Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Borden είπε

Οχι, ολα καλα. Απλα ηθελα να το ξεκαθαρισω. Επισης, για ημερομηνια ληξης ταυτοητας τι βαζουμε;

15 χρόνια από τότε που εκδόθηκε νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 minutes ago, georgerov said:

Έχει παραλάβει κάρτα κανείς πρόσφατα? Την έστειλαν Τρίτη 29 Μαϊου και ακόμα τίποτα! Επίσης δοκίμασε κανείς να την βάλει σε GPay?

Εντάξει δεν πέρασε και πολύ καιρός. Συνήθως την δεύτερη εβδομάδα έρχονται.

Προσπάθησα σε Apple Pay να την περάσω χωρίς αποτέλεσμα. Από διευθύνσεις άλλαξα, ip άλλαξα, Apple ID άλλαξα, περιοχή άλλαξα αλλά τίποτα.

Περίμενα μάλιστα και δίκη σου ενημέρωση. Είχες πει ότι σου στέλνουν καινούργια στην Ισπανία. Οπότε μάλλον πρέπει να εκδοθεί καινούργια για να περαστεί στα google pay και Apple Pay. Περιμένουμε νέα σου ειδοποίηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Εντάξει δεν πέρασε και πολύ καιρός. Συνήθως την δεύτερη εβδομάδα έρχονται.

Προσπάθησα σε Apple Pay να την περάσω χωρίς αποτέλεσμα. Από διευθύνσεις άλλαξα, ip άλλαξα, Apple ID άλλαξα, περιοχή άλλαξα αλλά τίποτα.

Περίμενα μάλιστα και δίκη σου ενημέρωση. Είχες πει ότι σου στέλνουν καινούργια στην Ισπανία. Οπότε μάλλον πρέπει να εκδοθεί καινούργια για να περαστεί στα google pay και Apple Pay. Περιμένουμε νέα σου ειδοποίηση!

Ευχαριστώ για την απάντηση, με μπέρδεψες με άλλο φίλο δεν έλεγα εγώ για Ισπανία! Ελπίζω να έρθει γιατί την έχω βάλει να έρθει Ελλάδα (Μένω Αγγλία που δεν έχει έρθει η N26 ακόμα) και ελπίζω να την προλάβω μέχρι να γύφω πάλι! 

Όσον αφορά το GPay, μόλις την πάρω θα την δοκιμάσω στο Αγγλικό GPay που έχω και θα ενημερώσω!

Update: Τσάμπα η χαρά, για άκυρο πάει! Google Pay is only available in Spain, Belgium, Slovakia, and Ireland.

Περιμένουμε την Revolut τώρα, έγραψε στο twitter πριν 3 μέρες ότι έρχεται πολύ σύντομα, για να δούμε.

Επεξ/σία από georgerov
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
withdrawing money from an ATM: 5 charge-free transactions at ATMs (euros) both in France and abroad, in accordance with our Fair Use Policy

 

Έχει κάποιο χρηματικό όριο το  "Fair Use Policy";

Επεξ/σία από xakou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, xakou είπε
withdrawing money from an ATM: 5 charge-free transactions at ATMs (euros) both in France and abroad, in accordance with our Fair Use Policy

Έχει κάποιο χρηματικό όριο το  "Fair Use Policy";

Δεν φαίνεται να αναφέρει κάπου χρηματικό όριο, μόνο αριθμό αναλήψεων, αλλά θα με ενδιέφερε και εμένα να μάθω αν ξέρει κανείς κάτι περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2018 στις 11:31 ΜΜ, Hapatingo είπε

Εντάξει δεν πέρασε και πολύ καιρός. Συνήθως την δεύτερη εβδομάδα έρχονται.

Προσπάθησα σε Apple Pay να την περάσω χωρίς αποτέλεσμα. Από διευθύνσεις άλλαξα, ip άλλαξα, Apple ID άλλαξα, περιοχή άλλαξα αλλά τίποτα.

Περίμενα μάλιστα και δίκη σου ενημέρωση. Είχες πει ότι σου στέλνουν καινούργια στην Ισπανία. Οπότε μάλλον πρέπει να εκδοθεί καινούργια για να περαστεί στα google pay και Apple Pay. Περιμένουμε νέα σου ειδοποίηση!

Εγώ την χρησιμοποιώ στο gpay! Παρήγγειλα μια στην διεύθυνση του αδερφού μου στην Ισπανία και μπήκε κανονικά gpay. Για την ακρίβεια με το που την ενεργοποίησα (με φωτός που μου έστειλε ο αδερφός μου) το app της N26 μου έβγαλε επιλογή την προσθέσω στο Gpay.

Screenshot από χρήση του gpay στην ΝορβηγίαScreenshot_20180514-115639.jpg.021d0456b7e426161d215a97071b378e.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 9/6/2018 στις 12:17 ΠΜ, alexpen είπε

Εγώ την χρησιμοποιώ στο gpay! Παρήγγειλα μια στην διεύθυνση του αδερφού μου στην Ισπανία και μπήκε κανονικά gpay. Για την ακρίβεια με το που την ενεργοποίησα (με φωτός που μου έστειλε ο αδερφός μου) το app της N26 μου έβγαλε επιλογή την προσθέσω στο Gpay.

Screenshot από χρήση του gpay στην ΝορβηγίαScreenshot_20180514-115639.jpg.021d0456b7e426161d215a97071b378e.jpg

Καλησπέρα, είμαι καινούργιος χρήστης στην Ν26. Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το gpay, εάν επιλέξω επανέκδοση σε άλλη χώρα υπάρχει κίνδυνος να μου κλείσουν τον λογαριασμό; Επίσης θα βάλω διεύθυνση καταστήματος που με ξέρουν. Μήπως φανεί ύποπτο στην Ν26;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Πρόσφατα γύρισα από Σκωτία, οπότε είχα αποφασίσει να χρησιμοποιώ την N26 (Mastercard) για όλες τις κύριες συναλλαγές, λόγο της μετατροπής συναλλάγματος, εκτός από κάποιες αγορές τις οποίες έκανα σε άλλες 3 διαφορετικές πιστωτικές κάρτες τις Alpha Bank, και εδώ ξεκινάει το ενδιαφέρον. Οι πιστωτικές ήταν και οι 3 διαφορετικές, μια Visa, μια Amex, και μια Mastercard (Χρυσή κάρτα), όπου στην απλή την Visa ήταν η χειρότερη μετατροπή, στης Amex ήταν σε καλύτερη μοίρα, και η χρυσή της Mastercard κονταροχτυπιόταν στη μετατροπή συναλλάγματος με την n26 όπου σε ορισμένες περιπτώσεις μου έδωσε καλύτερη μετατροπή.

Γενικά δεν περίμενα οι κάρτες απ'την ίδια τράπεζα να έχουν διαφορετική μετατροπή. Εγώ νόμιζα πως την μετατροπή την κάνει η τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2018 στις 8:16 ΠΜ, Kostasallinone είπε

Καλησπέρα, είμαι καινούργιος χρήστης στην Ν26. Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το gpay, εάν επιλέξω επανέκδοση σε άλλη χώρα υπάρχει κίνδυνος να μου κλείσουν τον λογαριασμό; Επίσης θα βάλω διεύθυνση καταστήματος που με ξέρουν. Μήπως φανεί ύποπτο στην Ν26;

Κάντο μην αγχώνεσαι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2018 στις 10:00 ΠΜ, yazidis είπε

Καλησπέρα! Πρόσφατα γύρισα από Σκωτία, οπότε είχα αποφασίσει να χρησιμοποιώ την N26 (Mastercard) για όλες τις κύριες συναλλαγές, λόγο της μετατροπής συναλλάγματος, εκτός από κάποιες αγορές τις οποίες έκανα σε άλλες 3 διαφορετικές πιστωτικές κάρτες τις Alpha Bank, και εδώ ξεκινάει το ενδιαφέρον. Οι πιστωτικές ήταν και οι 3 διαφορετικές, μια Visa, μια Amex, και μια Mastercard (Χρυσή κάρτα), όπου στην απλή την Visa ήταν η χειρότερη μετατροπή, στης Amex ήταν σε καλύτερη μοίρα, και η χρυσή της Mastercard κονταροχτυπιόταν στη μετατροπή συναλλάγματος με την n26 όπου σε ορισμένες περιπτώσεις μου έδωσε καλύτερη μετατροπή.

Γενικά δεν περίμενα οι κάρτες απ'την ίδια τράπεζα να έχουν διαφορετική μετατροπή. Εγώ νόμιζα πως την μετατροπή την κάνει η τράπεζα.

Την μετατροπή την κάνει η εκάστοτε εταιρεία που έχει εκδώσει την κάρτα (Visa, Mastercard, Amex) από εκεί και πέρα η κάθε τράπεζα βάζει τις προμήθειες της ανάλογα με την πολιτική της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Είμαι καινούριος στη number 26. Περιμένω την ταυτοποίηση των εγγράφων κτλ. Ώστε να ανοίξει ο λογαριασμός. 

Μενω Ελλάδα. Και σκοπεύω να την χρησιμοποιώ εντός Ελλάδας. Θα έχω κάποιο πρόβλημα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Αλλά από περιέργεια, τι ακριβώς πρόβλημα φαντάζεσαι ότι μπορεί να έχεις δλδ; Έναν λογαριασμό τραπέζης ανοίγεις, δεν διαπραγματεύεσαι την ειρήνη στη Μέση Ανατολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολλες οι σελιδες! διαβασα καποιες αλλα απο ενα σημειο και μετα δεν παλευοταν! Χρησιμοποιουσα για αρκετο καιρο τη revolut! 

Ωστοσο δεν νομιζω πως χρειαζοταν ο επιθετικος τροπος με τον οποιο απαντησες στο μηνυμα μου! Παρολ αυτα σ ευχαριστω! 

Περιμενω την ταυτοποιηση, εδωσα ταυτοτητα και βλεπουμε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, BloodDonor89 είπε

Ειναι πολλες οι σελιδες! διαβασα καποιες αλλα απο ενα σημειο και μετα δεν παλευοταν! Χρησιμοποιουσα για αρκετο καιρο τη revolut! 

Ωστοσο δεν νομιζω πως χρειαζοταν ο επιθετικος τροπος με τον οποιο απαντησες στο μηνυμα μου! Παρολ αυτα σ ευχαριστω! 

Περιμενω την ταυτοποιηση, εδωσα ταυτοτητα και βλεπουμε! 

Ε καλά, δεν ήταν επιθετικός. Απλά η ερώτησή σου ήταν λίγο αφελής. Μην το παίρνεις στραβά, αν στο έλεγα κατ' ιδίαν όπως ακριβώς το έγραψα να είσαι σίγουρος ότι θα γελάγαμε. Για αστείο προοριζόταν, αλλά τεσπά. Δεν είπες όμως τι ακριβώς πρόβλημα φοβάσαι ότι μπορεί να έχεις.

Επεξ/σία από jonkyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...