Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, Doubt είπε

Μπορεί να παίζει ρόλο το άθροισμα των γραμμάτων. Το δικό μου επίθετο είναι 5 γραμμάτων, οπότε παίρνει και το μικρό των 12 γραμμάτων.

Αν το επίθετο είναι του στυλ

pappatetoios.jpg

αλλάζει το πράγμα.:P

Το άθροισμα των γραμμάτων του δικού μου ονοματεπώνυμου είναι 20 (10 + 10). Τίποτα τραγικό δηλαδή.

Και στο μάτι ακόμα, φαίνεται πως χωρούν κι άλλοι χαρακτήρες στην κάρτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ολοκληρώθηκε η αποστολή εμβάσματος από ελληνική, συστημική τράπεζα (Πειραιώς: Προσοχή καθώς έχει ως default την υψηλής προτεραιότητας εκτέλεση με μεγαλύτερη χρέωση «Προμηθειών & Εξόδων»), προσέθεσα την κάρτα στο βρετανικό Amazon και ακολουθεί το PayPal.

Έχει αλλάξει κάτι ως προς την διαδικασία δήλωσης πιστωτικής κάρτας στο τελευταίο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, 9-11 είπε

Το άθροισμα των γραμμάτων του δικού μου ονοματεπώνυμου είναι 20 (10 + 10). Τίποτα τραγικό δηλαδή.

Και στο μάτι ακόμα, φαίνεται πως χωρούν κι άλλοι χαρακτήρες στην κάρτα...

 

Σε εμένα, που φαίνεται και το επώνυμο, είναι 9+9 +1 το κενό ανάμεσα στα ονόματα, σύνολο 19. Λογικα δεχεται μεχρι 20 χαρακτηρες αν κρίνω από τo που τελειώνει το valid dates. Σε εσένα με το κενό βγαίνει 21 και για αυτό δεν θα το πήρε.

Επεξ/σία από runner69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα 

Να ρωτησω, αμα μου ερθει απο λογαριασμο Transferwise Απο Αγγλια στον ΙΒΑΝ της  Ν26, Περνουμε μεσον ΑΤΜ απο αθηνα κανονικα τα χρηματα ?Η θελει και τιποτα αλλο ? και ποσες μερες θελουμε να τα παρουμε απο αγγλια αν ξερετε ? ολη η διαδικασια με την Transferwise μαζι?

Ευχαριστω

Επεξ/σία από c3250
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/3/2018 στις 9:55 ΜΜ, theopan είπε

Ο bussiness λογαριασμός της Ν26 δεν έχει απολύτως καμία χρησιμότητα/χρηστικότητα/όφελος για Έλληνα ελ. επαγγελματία. Εφορία δεν μπορείς να πληρώσεις με καμία ξένη κάρτα από όσο ξέρω, δεν αναγνωρίζεται ως υποκατάστατο POS, δεν μπορεί καν να σε πληρώσει πελάτης σου με κατάθεση εκεί εκτός κι αν χρησιμοποιήσει τα διαθέσιμα κεφάλαια του για έμβασμα προς το εξωτερικό (που δεν θα θέλει) αλλά κι αν ακόμα το κάνει δεν μετράει στο τυχόν αφορολόγητο που ίσως θέλει να "χτίσει". Μην ασχολείσαι δεν είναι για Ελλάδα. Απλό λογαριασμό με την απλή κάρτα ανοίγεις.

Δεν βλέπω το λόγο να θέλεις να γράφει ολογράφως το όνομα. Κι εμένα μόνο το αρχικό του μικρού γράφει η κάρτα.

δεν ήμουν σαφής theopan,

εγώ δεν πληρώνομαι από καμμία ελληνική εταιρία, εμβάσματα εξωτερικού λαμβάνω για υπηρεσίες στο εσωτερικό. Οπότε ως freelancer γιατί να μην μπορώ να το έχω;

εφορία όπως το σκέφτομαι πληρώνω με μετρητά σε γκισέ τράπεζας και μετατροπή τους σε επιταγή, η ερώτηση αν μπορεί κάποιος να απαντήσει είναι το ότι στην Ν26 διαχωρίζεται ο business account από έναν προσωπικό και λέει κάτι για έξοδα που δικαιολογεί με τη Mastercard για έξοδα ''business'', και δίνει επιλογή μια έξτρα Maestro για προσωπικά έξοδα.

Το θέμα είναι αν κάποιος γνωρίζει αν ένα ΙΒΑΝ στην Ν26 είναι επίσης αποδεκτό (ας μας πει βάσει εμπειρίας) από μια εταιρία εξωτερικού φερ'ειπείν για να κάνει έμβασμα εναντι τιμολογίου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποδεκτό είναι το ΙΒΑΝ της Ν26. Κανονική Γερμανική τράπεζα είναι πλέον. Για το φορολογικό κομμάτι όμως της δραστηριότητάς σου έχω επιφυλάξεις για το κατά πόσο μπορείς να χρησιμοποιείς τράπεζα του εξωτερικού για τα έσοδά σου. Δυστυχώς όπως τα έχουν κάνει οι επαγγελματίες που είναι και "φορολογικοί κάτοικοι" (γελοίος όρος) Ελλάδας από το -επίσης γελοίο- Ελληνικό κράτος τους αναγνωρίζεται το δικαίωμα να έχουν δοσοληψίες μόνο με Ελληνικές τράπεζες. Για αυτό και σου έγραψα ότι η bussiness Ν26 δεν έχει να σου προσφέρει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, theopan είπε

Αποδεκτό είναι το ΙΒΑΝ της Ν26. Κανονική Γερμανική τράπεζα είναι πλέον. Για το φορολογικό κομμάτι όμως της δραστηριότητάς σου έχω επιφυλάξεις για το κατά πόσο μπορείς να χρησιμοποιείς τράπεζα του εξωτερικού για τα έσοδά σου. Δυστυχώς όπως τα έχουν κάνει οι επαγγελματίες που είναι και "φορολογικοί κάτοικοι" (γελοίος όρος) Ελλάδας από το -επίσης γελοίο- Ελληνικό κράτος τους αναγνωρίζεται το δικαίωμα να έχουν δοσοληψίες μόνο με Ελληνικές τράπεζες. Για αυτό και σου έγραψα ότι η bussiness Ν26 δεν έχει να σου προσφέρει τίποτα.

γιατί να μην μπορώ; Όπου θέλω έχω λογαριασμό συνδεδεμένο με την επιχειρηματική μου δραστηριότητα, βέβαια καταλαβαίνω αυτό που λες, ότι επειδή το αδηφάγο θεριό θέλει να βάζει χέρι όπου κι όπως κι όσο γουστάρει. Όμως και δε στέκει, γιατί από τη στιγμή που κόβεται ένα παραστατικό με το ποσό, θα φορολογηθώ για αυτό το ποσό, το που μπήκαν τα χρήματα γιατί να τον κόφτει;

μπορεί να είμαι Ελλάδα, με επιχείρηση εδώ, αλλά τα λεφτά μου να τα λαμβάνω έναντι τιμολογίων ας πούμε σε Κυπριακό λογαριασμό. Που το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Moebius Fields είπε

γιατί να μην μπορώ; Όπου θέλω έχω λογαριασμό συνδεδεμένο με την επιχειρηματική μου δραστηριότητα, βέβαια καταλαβαίνω αυτό που λες, ότι επειδή το αδηφάγο θεριό θέλει να βάζει χέρι όπου κι όπως κι όσο γουστάρει. Όμως και δε στέκει, γιατί από τη στιγμή που κόβεται ένα παραστατικό με το ποσό, θα φορολογηθώ για αυτό το ποσό, το που μπήκαν τα χρήματα γιατί να τον κόφτει;

μπορεί να είμαι Ελλάδα, με επιχείρηση εδώ, αλλά τα λεφτά μου να τα λαμβάνω έναντι τιμολογίων ας πούμε σε Κυπριακό λογαριασμό. Που το πρόβλημα;

Έχεις ξεκινήσει να το κάνεις; Ή απλά σκοπεύεις να το κάνεις και υποθέτεις ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα; Ένας λόγος που υποψιάζομαι ότι δεν είναι εφικτό είναι η υποχρέωση καταβολής των αμοιβών πάνω από κάποιο όριο (1500€ για συναλλαγές με ιδιώτες και 500€ με άλλους επαγγελματίες το θυμάμαι) μέσω τραπεζών. Και όταν λένε "τραπεζών" εννοούν Ελληνικών (από αυτές που ελέγχονται και δίνουν αναφορά στο κράτος/εφορία). Σε διαφορετική περίπτωση υπάρχει πρόστιμο. Επαγγελματίας είμαι κι εγώ και με ενδιαφέρει το θέμα έστω κι αν προς το παρόν δεν έχω πελάτες από το εξωτερικό αλλά νομίζω ότι με έδρα στην Ελλάδα (ή έστω "φορολογική κατοικία") δεν υπάρχει διέξοδος. Μόνο αν τα μαζέψουμε και φύγουμε εντελώς θα δούμε άσπρη μέρα...

 

Υ.Γ. Επιστροφή φόρου δεν γίνεται σε καμία περίπτωση σε ξένο ΙΒΑΝ. Πληρωμή φόρου δεν γίνεται με κάρτα ξένης έκδοσης. Ξένες εταιρείες με υποκαταστήματα εδώ είχαν ανέκαθεν λογαριασμούς σε Ελληνικές τράπεζες. Όλα αυτά με παραπέμπουν στο ότι δραστηριότητα στην Ελλάδα με λογαριασμούς έξω είναι μάλλον αδύνατη.

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2018 στις 3:08 ΠΜ, theopan είπε

Έχεις ξεκινήσει να το κάνεις; Ή απλά σκοπεύεις να το κάνεις και υποθέτεις ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα; Ένας λόγος που υποψιάζομαι ότι δεν είναι εφικτό είναι η υποχρέωση καταβολής των αμοιβών πάνω από κάποιο όριο (1500€ για συναλλαγές με ιδιώτες και 500€ με άλλους επαγγελματίες το θυμάμαι) μέσω τραπεζών. Και όταν λένε "τραπεζών" εννοούν Ελληνικών (από αυτές που ελέγχονται και δίνουν αναφορά στο κράτος/εφορία). Σε διαφορετική περίπτωση υπάρχει πρόστιμο. Επαγγελματίας είμαι κι εγώ και με ενδιαφέρει το θέμα έστω κι αν προς το παρόν δεν έχω πελάτες από το εξωτερικό αλλά νομίζω ότι με έδρα στην Ελλάδα (ή έστω "φορολογική κατοικία") δεν υπάρχει διέξοδος. Μόνο αν τα μαζέψουμε και φύγουμε εντελώς θα δούμε άσπρη μέρα...

Υ.Γ. Επιστροφή φόρου δεν γίνεται σε καμία περίπτωση σε ξένο ΙΒΑΝ. Πληρωμή φόρου δεν γίνεται με κάρτα ξένης έκδοσης. Ξένες εταιρείες με υποκαταστήματα εδώ είχαν ανέκαθεν λογαριασμούς σε Ελληνικές τράπεζες. Όλα αυτά με παραπέμπουν στο ότι δραστηριότητα στην Ελλάδα με λογαριασμούς έξω είναι μάλλον αδύνατη.

το ότι είναι νόμος η πληρωμή των ποσών που αναφέρεις μέσω εμβασμάτων κι αποκλειστικά με τραπεζικά μέσα, δεν αναγράφει πουθενά μα πουθενά, μα ΠΟΥΘΕΝΑ όμως, ότι πρέπει να γίνεται μέσω ελληνικών τραπεζών. Αυτό λοιπόν μου δίνει τη δυνατότητα να έχω την έδρα μου στο Γελλάντα και το λογαριασμό μου όπου μου γουστάρει, μπορώ να το έχω και στην Ν26 γιατί μου δίνει τη δυνατότητα να έχω IBAN στο όνομά μου και το οποίο είναι προαπαιτούμενο από μια εταιρία π.χ. στην Αγγλία, ή στην Ολλανδία, που της κόβω παραστατικό για Υπηρεσίες διαμεσολάβησης σε μια ...πώληση.  Δεν το έχω κάνει, το ετοιμάζω όμως. Είπα να ρωτήσω αν έχει κανείς εμπειρία, αφού δεν έχει, έχω ερωτήματα για τη Ν26 κι ελπίζω ο εκπρόσωπός τους να είναι ικανός να τα απαντήσει.

Δεν έχεις άδικο, άσπρη μέρα μόνο εκτός Γελάδος, γιατί είναι το κwl0xanείον του 21ου αιώνα κι η ντροπή της φασιστοευρώπης, έτσι ευγενικά.

Από εκεί και πέρα, βάζοντας μετρητά νομίζω σε ένα λογαριασμό ελληνικό για κάλυψη πάγιας εντολής που σκάει συγκεκριμένη ημερομηνία, λύνεται και το πρόβλημε με τις δοσοληψίες των δημοσιων υπηρεσιών. Πληρωμή φόρου, πάλι μέσω πιστωτικής ελληνικής που φορτώνεται από αναλήψεις μέσω Ν26.

Αφού λοιπόν η Ν26 είναι τράπεζα ...

δε βλέπω πρόβλημα, εκτός κι αν υπάρχει κανείς να αποδείξει με ΠΟΛ/ ΦΕΚ/ ή ότι άλλο τέτοιο παλιόπραμα ισχύει το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Moebius Fields είπε

το ότι είναι νόμος η πληρωμή των ποσών που αναφέρεις μέσω εμβασμάτων κι αποκλειστικά με τραπεζικά μέσα, δεν αναγράφει πουθενά μα πουθενά, μα ΠΟΥΘΕΝΑ όμως, ότι πρέπει να γίνεται μέσω ελληνικών τραπεζών. Αυτό λοιπόν μου δίνει τη δυνατότητα να έχω την έδρα μου στο Γελλάντα και το λογαριασμό μου όπου μου γουστάρει, μπορώ να το έχω και στην Ν26 γιατί μου δίνει τη δυνατότητα να έχω IBAN στο όνομά μου και το οποίο είναι προαπαιτούμενο από μια εταιρία π.χ. στην Αγγλία, ή στην Ολλανδία, που της κόβω παραστατικό για Υπηρεσίες διαμεσολάβησης σε μια ...πώληση.  Δεν το έχω κάνει, το ετοιμάζω όμως. Είπα να ρωτήσω αν έχει κανείς εμπειρία, αφού δεν έχει, έχω ερωτήματα για τη Ν26 κι ελπίζω ο εκπρόσωπός τους να είναι ικανός να τα απαντήσει.

Δεν έχεις άδικο, άσπρη μέρα μόνο εκτός Γελάδος, γιατί είναι το κwl0xanείον του 21ου αιώνα κι η ντροπή της φασιστοευρώπης, έτσι ευγενικά.

Από εκεί και πέρα, βάζοντας μετρητά νομίζω σε ένα λογαριασμό ελληνικό για κάλυψη πάγιας εντολής που σκάει συγκεκριμένη ημερομηνία, λύνεται και το πρόβλημε με τις δοσοληψίες των δημοσιων υπηρεσιών. Πληρωμή φόρου, πάλι μέσω πιστωτικής ελληνικής που φορτώνεται από αναλήψεις μέσω Ν26.

Αφού λοιπόν η Ν26 είναι τράπεζα ...

δε βλέπω πρόβλημα, εκτός κι αν υπάρχει κανείς να αποδείξει με ΠΟΛ/ ΦΕΚ/ ή ότι άλλο τέτοιο παλιόπραμα ισχύει το αντίθετο.

 

Πληρωμές εφορίας πάντως κάνεις κανονικά με SEPA, δες εδώ http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/News/documents_news/sepa.pdf

(δε χρειάζονται ακροβατικά δηλαδή).

Ενώ ήμουν αρκετά βέβαιος ότι με τον περσινό νόμο πέρι ηλεκτρονικών συναλλαγών υποχρέωναν όλους τους επιτηδευματίες να εισπράττουν σε λογαριασμό στην Ελλάδα, τώρα δεν μπορώ να το βρω πουθενά. Ίσως είναι κρυμμένο κάπου σους ορισμούς που χρησιμοποιεί ("πιστοποιημένο ίδρυμα πληρωμών" και τέτοια), ίσως και απλά να μην υπάρχει πουθενά και να το θυμάμαι από πρώιμη μορφή του νομοσχεδίου ή από δημοσίευμα που έλεγε ότι θα πατάξουν τα POS εξωτερικού κλπ κλπ.

Ο πιο σίγουρος τρόπος να βεβαιωθείς είναι να στείλεις ερώτημα στο υπουργείο, αν υπάρχει κώλυμα θα το βρούν και θα σε ενημερώσουν, αν δεν υπάρχει θα έχεις στην ουσία και επίσημα άδεια να το κάνεις.

ΥΓ: ίσως θυμόμουν αυτό, από την ΠΝΠ των capital controls:

Αναφορά σε κείμενο

β. Απαγορεύεται η κατάρτιση συμβάσεων αποδοχής συναλλαγών με κάρτες πληρωμών, εφόσον η εκκαθάρισή τους πραγματοποιείται με πίστωση λογαριασμού του εμπόρου, ο οποίος τηρείται εκτός Ελλάδος σε φορέα παροχής υπηρεσιών πληρωμών.

που φυσικά δεν σε αφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mezger είπε

Πληρωμές εφορίας πάντως κάνεις κανονικά με SEPA, δες εδώ http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/News/documents_news/sepa.pdf

(δε χρειάζονται ακροβατικά δηλαδή).

Ενώ ήμουν αρκετά βέβαιος ότι με τον περσινό νόμο πέρι ηλεκτρονικών συναλλαγών υποχρέωναν όλους τους επιτηδευματίες να εισπράττουν σε λογαριασμό στην Ελλάδα, τώρα δεν μπορώ να το βρω πουθενά. Ίσως είναι κρυμμένο κάπου σους ορισμούς που χρησιμοποιεί ("πιστοποιημένο ίδρυμα πληρωμών" και τέτοια), ίσως και απλά να μην υπάρχει πουθενά και να το θυμάμαι από πρώιμη μορφή του νομοσχεδίου ή από δημοσίευμα που έλεγε ότι θα πατάξουν τα POS εξωτερικού κλπ κλπ.

Ο πιο σίγουρος τρόπος να βεβαιωθείς είναι να στείλεις ερώτημα στο υπουργείο, αν υπάρχει κώλυμα θα το βρούν και θα σε ενημερώσουν, αν δεν υπάρχει θα έχεις στην ουσία και επίσημα άδεια να το κάνεις.

ΥΓ: ίσως θυμόμουν αυτό, από την ΠΝΠ των capital controls:

που φυσικά δεν σε αφορά.

ο φοροτεχνικός που συνεργάζομαι δε μου ανέφεραν τίποτε μεμπτό. Δε χρησιμοποιώ μηχανάκι για κάρτα, όλα είναι εμβασματικά, τραπεζικά. Αναμένω επιβεβαίωση από εξωτερικό ότι αποδέχονται να το κάνουν. Αν προχωρήσει θα ενημερώσω την κοινότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Μία μάλλον χαζή ερώτηση.. Για να στείλουμε έμβασμα, ονοματεπώνυμο / επωνυμία δικαιούχου, τι βάζουμε? Το δικό μας όνομα, ή της τράπεζας; Μου φαίνεται λογικό να βάζω το δικό μου, αλλά σε προηγούμενο έμβασμα, βλέπω ότι μου εμφανίζει το όνομα της τράπεζας (N26 BANK GMBH).. Αντίστοιχα και για τη διεύθυνση δικαιούχου τι να βάλω?της τράπεζας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, s2117 είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Μία μάλλον χαζή ερώτηση.. Για να στείλουμε έμβασμα, ονοματεπώνυμο / επωνυμία δικαιούχου, τι βάζουμε? Το δικό μας όνομα, ή της τράπεζας; Μου φαίνεται λογικό να βάζω το δικό μου, αλλά σε προηγούμενο έμβασμα, βλέπω ότι μου εμφανίζει το όνομα της τράπεζας (N26 BANK GMBH).. Αντίστοιχα και για τη διεύθυνση δικαιούχου τι να βάλω?της τράπεζας;

Τα δικά σου στοιχεία θα βάλεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα καλά κι όλα ωραία με τα business accounts που διαφημίζουν για freelancers/ self employed, όμως αν κάποιος έχει φορολογικό μητρώο πχ ατομική επιχείρηση, αυτή είναι περασμένη στο ελληνικό σύστημα ως

Επώνυμο Πατρώνυμο (Αρχικό γράμμα) Όνομα

Αν η Ν26 πάει να κάνει αντιπαραβολή με το όνομα του τραπεζικού λογαριασμού και του δηλωμένου ''επιχειρηματικού ονόματος'' δεν ταιριάζει, οπότε παίζει θέμα.

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος;

η Ν26 λέει η δραστηριότητα να είναι στο όνομα του κατόχου του λογαριασμού για Business account, όμως όταν διαφοροποιείται τυπικώς όπως παραπάνω η ονομασία δεν υπάρχει ευκαμψία...

Καμμία γνώμη;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...