Προς το περιεχόμενο

Τηλεοραση 55" THOMSON 4K (55UA6406) - 649€ [ΤΕΛΟΣ]


germants

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο mediamarkt μεχρι την Κυριακη η' εξαντλησεων των αποθεματων

 

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_thomson-55ua6406-1164204.html

 

Διαθετει και δορυφορικο δεκτη

 

Προηγουμενη τιμη 1099

 

Στο σκρουτζ δεν φαινεται να την πουλαει κανεις αλλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν τιμή ίσως ειναι καλή αλλά την συγκεκριμένη μάρκα δεν την εμπιστεύομαι σε καμία περίπτωση.

 

Τουλάχιστον στο παρελθόν η thomson και μάλιστα απο media markt πήγαιναν συνέχεια βόλτες στο service. Εαν αποτέλει εξαίρεση η συγκεκριμένη δεν το γνωρίζω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εχει διαφορα θεματα. Πχ δεν παιζει υποτιτλους με τιποτα. Αλλο ενα, δεν παιζει DTS.

 

Add: Αλλο ενα που θυμηθηκα, στις φωτογραφιες δεν δινει real 4K, αλλα χαμηλοτερη αναλυση, pixels/γραμμες που σε αλλες 4Κ ξεχωριζουν, σε αυτην φαινονται ενιαια - χανονται οι λεπτομεριες δηλαδη!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θα γράψω κάτι Off topic και να με συγχωρέσετε.

Σε σημερινή βόλτα στο MediaMarkt στη Συγγρού μέτρησα περίπου 30(!) -ολογράφως: ΤΡΙΑΝΤΑ (!!!) μοντέλα 4Κ στη σειρά (Πέραν από αυτά στα Stand των Εταιριών) που κάθονται και λιώνουν παίζοντας τα ωραία Demo video τους, αναρωτιόμενα ποιος καλός άνθρωπος θα βρεθεί να τα πάρει σπίτι τις γιορτές να τους δώσει σπιτική θαλπωρή κοντά στη ζεστασιά του τζακιού του.

Μελλοντολόγος δεν είμαι αλλά εικάζω ότι εφόσον δεν υπάρχει ακόμα υλικό σε 4Κ εκτός από Demo clip, καλό θα είναι να τις ψειρίζουμε λίγο γιατί μας πλασάρουν για 4Κ ότι να ναι και επιπλέον εφόσον υπάρχουν τόσα μοντέλα να σπρώξουν θα δούμε καλές τιμές. 

 

Έτυχε και διάβασα για την LG 49UF6407 σε review ότι ακολουθεί άλλη διάταξη στα Pixel και διερωτώμαι σε πόσες άλλες εταιρίες και μοντέλα μπορεί να συμβαίνει αυτό συμπεριλαμβανομένης της Tomson. που όπως μας ενημερώνει ο matrixx δεν δίνει 4Κ στις φωτογραφίες; (από τον media player της αναφέρεσαι btw; σε σύνδεση με pc τα δίνει κανονικά; ).

 

Anyway, υπομονή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απλά απορώ για ποιον λόγο ειναι αποτρεπτικός παράγοντας για μια τηλεόραση 600+ € αν θα παιζει καλά σαν media player.

Εχει γινει το συχνο φαινόμενο που οι επιδόσεις της εικόνας δειχνουν να περνάνε σε 2η μοιρα...

 

ΥΓ.Σε οτι εχει να κάνει με 4Κ , δείτε τα specs του νεου format (hdmi 2.0 , hdr , brightness κ.α.) και μετά κοιτάξτε για τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγω απλά απορώ για ποιον λόγο ειναι αποτρεπτικός παράγοντας για μια τηλεόραση 600+ € αν θα παιζει καλά σαν media player.

Εχει γινει το συχνο φαινόμενο που οι επιδόσεις της εικόνας δειχνουν να περνάνε σε 2η μοιρα...

 

Αυτο απο που το συμπερανες;

...όπως μας ενημερώνει ο matrixx δεν δίνει 4Κ στις φωτογραφίες (από τον media player της αναφέρεσαι btw; σε σύνδεση με pc τα δίνει κανονικά; ).

 

 

Ουτε απο dlna ειναι οκ. Με pc πανω σε HDMI αν εννοεις αυτο, δεν εχω δοκιμασει. Εχουν περασει πανω απο 5 χρονια που πλεον το pc εχει χασει τη θεση του στο "home cinema"  για μενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic

 

 

 

Εχουν περασει πανω απο 5 χρονια που πλεον το pc εχει χασει τη θεση του στο "home cinema"  για μενα.

 

Άσε να μαντέψω. Πριν απο 5 χρόνια παντρεύτηκες...

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περα απο το να κοιτας αν το panel ειναι καλο ,τα μαυρα του ,την δυνατοτητα να μπορεις να τουικαρεις γκριζα κ χρωματα ,την κινηση κλπ 

 

το αμεσως επομενο κ αν σε ικανοποιουν οι πρωτες συνθηκες ειναι το os ,δλδ τρεχει kodi ,pop corn time κλπ ,ο media player ειναι καλος?

 

dlna καλο ειναι αν εχεις nas κ αν κατεβαζεις torrent διαφορετικα ειναι δωρο αδωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια.

Ειμαι κατοχος του παραπανω μοντελου της thomson εδω περιπου και 3 εβδομαδες.

Αρχικα λόγω της τιμης του και των χαρακτηριστικων την επελεξα θεωρωντας πως ενα πανελ 4k uhd θα ειναι καλυτερο απο ενα απλο fhd.

Επισης με ενθουσιασαν τα χαρακτηριστικα της συνδεσιμοτητας του 3usb (1usb ver.3), 4hdmi ver 2, dlna, wifi, ethernet, dvbs2 δηλαδη αν δεν κανω λαθος δορυφορικος δεκτης, κτλ.

 

Στο διαταυτα τωρα οσο αφορα την εικονα (αποσταση 4 με 5 μετρα) η οποια θα αλλαξει θεση και θα παει στα 3 μετρα, την βρισκω εξαιρετικη (για τα δικα μου δεδομενα) ήδη κατοχος μιας philips 47pfl9732 αρχικης αξιας πολλαπλασιας στην οποια καηκαν οι λαμπες (καθοτι lcd) και εμφανιζε σκουρα πλεγματα για τα οποια μου ζητησαν περιπου €600 για επισκευη.

Η εικονα παρουσιαζει καποιες ιδιαιτεροτητες (π.χ φωτισμος ο οποιος αυξομειωνετε κτλ).

 

Δεν ειμαι και ειδικος στις τηλεορασεις αλλα λογω ζημιας της προηγουμενης, την οποια χρυσοπληρωσα, αποφασισα να δωσω τα λιγοτερα δυνατα χρηματα σε σχεση με τις ιντσες.

 

Γνωριζει καποιος να μου πει τι ρυθμισεις πρεπει να κανω στην εικονα ωστε να εχω την βελτιστη απόδοση?

Επισης γνωριζει καποιος τι γινεται με τους υποτιτλους στο player, εννοω τυχον ρυθμισεις?

Να επισημανω πως στο θεμα της εικονας και στις επιλογες που εχει σαν στανταρ (φυσικη, cinema, κτλ) εχει την φωτεινοτητα στο 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες είσαι ευχαριστημένος γενικά; Από ποιότητα κατασκευής τι λέει; Πλαστικούρα; Έχεις παρατηρήσει τίποτα που να σε ενοχλεί; Σκέφτομαι να την πάρω κι εγώ αλλά δυστυχώς δεν την έχει κανένα κατάστημα σε demo. Επίσης το βάθος της νομίζω ότι λίγο μεγάλο (8.2cm) για να μπει σε τοίχο. Από εγγύηση γνωρίζεις ποιός καλύπτει; Σε περίπτωση καμμένων pixel τι γίνεται;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά πέρυσι αγόρασα την Thomson 55UZ8766 στα 799 και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος έχει το ίδιο πάνελ με αυτήν εδώ.

μετά από 1 χρόνο χρήσης έχω να πω:

  1. πάνελ edge led
  2. τα μαύρα δεν είναι τα καλύτερα δυνατά σε σχέση πάντα με την LG
  3. έχει πολύ καλή φωτεινότητα την έχω με την πλάτη μου στον ήλιο
  4. minimal design
  5. αρκετά καλός ήχος
  6. παίζω games NBA 2k με input lag 30ms (playable)game mode on και όλα τα enchanced features off!

τώρα τι διαφορά με την LG 55 που την συγκρίνω

-400 ευρώ

όταν συνδέσεις το HDMI στον Η/Υ (laptop) όλα γίνονται πολύ καλύτερα, γιατί το smart TV είναι το χειρότερο (opera OS), subbtitles χάλια στα Ελληνικά αρκετά λιγότερα video codecs από LG, το μόνο που χρησιμοποιώ είναι το youtube app που πραγματικά σε 4k τα σπάει!!!!!

 

το συνιστώ ανεπιφύλακτα στην τιμή 649!!!!!!!! είναι πάτος.

@spiso72: για ρυθμίσεις της τηλεόρασης έχει ένα πολύ μεγάλο μενού δες τι σου κάνει στο μάτι και στον χώρο.

 

ελπίζω να την προτιμήσετε εγώ δεν έχω μετανιώσει λεπτό  !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κάτοχοι μπορούν να απαντήσουν, υπότιτλους ελληνικούς παίζει o player της; Πιο πάνω εικάζεται ότι δεν παίζει, αλλα τελικά μπας και παίζει; (πχ ήρθε με άλλο firmware)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...