Προς το περιεχόμενο

Μήνυση κατά της AMD για ψευδείς δηλώσεις αναφορικά με τον αριθμό των πυρήνων στους επεξεργαστές Bulldozer


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

erevos_csd διάβασες μονο το 2ο μνμ μου

 

ο μόνος τομέας που πάει καλά η ΑΜΔ είναι οι integer units. Εκεί έχει πραγματικα 8 μονάδες αλλά συμβάινει το εξής

 

τα προγράμματα που χρειάζονται ή/και αξιοποιούν τους πολλαπλούς πυρήνες ακεραίων είναι ΕΛΑΧΙΣΤΑ , λιγότερα από το 1% των κυκλοφορουντων.

 

 

ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ την FPU την χρησιμοποιούν το 99% των κυκλοφορουντων και εκεί η ΑΜΔ τα "σκάτωσε" και έβαλε μισούς πυρήνες.

 

Οσον αφορά την "δυναμικότητα" ανα πυρήνα συμφωνώ , η ΙΝΤΕΛ έχει περίπου 40% μεγαλύτερη απόδοση όταν αξιοποιούμε τον 1 πυρήνα.

 

Μηπως η ΑΜΔ αντί να βγάζει αυτές τις άχρηστες APU να τις περιορίσει λίγο και να βάλει πραγματικά 8 FPU μέσα στα τισπάκια της? Λέω μήπως και κάνουν κάτι χρήσιμο εκει πέρα από το βγάζουν apu που παίζουν μέχρι τα 720. Ας πάρει και κανένα μαθηματάκι από την ΙΝΤΕΛ , που για να αυξήσει την ταχύτητα της ενσωματωμένης GPU ΔΕΝ άυξησε τις μονάδες επεξεργασίας αντιθέτως πρόσθεσε 128ΜΒ αποκλειστικής μνήμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

erevos_csd διάβασες μονο το 2ο μνμ μου

 

ο μόνος τομέας που πάει καλά η ΑΜΔ είναι οι integer units. Εκεί έχει πραγματικα 8 μονάδες αλλά συμβάινει το εξής

 

τα προγράμματα που χρειάζονται ή/και αξιοποιούν τους πολλαπλούς πυρήνες ακεραίων είναι ΕΛΑΧΙΣΤΑ , λιγότερα από το 1% των κυκλοφορουντων.

 

 

ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ την FPU την χρησιμοποιούν το 99% των κυκλοφορουντων και εκεί η ΑΜΔ τα "σκάτωσε" και έβαλε μισούς πυρήνες.

 

Οσον αφορά την "δυναμικότητα" ανα πυρήνα συμφωνώ , η ΙΝΤΕΛ έχει περίπου 40% μεγαλύτερη απόδοση όταν αξιοποιούμε τον 1 πυρήνα.

 

Μηπως η ΑΜΔ αντί να βγάζει αυτές τις άχρηστες APU να τις περιορίσει λίγο και να βάλει πραγματικά 8 FPU μέσα στα τισπάκια της? Λέω μήπως και κάνουν κάτι χρήσιμο εκει πέρα από το βγάζουν apu που παίζουν μέχρι τα 720. Ας πάρει και κανένα μαθηματάκι από την ΙΝΤΕΛ , που για να αυξήσει την ταχύτητα της ενσωματωμένης GPU ΔΕΝ άυξησε τις μονάδες επεξεργασίας αντιθέτως πρόσθεσε 128ΜΒ αποκλειστικής μνήμης.

 

Εδώ σου γράφουν ότι ο πυρήνας ορίζεται με τα integer units, ότι μπορείς να έχεις πυρήνα χωρίς καν fpu, ότι αυτό με το 99% δεν ισχύει και εσύ τον χαβά σου...

 

Να πάρει η AMD μαθήματα από την Intel; Ας γελάσω. Τις καινοτομίες που έχει εισάγει η AMD από την εποχή του Athlon 64 και μετά η Intel απλώς τις αντέγραφε και βασίστηκε στην τάχιστη αλλαγή των process nodes και στο στεγνό IPC για να υπερτερήσει. Ακόμα και αυτό που γράφεις με τα 128MB στην GPU, κάτι παρόμοιο έχει κάνει ήδη η AMD από το 2013 με την APU του Xbox One.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά εγώ λέω ότι ο 8320 ήταν ο καλύτερος cpu που πέρασε από τα χέρια μου σε θέματα multi tasking. Είχα τον Q6600 πριν στα 3.8 (υποτίθεται ότι ήταν παρόμοια η απόδοση ανα core) και η διαφορά με τον 8320 ήταν μεγάλη. Όσες εφαρμογές και να έτρεχα ταυτόχρονα δεν καταλάβαινε τίποτα ενώ σε παρόμοιες περιπτώσεις ο Q6600 έπιανε ταβάνι.

Το μοναδικό πρόβλημα που είχα ήταν το bottleneck σε ορισμένα games χωρίς να σημαίνει ότι δεν μπορεί κάποιος να παίξει παιχνίδια με έναν FX.

Η μοναδική διαφορά που είδα με τον 6700Κ που έχω τώρα, είναι μόνο σε ορισμένα cpu bound παιχνίδια (λογικό αφού οι intel έχουν καλύτερο single core).

 

Πέρα από την απόδοση σε ορισμένα games δεν είχα άλλο παράπονο από τον 8320 και μπορώ να πω ότι για 124ε που τον πήρα ήταν κάτι παραπάνω από VFM.

Ωραία όλα αυτά, συγκινητικά θα έλεγα, αλλά τι σχέση έχουν με το θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όλα αυτά, συγκινητικά θα έλεγα, αλλά τι σχέση έχουν με το θέμα;

την ιδια συνεισφορα στο θεμα που εδωσες και εσυ με αυτη την ερωτηση,στο θεμα μας η δικομανια δεν σημαινει και οτι θα αποδειχθει οτι υποστηριζεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο εδω και περα σε καθε αγορα επεξεργαστη θα ειμαστε απαιτητικοι και θα ζηταμε απο το καταστημα που τον αγοραζουμε να βγαζει τους πυρηνες εξω και να τους μετραει ο πωλητης μπροστα μας ! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρομοδουλειά της apple μου μυρίζει υπήρχαν φήμες για εξαγορά από το σάπιο μήλο.

 

Αυτό που με στεναχωρεί περισσότερο είναι η ATI θυμάμαι πριν την εξαγορά από την AMD ήταν πολύ υγιής και ανταγωνιστική εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4130 (στα 3.3Ghz) και όχι ο 4170 στα 3.7 που έχει 20ευρώ φθηνότερα από τον οκταπυρηνο myass

 

 

---------------------------------------------------------------

 

defacer

 

οι μηχανικοί της AMD πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες και γι'αυτό βλέπουμε ο Ι3 που έχει 2 πυρηνες να ξεπερνά σε ταχύτητα τον 8πυρηνο 8320.

 

ωραίες οι αμπελοφιλοσοφίες και οι θεωρητικολογίες αλλά να κάνουμε και κανένα reality check.

 

Δεν ξερω που να αρχισω και που να τελειωσω. Η μετρηση αποσοδης επεξεργαστων ειναι μια ολοκληρη επιστημη που εχουν γραφτει αμετρητα βιβλια, εχουν διαφωνισει κορυφες του κλαδου, ακομα και σημερα ειναι ενα πεδιο βαθιας μελετης και ερχεσαι και τα ισοπεδωνεις ολα αυτα επειδη ειδες ενα βιντεακι με benchmark σε ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ. Και με βαση αυτο εχεις και ισχυρη αποψη που δεν σηκωνει αμφισβητηση και βαζει και χερι στους αλλους. I rest my case....

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι κάποια παιχνίδια τρέχουν καλύτερα δε δειχνει αν εχει περισσοτερους πυρηνες ή όχι.... Τα παιχνίδια μεχρι τελευταία ήταν optimised το πολύ για δυο πυρήνες. Άρα αν ο integer core του i3 ειναι δυνατότερος του fx όσους πυρήνες και να έχει ο fx θα φαίνεται χειρότερος του i3...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε οι περισσότεροι εδώ ενδιαφερονται για 3δ , gaming - surfing - office - ταινιες. Σε αυτές λοιπον τις εφαρμογές ο τετραπύρηνος ι5 που στοιχίζει όσο ένας 8320 με πρόσθετη ψύκτρα είναι πολύ ποιο γρήγορος.

 

αν με ρώταγε η αμερικάνικη NSA για κρυπτογράφηση θα τους έλεγα ότι οι μονάδες ακεραίων παίζουν ρόλο στην δουλειά τους οπότε θα έπρεπε να εξετάσουν την απόδοση των AMD στις εφαρμογές τους.

 

εσύ δουλεύεις στην NSA?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δε μπορώ να εκφέρω αντικειμενική άποψη για τους FX από άποψη επιδόσεων γιατί δεν έχω FX. Αλλά άλλο θέμα οι επιδόσεις και άλλο ο αριθμός πυρήνων. Αν η AMD διαφήμιζε τον FX ως το γρηγορότερο επεξεργαστή του κόσμου ναι θα είχε δίκιο να την μηνύσει ο καθένας. Αλλά από την άποψη του αριθμού πυρήνων είναι εντελώς άκυρη η μήνυση. Από κει και πέρα ότι μπορεί και θέλει ο καθένας αγοράζει. Προσωπικά δεν έχω αγοράσει ποτέ μου intel γιατί με λιγότερα χρήματα στο τομέα επεξεργαστή περίσευαν για καλύτερη κάρτα γραφικών ή περισσότερη μνήμη. Οπότε κατέληγα να έχω ίδιες ή καλύτερες επιδοσεις με intel συστήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε οι περισσότεροι εδώ ενδιαφερονται για 3δ , gaming - surfing - office - ταινιες. Σε αυτές λοιπον τις εφαρμογές ο τετραπύρηνος ι5 που στοιχίζει όσο ένας 8320 με πρόσθετη ψύκτρα είναι πολύ ποιο γρήγορος.

 

αν με ρώταγε η αμερικάνικη NSA για κρυπτογράφηση θα τους έλεγα ότι οι μονάδες ακεραίων παίζουν ρόλο στην δουλειά τους οπότε θα έπρεπε να εξετάσουν την απόδοση των AMD στις εφαρμογές τους.

 

εσύ δουλεύεις στην NSA?

 

Αυτο που με ενοχλησε ειναι το ποσο ισχυρη αποψη εχεις χωρις να παραθετεις αντιστοιχως ισχυρα στοιχεια. Δεν ρωτας να μαθεις. Δεν εκφερεις γνωμη. Την λες σε κοσμο που προφανως ξερουν περισσοτερα απο σενα. Η αρχικη πηγη ειναι αμφιλεγομενη. Οι αρχιτεκτονικες και των δυο εταιριων AMD / Intel στα συγκεκριμενα μοντελα ειναι γνωστες εδω και χρονια. Ομως καποιοι χτες ανακαληψαν την Αμερικη και την ειπαν και "Ινδιες"... Το benchmark που παραθετεις ειναι επιεικώς ασχετο με το θεμα. Τωρα αποφευγεις οτι σου ειπα στο προηγουμενο post και τα τσουβαλιαζεις με το "τι ενδιαφερει την πλειοψηφια" και το "αν δουλευω στην NSA". Εκανες και στατιστικη μελετη και εβγαλες και συμπερασμα τι θελει η πλειοψηφια. Εδω. Σε τεχνολογικο forum. Επισης ειναι ενα θεμα τα benchmark suits, ενα αλλο θεμα οι real life εφαρμογες. Ιδια κουβεντα γινοταν με τα 32/64bit, με τους πρωτους διπυρινους κτλ. Αλλαξε το sotfware και τα επιχειρηματα πεταχτηκαν στα σκουπια. Οσο για τις τιμες cpu και για ψυκτρες (και αν θες αλλη αυτο ειναι αλλη κουβεντα) ξαναδες το.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπλα-μπλα , σχολιάζεις , κριτικάρεις  χωρίς να μας πεις την άποψη σου.

σαν να θες να μας πεις κάτι για την απόδοση του AMD σε σχέση με INTEL αλλά δεν σου βγαίνει.

τα bench που ανέφερα είναι "κακά" με χαρά να δω τα "σωστά"

χαλάρωσε και πες μας ποσο καλός είναι ο AMD και μην φοβάσαι την κριτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα ρε κατι μπαγλαμαδες ξερολες που τρωγονται για την amd /intel λες και εχουν μετοχικο κεφαλαιο !!!!!

 

 

α και btw o μπαμπας μου δερνει τον δικο σου !!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...