Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 θα αποκτήσουν την μεγαλύτερη βάση χρηστών Windows στην ιστορία λέει η Gartner


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα μελλοντικα λειτουργικα θα ειναι τοσο εξυπνα που θα προσαρμοζονται στις συνηθειες-αναγκες του εκαστοτε χρηστη αυτοματως μονα τους, προς το παρον ειναι σε νηπιακο σταδιο και ειναι λογικο για την Ms και την Apple να παιρνουν feedback απο τη δεξαμενη των χρηστων τους 

βασει αυτων των μεθοδων βελτιωνεται εργομετρικα το ui πχ. η διαταξη, η θεση, οι αποστασεις εικονιδιων, κουμπιων κλπ.

 

η καραμελα περι πωλησης σε τριτους ειναι ενα παλιο φτηνο αστειο πλεον τη στιγμη που τετοιοι κολοσσοι δεν εχουν καν την αναγκη για κατι τετοιο ρισκαροντας μαλιστα απο δυσφημιση τη στιγμη μαλιστα που μια εφαρμογη του κ@λου μπορει να κανει το ιδιο πραγμα 

 

εκτος κι αν εχετε καποιο λινκ ή αποδειξεις και δε τα βγαζετε τυπου ραδιοαρβυλα απτο στομαχι σας :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ θα μιλήσω μόνο για μένα....

 

Δε θέλω ένα λειτουργικό που θα κατασκοπεύει ότι κάνω.... τόσο απλά...

Δεν έχει καμία σημασία το ότι δεν κάνω κάτι παράνομο.... απλά δε θέλω....

Δεν έχει καμιά δουλειά η κάθε MS να ξέρει τι τρέχω, κάθε πότε και γιατί.... είτε το θέλει για στοχευμένες διαφημίσεις είτε για οτιδήποτε...

Ακόμα και με τα 7, τρέχω firewalll μόνο και μόνο για να ελέγχω την επικοινωνία του κάθε τυχάρπαστου προγράμματος με το Internet (δηλάδή για να ελέγξω την εξερχόμενη κίνηση)

Είτε πειρατικά τα βάλω τα 10 είτε τα αγοράσω, θα με κατασκοπεύσουν, οπότε δεν ισχύει το ότι θέλω να τα έχω πειρατικά...

 

Αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα, οκ, βαλε τα και άστα να κάνουν ότι θέλουν... Δημοκρατία έχουμε...

Σορρυ κιόλας αλλά αν νομίζεις οτι τώρα δεν παίρνουν τις πληροφορίες που θέλουν είσαι πολύ βαθιά νυχτομένος και θα σου πρότεινα ή να σταματήσεις να χρησιμοποιείς ίντερνετ ή PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι καθεσαι και εξηγεις βρε fwtonio; ο τυπος προφανως γραφει απο κανενα σπηλαιο

 

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι, δεν υπάρχει "κακόβουλη" χρήση από μεριάς εταιριών. Σου λένε ξεκάθαρα, ότι θα αποκτήσουν πρόσβαση στα προσωπικά σου δεδομένα, από την στιγμή που θα τους δώσεις ΕΣΥ την άδεια.

 

Πρέπει να καταλάβει ο κόσμος ότι εκείνο το κουτάκι που αναγράφει: "Συμφωνώ / Αποδέχομαι / Αποδοχή" έχει μεγάλη σημασία και τους δίνει την άδεια να κάνουν αυτά που κάνουν.

 

Παράδειγμα προγράμματος που το έχει φίλος και το συστήνει, διότι είναι πολύ καλό και λειτουργικό:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ZaraDesigns.flashalerts

 

Η έκδοση 1.0 μπορεί να έχει πρόσβαση σε:

 

Επαφές

ανάγνωση των επαφών σας

 

SMS

• λήψη μηνυμάτων κειμένου (SMS)

ανάγνωση των μηνυμάτων κειμένου σας (SMS ή MMS)

• αποστολή μηνυμάτων SMS

• επεξεργασία των μηνυμάτων κειμένου σας (SMS ή MMS)

 

Φωτογραφική μηχανή

• λήψη φωτογραφιών και βίντεο

 

Πληροφορίες σύνδεσης Wi-Fi

• προβολή συνδέσεων Wi-Fi

 

Αναγνωριστικό συσκευής και πληροφορίες κλήσεων

ανάγνωση κατάστασης και ταυτότητας τηλεφώνου

 

Άλλο

• ανάγνωση στατιστικών στοιχείων μπαταρίας

• έλεγχος δόνησης

• σχεδίαση πάνω σε άλλες εφαρμογές

• τροποποίηση ρυθμίσεων συστήματος

πλήρης πρόσβαση στο δίκτυο

• προβολή συνδέσεων δικτύου

 

 

Δηλ. μία εταιρία εν ονόματι "ZaraDesigns" που κανείς δεν ξέρει που είναι και τι κάνει, με ένα "απαλό άγγιγμα" στην οθόνη, την αφήνεις, ΕΣΥ ο ίδιος να διαβάσει τις επαφές σου, τα SMS να μάθει το τηλέφωνό σου... Παράλογο;

 

Έχει μετά δικαίωμα αυτός που το χρησιμοποιεί, να διαμαρτύρεται για τα προσωπικά του δεδομένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μιλάμε ή κλάνουμε;

Στο δικό μου DELL-ακι πάντως έτσι δημοκρατικά κατέβηκε χωρίς να πατήσω εγώ να κατέβει και εντελώς δημοκρατικά μου ζήτησε να πατήσω accept ή decline.

Ευτυχώς που ρώτησε δλδ γιατί σe άλλους ούτε ρωτάει,απλά εγκαθιστά.

 

http://www.pcgamer.com/windows-10-is-sneaking-onto-new-windows-7-and-8-installs-without-permission/

(που ξες,μπορεί να χει κι άλλο "bug" και αν δεν πάταγα decline να θεωρούσε ότι θέλω αλλά δε μπορώ να πατήσω accept και να το κανε αυτό για μένα)

 

Όσο για τα άλλα λειτουργικά συμφωνώ και επαυξάνω

 

Πρέπει να καταλάβεις ότι ΕΣΥ έδωσες στην Microsoft, την δυνατότητα να κατεβάσει το update και ΔΕΝ πήρε μόνη της, την πρωτοβουλία. 

 

It's happening on devices which have automatic updates allowed

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι μπορει να σου εξηγησει καποιος. Στο facebook δεν υπαρχει καμια παραβιαση, μονος σου με επιλογη σου ανεβαζεις οτι θες να ανεβασεις. Το πιασες?

 

Οταν όμως εχεις smartphone facebook/twitter/google+/instagram και κανεις παραπονα για το privacy στα windows 10 εισαι το λιγότερο υποκριτής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καραμελα περι πωλησης σε τριτους ειναι ενα παλιο φτηνο αστειο πλεον τη στιγμη που τετοιοι κολοσσοι δεν εχουν καν την αναγκη για κατι τετοιο ρισκαροντας μαλιστα απο δυσφημιση τη στιγμη μαλιστα που μια εφαρμογη του κ@λου μπορει να κανει το ιδιο πραγμα 

 

εκτος κι αν εχετε καποιο λινκ ή αποδειξεις και δε τα βγαζετε τυπου ραδιοαρβυλα απτο στομαχι σας :D

Απο την Δήλωση προστασίας προσωπικών δεδομένων της Microsoft :

Διαφήμιση. Πολλές από τις υπηρεσίες μας υποστηρίζονται από διαφήμιση. Χρησιμοποιούμε τα δεδομένα που συλλέγουμε για να μας βοηθήσουν να επιλέξουμε τις διαφημίσεις που προσφέρει η Microsoft - είτε στις δικές μας υπηρεσίες ή σε υπηρεσίες που προσφέρονται από τρίτους. 

 

Φυσικα και πουλανε διαφημισεις ακομα κ οι κολοσσοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως πριν κατι μερες εψαχνα για μνημη ram να βαλω στον υπολογιστη μου, και εψαχνα με τον broswer που εχω τον chrome.

 

Πηγα στο σκρουτζ, πατησα για μνημη , εβαλα φιλτρα, ddr3 και μου εβγαλε αποτελεσματα. Πατησα την πρωτη φτηνη μνημη που ειχε σαν πρωτο αποτελεσμα, και πηγα στο site. Τους πηρα τηλεφωνο και την επομενη μερα πηγα στο μαγαζι και την πηρα γιατι δεν μπορουσα να περιμενω να μου την φερουν.

 

Απο εκεινη τη μερα και μεχρι σημερα, στο facebook μου πεταει σαν διαφημιση την ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ μνημη που αγορασα, σαν διαφημιση...

 

Και ρωταω εσας που ξερετε πολλα και ο νους σας κατεβαζει, πως ηξερε το facebook οτι εγω εψαχνα στο σκρουτζ για μνημη και μαλιστα για την συγκεκριμενη? Φταιει η ms ή google το facebook ή οι εξωγινηνοι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα επιλέγεις να μου απαντήσεις σε ένα μόνο ερώτημα και λες απλά ότι δεν σε ενδιαφέρει τα υπόλοιπα,αν δεν κατάλαβες μόλις τώρα τι είπες εγώ λυπάμαι γιατί ουσιαστικά νομίζεις ότι αποφεύγεις να σε παραβιάζουν αλλά ουσιαστικά κάνεις μια τρύπα στο νερό και στην τελική αν πιστεύεις ότι θέλει η Microsoft φωτο δικες σου τι να πω απλά οκ αλλά χρειάζονται.τέλος θέλω να καταλήξω ότι αν θέλουν κάτι από τον οποιοδήποτε θα το έχουν οποτε σταματήστε τις θεωρίες αν θέλετε να μην έχετε πρόβλημα απλά αφήστε την τεχνολογία φιλικά πάντα

Φιλικα παντα, εισαι εκτος θεματος. Ποσως με ενδιαφερει το τι θελει να παρει η microsoft απο τον υπολογιστη μου, ας τα παρει ολα, καρφι δεν μου καιγεται. Το επιχειρημα σου ομως περι facebook παραμενει ηλιθιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το MS-DOS στα Windows 10.

Να μη φιλάει ο θεός να προστατεύει ο διάολος ένα πράμα…

Δεν έχω λόγια να εκφραστώ για μια πορεία ξάπλας. Ο pc-man έκανε την αρχή και όταν έτρωγε τα φαντάσματα είχα την απορία αν θα χορτάσει.  Τώρα μου φαίνεται παράξενο που αρχίσαν να δίνουν τα παντζούρια τζάμπα. Αλλά νομίζω ότι είναι πρακτική παπαράτσι.

Τώρα θα μου πεις τι με νοιάζει έμενα…; Τι απάντηση την αφήνω σε σας.

Ένα παπαράτσι ήθελα να με βγάλει φωτο με το σκατό στο κώλο και να το δημοσιεύσει στο myvouloma.mouga

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να καταλάβεις ότι ΕΣΥ έδωσες στην Microsoft, την δυνατότητα να κατεβάσει το update και ΔΕΝ πήρε μόνη της, την πρωτοβουλία. 

 

It's happening on devices which have automatic updates allowed

 

η μετάβαση από τα win 7,8.1 στα 10 είναι upgrade...

just saying

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως πριν κατι μερες εψαχνα για μνημη ram να βαλω στον υπολογιστη μου, και εψαχνα με τον broswer που εχω τον chrome.

 

Πηγα στο σκρουτζ, πατησα για μνημη , εβαλα φιλτρα, ddr3 και μου εβγαλε αποτελεσματα. Πατησα την πρωτη φτηνη μνημη που ειχε σαν πρωτο αποτελεσμα, και πηγα στο site. Τους πηρα τηλεφωνο και την επομενη μερα πηγα στο μαγαζι και την πηρα γιατι δεν μπορουσα να περιμενω να μου την φερουν.

 

Απο εκεινη τη μερα και μεχρι σημερα, στο facebook μου πεταει σαν διαφημιση την ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ μνημη που αγορασα, σαν διαφημιση...

 

Και ρωταω εσας που ξερετε πολλα και ο νους σας κατεβαζει, πως ηξερε το facebook οτι εγω εψαχνα στο σκρουτζ για μνημη και μαλιστα για την συγκεκριμενη? Φταιει η ms ή google το facebook ή οι εξωγινηνοι?

Έπαθα ακριβως το ίδιο. Και μαλιστα εμενα μου εβγαλε την διαφημηση σε ξενο pc (ενος φιλου μου). Δηλαδη παρακολουθουσε το fb τι εψαχνα σε αλλη καρτελα του chrome στο pc μου και μου εβγαλε διαφημηση για το προιν που εψαχνα κανοντας log in σε ενα αλλο pc. Και μετα εγω επιλεγω τι ανεβαζω, sure.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν όμως εχεις smartphone facebook/twitter/google+/instagram και κανεις παραπονα για το privacy στα windows 10 εισαι το λιγότερο υποκριτής

Καταρχας δεν κανω παραπονα. Ποσως με ενδιαφερει το privacy των windows 10. Απλα επισημαινω οτι επιχειρηματα σαν και το δικο σου καλη ωρα δεν στεκουν, το λιγοτερο θα τα χαρακτηριζα αστεια. Στο facebook / twitter / google+ / instagram διαλεγω ΕΓΩ τι θελω να ανεβασω / δημοσιοποιησω και σε ποιον. Την αντιλαμβανεσαι την διαφορα η να το ζωγραφισω?

 

Για τους υπολοιπους που λενε για τους ορους που αποδεχεσαι, το οτι πατας το accept δεν σημαινει οτι μπορουν να κανουν οτι τους ερθει, λεω εγω τωρα. Το EULA δεν ειναι πανω απο τους νομους. Δηλαδη αν γραφει οτι με το accept μπορουν να ρθουν να σου παρουν το συκωτι σημαινει οτι μπορουν? Αρα και το επιχειρημα "πατησες accept" εξισου ακυρο με τα υπολοιπα.....

 

Ελλαδα 2015, επιχειρηματα του πωπου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους υπολοιπους που λενε για τους ορους που αποδεχεσαι, το οτι πατας το accept δεν σημαινει οτι μπορουν να κανουν οτι τους ερθει, λεω εγω τωρα. Το EULA δεν ειναι πανω απο τους νομους. Δηλαδη αν γραφει οτι με το accept μπορουν να ρθουν να σου παρουν το συκωτι σημαινει οτι μπορουν? Αρα και το επιχειρημα "πατησες accept" εξισου ακυρο με τα υπολοιπα.....

 

κλαίω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...