Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 θα αποκτήσουν την μεγαλύτερη βάση χρηστών Windows στην ιστορία λέει η Gartner


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν μερικοί φίλοι που λες και έχουν μετοχές στην M$ ένα πράγμα...

 

Πρέπει να ξακαθαρίσουμε ότι προφανώς και η M$ δεν θα έκανε κάτι παράνομο... άλλωστε δεν υπάρχει νόμος (διεθνής ή τοπικός) που να αφορά την  πληροφορική και να μην έχει ληφθεί σοβαρά η γνώμη της -για να μην έχουμε αυταπάτες περί νόμιμου και παράνομου...-. Η M$ δημιούργησε μία τεράστια βάση με το λειτουργικό της με τέτοιο τρόπο που σήμερα η απόλυτη πλειοψηφία των χρηστών την έχει ανάγκη. Άρα το επιχείρημα ότι μπορείς να επιλέξεις κάτι άλλο είναι σαθρό. Βεβαίως και μπορείς, αλλά με τις πρακτικές της -βλέπε πειρατεία- έχει μεγιστοποιήσει την βάση της με τέτοιο τρόπο που το μόνο ολοκληρωμένο λειτουργικό είναι τα windows. Δεν υπάρχει άλλο λειτουργικό που να μπορεί να τρέχει SAP, Photoshop, Autocad, Office, Visual Studio και παιχνίδια στο ίδιο σύστημα.

 

Άρα είσαι υποχρεωμένος να έχεις τουλάχιστον ένα σύστημα με Windows για ένα τεράστιο ποσοστό των χρηστών. Δεν έχεις πραγματική επιλογή...

 

Τι κάνει σήμερα η M$? Επειδήξ καταλαβαίνει ότι ο κόσμος αλλάζει, προσπαθεί να κάνει δύο πράγματα:

1. Να εξασφαλίσει την βάση της, δίνοντας δωρεάν το λειτουργικό της σε όσους περισσότερους χρήστες μπορεί. Ταυτόχρονα ανοίγει τις εφαρμογές στα WP και προσπαθεί να δημιουργήσει μερίδιο και εκεί. Άρα τα αυτόματα updates γίνονται ώστε η κυρά Μαρία με το PC για FB που δεν σκαμπάζει μία να μην καταλάβει καν την μετάβαση...

2. Να χρησιμοποιήσει τα δεδομένα από τις συσκευές -όπως κάνει η Google από την αρχή του android, για να βγάλει χοντρά φράγκα από τις διαφημίσεις και να επανακαθορίσει το τοπίο με τον έτερο γίγαντα Google.

 

Παράπλευρη απώλεια είναι ότι τα προσωπικά δεδομένα εκτός από τους διαφημιστές, αφού μαζεύονται, μπορούν να τα έχουν ευκολότατα όλες οι υπηρεσίες του κόσμου. Μπορεί να μην είναι ο σκοπός της αλλαγής, είναι κάτι που γίνεται και θα γίνει με μεγαλύτερη ζέση στο μέλλον.

 

Ακόμα και αυτοί που λένε ότι δεν ενδιαφέρουν οι φωτό, ή τα δεδομένα που έχει ο καθείς στον δίσκο του, ξεχνάνε ότι ένας -από τους ελάχιστους- κλάδος που εκτινάχθηκε ακόμα και σε συνθήκες βαθιάς κρίσης ήταν αυτός των Big Data.

 

Είναι το μέλλον την πληροφορικής, η ενσωμάτωση όλων κάτω από ενιαίες πλατφόρμες που θα χρεώνουν συνδρομές ή θα πληρώνονται από διαφημίσεις... Όσοι δεν πιστεύουν, ας αναρωτηθούν για το ποιός είναι ο Nadella. Αυτό ήρθε να κάνει, αυτό κάνει. Το έστησε η google, ακολούθησε η Apple, το στήνει η M$, το έκανε στον κόσμο των εταιριών η IBM και η SAP και πάει λέγοντας...

 

Τι μπορείς να κάνεις? Αν σε ενδιαφέρουν τα προσωπικά σου δεδομένα, μπορείς να βγάλεις το pc από την πρίζα και να πετάξεις το τηλέφωνο σου. Αλλιώς μπορείς σε πρώτη ευκαιρία να ξεφορτωθείς τα Windows, μαζί όμως με το super duper smartphone σου και τους λογαριασμούς στα Social media. Αν δεν μπορείς ούτε αυτό τότε τουλάχιστον ξεφορτώσου τις αυταπάτες ότι μπορείς να κρυφτείς από τις Big Corps που έτσι και αλλιώς βγάζουν φράγκα παρακολουθώντας την κίνηση σου... Σε κάθε περίπτωση may the force be with you :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

http://www.gnu.org/proprietary/malware-microsoft.html

 

συγκεντρωμένα όλα τα "καλούδια" της microsoft για τα 10 ...

 

εσείς συνεχίστε να λέτε πως είμαι στη σπηλιά μου !!

 

Σε σπηλιά και με πρόσβαση στο διαδίκτυο;

Σου αξίζουν και συγχαρητήρια. :-D

 

Και όλα αυτά, με τις "ευλογίες" του χρήστη!

 

Όποιος διαφωνεί, απλά ΔΕΝ εγκαθιστά τα windows και ψάχνει εναλλακτικές. Άλλωστε και η σελίδα του έβαλες τελειώνει έτσι:

 

"As this page shows, if you do want to clean your computer of malware, the first software to delete is Windows."

 

Είναι 2 διαφορετικά πράγματα:

 

1. Διαμαρτύρομαι για τους όρους χρήσης και αποφεύγω ένα πρόγραμμα. Παράλληλα συμμετέχω ενεργά σε καταναλωτικές οργανώσεις και ζητώ μέσω νόμων του κράτους, να αλλάξουν οι όροι και γενικότερα να μειωθεί η πρόσβαση των εταιριών σε ευαίσθητες πληροφορίες.

2. Πατώ "αποδέχομαι/συμφωνώ" ελαφρά την καρδία (μην πω από συνήθεια) αλλά μετά γκρινιάζω διότι τα προσωπικά μου δεδομένα ταξιδεύουν στην υφήλιο.

 

Οι παλιοί έλεγαν: "Την υπογραφή σου και το ....... πρέπει να προσέχεις που τα βάζεις".

Πρόσθεσε και το "Αποδέχομαι/Συμφωνώ" για την σύγχρονη εποχή. :-)

Καταρχας δεν κανω παραπονα. Ποσως με ενδιαφερει το privacy των windows 10. Απλα επισημαινω οτι επιχειρηματα σαν και το δικο σου καλη ωρα δεν στεκουν, το λιγοτερο θα τα χαρακτηριζα αστεια. Στο facebook / twitter / google+ / instagram διαλεγω ΕΓΩ τι θελω να ανεβασω / δημοσιοποιησω και σε ποιον. Την αντιλαμβανεσαι την διαφορα η να το ζωγραφισω?

 

Για τους υπολοιπους που λενε για τους ορους που αποδεχεσαι, το οτι πατας το accept δεν σημαινει οτι μπορουν να κανουν οτι τους ερθει, λεω εγω τωρα. Το EULA δεν ειναι πανω απο τους νομους. Δηλαδη αν γραφει οτι με το accept μπορουν να ρθουν να σου παρουν το συκωτι σημαινει οτι μπορουν? Αρα και το επιχειρημα "πατησες accept" εξισου ακυρο με τα υπολοιπα.....

 

Ελλαδα 2015, επιχειρηματα του πωπου

 

Κάνεις ΛΑΘΟΣ

Αυτός που εγκαθιστά την εφαρμογή του facebook στο κινητό/tablet του για να πχ ανεβάσει μόνο μια φωτογραφία του... λόγω άγνοιας φυσικά έχει δώσει άδεια στα παρακάτω:

Αυτή η εφαρμογή έχει πρόσβαση σε:

 

Ιστορικό συσκευής και εφαρμογών

ανάκτηση εκτελούμενων εφαρμογών

 

Ταυτότητα

εύρεση λογαριασμών στη συσκευή

• ανάγνωση της κάρτας επαφής σας

• προσθήκη ή κατάργηση λογαριασμών

 

Ημερολόγιο

• προσθήκη ή τροποποίηση συμβάντων ημερολογίου και αποστολή μηνυμάτων ηλεκτρονικού ταχυδρομείου σε προσκεκλημένους χωρίς να το γνωρίζουν οι κάτοχοι

ανάγνωση συμβάντων ημερολογίου και εμπιστευτικών πληροφοριών

 

Επαφές

ανάγνωση των επαφών σας

• τροποποίηση των επαφών σας

 

Τοποθεσία

ακριβής θέση (GPS και βάσει δικτύου)

κατά προσέγγιση θέση (βάσει δικτύου)

 

SMS

ανάγνωση των μηνυμάτων κειμένου σας (SMS ή MMS)

 

Τηλέφωνο

• εγγραφή αρχείου καταγραφής κλήσεων

• ανάγνωση αρχείου καταγραφής κλήσεων

• απευθείας κλήση τηλεφωνικών αριθμών

 

Φωτογραφίες/Μέσα/Αρχεία

• τροποποίηση ή διαγραφή περιεχομένου αποθηκευτικού χώρου USB

ανάγνωση περιεχομένου αποθηκευτικού χώρου USB

 

Φωτογραφική μηχανή

• λήψη φωτογραφιών και βίντεο

 

Μικρόφωνο

• εγγραφή ήχου

 

Πληροφορίες σύνδεσης Wi-Fi

προβολή συνδέσεων Wi-Fi συσκευής και πληροφορίες κλήσεων

• ανάγνωση κατάστασης και ταυτότητας τηλεφώνου

 

Άλλο

• ρύθμιση του μεγέθους της ταπετσαρίας σας

• λήψη δεδομένων από το Διαδίκτυο

λήψη αρχείων χωρίς ειδοποίηση

• έλεγχος δόνησης

• αναδιάταξη εκτελούμενων εφαρμογών

• εκτέλεση κατά την έναρξη

• σχεδίαση πάνω σε άλλες εφαρμογές

• αποστολή εκπομπής sticky

• σύνδεση και αποσύνδεση από το Wi-Fi

• δημιουργία λογαριασμών και ορισμός κωδικών πρόσβασης

• αλλαγή συνδεσιμότητας δικτύου

• παρεμπόδιση μετάβασης της συσκευής σε κατάσταση αδράνειας

• ορισμός ταπετσαρίας

• εγκατάσταση συντομεύσεων

• ανάπτυξη/σύμπτυξη γραμμής κατάστασης

• ανάγνωση στατιστικών στοιχείων μπαταρίας

• ανάγνωση ρυθμίσεων συγχρονισμού

• εναλλαγή ενεργοποίησης και απενεργοποίησης συγχρονισμού

• ανάγνωση διαμόρφωσης υπηρεσιών Google

• προβολή συνδέσεων δικτύου

• αλλαγή των ρυθμίσεων ήχου

πλήρης πρόσβαση στο δίκτυο

Κοινώς είναι βαθιά νυχτωμένος, νομίζοντας ότι ...το facebook ξέρει ΜΟΝΟ αυτά που θέλει αυτός!

 

Όσο για το συκώτι  :-D  …να πω ότι οι νόμοι του κράτους επιτρέπουν την συλλογή προσωπικών δεδομένων για "στατιστικούς" λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σπηλιά και με πρόσβαση στο διαδίκτυο;

Σου αξίζουν και συγχαρητήρια. :-D

 

Και όλα αυτά, με τις "ευλογίες" του χρήστη!

 

Όποιος διαφωνεί, απλά ΔΕΝ εγκαθιστά τα windows και ψάχνει εναλλακτικές. Άλλωστε και η σελίδα του έβαλες τελειώνει έτσι:

 

"As this page shows, if you do want to clean your computer of malware, the first software to delete is Windows."

 

Είναι 2 διαφορετικά πράγματα:

 

1. Διαμαρτύρομαι για τους όρους χρήσης και αποφεύγω ένα πρόγραμμα. Παράλληλα συμμετέχω ενεργά σε καταναλωτικές οργανώσεις και ζητώ μέσω νόμων του κράτους, να αλλάξουν οι όροι και γενικότερα να μειωθεί η πρόσβαση των εταιριών σε ευαίσθητες πληροφορίες.

2. Πατώ "αποδέχομαι/συμφωνώ" ελαφρά την καρδία (μην πω από συνήθεια) αλλά μετά γκρινιάζω διότι τα προσωπικά μου δεδομένα ταξιδεύουν στην υφήλιο.

 Έχετε πει 15 φορές το ίδιο πράγμα....  οπότε αναγκαστικά θα το πω και γω ξανά...

 

Δαιφώνησα με τους όρους χρήσης των 10 και ΔΕΝ τα έβαλα...

Οπότε μη μου λέτε  πως έβαλα την υπογραφή μου άρα τι γκρινιάζω τώρα....

 

 

Κάνεις ΛΑΘΟΣ

Αυτός που εγκαθιστά την εφαρμογή του facebook στο κινητό/tablet του για να πχ ανεβάσει μόνο μια φωτογραφία του... λόγω άγνοιας φυσικά έχει δώσει άδεια στα παρακάτω:

Αυτή η εφαρμογή έχει πρόσβαση σε:

 

Ιστορικό συσκευής και εφαρμογών

ανάκτηση εκτελούμενων εφαρμογών

 

Ταυτότητα

εύρεση λογαριασμών στη συσκευή

• ανάγνωση της κάρτας επαφής σας

• προσθήκη ή κατάργηση λογαριασμών

 

Ημερολόγιο

• προσθήκη ή τροποποίηση συμβάντων ημερολογίου και αποστολή μηνυμάτων ηλεκτρονικού ταχυδρομείου σε προσκεκλημένους χωρίς να το γνωρίζουν οι κάτοχοι

ανάγνωση συμβάντων ημερολογίου και εμπιστευτικών πληροφοριών

 

Επαφές

ανάγνωση των επαφών σας

• τροποποίηση των επαφών σας

 

Τοποθεσία

ακριβής θέση (GPS και βάσει δικτύου)

κατά προσέγγιση θέση (βάσει δικτύου)

 

SMS

ανάγνωση των μηνυμάτων κειμένου σας (SMS ή MMS)

 

Τηλέφωνο

• εγγραφή αρχείου καταγραφής κλήσεων

• ανάγνωση αρχείου καταγραφής κλήσεων

• απευθείας κλήση τηλεφωνικών αριθμών

 

Φωτογραφίες/Μέσα/Αρχεία

• τροποποίηση ή διαγραφή περιεχομένου αποθηκευτικού χώρου USB

ανάγνωση περιεχομένου αποθηκευτικού χώρου USB

 

Φωτογραφική μηχανή

• λήψη φωτογραφιών και βίντεο

 

Μικρόφωνο

• εγγραφή ήχου

 

Πληροφορίες σύνδεσης Wi-Fi

προβολή συνδέσεων Wi-Fi συσκευής και πληροφορίες κλήσεων

• ανάγνωση κατάστασης και ταυτότητας τηλεφώνου

 

Άλλο

• ρύθμιση του μεγέθους της ταπετσαρίας σας

• λήψη δεδομένων από το Διαδίκτυο

λήψη αρχείων χωρίς ειδοποίηση

• έλεγχος δόνησης

• αναδιάταξη εκτελούμενων εφαρμογών

• εκτέλεση κατά την έναρξη

• σχεδίαση πάνω σε άλλες εφαρμογές

• αποστολή εκπομπής sticky

• σύνδεση και αποσύνδεση από το Wi-Fi

• δημιουργία λογαριασμών και ορισμός κωδικών πρόσβασης

• αλλαγή συνδεσιμότητας δικτύου

• παρεμπόδιση μετάβασης της συσκευής σε κατάσταση αδράνειας

• ορισμός ταπετσαρίας

• εγκατάσταση συντομεύσεων

• ανάπτυξη/σύμπτυξη γραμμής κατάστασης

• ανάγνωση στατιστικών στοιχείων μπαταρίας

• ανάγνωση ρυθμίσεων συγχρονισμού

• εναλλαγή ενεργοποίησης και απενεργοποίησης συγχρονισμού

• ανάγνωση διαμόρφωσης υπηρεσιών Google

• προβολή συνδέσεων δικτύου

• αλλαγή των ρυθμίσεων ήχου

πλήρης πρόσβαση στο δίκτυο

Κοινώς είναι βαθιά νυχτωμένος, νομίζοντας ότι ...το facebook ξέρει ΜΟΝΟ αυτά που θέλει αυτός!

 

Μπάινω στο  facebook και ναι ανεβάζω αυτά που θέλω εγώ....

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες για τα δικαιώματα της εφαρμογής και για αυτό ακριβώς το λόγο ΔΕΝ την έχω εγκαταστήσει.... συνδέομαι στο facebook από το κινητό μου μέσω browser...

 

 

Τέλος να πω πως κατανοώ πως όσο και να προσπαθήσω, όλο και κάτι θα διαρεύσει εφόσον είμαι συνδεδεμένος με διάφορες συσκευές αλλά αυτό δε σημαίνει πως πρέπει να σκύψουμε και να τα δώσουμε όλα ή να πάμε σε σπηλιά και να αποσυνδεθούμε

Υπάρχει και ενδιάμεση κατάσταση....

παράδειγμα αυτό που είπα παραπάνω... γιατί να βάλω το facebook app αφού μπορώ να δω τι παίζει με τους φίλους μου μέσω browser.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις τώρα...

 

Άδειες που έδωσες στον Chrome:

 

Αυτή η εφαρμογή έχει πρόσβαση σε:

 

Ιστορικό συσκευής και εφαρμογών
ανάγνωση των σελιδοδεικτών και του ιστορικού ιστού σας

 

Ταυτότητα
• προσθήκη ή κατάργηση λογαριασμών
εύρεση λογαριασμών στη συσκευή

 

Τοποθεσία
• ακριβής θέση (GPS και βάσει δικτύου)
• κατά προσέγγιση θέση (βάσει δικτύου)

 

Φωτογραφίες/Μέσα/Αρχεία
• τροποποίηση ή διαγραφή περιεχομένου αποθηκευτικού χώρου USB
ανάγνωση περιεχομένου αποθηκευτικού χώρου USB

 

Φωτογραφική μηχανή
• λήψη φωτογραφιών και βίντεο

 

Μικρόφωνο
• εγγραφή ήχου

 

Πληροφορίες σύνδεσης Wi-Fi
• προβολή συνδέσεων Wi-Fi

 

Άλλο
• ανάγνωση στατιστικών συγχρονισμού
• λήψη δεδομένων από το Διαδίκτυο
• έλεγχος δόνησης
• εγκατάσταση συντομεύσεων
χρήση λογαριασμών στη συσκευή
• εγγραφή σελιδοδεικτών και ιστορικού ιστού
• έλεγχος Επικοινωνίας κοντινού πεδίου (Near Field Communication)
• ανάγνωση ρυθμίσεων συγχρονισμού
• εναλλαγή ενεργοποίησης και απενεργοποίησης συγχρονισμού
• ανάγνωση διαμόρφωσης υπηρεσιών Google
• παρεμπόδιση μετάβασης της συσκευής σε κατάσταση αδράνειας
• προβολή συνδέσεων δικτύου
• αλλαγή των ρυθμίσεων ήχου
πλήρης πρόσβαση στο δίκτυο

 

 

ή μήπως χρησιμοποιείς mozila;

 

Ιστορικό συσκευής και εφαρμογών
ανάγνωση των σελιδοδεικτών και του ιστορικού ιστού σας

 

Ταυτότητα
• προσθήκη ή κατάργηση λογαριασμών
εύρεση λογαριασμών στη συσκευή

 

Τοποθεσία
ακριβής θέση (GPS και βάσει δικτύου)

 

Φωτογραφίες/Μέσα/Αρχεία
• τροποποίηση ή διαγραφή περιεχομένου αποθηκευτικού χώρου USB
ανάγνωση περιεχομένου αποθηκευτικού χώρου USB

 

Φωτογραφική μηχανή
• λήψη φωτογραφιών και βίντεο

 

Μικρόφωνο
• εγγραφή ήχου

 

Πληροφορίες σύνδεσης Wi-Fi
• προβολή συνδέσεων Wi-Fi

 

Άλλο
λήψη αρχείων χωρίς ειδοποίηση
• ανάγνωση στατιστικών συγχρονισμού
• εγκατάσταση συντομεύσεων
• έλεγχος δόνησης
εκτέλεση κατά την έναρξη
• χρήση λογαριασμών στη συσκευή
σχεδίαση πάνω σε άλλες εφαρμογές
• έλεγχος Επικοινωνίας κοντινού πεδίου (Near Field Communication)
• ανάγνωση ρυθμίσεων συγχρονισμού
• σύνδεση και αποσύνδεση από το Wi-Fi
• δημιουργία λογαριασμών και ορισμός κωδικών πρόσβασης
• εναλλαγή ενεργοποίησης και απενεργοποίησης συγχρονισμού
• παρεμπόδιση μετάβασης της συσκευής σε κατάσταση αδράνειας
• προβολή συνδέσεων δικτύου
• τροποποίηση ρυθμίσεων συστήματος
πλήρης πρόσβαση στο δίκτυο
• κατάργηση εγκατάστασης συντομεύσεων

 

Δηλ και οι 2 (μέσα σε όλα τα άλλα) έχουν σκανάρει όλα τα αρχεία σου και έχουν στείλει τα αποτελέσματα στην εταιρία τους. Α! ξέρουν επίσης και που βρίσκεσαι και καλύτερα ο mozila που ξεκινά με την έναρξη του τηλεφώνου.
Έτσι απλά!

 

Φυσικά και ΔΕΝ πρέπει να σκύψουμε. Πρέπει να οργανωθούμε σαν καταναλωτές και πρέπει να μάθουμε να διαβάζουμε προσεκτικά τους όρους χρήσης ενός προγράμματος.

 

Η γκρίνια δεν φέρνει αποτελέσματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μιλάτε λες και είναι τεχνικό το ζήτημα. ΔΕΝ είναι τεχνικό ζήτημα, και ΔΕΝ μπορείς να ξεφύγεις αν θέλεις να είσαι στοιχειωδώς λειτουργικός στην πληροφορική....

 

Το αν το δέχεσαι ή όχι ΔΕΝ είναι τεχνικό ζήτημα, είναι συνολική στάση ζωής...

 

Έτσι απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μιλάτε λες και είναι τεχνικό το ζήτημα. ΔΕΝ είναι τεχνικό ζήτημα, και ΔΕΝ μπορείς να ξεφύγεις αν θέλεις να είσαι στοιχειωδώς λειτουργικός στην πληροφορική....

 

Το αν το δέχεσαι ή όχι ΔΕΝ είναι τεχνικό ζήτημα, είναι συνολική στάση ζωής...

 

Έτσι απλά.

 

Δεν ξέρω.... ναι μεν προσωπικά είναι στάση ζωής...  αλλά όχι μόνο θέλω να είμαι στοιχειωδώς λειτουργικός στην πληροφορική αλλά βιοπορίζομαι από αυτό σαν προγραμματιστής (κυρίως) και γραφίστας για πάνω από 15 χρόνια οπότε δε γίνεται απλά να κάνω disconnect και τέλος...

Οπότε εκτός από το να προστατευθώ αντιμετωπίζοντας το τεχνικά όσο μπορώ τι άλλο να κανω..;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιώ tinfoil for facebook

δες εδώ: https://github.com/velazcod/Tinfoil-Facebook

 

Πρόσεξε όμως τις άδειες που έδωσες και σε αυτήν την εφαρμογή:

 

Η έκδοση 1.7.5 μπορεί να έχει πρόσβαση σε:

 

Τοποθεσία

• κατά προσέγγιση θέση (βάσει δικτύου)

• ακριβής θέση (GPS και βάσει δικτύου)

 

Φωτογραφίες/Μέσα/Αρχεία

• τροποποίηση ή διαγραφή περιεχομένου αποθηκευτικού χώρου USB

ανάγνωση περιεχομένου αποθηκευτικού χώρου USB

 

Άλλο

• προβολή συνδέσεων δικτύου

πλήρης πρόσβαση στο δίκτυο

 

 

Δηλ. επιτρέπεις σε κάποιον "Daniel Velazco" να ξέρει, ακριβώς που είσαι και τα αρχεία που έχεις στο τηλέφωνό σου.

Και μάλιστα χωρίς καμία "πολιτική απορρήτου" , μπορεί άνετα να τα εμπορευθεί, στον μεγαλύτερο πλειοδότη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω rooted Android και με το Ops εχω κοψει την προσβαση σε κάθε εφαρμογή που εχω εγκαταστήσει,μια προς μια.

 

Μπορώ τωρα να μην εγκαταστησω τα 10αρια; Αφηνετε;

 

(Κοιτα να δεις που ορμανε στον κοσμο που τον νοιαζει η ιδωτικοτητα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κάνεις ΛΑΘΟΣ

Αυτός που εγκαθιστά την εφαρμογή του facebook στο κινητό/tablet του για να πχ ανεβάσει μόνο μια φωτογραφία του... λόγω άγνοιας φυσικά έχει δώσει άδεια στα παρακάτω:

Κοινώς είναι βαθιά νυχτωμένος, νομίζοντας ότι ...το facebook ξέρει ΜΟΝΟ αυτά που θέλει αυτός!

 

Όσο για το συκώτι  :-D  …να πω ότι οι νόμοι του κράτους επιτρέπουν την συλλογή προσωπικών δεδομένων για "στατιστικούς" λόγους.

Μαλιστα, επειδη ομως ειχα απολυτα δικιο στο post  στο οποιο απαντησα και το οποιο μιλαγε για facebook και οχι για εφαρμογες σε κινητο, ειπες να αλλαξεις θεμα μπας και βγεις σωστος...τωρα που το αλλαξες το θεμα, μαντεψε λοιπον τι γνωμη εχω για το facebook mobile...την ιδια που εχω και για τα windows 10. Αρα τι μου το αναφερεις? Να μου πεις οτι και το facebook στο κινητο το ιδιο σκατα ειναι? Ναι, ειναι. So? Κανει αυτο τα 10αρια καλυτερα δηλαδη?

 

Οσο για τους νομους του κρατους, σε ευχαριστω που με επιβεβαιωνεις για το επιχειρηματα του πωπου. Δεν ειπα εγω οτι δεν ειναι νομιμη η συλλογη δεδομενων, ειπα οτι το επιχειρημα "πατησες accept" ειναι ακυρο. Προσπαθησε να καταλαβενεις τι διαβαζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω rooted Android και με το Ops εχω κοψει την προσβαση σε κάθε εφαρμογή που εχω εγκαταστήσει,μια προς μια.

 

Μπορώ τωρα να μην εγκαταστησω τα 10αρια; Αφηνετε;

 

(Κοιτα να δεις που ορμανε στον κοσμο που τον νοιαζει η ιδωτικοτητα)

 

Και καλά έκανες!

 

Ζήτημα αν το 1% των χρηστών από κινητά/τάμπλετ, μπορεί να κάνει root και νομίζω ότι μερικές συσκευές ενδέχεται με το root, να χάσουν και την εγγύηση που έχουν.

 

Αν νομίζεις ότι η υπόθεση "ιδιωτικότητα" παλεύεται με "κόλπα" τότε ΟΚ. Κοίτα όμως, να τα διαδίδεις από την πρώτη στιγμή και όχι μετά από 2 σελίδες σχόλια... :P

 

Για εμένα, η λύση είναι η οργάνωση των καταναλωτών και η απαίτησή τους, μέσω νόμων του κράτους,  να ΜΗΝ επιτρέπονται τέτοιες τακτικές από καμία εταιρία.

Μαλιστα, επειδη ομως ειχα απολυτα δικιο στο post  στο οποιο απαντησα και το οποιο μιλαγε για facebook και οχι για εφαρμογες σε κινητο, ειπες να αλλαξεις θεμα μπας και βγεις σωστος...τωρα που το αλλαξες το θεμα, μαντεψε λοιπον τι γνωμη εχω για το facebook mobile...την ιδια που εχω και για τα windows 10. Αρα τι μου το αναφερεις? Να μου πεις οτι και το facebook στο κινητο το ιδιο σκατα ειναι? Ναι, ειναι. So? Κανει αυτο τα 10αρια καλυτερα δηλαδη?

 

Οσο για τους νομους του κρατους, σε ευχαριστω που με επιβεβαιωνεις για το επιχειρηματα του πωπου. Δεν ειπα εγω οτι δεν ειναι νομιμη η συλλογη δεδομενων, ειπα οτι το επιχειρημα "πατησες accept" ειναι ακυρο. Προσπαθησε να καταλαβενεις τι διαβαζεις

 

Πρέπει μερικοί να καταλάβουν τον δημόσιο διάλογο και να πάψουν να επιτίθενται προσωπικά, σε ένα λογαριασμό.

 

Πρέπει να καταλάβει ο κόσμος ότι:

"πατησες accept" =  έβαλες την υπογραφή σου.

Έτσι απλά!

 

Μόνο τραβηγμένα επιχειρήματα τύπου "συκώτι", μπορούν να σταθούν ως αντίλογος, τα οποία φυσικά ΔΕΝ στέκουν ούτε στον "φυσικό" κόσμο, πόσο μάλλον στον ψηφιακό!

 

Το facebook, μέσω cookies ή μέσω της ip (?) (όχι της δικιά σου) μπορεί να μάθει και σε συνεργασία με άλλα site ή ακόμα και με τον isp (όχι τον δικό σου) την διαδικτυακή (όχι την δική σου) δραστηριότητα.

 

Για αυτό άλλωστε όταν επισκέπτεσαι (όχι εσύ) ένα άσχετο site, εμφανίζεται εκείνο το "Like" το οποίο χρεώνεται στον λογαριασμό σου (όχι τον δικό σου)

 

(οπότε μην απαντήσεις: ναι αλλά ΕΓΩ δεν έχω facebook)

 

φιλικά πάντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υπόθεση ιδιωτικότητα παλεύεται με οργανωση,οπως λες και στο τελος.<br>

Επειδη ομως υπαρχουν χρήστες που δεεεεεν (οπως φαινεται αλλωστε και στο παρων νημα),οι υπόλοιποι παλευουμε με "μερεμετια".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να καταλάβει ο κόσμος ότι:

"πατησες accept" =  έβαλες την υπογραφή σου.

Έτσι απλά!

 

Μόνο τραβηγμένα επιχειρήματα τύπου "συκώτι", μπορούν να σταθούν ως αντίλογος, τα οποία φυσικά ΔΕΝ στέκουν ούτε στον "φυσικό" κόσμο, πόσο μάλλον στον ψηφιακό!

 

 

Not. Το συκωτι ειναι τραβηγμενο, ας το αλλαξουμε τοτε. Κατα την εγκατασταση λοιπον των windows 10 παταω accept = εβαλα την υπογραφη μου οτι πρεπει να πινω κοκα κολα με ντεπον καθε μερα στις 5 το πρωι. Η οτι στις 7 το απογευμα θα ανοιγει αυτοματα η καμερα και θα αποστελεται το video κατευθειαν στην MS. Ασε με να μαντεψω....

 

Και δηλαδη στο συκωτι γιατι δεν ισχυει? Αφου ειπαμε, πατησα accept = εβαλα την υπογραφη μου. Αυτα δεν γραφετε εδω και σελιδες, εσυ και οι λοιποι brainiac? Τελικα ισχυει οτι αφου πατησα accept = εβαλα την υπογραφη και θα πρεπει να υποστω τις συνεπειες η οχι?

 

 

 

Τo facebook, μέσω cookies ή μέσω της ip (?) (όχι της δικιά σου) μπορεί να μάθει και σε συνεργασία με άλλα site ή ακόμα και με τον isp (όχι τον δικό σου) την διαδικτυακή (όχι την δική σου) δραστηριότητα.

 

Για αυτό άλλωστε όταν επισκέπτεσαι (όχι εσύ) ένα άσχετο site, εμφανίζεται εκείνο το "Like" το οποίο χρεώνεται στον λογαριασμό σου (όχι τον δικό σου)

 

(οπότε μην απαντήσεις: ναι αλλά ΕΓΩ δεν έχω facebook)

 

φιλικά πάντα!

 

To τι κανουν τα cookies το ξερουμε εδω και καιρο. Τωρα τι σχεση εχει αυτο με το να σε κατασκοπευει το ιδιο το λειτουργικο συστημα δεν ξερω, οποτε δεν καταλαβαινω γιατι τα μπλεκεις. Το like σε ασχετο site ειναι link απο το facebook σου (οχι το δικο σου), στο οποιο προφανως θα πρεπει να εισαι loggarismenos (οχι εσυ, καποιος αλλος) για να εμφανιστει στον λογαριασμο σου (οχι τον δικο σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε όμως τις άδειες που έδωσες και σε αυτήν την εφαρμογή:

 

Η έκδοση 1.7.5 μπορεί να έχει πρόσβαση σε:

 

Τοποθεσία

• κατά προσέγγιση θέση (βάσει δικτύου)

• ακριβής θέση (GPS και βάσει δικτύου)

 

Φωτογραφίες/Μέσα/Αρχεία

• τροποποίηση ή διαγραφή περιεχομένου αποθηκευτικού χώρου USB

ανάγνωση περιεχομένου αποθηκευτικού χώρου USB

 

Άλλο

• προβολή συνδέσεων δικτύου

πλήρης πρόσβαση στο δίκτυο

 

 

Δηλ. επιτρέπεις σε κάποιον "Daniel Velazco" να ξέρει, ακριβώς που είσαι και τα αρχεία που έχεις στο τηλέφωνό σου.

Και μάλιστα χωρίς καμία "πολιτική απορρήτου" , μπορεί άνετα να τα εμπορευθεί, στον μεγαλύτερο πλειοδότη

 

-Την τοποθεσία τη θέλει αν θες να κάνες check in.

Είναι μόνιμα κλειστή στο κινητό μου.

-Το δίκτυο φυσικά και το θέλει αφού πρέπει να συνδεθεί με το facebook.

-Τον αποθηκευτικό χώρο τον θέλει για να μπορείς να κάνεις  upload κάποια photo...

 

Δηλαδή

1) δεν ζητάει κάποιο δικαίωμα παραπάνω από όσα χρειάζεται...

 

2) είναι open source και το έχουν ελέγξει αρκετοι.... (και γω ακόμα στα γρήγορα)...  αν κάποιο κομμάτι του στέλνει κάτι, κάπου που δεν έπρεπε θα το είχαν κράξει...

 

3) Προσωπικά στο firewall του κινητού δεν έχει ζητήσει πρόσβαση αλλού εκτός από το facebook...

 

Συμπέρασμα... αν θες να είσαι παρανοϊκός με κάποια πράγματα μπορείς :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Not. Το συκωτι ειναι τραβηγμενο, ας το αλλαξουμε τοτε. Κατα την εγκατασταση λοιπον των windows 10 παταω accept = εβαλα την υπογραφη μου οτι πρεπει να πινω κοκα κολα με ντεπον καθε μερα στις 5 το πρωι. Η οτι στις 7 το απογευμα θα ανοιγει αυτοματα η καμερα και θα αποστελεται το video κατευθειαν στην MS. Ασε με να μαντεψω....

 

Και δηλαδη στο συκωτι γιατι δεν ισχυει? Αφου ειπαμε, πατησα accept = εβαλα την υπογραφη μου. Αυτα δεν γραφετε εδω και σελιδες, εσυ και οι λοιποι brainiac? Τελικα ισχυει οτι αφου πατησα accept = εβαλα την υπογραφη και θα πρεπει να υποστω τις συνεπειες η οχι?

 

Αν υποθέσουμε ότι εσύ από μέρους σου, ΔΕΝ εφαρμόζεις αυτά που υπέγραψες, τότε ΝΑΙ η εταιρία μπορεί να κινηθεί δικαστικά εναντίον σου.

 

Το ΑΝ θα το κάνει ή το ΑΝ θα δικαιωθεί από το δικαστήριο, είναι διαφορετικό από την ουσία του πράγματος που είναι: Accept = Υπογραφή

 

 

Όσον αφορά το συκώτι, ο νόμος λέει ότι συμβόλαια ή ιδιωτικά συμφωνητικά που είναι καταχρηστικά (σε διάφορα πράγματα που δεν χρειάζεται ανάλυση εδώ) είναι άκυρα.

πχ συμβόλαιο με την φυσική υπογραφή σου, που να λέει ότι κάθε μέρα θα τρως 2 σφαλιάρες από τον Bill Gates είναι άκυρο.

 

 

 

To τι κανουν τα cookies το ξερουμε εδω και καιρο. Τωρα τι σχεση εχει αυτο με το να σε κατασκοπευει το ιδιο το λειτουργικο συστημα δεν ξερω, οποτε δεν καταλαβαινω γιατι τα μπλεκεις. Το like σε ασχετο site ειναι link απο το facebook σου (οχι το δικο σου), στο οποιο προφανως θα πρεπει να εισαι loggarismenos (οχι εσυ, καποιος αλλος) για να εμφανιστει στον λογαριασμο σου (οχι τον δικο σου)

Η "κατασκοπία" με τον κυριολεκτικό όρο που την θέτεις, απλά ΔΕΝ υπάρχει.

 

Αν πράγματι υπήρχε, η συμφωνία σου με την Microsoft θα ήταν άκυρη και μάλιστα θα μπορούσες να ζητήσεις αποζημίωση.

 

Αν υπάρχει πραγματική κατασκοπία και Microsoft στην αποκρύπτει, ενώ εσύ την έχει πιάσει στα πράσα, τότε ακόμα καλύτερα. Η αποζημίωση είναι σίγουρη και είναι βέβαιο ότι θα γίνεις και διάσημος.

-Την τοποθεσία τη θέλει αν θες να κάνες check in.

Είναι μόνιμα κλειστή στο κινητό μου.

-Το δίκτυο φυσικά και το θέλει αφού πρέπει να συνδεθεί με το facebook.

-Τον αποθηκευτικό χώρο τον θέλει για να μπορείς να κάνεις  upload κάποια photo...

 

Δηλαδή

1) δεν ζητάει κάποιο δικαίωμα παραπάνω από όσα χρειάζεται...

 

2) είναι open source και το έχουν ελέγξει αρκετοι.... (και γω ακόμα στα γρήγορα)...  αν κάποιο κομμάτι του στέλνει κάτι, κάπου που δεν έπρεπε θα το είχαν κράξει...

 

3) Προσωπικά στο firewall του κινητού δεν έχει ζητήσει πρόσβαση αλλού εκτός από το facebook...

 

Συμπέρασμα... αν θες να είσαι παρανοϊκός με κάποια πράγματα μπορείς :P

 

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...