Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 θα αποκτήσουν την μεγαλύτερη βάση χρηστών Windows στην ιστορία λέει η Gartner


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν κάνω λάθος, ο ISP σου, είναι υποχρεωμένος από τον νόμο, να καταγράφει και να αποθηκεύει την κίνησή σου στο internet, τους 6 τελευταίους μήνες.

βεβαίως.... και υποτίθεται πως θα χρησιμοποιηθούν αν για κάποιο λόγο κινηθεί εισαγγελέας εναντίον μου....

Αυτό σημαίνει πως πρέπει να έχει και η Microsoft τα data μου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Tοτε φιλε μου συγνωμη που στο λεω αλλα τρεχεις λαθος λειτουργικο συστημα. Οπως λεει και το απο πανω post, την καταγραφη την εχεις σιγουρη οπως ολοι μας ΑΛΛΑ τουλαχιστον ας ξερεις ΑΚΡΙΒΩΣ τι γινεται στο λειτουργικο σου.

Επισεις εσυ επιλεγεις να τρεχεις καποια εκδοση Windows (ειτε 7, ειτε 8 ειτε 15) και αυτα τα ξερεις εξαρχης. Η αλλαζεις λειτουργικο η τα δεχεσαι ως παραμετρες απωλειες και μαθαινεις να ζεις με αυτες.

Το να προσπαθεις να "κοντρολαρεις" την Microsoft και την καθε Microsoft να μην κανει πανυγηρι στο pc σου, ειναι και χαζο και ανωφελο. Μπορεις πολυ απλα να την απορριψεις

Για το λάθος λειτουργικό έχεις κάποιο δίκαιο....

Αν καταφέρω να απεμπλακώ από μερικά προγράμματα που χρησιμοποιώ θα κάνω οριστική μετάβαση σε linux....

 

Το να προσπαθώ να κοντρολάρω την κάθε Ms όμως δεν το θεωρώ χαζό και ανώφελο.... Αν εσύ επιλέγεις να πέσεις αμαχητί είναι φυσικά δικαίωμα σου.... εγώ επιλέγω να προστατευτώ όσο αυτό είναι δυνατόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα δεν θα αποκτησουν μεγαλυτερη βαση τα Windows 10 αφου εγινε σαν την apple που μας ζαλιζουν με την διαφημιση αυτη (για να μην πω οτι ειναι spam)

 

Και μόνο την μερίδα των gamers (λόγω dx12) να λάβουμε υπόψιν, μια χαρά μεγάλη βάση θα έχουν τα 10αρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο την μερίδα των gamers (λόγω dx12) να λάβουμε υπόψιν, μια χαρά μεγάλη βάση θα έχουν τα 10αρια. 

 

Προς το παρον ναι αλλα ενδεχεται να βγει και για Windows 8.1 ,,αμα δουνε οτι περισσοτεροι χρηστες ειναι με Windows 7 και 8 αποκλειται να μην κανουν τον κοπο να βγαλουν DX12 για 7 και 8.1 ,,αφου οι περισσοτεροι χρηστες ειναι με Windows 7 και 8.1 ,τα 10 τα εχουν βαλει πολυ λιγοι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαίως.... και υποτίθεται πως θα χρησιμοποιηθούν αν για κάποιο λόγο κινηθεί εισαγγελέας εναντίον μου....

Αυτό σημαίνει πως πρέπει να έχει και η Microsoft τα data μου???

 

Ναι! διότι έδωσες άδεια να τα έχει, κατά την εγκατάσταση!

(όχι εσύ προσωπικά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γέμισε ο τόπος υπερασπιστές των big corp. Συγκίνηση.

 

Προσπαθήστε λίγο ακόμα να αιτιολογήσετε την χρήση των υπηρεσιών γοογλη/φβ/μς/etc

 

Κάθε άλλο!

Αλλά εδώ μπλέκουμε 2 διαφορετικά πράγματα.

Όταν δίνεις άδεια σε μία εταιρία να έχει πρόσβαση στα προσωπικά σου δεδομένα, μετά ΔΕΝ μπορείς να διαμαρτύρεσαι ... για την πρόσβαση που έχει!

Προσωπικά έχω αφιερώσει χρόνο (!) για να βρω μία εφαρμογή που να δίνει το ποσοστό μπαταρίας στο tablet, ΧΩΡΙΣ να ζητά πρόσβαση στα δεδομένα μου.

πχ

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.elvison.batterywidget

 

Η έκδοση 3.3.22 μπορεί να έχει πρόσβαση σε:

Ιστορικό συσκευής και εφαρμογών

ανάκτηση εκτελούμενων εφαρμογών

Τοποθεσία

ακριβής θέση (GPS και βάσει δικτύου)

κατά προσέγγιση θέση (βάσει δικτύου)

Πληροφορίες σύνδεσης Wi-Fi

• προβολή συνδέσεων Wi-Fi

Αναγνωριστικό συσκευής και πληροφορίες κλήσεων

ανάγνωση κατάστασης και ταυτότητας τηλεφώνου

Άλλο

• εκτέλεση κατά την έναρξη

• έλεγχος δόνησης

πλήρης πρόσβαση στο δίκτυο

• μέτρηση χώρου αποθήκευσης εφαρμογής

• σύνδεση και αποσύνδεση από το Wi-Fi

• προβολή συνδέσεων δικτύου

• αλλαγή συνδεσιμότητας δικτύου

• σύζευξη με συσκευές Bluetooth

• πρόσβαση στις ρυθμίσεις Bluetooth

• τροποποίηση ρυθμίσεων συστήματος

• ανάγνωση ρυθμίσεων συγχρονισμού

• εναλλαγή ενεργοποίησης και απενεργοποίησης συγχρονισμού

Θα προτιμήσω αυτό:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=uk.org.crampton.battery

Η έκδοση 1.25 μπορεί να έχει πρόσβαση σε:

Άλλο

• ανάγνωση στατιστικών στοιχείων μπαταρίας

• εκτέλεση κατά την έναρξη

• πλήρης πρόσβαση στο δίκτυο

 

ή καλύτερα:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.droidparts.battery_widget

 

Η οποία δεν ζητά ΚΑΜΙΑ άδεια!!!

 

 

Φαντάσου όμως, κάποιος να εγκαταστήσει την πρώτη εφαρμογή και μετά να διαμαρτύρεται ότι καταγράφουν την θέση του, μέσω κινητού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο στη ms που με φασιστικους τροπους και σπαμ προτρεπει τους χρηστες της να αναβαθμισουν σε windows 10.

(Εχω win 10 κατα επιλογη δικη μου αλλα οφειλω να την κραξω)

 

Σου δίνεται κάτι δωρεάν και το αποκαλείς φασιστικό? Η μήπως ήρθε κανένας σπίτι σου και στο έβαλε να το κατεβάσεις με το ζόρι?

 

Έλεος ποια με τη καραμέλα του φασισμού, σε ότι παπαριά σκεφτεί κανείς πετάει και το φασισμό, μήπως να σοβαρευτούμαι λιγάκι?

 

Ρε παιδιά και σε τελική υπάρχουν τόσο τα Linux όσο και το Mac os έχει καταντήσει κουραστικό και όχι δεν υποστηρίζω την MS αλλά να έχει και μια λογική αυτό που λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου δίνεται κάτι δωρεάν και το αποκαλείς φασιστικό? Η μήπως ήρθε κανένας σπίτι σου και στο έβαλε να το κατεβάσεις με το ζόρι?

 

Έλεος ποια με τη καραμέλα του φασισμού, σε ότι παπαριά σκεφτεί κανείς πετάει και το φασισμό, μήπως να σοβαρευτούμαι λιγάκι?

 

Ρε παιδιά και σε τελική υπάρχουν τόσο τα Linux όσο και το Mac os έχει καταντήσει κουραστικό και όχι δεν υποστηρίζω την MS αλλά να έχει και μια λογική αυτό που λέμε.

Τώρα μιλάμε ή κλάνουμε;

Στο δικό μου DELL-ακι πάντως έτσι δημοκρατικά κατέβηκε χωρίς να πατήσω εγώ να κατέβει και εντελώς δημοκρατικά μου ζήτησε να πατήσω accept ή decline.

Ευτυχώς που ρώτησε δλδ γιατί σe άλλους ούτε ρωτάει,απλά εγκαθιστά.

 

http://www.pcgamer.com/windows-10-is-sneaking-onto-new-windows-7-and-8-installs-without-permission/

(που ξες,μπορεί να χει κι άλλο "bug" και αν δεν πάταγα decline να θεωρούσε ότι θέλω αλλά δε μπορώ να πατήσω accept και να το κανε αυτό για μένα)

 

Όσο για τα άλλα λειτουργικά συμφωνώ και επαυξάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι μπορει να σου εξηγησει καποιος. Στο facebook δεν υπαρχει καμια παραβιαση, μονος σου με επιλογη σου ανεβαζεις οτι θες να ανεβασεις. Το πιασες?

Άμα ψάξεις έχει γίνει σκάνδαλο ότι υπάρχει ή υπήρχε συνεργασία του Facebook με CIA.

 

Επειδη εχει πηξει το μουνι μου να τα ακουω πρωι βραδυ για την παραβιαση της ιδιωτικοτητας, εσυ φιλε συνεκλαμπιτη (γενικα σε ολους) κατσε κατω και αραξε γιατι σημερα θα τα πω τσεκουρατα. Λοιπον αρχιζω με το ασμα. OΤΙ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΤΑΙΡΙΑ, ΚΑΤΑΠΑΤΑ ΤΗΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΟΥ. Ειτε λεγεται MS, ειται Facebook, Apple, Google, σκατα. Δεν εχει σημασια αν θα το κανει μεσω κινητου, σταθερου η δορυφορου, ουτε θα σταματησει να το κανει επειδη σταματησες το ταδε προιον η την ταδε υπηρεσια της. Η εταιρια εχει παντα τον τροπο. Το θεμα ειναι να καταλαβεις το γιατι το κανει. Δεν την νοιαζει αν εσυ εχεις γυμνες φωτο της κοπελας σου στο onedrive, ουτε θα σε χωσει μεσα επειδη εχεις κατεβασει 100 τραγουδια απο το youtube και τα εχωσες στο google drive. Δεν την νοιαζει αν εισαι στα Τουρκοβουνια η στο Ορος Σινα, ουτε αν προτιμας τον Εμινεμ απο την Σακιρα. Χεστηκε αν τρως πατσα με ποδαρακια η τσιρλα γατας.

Αυτο που την νοιαζει ειναι οι διαφημισεις γιατι απο αυτες πληρωνεται. Και για να δωσει σωστες διαφημισεις, πρεπει να ξερει μερικα πραγματα για σενα. Τα βασικα. Και τα ξερει γιατι την νοιαζει το χρημα. Οχι οι επιλογες σου. Χεστηκε σε τι σταση γαμεις τα βραδια και αν η γκομενα σου ειναι βυζαρου. Ακομα και ο ιδιος να της το δειξεις, δεν θα μπει καν στον κοπο να το δει αν δεν ειναι να της αποφερει λεφτα.

Τελος, σε ελεγχει η αστυνομια, ο isp σου και γενικα παρε το αυγο και κουρευτο.

Θελεις εναν ασφαλη υπολογιστη? Παρε εναν, κλειστον, αποσυνεδεσε τον απο το internet, κατεβασε τον 2 χιλιομετρα κατω απο την γη και βαλτον σε ενα δωματιο με 3 μετρα ατσαλινους τοιχους και παλι δεν ειναι σιγουρο.

Οποτε μπορεις να πιεις την φραπεδια σου και να χαλαρωσεις γιατι στην μαχη ανθρωπος vs τεχνολογια, ο μονος τροπος για να νικησει ο ανθρωπος, ειναι να βγαλλει την μπριζα.

Μακάρι να μπορούσα να σε κάνω πιο πολλά Likes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...