Προς το περιεχόμενο

Το τροφοδοτικό του PC μας.


jimzak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή η Seasonic αλλά δεν είναι η μοναδική αξιόπιστη εταιρεία στον χώρο των τροφοδοτικών. Πες μας και από τι αποτελείται το σύστημα σου για να έχουμε μια πιο γενική εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

http://www.insomnia.gr/topic/595063-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-psu-%CF%83%CE%B5-pc-8%CE%B5%CF%84%CE%AF%CE%B1%CF%82s775/

Είναι lga775 socket με 771 mod

Ο xeon έχει tdp 80w

Κάρτα γραφικών msi 640 gt 1GB DDR3 max load 50w απο extremepsucalculator(σε ένα ρηβιου δίνει ~100W αλλά δε ξέρω αν είναι αυτη με το 1 ή παραπάνω GB μνήμης). Η δικιά μου δεν έχει ξεχωριστό βύσμα τροφοδοσίας είναι σχετικά low end.

Άντε πες και το πολύ 3-4 δίσκοι αν γίνει file server το extremepsucalculator μου το έβγαλε max load  ~280 με recommended psu 340(360 overclocked o xeon).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Βελτιώνει το pawer factor, απο ~50-60% πας σε ~99% με το active, οπότε δεν καταναλώνεις καθόλου άεργο ισχύ ;)

Ρώτησε ποια είναι η ουσία μάλλον ώς οικιακός χρήστης . Η άεργος ισχύς στους οικιακούς καταναλωτές δεν υπολογίζεται στο λογαριασμό της ΔΕΗ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησε ποια είναι η ουσία μάλλον ώς οικιακός χρήστης . Η άεργος ισχύς στους οικιακούς καταναλωτές δεν υπολογίζεται στο λογαριασμό της ΔΕΗ 

Το γνωρίζω. Εχει αντίκτυπο σαν σύνολο όμως.

 

Συν ότι θες περισσότερα VA UPS ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αυτο το λαπτοπ toshiba satellite a200-1j0 και δουλευει με τροφοδοτικο 19V και 6,3 Α αλλα εγω εχω ενα ρυθμιζομενο στα volt τροφοδοτικο της Trust αλλα τα amber  δε ρυθμιζονται και ειναι 4,75Α και το λαπτοπ οριακα αναψε αλλα εσβησε μετα απο λιγο με 19V.Αν  ανεβασω τα volt στα 20 θα το καψω το λαπτοπ.Thnxs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Mια εν μέρη σχετική ερώτηση. Τα Site που υπολογίζουν τα πόσα watt τροφοδοτικό χρειαζόμαστε είναι έμπιστα; 

Προσσεγγιστικά υπολογίζουν . 

εχω αυτο το λαπτοπ toshiba satellite a200-1j0 και δουλευει με τροφοδοτικο 19V και 6,3 Α αλλα εγω εχω ενα ρυθμιζομενο στα volt τροφοδοτικο της Trust αλλα τα amber  δε ρυθμιζονται και ειναι 4,75Α και το λαπτοπ οριακα αναψε αλλα εσβησε μετα απο λιγο με 19V.Αν  ανεβασω τα volt στα 20 θα το καψω το λαπτοπ.Thnxs

Μην κάνεις κανένα αστείο με την τάση . Θα το κάψεις . Θες μεγαλύτερο τροφοδοτικό . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ενα χρήσιμο βιντεάκι γιατι είναι καλό να αποφεύγονται τροφοδοτικά "βόμβες" με 500w και κόστος 15€, και γιατί ενα καλό τροφοδοτικό αποτελεί επένδυση για το σύστημα μας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσσεγγιστικά υπολογίζουν . 

 

Χμμμ δηλαδή εμένα που μου λέει 583 Watt σύνολο αν πάρω ένα τροφοδοτικό 630W (Συγκεκριμένα το Thermaltake smart se) θα είμαι κομπλέ υποθέτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMD 8350FX, Radeon R9 290x, 2 DDR4 Ram 4GB, Gigabyte 970A-DS3P, SATA3 1GB HDD, 4 ανεμιστήρες των 120mm.

Σίγουρα στο μέλλον θέλω να βάλω έναν SSD και θα αλλάξω κάρτα γραφικών σε κάτι καλύτερο.

Αυτή την στιγμή έχω ένα bitmore 750w το οποίο σιγά σιγά παραδίδει πνεύμα. Για τροφοδοτικό το μόνο που θέλω είναι να βάλω κάτι που να είναι ποιοτικό και αθόρυβο. Έχω ακούσει τα καλύτερα για το  Thermaltake Smart SE 630/750W απλά δεν ξέρω αν θα είμαι καλυμμένος με τα 630

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...