Προς το περιεχόμενο

Τηλεοραση 55" THOMSON 4K (55UA6406) - 649€ [ΤΕΛΟΣ]


germants

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εικονα παιδια ειναι πολυ καλη για τα δικα μου στανταρντ. Κατεβασα 4κ βιντεο απο youtube και επαθα με την εικονα. Λογω του οτι εχω μετρο συγκρισης με την παλια μου η οποια ηταν το κορυφαιο μοντελο σας λεω οτι η thomson παιζει σε ολα καλυτερα.

 

Οσο αφορα καμμενα pixel δεν βρηκα ουτε ενα, εχω δυνδεσει επανω ενα minix και εχω κατεβασει εφαρμογη για ανα τεσταρει την οθονη, δεν βρηκα ουτε ενα καμμενο. Οσο για την ποιοτητα των πλαστικων δεν ενθουσιαζει, το καταλαβαινεις οταν πας να καρφωσεις επανω τα διαφορα βυσματα.

 

Στα αρνητικα μετρω την φωτεινοτητα η οποια παιζει σε καποιες στιγμες με χρονικη υστερηση αλλα και καποιες ιδιαιτερες χρωματικες παραμορφωσεις, οχι ομως κατι αξιοπροσεκτο, κατα περιπτωση μονον. Επισης τους υποτιλους που δεν μου παιζουν ακομη και ο browser ο οποιος ειναι αργος ( δεν ξερω αν φταιει η ταχυτητα της γραμμης).

Τελος για τα λεφτα της την θεωρω κορυφαια επιλογη.

 

Να σας αναφερω στα θετικα οτι ο φωτισμος σε πληρη μονοχρωμο πανελ εχει την ιδια ενταση παντου, δεν παρατηρησα πουθενα διαφορετικη φωτεινοτητα, ιδιαιτερα στις ακρες.

Ξαναλεω οτι δεν ειμαι ειδικος και εκφερω γνωμη σαν απλος χρηστης.

Για τους υποτιτλους δεν μπορεσα ακομα να βρω κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οι κάτοχοι μπορούν να απαντήσουν, υπότιτλους ελληνικούς παίζει o player της; Πιο πάνω εικάζεται ότι δεν παίζει, αλλα τελικά μπας και παίζει; (πχ ήρθε με άλλο firmware)

 

Αντε παλι... :)

 

Εικασια σου μοιαζει αυτο; : 

 

Εχει διαφορα θεματα. Πχ δεν παιζει υποτιτλους με τιποτα. ...

 

Εκτος αν μπερδεψες τα θεματα και τα μοντελα και δεν διαβασες...

 

 

Κατοχος, ΔΕΝ παιζει υποτιτλους, αλλη μια φορα να το πω για οσους ενδιαφερονται.

 

... ΔΕΝ παιζει υπότιτλους, ουτε SRT, ουτε SRT unicode, ουτε SMI, ουτε ssa-ass, ουτε sub, ουτε idx, ουτε, ουτε...

...

Ας γραψει και οποιος αλλος κατοχος υπαρχει φυσικα.

 

Να πω και οτι  η δικη μου εχει 5-6 καμμενα πιξελς αλλα δεν εκατσα να ασχοληθω με πιθανα κουβαληματα και τηλεφωνηματα λογω ελλειψης ορεξης-αντοχων.

 

 

Νεα πληροφορια:

Επισης κατι που ξεχασα να το αναφερω καθως εχω κανει μετα την "φρικη", πατεντα/μοντα και δουλευω και αλλο (learning) remote (του λιντλ), οτι το remote περα απο το οτι εχει ιδιαιτερα σκληρα και θορυβωδη πληκτρα, θελει πολυ σωστη κατευθυνση για να πιασει το σημα η τηλεοραση, τοσο που κουραζει ειδικα αν υπαρχει κανενα μικροεμποδιακι, ενω αλλες συσκευες δεν εχουν κανενα απολυτως θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει γενικώς υπότιτλους η τηλεόραση, ούτε στα αγγλικά; Σε μια Toshiba τηλεόραση που είχα αγοράσει άνοιγα το ελληνικό .srt με το Notepad και το έκανα αποθήκευση ως UTF-8 για να τους δείχνει σωστά. Δεν γνωρίζω την συγκεκριμένη περίπτωση, απλά το αναφέρω μήπως και χρειάζεται κάτι παρόμοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

... ΔΕΝ παιζει υπότιτλους, ουτε SRT, ουτε SRT unicode, ουτε SMI, ουτε ssa-ass, ουτε sub, ουτε idx, ουτε, ουτε...
...
 
"Πραμα" που λενε και οι Κρητικοι.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες στο site της thomson thomsontv.eu επιλεγοντας το μοντελο και πηγαινοντας στα specs στο πεδιο user comfort - multimedia usb player αναφερει οτι παιζει υποτιλους (οχι ομως και ποιους ή την γλώσσα).

 

Ξερει κανεις αν εχει λειτουργια pvr?

Συνεχιζω : το remote control οντως ειναι κινεζια απο τις λιγες σε αισθηση και σου τη σπαει διαρκως.

Η συνδεση με tablet - smartphone αψογη.

Ξερει κανενας αν τα 400 cmi ειναι αρκετα? Και τι ακριβως κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ο γαμπρός μου που έχει μία Thomson 48'' full hd μια χαρά παίζει υπότιτλους και ελληνικούς και από σκληρό δίσκο παίζει ταινίες και όλα κομπλέ. Δεν αφορά όλες τις Thomson η μη ικανότητα να παίζουν υπότιτλους. 

 

Στο θέμα μας όμως, μεγάλο μείον να μην παίζει η συγκεκριμένη υπότιτλους και για μένα είναι deal breaker. Καλά τι κάνει το RND τους; Φτιάχνει μοντέλο και δεν βάζει υποστήριξη υποτίτλων; Πως την είδαν; Να πω ότι θα το ξανάγραφαν το πρόγραμμα (του player), αφού το έχουν σε άλλα μοντέλα και δουλεύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχω την τηλεοραση αυτή για περίπου 2 μήνες.Πολύ καλή τιμή για 55'', εικονα με ζωντανά χρώματα και αρκετά ικανοποιητικός ήχος.Στα θετικά και οι 4 υποδοχές hdmi.Βασικό μειονέκτημα η απουσία  αποκωδικοποίησης ήχου DTS.Το τηλεχειριστήριο επίσης έχει ''ξύλινη'' αίσθηση.Υπότιτλους μου εμφάνιζε  σε καποιες ταινίες χωρίς να γνωρίζω τα κριτήρια επιλογής.Με το mkvtoolnix  και ενσωμάτωση υποτίτλων λύνεται το ζήτημα αναπαραγωγής τους.Παρατήρησα οτι κατα την αλλαγή καναλιων και πρίν εμφανιστεί εικόνα στην τηλεόραση ακούγεται ενας ήχος  σαν βουητό και κατόπιν χάνεται αφού ανακτήσει φωτεινότητα η οθόνη.Γνωριζεί κάποιος κάτι γι αυτο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...