Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, zananiro είπε

Ευχαριστώ, ήσουνα κατατοπιστικότατος. Μου δημιουργήθηκαν αυτές οι απορίες γιατί διάβασα στο support ότι το ΑΦΜ αποστέλλεται από τις γερμανικες υπηρεσίες στις ελληνικές υπηρεσίες, κάτι που ισχύει βέβαια για όλες τις τράπεζες εξωτερικού πλέον. Οπότε, ασχέτως που θα δηλώσουμε το ΑΦΜ, αυτό δεν δημιουργεί περεταίρω φορολογικές υποχρεώσεις αν απλά στέλνουμε χρήματα από ελληνικές τράπεζες. Τη σκέφτομαι και τη revolut, απλά μου φαίνονται πιο ξεκάθαρα τα πράγματα με τη Ν26 γιατί είναι ουσιαστικά Τράπεζα, κάτι το οποίο επιδιώκει και η revolut πλέον απ' όσο γνωρίζω και αναμένονται εξελίξεις και εκεί.

Και λοιπόν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις ‎5‎/‎5‎/‎2018 στις 11:08 ΠΜ, zananiro είπε

Ευχαριστώ, ήσουνα κατατοπιστικότατος. Μου δημιουργήθηκαν αυτές οι απορίες γιατί διάβασα στο support ότι το ΑΦΜ αποστέλλεται από τις γερμανικες υπηρεσίες στις ελληνικές υπηρεσίες, κάτι που ισχύει βέβαια για όλες τις τράπεζες εξωτερικού πλέον. Οπότε, ασχέτως που θα δηλώσουμε το ΑΦΜ, αυτό δεν δημιουργεί περεταίρω φορολογικές υποχρεώσεις αν απλά στέλνουμε χρήματα από ελληνικές τράπεζες. Τη σκέφτομαι και τη revolut, απλά μου φαίνονται πιο ξεκάθαρα τα πράγματα με τη Ν26 γιατί είναι ουσιαστικά Τράπεζα, κάτι το οποίο επιδιώκει και η revolut πλέον απ' όσο γνωρίζω και αναμένονται εξελίξεις και εκεί.

Έχω Revolut, Leupay και N26. Καμία δεν γνωρίζει το ΑΦΜ μου γιατί σε καμία δεν το έχω δηλώσει. Λειτουργούν κανονικά και οι τρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτσι και αλλιώς δεν ελέγχουν αν το ΑΦΜ σου είναι πραγματικό ψεύτικο κτλ. για τους τύπους είναι όλα. 

Επεξ/σία από georgerov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, georgerov είπε

Έτσι και αλλιώς δεν ελέγχουν αν το ΑΦΜ σου είναι πραγματικό ψεύτικο κτλ. για τους τύπους είναι όλα. 

Πώς το ξέρεις αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎13‎/‎5‎/‎2018 στις 9:24 ΜΜ, turbat0s είπε

Θεωρητικά στους τρεις μήνες σε υποχρεώνει να το δηλώσεις. Δε ξέρω μετά αν παγώνει το λογαριασμό απροειδοποίητα.

Πρακτικά -έχω ξαναγράψει- δεν συμβαίνει τίποτα. Όχι 3 αλλά πάρα πολλούς μήνες μετά. Επίσης ούτε με τα διαβατήρια όσων είχαμε γραφτεί με αυτά τα οποία έχουν λήξει πλέον ασχολούνται. Το δικό μου έχει λήξει από τον 10/2016 εδώ και 1,5 χρόνο δηλαδή. Τόσο μεγάλη πρεμούρα με τις "επικαιροποιήσεις" κάθε τρεις και λίγο από ό,τι φαίνεται μόνο οι δικοί μας οι τραπεζογενίτσαροι έχουν... Κι αυτό γιατί δεν τους έχουμε στείλει στο δι@ολο ακόμα...

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας...μόλις έκανα λογαριασμό στην 26bank.ξερει κάποιος να μου πει αν μπορώ να στέλνω εμβάσματα από την 26 σε αυτραλεζικη τράπεζα και το αντίθετο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/5/2018 στις 12:49 ΜΜ, δημητρης1982 είπε

Καλησπέρα σας...μόλις έκανα λογαριασμό στην 26bank.ξερει κάποιος να μου πει αν μπορώ να στέλνω εμβάσματα από την 26 σε αυτραλεζικη τράπεζα και το αντίθετο;;

μονο μέσω transferwise τα εξερχομενα και εισερχομενα εμβασματα (σε και απο νόμισμα εκτός ευρώ)

https://transferwise.com/ 

Επεξ/σία από alexpen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα, να ρωτησω, εκει που λεει na συμπληρωσεις first and last name as it appears, εννοει οτι πρεπει να τα γραψω στα Ελληνικα; Εχω προσπαθησει δυο φορες να κανω λογαριασμο και εχω φαει δυο ακυρα, και οι φωτογραφιες ειναι αρκετα καθαρες. Δεν μπορω να σκεφτω καποιο αλλο λογο; Ειτε πρεπει να συμπληρωσω στα Ελληνικα, ειτε θελουν σουπερ καθαρες φωτο.

Εσεις τι λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λατινικούς χαρακτήρες αγαπητέ.

Αν δεν έχει η ταυτότητα ή το διαβατήριο σου, ξέχασε το.

7 λεπτά πριν, Borden είπε

Καλησπερα, να ρωτησω, εκει που λεει na συμπληρωσεις first and last name as it appears, εννοει οτι πρεπει να τα γραψω στα Ελληνικα; Εχω προσπαθησει δυο φορες να κανω λογαριασμο και εχω φαει δυο ακυρα, και οι φωτογραφιες ειναι αρκετα καθαρες. Δεν μπορω να σκεφτω καποιο αλλο λογο; Ειτε πρεπει να συμπληρωσω στα Ελληνικα, ειτε θελουν σουπερ καθαρες φωτο.

Εσεις τι λετε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...