Προς το περιεχόμενο

Μήνυση κατά της AMD για ψευδείς δηλώσεις αναφορικά με τον αριθμό των πυρήνων στους επεξεργαστές Bulldozer


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σύμφωνα με το game-debate ο  INTEL Core i3-6100 3.7GHz  είναι περίπου ίδιος σε απόδοση με τον AMD FX-6300.

Έχουν περίπου και την ίδια τιμή αν πας για μπάτζετ σύστημα.

Η διαφορά όμως είναι ότι ο πρώτος καίει 47w ενώ ο άλλος 95w + ότι για τον πρώτο, υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία επιλογών για νέα μητρική.

 

Πλέον πας για Intel ακόμη και για οικονομικό σύστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπλα-μπλα , σχολιάζεις , κριτικάρεις  χωρίς να μας πεις την άποψη σου.

σαν να θες να μας πεις κάτι για την απόδοση του AMD σε σχέση με INTEL αλλά δεν σου βγαίνει.

τα bench που ανέφερα είναι "κακά" με χαρά να δω τα "σωστά"

χαλάρωσε και πες μας ποσο καλός είναι ο AMD και μην φοβάσαι την κριτική.

 

Κριτικη και αποψεις δεχομαι απο ατομα που εχουν τις αντιστοιχες γνωσεις. Την αποψη μου τι ειπα και στο post μου και στα like που εκανα σε ατομα που το ειπαν καλυτερα απο εμενα. (Και δεν νομιζω τον εαυτο μου και για καμια αυθεντια που περιμενουν ολοι να ακουσουν την αποψη μου). Με αφορμη το post σου τονιζω μια συγκεκριμενη φιλοσοφια ανθρωπων. Ουτε θα σου κανω μαθημα περι benchmark, αρχιτεκτονικων και real life εφαρμογων απλα γιατι α) δεν ειναι η δουλεια μου β) δεν ενδιαφερεσαι να μαθεις γ)υπαρχουν καλυτεροι εμου για αυτη τη δουλεια δ) δεν γινεται σε ενα forum να εξηγησω τι μου εμαθαν οι καθηγητες μου μεσα σε καποια χρονια. Επισης τι μου "βγαινει η οχι" δε νοιαζομαι και ιδιαιτερα γιατι ουτε λεφτα παιρνω απο καποια εκ των δυο εταιριων, ουτε νοιαζομαι να σε πεισω για κατι. Τελειωνω ζητωντας συγνωμη αν βοηθησα στο να γινει flame το thread, και γι αυτο δε θα συνεχισω αλλο την κουβεντα σε αυτη την κατευθυνση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα amd fx6300 me gtx 760 gb τον άλλαξαν i5 4690k διάφορα 30% τουλάχιστον intel και πάλι intel καμία σχεση μέρα με τη νυχτα

 

Και για πες, δεδομένου ότι ο ένας κάνει 115 ευρώ και ο άλλος 250+ ήταν αναπάντεχο;

 

Ναι οι Intel γενικά είναι καλύτεροι, το ξέρουμε, και μεις που έχουμε να δώσουμε Intel παίρνουμε. Έλεος με το offtopic ποιός την έχει μεγαλύτερη.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Κριτικη και αποψεις δεχομαι απο ατομα που εχουν τις αντιστοιχες γνωσεις."

" δεν γινεται σε ενα forum να εξηγησω τι μου εμαθαν οι καθηγητες μου μεσα σε καποια χρονια"

 

φίλε το τερμάτισες , μιλάμε τόσο show off δεν κάνει ούτε ο γάτος μου όταν βγαίνει στην γειτονιά για τσάρκα.

οι καθηγητές σου έμαθαν να βάζεις τόνους ή έκανες κατευθείαν ντοκτορα ως cpuλογος και κριτικάρεις και ταυτόχρονα δεν πέφτεις στο επίπεδο μας να πεις την άποψη σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα ρε κατι μπαγλαμαδες ξερολες που τρωγονται για την amd /intel λες και εχουν μετοχικο κεφαλαιο !!!!!

 

 

α και btw o μπαμπας μου δερνει τον δικο σου !!!

Για να πούμε και τίποτα χρήσιμο που δεν ξέρουμε σε αυτό το νημα,... :P

 

Το κουτάκι στο Avatar δικό σου ? κάνει θόρυβο που λένε ? :X

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα έλεγα και παλιά τα ξαναλέω τα πράγματα είναι απλά οι fx είναι quad core με 8 threads,όπως ακριβώς και οι i7 αλλιώς θα ήταν πιο γρήγοροι λογικό? 

δεν μπορεί να ήταν πιο αργοί οι υποτειθέμενοι εξαπήρινοι fx απο τους παλιούς phenom 6core τι δεν καταλαβαίνουν μερικοί ? το ότι η amd παίζει παιχνίδια marketing? 

η amd για μένα αξίζει μόνο σε επαγγελματικές εφαρμογές όπου με 150 ευρώ βρίσκεις 4c/8t @ 3.3ghz και με ξεκλείδωτους πουλλαπλασιαστές και με μια ψύκτρα πας με 200 ευρώ στα 4.5-5 ghz και έχεις ένα τούμπανο (για τα λεφτά του) επεξεργαστή που τρώει τους i5 και αν τον αφήσεις απείραχτο με 150 τρώς με μεγάλη διαφορά τους i3 και βγάζεις λίγο καλύτερα αποτελέσματα απο I5 που κάνουν 60 ευρώ παραπάνω.για rendering,video producing κλπ είναι πολύ οικονομικοί οι amd,όμως στα παιχνίδια υστερούν!!

για μένα πχ που θέλω να κάνω ένα render animation στο 3ds max με συμφέρει να πάρω έναν fx 8300 παρά έναν i5 και ας υστερεί "τεχνολογικά"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ. 64bit δεν είναι; Η fpu του είναι 128bit, άρα μπορούμε να πούμε πως έχει 8 fpu

Ναι αλλά υπάρχουν και 512bit fpu commands οπότε μπορούμε να πούμε ότι έχει συνολικά έναν FPU πυρήνα...

 

Το θέμα με την fpu στην amd είναι ότι δεν μπορεί σε έναν κύκλο να δεχτεί εντολές σε κάθε ξεχωριστό 128bit fpu κομμάτι της,δεν γίνεται δηλαδή στον ίδιο κύκλο οι 8 πυρήνες να στείλουν 8 εντολές στην fpu και να εκτελεστούν στον ίδιο ή στον επόμενο κύκλο,θέλει ολόκληρη διαδικασία με αρκετούς κύκλους για να αρχίσει να δουλεύει η fpu. 

τα έλεγα και παλιά τα ξαναλέω τα πράγματα είναι απλά οι fx είναι quad core με 8 threads,όπως ακριβώς και οι i7 αλλιώς θα ήταν πιο γρήγοροι λογικό?

Καθόλου ακριβώς,το άκρων αντίθετο είναι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου ακριβώς,το άκρων αντίθετο είναι.

θεωρητικά κάνουν το ίδιο πράγμα 8 threads τροφοδοτούνται απο 4 πυρήνες απλά η intel έχει καλύτερη τεχνολογία και είναι πολύ ταχύτερη και με εξωπραγματικό για την amd wattage/performance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία, μη λέμε ότι θέλουμε.. είχα έναν Amd Athlon 3400+ και νόμιζα ότι ήμουν καλά... αμ δε... μόλις πήρα τον i7 5960x κατάλαβα τί θα πει Δ.Υ.Ν.Α.Μ.Η.!!!!! 

 

(η πασιέντζα τώρα με τον i7.. μου Βγαίνει!! και στον ναρκαλιευτή πέφτω δύσκολα σε μπόμπα..)

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...