Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμη για κατέβασμα η πρώτη μεγάλη αναβάθμιση των Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σ έμενα δεν μου την έδωσε ακόμα. Να φανταστώ ότι έχετε Τα windows σε ελληνικά ε? Η μήπως δίνει αρχικά το update μόνο σ αυτούς που έχουν την αγγλική version? 

 

 

Λογικά το βάζεις να ψαξει για updade και την βρίσκει μονο του ε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολλές ακόμα αλλαγές.

 

Μια και αναφέρθηκαν οι χερόγραφες σημειώσεις,

προτείνω όποιος έχει τη δυνατότητα hw να δοκιμάσει την χειρόγραφη γραφή στα ελληνικά που λειτουργεί άψογα σαν OCR.

 

ΥΓ: Δε μου έχει έρθει ακόμα που τσέκαρα στο Windows Update,

λέει ότι όπως και με το release των 10

έτσι και το November update το δίνουν κατά κύματα.

Η γραφη με τη γραφίδα δουλευε και στα 8.1 μετα απο update που είχαν κάνει. Η αναγνώριση ελληνικών είναι φανταστική. Με surface pro 2 και τη γραφίδα προτιμώ να γράφω παρα να πληκτρολογώ.

Το update το έκανα το απογευμα και μου πήρε σχεδόν 3 ώρες μαζί με τις εγκαταστάσεις.

Δεν έφτιαξαν τον edge και το swipe μπρος-πισω στις σελίδες που διαβάζεις. Το έχει ο chrome και οχι ο edge, ενω το είχε πρώτος ο explorer.... Τι να πω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μενα η αναβαθμιση απενεργοποιησε το startisback που ειχα βαλει γιατι δεν μου αρεσει το start menu και το smart connect technology


Μην ξεχασετε να κανετε και εναν καθαρισμο γιατι κραταει φακελο Windows.old

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω στα windows τα πηγαινε-ελα στον τροπο λειτουργιας και εμφανισης σε καθε update. Απο τα 8 και μετα ειναι σαν να δοκιμάζουν interfaces, να επιστρεφουν στα προηγουμενα, να το ξαναλλαζουν, πολλες φορες το ιδιο πράγμα,.

Πχ 

Τα μενού διαλόγων, έχουν πλέον (σχεδόν) μια ενιαία εμφάνιση ενώ επιστρέφει η δυνατότητα αλλαγής χρώματος στη μπάρα κάθε παραθύρου.

 

 

Γιατι επιστρέφει και γιατι ειχε αφαιρεθεί; Στην επομενη αναβαθμιση θα το αφαιρεσουν ξανα; Ειναι κι αλλα ,οπως ο τροπος που κλεινουν τα applications, το menu εναρξης κλπ.

Πρεπει να αποκτηθει ταυτότητα και να αλλαζουν μονο πραγματα ουσιας..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω στα windows τα πηγαινε-ελα στον τροπο λειτουργιας και εμφανισης σε καθε update. Απο τα 8 και μετα ειναι σαν να δοκιμάζουν interfaces, να επιστρεφουν στα προηγουμενα, να το ξαναλλαζουν, πολλες φορες το ιδιο πράγμα,.

Πχ 

Τα μενού διαλόγων, έχουν πλέον (σχεδόν) μια ενιαία εμφάνιση ενώ επιστρέφει η δυνατότητα αλλαγής χρώματος στη μπάρα κάθε παραθύρου.

 

 

Γιατι επιστρέφει και γιατι ειχε αφαιρεθεί; Στην επομενη αναβαθμιση θα το αφαιρεσουν ξανα; Ειναι κι αλλα ,οπως ο τροπος που κλεινουν τα applications, το menu εναρξης κλπ.

Πρεπει να αποκτηθει ταυτότητα και να αλλαζουν μονο πραγματα ουσιας..

Γιατί από τα 8 και μετά υπήρξαν πολλές αλλαγές. ειδικά στο κομμάτι του UI.

Οπότε προσπαθούν με το feedback που παίρνουν να του δώσουν μια τελική μορφή!

Αυτό προσπαθούν, να αποκτήσουν μια ταυτότητα.

Αν ο κόσμος δεν ήταν γκρινιάρης θα είχαμε μείνει στο UI των 8.

O κόσμος γκρίνιαξε η MS άκουσε... δεν υποχώρησε σε όλα τις γκρίνιες που άκουσε αλλά σε αυτές που θεώρησε πιο σημαντικές. Ή προσπάθησε να δώσει νεες λύσεις...

Οι οποίες πάλι να μην αρκούν... οπότε ξανα update ή redesign.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το σπαστικο να ξεκιναει το Skype με την εναρξη των Windows δεν μπορω να το καταλαβω; και δεν εχει και καπου στις ρυθμισεις να απενεργοποιησεις την αυτοματη εκκινηση.

 

Παλι καλα που υπαρχει λυση με το Ccleaner

29ylh5j.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε laptop με Windows 10 Enterprise 64bit δεν εμφανίζεται η αναβάθμιση, είτε στο Update and Security στο Settings, είτε στο Windows Update Minitool. Υπάρχει τρόπος να κατεβάσω offline το πακέτο; Δεν έχω βάλει Microsoft Account και δεν είμαι Insider.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τοση ωρα μου εχει κολλησει στο 32% στην προετοιμασια εγκαταστασης...τι στο καλο?

 

Θα προχωρησει απλα καθυστερει εκει κοντα στο 25-35% κυριως και σε εμενα εκει το εκανε..

 

edit

 

Παντως δεν ξερω για τα "features" μου μαμησε το boot loading time εμενα.. Με το που βαζω κωδικο στην οθονη κλειδωματος κανει αναιτια καθυστερηση 8-10 δευτερολεπτων ενω πριν εμπαινε αερα

Σκεφτομαι να κανω κανα revert και να το βγαλω ελεος..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...