταίει στην περίπτωσή σου και δεν ξέρω αν όντως ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα μπορει καποιος να μου εξηγήσει γιατι πρεπει να συνδεσω την ρεβολυτ με παυπαλ? δεν μπορω να στειλω κατευθειαν τα χρηματα στην ρεβολυτ και να την χρησιμοποιησω αυτην για τις αγορες?

 

Ψάχνω να βρω το λόγο για τον οποίο ο nikosarav έκανε την ίδια ερώτηση στο ίδιο νήμα δύο φορές μέσα σε διάστημα 4 ωρών, αν και είχε πάρει απάντηση στην πρώτη, αλλά όσο και αν ψάχνω δεν μπορώ να τον βρω.

 

Κάπως έτσι φτάσαμε στις 187 σελίδες και 2800 posts

 

Αν δε χρησιμοποιουσες paypal, πριν διαβασεις αυτο το θεμα, αγνοησε ολα τα περι paypal

 

Οποιαδηποτε ερωτηση για το paypal ειναι ασχετη με το παρον θεμα, γι'αυτο εφτασε τοσες σελιδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...