Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 θα αποκτήσουν την μεγαλύτερη βάση χρηστών Windows στην ιστορία λέει η Gartner


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη εχει πηξει το μουνι μου να τα ακουω πρωι βραδυ για την παραβιαση της ιδιωτικοτητας, εσυ φιλε συνεκλαμπιτη (γενικα σε ολους) κατσε κατω και αραξε γιατι σημερα θα τα πω τσεκουρατα. Λοιπον αρχιζω με το ασμα. OΤΙ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΤΑΙΡΙΑ, ΚΑΤΑΠΑΤΑ ΤΗΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΟΥ. Ειτε λεγεται MS, ειται Facebook, Apple, Google, σκατα. Δεν εχει σημασια αν θα το κανει μεσω κινητου, σταθερου η δορυφορου, ουτε θα σταματησει να το κανει επειδη σταματησες το ταδε προιον η την ταδε υπηρεσια της. Η εταιρια εχει παντα τον τροπο. Το θεμα ειναι να καταλαβεις το γιατι το κανει. Δεν την νοιαζει αν εσυ εχεις γυμνες φωτο της κοπελας σου στο onedrive, ουτε θα σε χωσει μεσα επειδη εχεις κατεβασει 100 τραγουδια απο το youtube και τα εχωσες στο google drive. Δεν την νοιαζει αν εισαι στα Τουρκοβουνια η στο Ορος Σινα, ουτε αν προτιμας τον Εμινεμ απο την Σακιρα. Χεστηκε αν τρως πατσα με ποδαρακια η τσιρλα γατας.

Αυτο που την νοιαζει ειναι οι διαφημισεις γιατι απο αυτες πληρωνεται. Και για να δωσει σωστες διαφημισεις, πρεπει να ξερει μερικα πραγματα για σενα. Τα βασικα. Και τα ξερει γιατι την νοιαζει το χρημα. Οχι οι επιλογες σου. Χεστηκε σε τι σταση γαμεις τα βραδια και αν η γκομενα σου ειναι βυζαρου. Ακομα και ο ιδιος να της το δειξεις, δεν θα μπει καν στον κοπο να το δει αν δεν ειναι να της αποφερει λεφτα.

Τελος, σε ελεγχει η αστυνομια, ο isp σου και γενικα παρε το αυγο και κουρευτο.

Θελεις εναν ασφαλη υπολογιστη? Παρε εναν, κλειστον, αποσυνεδεσε τον απο το internet, κατεβασε τον 2 χιλιομετρα κατω απο την γη και βαλτον σε ενα δωματιο με 3 μετρα ατσαλινους τοιχους και παλι δεν ειναι σιγουρο.

Οποτε μπορεις να πιεις την φραπεδια σου και να χαλαρωσεις γιατι στην μαχη ανθρωπος vs τεχνολογια, ο μονος τροπος για να νικησει ο ανθρωπος, ειναι να βγαλλει την μπριζα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σορρυ παιδια αλλα έχει γεμίσει το ποστ μαμακίες...φασισμός ο άλλος (πολύ παίζει τώρα τελευταία αυτή η λέξη), παρακολούθηση ο έχων fb, viber, skype, ktl ktl ktl..... ήμαρτον. Σου δίνει κάποιος λειτουργικό τζάμπα, και περιμένεις να μην έχει κάποιο αντίτιμο. Δλδ όλοι αυτοί που ασχολήθηκαν για να φτιάξουν αυτό το ρημάδι από τί θα πληρωθούν;;; Αντί να σε χρεώσει 100 ευρώ για να το αγοράσεις, παίρνει ΑΝΩΝΥΜΑ ή έστω με το email σου στοιχεία για το τι κάνεις, τι επισκέπτεσαι για διαφημιστικούς λόγους (τα πουλάει σε εταιρίες). ΚΑΙ; Μου βγαίνει δλδ διαφήμιση από το eshop για τηλεόραση που έψαχνα και θα προτιμήσω να μου έβγαινε για Estee Lauder? Εκτός αν προτιμούσατε να κάνουν 100 ευρώ και να έχει "Privacy" προκειμένου να τα κατεβάσετε τζάμπα από κανα τορρεντάκι. Πολύ ωραία λογική...Και μην ακούσω από κανένα μάγκα ότι "άμα ήτανε καλά και ασφαλή θα τάδινα τα 100 ευρώ...γιατί όχι φίλε δεν θα τά δινες....όπως και το 99.9% των χρηστών εδώ μέσα δεν θα τα έδινε...είμαστε και στο ινσόμνια δλδ το θεωρώ αστείο λίγο...(δεν μιλάω για άδειες με λαπτοπ που ήταν με 8ρια και τα κάνεις τζάμπα upgrade έτσι;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο κάτω κάτω, όποιος γουστάρει, ας κάνει δικό του λειτουργικό από το μηδέν να μην τον παρακολουθεί κανείς. Και να δω πότε θα του δώσει κάποιος 100 ευρώ από δω μέσα για να το αγοράσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία συμφωνώ ότι επιλέγω εγώ τι θα ανεβάσω αλλά στις περισσότερες φορές δεν διαφέρει απο τι ανεβάζουμε με το τι μπορεί να μας περνει η Microsoft αλλά στο θέμα του smartphone η στο θέμα των προηγούμενων win?τι γίνεται?

Τι σημασια εχει τι ανεβαζουμε? Σημασια εχει οτι εμεις ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ τι θα ανεβασουμε. Αλλο να ανεβαζω εγω photo ξεβρακωτος στο FB και αλλο να ερχεσαι εσυ να τις παιρνεις απτο PC μου γιατι "ετσι και αλλιως θα τις ανεβαζα στο FB". Αν δεν αντιλαμβανεσαι την διαφορα λυπαμαι, δεν μπορω να βοηθησω περαιτερω

 

Δε με ενδιαφερει το τι γινεται στα smartphone η στα προηγουμενα windows, εγω απλα σου εξηγω γιατι δεν ειναι και πολυ bright επιχειρημα το facebook που αναφερεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν θέλετε να κάνετε αναβάθμιση, όχι λόγω των στοχευμένων διαφημίσεων (αυτό το επιχείρημα είναι μέγιστη μπούρδα btw, λες και οι... άστοχες είναι καλύτερες για σας) η λόγω φασισμού, αλλά για το ότι επειδή των 80% των αρχείων σας είναι πειρατικό και πολλές φορές και το ίδιο το λειτουργικό. Ταινίες, προγράμματα, παιχνίδια, streaming/downloads απο proxy servers κλπ.

 

Πείτε ότι σας πειράζει αυτό τουλάχιστον να τελειώνουμε. Θέλετε να είστε ελεύθεροι να τα κατεβάζετε όλα χωρίς να ανυσηχειτε ότι μπορεί να σας πιάσουν. Δεν είναι κακό. Απλά εντελώς ηλιθιο οταν μιλάτε περί φασισμού και διαφημίσεων.

 

Εγώ θα μιλήσω μόνο για μένα....

 

Δε θέλω ένα λειτουργικό που θα κατασκοπεύει ότι κάνω.... τόσο απλά...

Δεν έχει καμία σημασία το ότι δεν κάνω κάτι παράνομο.... απλά δε θέλω....

Δεν έχει καμιά δουλειά η κάθε MS να ξέρει τι τρέχω, κάθε πότε και γιατί.... είτε το θέλει για στοχευμένες διαφημίσεις είτε για οτιδήποτε...

Ακόμα και με τα 7, τρέχω firewalll μόνο και μόνο για να ελέγχω την επικοινωνία του κάθε τυχάρπαστου προγράμματος με το Internet (δηλάδή για να ελέγξω την εξερχόμενη κίνηση)

Είτε πειρατικά τα βάλω τα 10 είτε τα αγοράσω, θα με κατασκοπεύσουν, οπότε δεν ισχύει το ότι θέλω να τα έχω πειρατικά...

 

Αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα, οκ, βαλε τα και άστα να κάνουν ότι θέλουν... Δημοκρατία έχουμε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα επιλέγεις να μου απαντήσεις σε ένα μόνο ερώτημα και λες απλά ότι δεν σε ενδιαφέρει τα υπόλοιπα,αν δεν κατάλαβες μόλις τώρα τι είπες εγώ λυπάμαι γιατί ουσιαστικά νομίζεις ότι αποφεύγεις να σε παραβιάζουν αλλά ουσιαστικά κάνεις μια τρύπα στο νερό και στην τελική αν πιστεύεις ότι θέλει η Microsoft φωτο δικες σου τι να πω απλά οκ αλλά χρειάζονται.τέλος θέλω να καταλήξω ότι αν θέλουν κάτι από τον οποιοδήποτε θα το έχουν οποτε σταματήστε τις θεωρίες αν θέλετε να μην έχετε πρόβλημα απλά αφήστε την τεχνολογία φιλικά πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημασια εχει τι ανεβαζουμε? Σημασια εχει οτι εμεις ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ τι θα ανεβασουμε. Αλλο να ανεβαζω εγω photo ξεβρακωτος στο FB και αλλο να ερχεσαι εσυ να τις παιρνεις απτο PC μου γιατι "ετσι και αλλιως θα τις ανεβαζα στο FB". Αν δεν αντιλαμβανεσαι την διαφορα λυπαμαι, δεν μπορω να βοηθησω περαιτερω

 

Δε με ενδιαφερει το τι γινεται στα smartphone η στα προηγουμενα windows, εγω απλα σου εξηγω γιατι δεν ειναι και πολυ bright επιχειρημα το facebook που αναφερεις.

 

Η Microsoft και η κάθε Microsoft, δεν είναι κουτές και ούτε έχουν όρεξη να μπλέκονται σε δικαστικές διαμάχες (για το τελευταίο δεν είμαι και 100% σίγουρος)

Για ότι κάνουν, εσύ ο ίδιος, συμφώνησες μαζί τους, την στιγμή που εγκατέστησες το λειτουργικό. Είμαι βέβαιος, ότι κάποια στιγμή της εγκατάστασης, πάτησες κάπου που έλεγε "Αποδέχομαι".... :-)

 

Και κάτι ακόμα.

Έστω ότι η Microsoft, "έκλεψε" μία φωτογραφία, από κάθε χρήστη των win 10, δηλ. περίπου 120 εκατ. Για να τις δει (κυριολεκτικά) ένας άνθρωπος όλες αυτές, αφιερώνοντας μόνο 1 δευτερόλεπτο για την κάθε μία... χρειάζεται περίπου 3,8 χρόνια για να τις δει όλες!

Κανείς δεν θέλει να σας δει προσωπικά. ΔΕΝ υπάρχει χρόνος!

 

Όπως ειπώθηκε και παραπάνω, όλα γίνονται για το χρήμα δηλ. για την στοχευμένη διαφήμιση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω ότι η Microsoft, "έκλεψε" μία φωτογραφία, από κάθε χρήστη των win 10, δηλ. περίπου 120 εκατ. Για να τις δει (κυριολεκτικά) ένας άνθρωπος όλες αυτές, αφιερώνοντας μόνο 1 δευτερόλεπτο για την κάθε μία... χρειάζεται περίπου 3,8 χρόνια για να τις δει όλες!

Κανείς δεν θέλει να σας δει προσωπικά. ΔΕΝ υπάρχει χρόνος!

 

 

δε μας νοιάζει που δε θα τη δει κανείς...

δεν είναι δουλειά της να τις έχει !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα μιλήσω μόνο για μένα....

 

Δε θέλω ένα λειτουργικό που θα κατασκοπεύει ότι κάνω.... τόσο απλά...

Δεν έχει καμία σημασία το ότι δεν κάνω κάτι παράνομο.... απλά δε θέλω....

Δεν έχει καμιά δουλειά η κάθε MS να ξέρει τι τρέχω, κάθε πότε και γιατί.... είτε το θέλει για στοχευμένες διαφημίσεις είτε για οτιδήποτε...

Ακόμα και με τα 7, τρέχω firewalll μόνο και μόνο για να ελέγχω την επικοινωνία του κάθε τυχάρπαστου προγράμματος με το Internet (δηλάδή για να ελέγξω την εξερχόμενη κίνηση)

Είτε πειρατικά τα βάλω τα 10 είτε τα αγοράσω, θα με κατασκοπεύσουν, οπότε δεν ισχύει το ότι θέλω να τα έχω πειρατικά...

 

Αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα, οκ, βαλε τα και άστα να κάνουν ότι θέλουν... Δημοκρατία έχουμε...

 

Αν δεν κάνω λάθος, ο ISP σου, είναι υποχρεωμένος από τον νόμο, να καταγράφει και να αποθηκεύει την κίνησή σου στο internet, τους 6 τελευταίους μήνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μας νοιάζει που δε θα τη δει κανείς...

δεν είναι δουλειά της να τις έχει !!!!

 

Παραπάνω γράφω, ότι συμφώνησες μαζί της και έδωσες άδεια, να μπορεί να έχει την φωτογραφία σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θέλω ένα λειτουργικό που θα κατασκοπεύει ότι κάνω.... τόσο απλά...

Δεν έχει καμία σημασία το ότι δεν κάνω κάτι παράνομο.... απλά δε θέλω....

Δεν έχει καμιά δουλειά η κάθε MS να ξέρει τι τρέχω, κάθε πότε και γιατί.... είτε το θέλει για στοχευμένες διαφημίσεις είτε για οτιδήποτε...

 

 

Tοτε φιλε μου συγνωμη που στο λεω αλλα τρεχεις λαθος λειτουργικο συστημα. Οπως λεει και το απο πανω post, την καταγραφη την εχεις σιγουρη οπως ολοι μας ΑΛΛΑ τουλαχιστον ας ξερεις ΑΚΡΙΒΩΣ τι γινεται στο λειτουργικο σου.

Επισεις εσυ επιλεγεις να τρεχεις καποια εκδοση Windows (ειτε 7, ειτε 8 ειτε 15) και αυτα τα ξερεις εξαρχης. Η αλλαζεις λειτουργικο η τα δεχεσαι ως παραμετρες απωλειες και μαθαινεις να ζεις με αυτες.

Το να προσπαθεις να "κοντρολαρεις" την Microsoft και την καθε Microsoft να μην κανει πανυγηρι στο pc σου, ειναι και χαζο και ανωφελο. Μπορεις πολυ απλα να την απορριψεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστείτε, ότι όταν εγκαθιστάς μία "δωρεάν" εφαρμογή για android με πρόσβαση πχ στις επαφές σου, ουσιαστικά δίνεις την άδεια σε μία εταιρία κάπου στο κόσμο, να μπορεί να δει τον τηλεφωνικό κατάλογο του κινητού σου και τις διευθύνσεις email που υπάρχουν.

 

Προσωπικά θεωρώ πιο ασφαλές, να κάνεις Copy - Paste τα τηλεφωνά σου, εδώ στο site! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέτε στα επόμενα σχόλια μετά το δικό μου, δεν προστατευόμαστε από πουθενά οποτε είναι ανώφελο να προσπαθούμε να χαρακτηρίσουμε ως 'κακα' τα win 10 that's all!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ απλα δεν βαζετε Windows 10 ενω ξερετε οτι κανει μονο του update + που κατασκοπευει.

 

Ετσι κι αλλιως ο μισος κοσμος που δοκιμασε τα Windows 10 παρατηρησαν οτι εχει ολα αυτα τα κακα και σιγα σιγα εχει κακια φημη. Οι περισσοτεροι που βαλανε στα λαπτοπ usb internet πχ 10gb αναρωτιοντουσαν πως ειναι δυνατον να μην εχουν ιντερνετ και μετα ρωτουσαν ο ενας τον αλλον και ειπαν οτι τα Windows 10 φταινε που κανουν μονα τους update

 

Σιγουρα δεν θα αποκτησουν μεγαλυτερη βαση τα Windows 10 αφου εγινε σαν την apple που μας ζαλιζουν με την διαφημιση αυτη (για να μην πω οτι ειναι spam)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...