Προς το περιεχόμενο

ΤΖΟΚΕΡ (κι αν σου κάτσει...;)


Bermudakias33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάνα 55άρι τους έμεινε καθαρό

Δεν είναι άσχημο αλλά θα χρειαστεί να δουλέψεις καταδικασμένος 8 ώρες τη μέρα 5 μέρες τη βδομάδα για την υπόλοιπη ζωή σου, έστω μέχρι τα 67 που αν είσαι τυχερός θα βγεις στη σύνταξη, να σκέφτεσαι τι θα γινόταν αν είχες πιάσει και το τζοκερ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 55.000 μπορείς βέβαια να ανοίξεις και δική σου επιχείρηση. :P

Αλλά καλά λες, δεν είναι εποχή για επενδυτικά ρίσκα :-D

 

Ας κερδίσουμε καλύτερα τα 9 μύρια, να τελειώνουμε :ph34r:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γκουγκλάρισμα για "λιστα κανελλη" ίσως λύσει μερικές απορίες & αποτρέψει μερικούς να κυνηγήσουν "το όνειρο" !!!!

 

αυτή είναι μία λίστα....οι άλλες λίστες, δεκάδων ετών, δε θα εμφανιστούν ποτέ...

 

πχ - http://kourdistoportocali.com/post/36572/kanelilist


 

 

Υστέρα μην ανησυχείς, αν υπήρχε οτιδήποτε το μεμπτό, θα είχε ανεβρεθεί και θα μιλούσαμε ίσως και κρεμάλες.  :ph34r:

 

όπως για το ελληνικό ποδόσφαιρο...;;;;

 

όπως για την πολιτική κατάσταση ;;;;;

 

όπως για όλα αυτά που συμβαίνουν στην ελλάδα & τον κόσμο ;;;;;

 

αυτονόητα αλλά αδύνατο ν'αποδειχθούν ή να πείσουν τον κοσμάκη !!!!

 

υγ - πράκτορας είσαι ;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γκουγκλάρισμα για "λιστα κανελλη" ίσως λύσει μερικές απορίες & αποτρέψει μερικούς να κυνηγήσουν "το όνειρο" !!!!

 

αυτή είναι μία λίστα....οι άλλες λίστες, δεκάδων ετών, δε θα εμφανιστούν ποτέ...

 

πχ - http://kourdistoportocali.com/post/36572/kanelilist

 

όπως για το ελληνικό ποδόσφαιρο...;;;;

 

όπως για την πολιτική κατάσταση ;;;;;

 

όπως για όλα αυτά που συμβαίνουν στην ελλάδα & τον κόσμο ;;;;;

 

αυτονόητα αλλά αδύνατο ν'αποδειχθούν ή να πείσουν τον κοσμάκη !!!!

 

υγ - πράκτορας είσαι ;;;;;

Ε, καλά. κάτι μας είπες τώρα.

Αυτές οι λίστες, για μαύρο χρήμα δεν υποτίθεται ότι είναι;

Δεν έχει να λέει κάτι. Αυτά γίνονται σε όλα τα κράτη που υπάρχουν λαχεία. Αγοράζουν τα κερδισμένα λαχεία από τους νικητές και έτσι δικαιολογούν τα μαύρα χρήματα στην εφορία.Και λοιπόν;

 

Οι συγκρίσεις που κάνεις για πολιτική και ποδόσφαιρο είναι ασυνάρτητες με το τζόκερ. Για τις λοιπές συνωμοσιολογίες, απλά μην παίζεις τζόκερ, αφού τις πιστεύεις.

 

Πάρε το «κυκλοφορούν ανάμεσα μας», ψεκάσου, και άσε εμάς τα πρόβατα να παίζουμε. :-D

και Ναι, είμαι πράκτορας. Όχι του ΟΠΑΠ.

Της κα γκε μπε. :ph34r:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε τι γράφεις δεν καταλαβαίνεις...

 

ούτε να ξεχωρίζεις τις προτάσεις & που αναλογούν δεν καταφέρνεις !!!

 

καλή τύχη με τα εκατομμύρια, ψάξε διαχειριστή από τώρα...

 

μπεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε τι γράφεις δεν καταλαβαίνεις...

 

ούτε να ξεχωρίζεις τις προτάσεις & που αναλογούν δεν καταφέρνεις !!!

 

καλή τύχη με τα εκατομμύρια, ψάξε διαχειριστή από τώρα...

 

μπεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

 

Το παραπάνω τέρας μορφώσεως, νοημοσύνης και γενικά ευγενούς παιδείας, είναι κλασικό οξύμωρο δείγμα του ποιοι έχουν τέτοιου είδους αντιλήψεις περί συνωμοσίας στο τζόκερ.

 

Απολαυστικός, σε κάθε περίπτωση. :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας παιξουμε ενα παιχνιδι. Let's play bamboozled!! :-D

 

Εστω οτι ο Θεος σας εδινε την ευκαιρια να κερδισετε με εξαιρετικα αυξημενες πιθανοτητες(8 στα 10) μονοι σας αυτο το τζακ-ποτ του Τζοκερ δηλαδη 9 εκατομμυρια. But there is a catch:

 

Εχετε 8 στις 10 πιθανοτητες(80%) να κερδισετε και 2 στις 10(20%) να σας κοπουν και τα 2 χερια.

Θα παιζατε το παιχνιδι που θα σας προτεινε ο Θεος?

 

Αν οχι ποιο ειναι το προσωπικο σας οριο πιθανοτητων για να σας κοπουν τα χερια(πχ 0.2% ή αλλιως 2 στα 1000), ωστε να παιζατε στο παιχνιδι?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πανω απο 0.50 λεπτα στο τζοκερ δεν παιζω, δεν το εμπιστευομαι, ποτε κανεις φιλος, συγγενης,γνωστος δεν εχει κερδισει 2 ευρω, οποτε δν το πιστευω ετσι απλα. Το μονο που εμπιστευομαι ειναι το στοιχημα απο αποψη οτι θα κερδισεις σιγουρα λεφτα αν εχεις 18 κιλα γνωσεις πανω στο θεμα. Μονο το συγκεκριμενο gambling υποστηριζω, τα υπολοιπα random-στημενα-swag.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άν δέν κερδίσει η μισή ελλάδα εμένα να μήν με λένε βασίλη

 

απλά μου φαντάσει δύσκολο μέσα σε δεκάδες εκκατομύρια στήλες να μήν υπάρχει ο συνδιασμός όλλων αυτών όπως και ακόμη ποιό περίεργο οτι κάθε χρόνο απο τέλη οκτωβρη αρχές νοέμβρη έχουμε τζάκ πότ που τελικά δίνεται την περίοδο των εορτών.

 

Απλως δεν ξερεις μαθηματικα, αυτο ειναι ολο. Μαθε 2-3 πραγματα για τις πιθανοτητες και θα δεις οτι δεν ειναι ολα τοσο απιθανα οσο φανταζεστε.

 

Πχ δες στην 32 σελιδα αυτου του θεματος σε ενα ποστ που ειχα κανει παλιοτερα(ποστ 479):

http://www.insomnia.gr/topic/538800-%CF%84%CE%B6%CE%BF%CE%BA%CE%B5%CF%81-65-%CE%B5%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%BC%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B9-%CE%B1%CE%BD-%CF%83%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%B5%CE%B9/page-32

χαίρομαι που μου το γράφεις αυτό μιάς και μου δίνεις βήμα για την επόμενη και τελευταία τοποθέτησή μου-σκέψη μου επι του θέματος.

 

τα τυχερά παίγνια υπάρχουν πόσα χρόνια? 20??? χαλαρά. άν υποθέσουμε οτι απο όλλες αυτές τις κληρώσεις τις μισές υπάρχουν ΕΚΚΑΤΟΜΥΡΙΟΥΧΟΙ? σωστά? είτε τζόκερ είτε λόττο είτε προπό κάποτε κτλ κτλ.....

 

Η υποθεση σου ειναι λαθος καθως πρωτον δεν αρχιζει με εκατομμυρια το αρχικο ποσό μετα απο τζακ ποτ και 2ον δεν κερδιζει τις μισες φορες καποιος αλλα πολυ λιγοτερες.

 

 

πού είναι όλοι αυτοί??? θα σου το πώ απλά! ξέρεις κάποιον απο τον ευρεί χώρο των γνωριμιών σου να έχει κερδίσει ποτέ??? και όχι 4-5 χιλιάδες....  αλλά ΕΚΚΑΤΟΜΥΡΙΑ.

 

θέλεις να βγούμε έξω και να αρχίσουμε να ρωτάμε κόσμο???? κανείς δέν θα σου πεί οτι γνωρίζει κάποιον ΟΥΤΕ ΚΑΝ σάν υποψία ΟΥΤΕ ΚΆΝ γνωστό γνωστού γνωστού.

 

πού είναι λοιπόν όλοι αυτοί οι εκκατομυριούχοι??

 

1ον εγω ξερω καποιον γνωστο που αρχες δεκαετιας του 2000 ειχε κερδισει τζοκερ νομιζω(ή λοττο) 420000 ευρω αν θυμαμαι καλα.

 Επισης ειχα κολλητο φιλο οπου την δεκαετια του 80 ειχε κερδισει 45 εκατομμυρια δραχμες στο λαχειο(και τοτε τα 45 εκατομμυρια αξιζαν πολυ παραπανω απο οσο αντιστοιχει στην μετατροπη σε ευρω δηλαδη 45000000/340.75 ευρω) και κυριολεκτικα αλλαξε την ζωη του.

 Τελος(ισως μια απο τις πολυ μεγαλες βλακειες της ζωης μου) ηταν να παιξω λοττο με εναν γνωστο καπου στην δεκαετια του 90, και μου δειχνει το συμπληρωμενο δελτιο προτεινοντας μου να μπω και εγω στο δελτιο, αλλά αρνηθηκα γιατι ειχα ηδη παιξει και κερδισε 20 εκατομμυρια δραχμες, αλλά ακομα δεν εχω πειστει οτι πραγματι κερδισε αυτος, διοτι αυτος ειχε 2 δισεκατομμυρια δραχμες περιουσια τοτε(ηταν πλουσιος οπως λεμε), οποτε δεν αποκλειω το ξεπλυμα χρηματος(να βρηκε δηλαδη καποιον που κερδισε κλπ κλπ).

 

 

Και 2ον σιγα μην βγουνε με σημαιες να σου λενε οτι κερδισαν(οτι εχουν) εκατομμυρια αμα τους ρωτησεις. Η λογικη σου ειναι αστεια.

Σε μία συνηθισμένη κλήρωση (δηλαδή όχι μετά από 7 τζακποτ πχ που έχουν παίξει διαφημίσεις παντού και έχουν σηκωθεί και νεκροί να πάνε πρακτορείο) παίζονται γύρω στα 4 εκατομμύρια στήλες (πολλές φορές και λιγότερες, γύρω στα 3 εκ.)

Συνολικά οι πιθανές στήλες που μπορούν να παιχτούν είναι περίπου 24 εκατομμύρια.

Αυτό σημαίνει πως ακόμα κι αν δεχτούμε ότι όλοι έπαιξαν διαφορετικές στήλες, η πιθανότητα να βρεθεί νικητής είναι 4εκ στα 24εκ, δηλαδή 1 στις 8, ή 12,5% αν προτιμάτε σε ποσοστό.

Δηλαδή τα τζακποτ είναι κάτι το συνηθισμένο.

 

 

Ακριβως(βασικα η σωστη τιμη ειναι 16.4% περιπου και αυτο διοτι δεν ειναι 24 εκατομμυρια οι στηλες αλλα 24435180 και βεβαια οχι 1 στα 8 που ειπες αλλα 1 στα 6, για αυτο βασικα σου βγηκε τοσο μικρη). Και επειδη φυσικα η περιπτωση εχουμε 4 εκατομμυρια διαφορετικες στηλες ειναι τελειως ακραια, ας δωσω ενα πιο ρεαλιστικο υπολογισμο:

Αν ο καθενας παιξει μεσο οσο στηλων 4 δηλαδη 2 ευρω τοτε η πιθανοτητα να πιασει τουλαχιστον ενας 5+1(εαν εχουμε 4 εκατομμυρια στηλες) ειναι: 15.1%

 

Με απλα λογια ειναι πολυ πιο πιθανο το να ερθει τζακ-ποτ απο το να μην ερθει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω και τα 2.5 χιλιαρικα να επιανα θα ημουν ευχαριστημενη..9 μυρια ευρω δεν θα ζουσα να τα απολαυσω με το που θα εβλεπα οτι πετυχα τους αριθμους θα παθαινα σπασμους,θα εβγαζα αφρους απο το στομα,γυρισμενα ματια και ανακοπη :P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την υπολογιστικη δυναμη του οπαπ μπορεις καλλιστα να τη δεις στο κινο, οπου ανα 5 λεπτα γινεται κληρωση, και μπορεις να παιξεις μεχρι και το τελευταιο δευτερολεπτο. 

 

 Ισχυει αυτο και μαλιστα στο ΚΙΝΟ λογω διαφοράς αριθμου κληρωθεντων αριθμων(20) με παιζομενων αριθμων(εως 12) δεν εχουμε αυτη τη στιγμη πρακτικα γρηγορο αλγοριθμο για να μπορουσε πχ ο ΟΠΑΠ να καταφερνει να βγαζει νικητρια στηλη(κληρωθεντες αριθμους) ετσι ωστε να περιοριζει τα κερδη στις μεγαλες κατηγοριες. ΘΑ χρειαζοταν πολλες εβδομαδες για να το κανει αυτο.

Αντιθετα στο Τζοκερ υπαρχει πρακτικος αλγοριθμος για αυτο που να γινεται σε δεκατα του δευτερολεπτου η επιλογη νικητριας στηλης ωστε να μην κερδιζει 5+1 καμια στηλη που παιχτηκε. Οποτε δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν επιτρεπουν οπως στο ΚΙΝΟ ακομα και την τελευταια στιγμη πονταρισμα. Επισης ομως οι ψυλλοι στα αυτια μου φευγουν, επειδη οπως ειπα ακομα και να επετρεπαν εως το τελευταιο δευτερολεπτο(πρακτικα 3-4 δευτερολεπτα πριν οπως στο ΚΙΝΟ) πονταρισμα, και παλι θα ειχαν την δυνατοτητα να βρουνε εκεινη την νικητρια στηλη που να μην κερδιζει κανεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας παιξουμε ενα παιχνιδι. Let's play bamboozled!! :-D

 

Εστω οτι ο Θεος σας εδινε την ευκαιρια να κερδισετε με εξαιρετικα αυξημενες πιθανοτητες(8 στα 10) μονοι σας αυτο το τζακ-ποτ του Τζοκερ δηλαδη 9 εκατομμυρια. But there is a catch:

 

Εχετε 8 στις 10 πιθανοτητες(80%) να κερδισετε και 2 στις 10(20%) να σας κοπουν και τα 2 χερια.

Θα παιζατε το παιχνιδι που θα σας προτεινε ο Θεος?

 

Αν οχι ποιο ειναι το προσωπικο σας οριο πιθανοτητων για να σας κοπουν τα χερια(πχ 0.2% ή αλλιως 2 στα 1000), ωστε να παιζατε στο παιχνιδι?

Μάλλον θα προτιμούσα να μην συμμετέχω. Δεν θα το ρίσκαρα. Βέβαια αν ήταν κάπως αλλιώς η ζωή μου, ίσως και να το δοκίμαζα.

Η αλήθεια είναι ότι αν υπήρχε στην πραγματικότητα αυτό το δίλημμα, τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το τι θα επέλεγες.

Εσύ τι θα έκανες;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...