Προς το περιεχόμενο

Το τροφοδοτικό του PC μας.


jimzak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι προγραμματάκι είναι αυτό που βγάζει την μέτρηση για το 'Load Wattage' ;; Σκέφτομαι και εγώ για αλλαγή PSU και θέλω να μετρήσω την υπάρχουσα κατανάλωση.

Με πρόλαβε ο συνφορουμιτης από πάνω ;) Αυτο που ανέφερε χρησιμοποίησα και υπάρχει επιλογή να αντιγραψεις τα αποτελέσματα ως text στο clipboard ή ως link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλημερα. εγω παλι αυτο εδω εχω. το εχω 8 χρονια και παει χωρις κανενα θεμα. εχει κανεις καμια γνωμη να πει αν ειναι καλο και για μελλοντικη χρηση?

 

https://www.skroutz.gr/s/312491/Powersonic-750W-PFC-14-Fan.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιοτικό να είναι, που χλωμό το κόβω γιατί δε μπόρεσα να βρω τίποτα σχετικά μ αυτό, μετά από 8 χρόνια χρήσης θα έχει πέσει η απόδοση του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

4k8bxu.pngΚαλημερα ετρεξα για 5 λεπτα το occt σημερα απο απλη περιεργια και η τιμη του 12v+ μου φανηκε υπερβολικα χαμηλη παρολο που δεν εχω ιδεα απο το αντικειμενο.Το τροφοδοτικο ειναι ενα aerocool kcas 500w 80+ και ειναι δυο μηνων(βιαστικη αγορα λογω μη διαθεσιμοτητας αλλων).Καρτα γραφικων εχω gtx 750ti 2gb που δεν χρειαζεται εξτρα ρευμα και cpu i3 540.Συμφωνα με τα διαγραμματα υπαρχει καποιο προβλημα?  rwoshu.png 2n8rc05.png ad2qrl.png  2nqfsco.png  255jmkn.png  of4rqo.png  14t4v85.png  2a7s7eo.png zt9izc.png  33y6jgh.png  24zk4d1.png  t7mxz7.png 5afehd.png

post-266939-0-08797900-1455006322_thumb.png

post-266939-0-87475300-1455011966_thumb.jpg

post-266939-0-97137700-1455012159_thumb.png

Επεξ/σία από seller.gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο καταλαβα κ εγω μαλλων λαθος εχει κανει γιατι στο bios διχνει 12,05v ενω το occt οποια στιγμη κι αν το ανοιξω διχνει 10 το ανωτερο.

Mε 10v δεν θα δούλευε τίποτα, μην σε αγχώνει! ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συνφορουμιτες, χρειαζομαι βοήθεια στην επιλογή psu για έναν φίλο μου. Μπάτζετ ~65€, ανεβαίνει μέχρι κάνα 5ευρω, για κανένα λόγο όμως τροφοδοτικο των 80€.Θα χρησιμοποιηθεί σε σύστημα με i5 4460 (3.2ghz), 2x4gb ddr3 1600hz, 1 ssd, 1 HDD, gaming motherboard και περιφερειακα και r9 380x στην οποία θα γίνει όσο το δυνατό περισσότερο oc. Τα specs αναλυτικά στο spoiler

 

Motherboard: Desktop

Socket: Socket LGA 1150

CPU: 1 x Intel Core i5-4460 3200 MHz Haswell-DT

CPU Speed: 3200MHz

CPU Vcore: 1.25V

CPU Utilization: 90%

Memory: 4 x 4GB DDR3 Module

Video Card Set 1: 1 x AMD Radeon R9 380X

Core Clock: 1088MHz

Memory Clock: 1549MHz

Storage: 1 x SSD

Storage: 1 x SATA 7200 RPM

Other Device: 3 x USB 3.0 Device

Other Device: 1 x LED strip light - 15 LEDs (12"/30cm)

Keyboard: 1 x Gaming Keyboard

Mouse: 1 x Gaming Mouse

Fan: 4 x 120mm

Computer Utilization: 4 hours per day

Load Wattage: 432W

Recommended Wattage: 482W

Amperage: +3.3V: 9.3A, +5V: 13.1A, +12V: 32.1A

Recommended UPS Rating: 850VA

*Οι αριθμοί στο oc στην κάρτα γραφικων είναι τυχαίοι, δεν έχω ξανασχοληθει απλώς ανέβασα αντιστοιχα τις ταχύτητες της μνήμης και του core.

 

 

Ψάχνουμε για κάτι semi modular το οποίο θα αντέξει 3 χρόνια στάνταρ. Έως τώρα κοίταζα το thermaltake smart se 630w https://www.skroutz.gr/s/3048825/Thermaltake-Smart-SE-630W.html

Πως το βλέπετε το psu; Από μια έρευνα που έκανα δεν βρήκα και πολλά στοιχεία αλλά τίποτα αρνητικό. Φυσικά σε πολλά sites θεωρείται "low quality" psu της χαμηλότερης βαθμίδας. Δεν δίνω προσοχή έτσι και αλλιώς σε αυτά καθώς οτιδήποτε δεν κοστίζει 150€ και δεν είναι platinum το πετάνε με τον σωρό.

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη.

 

*Συμβιβάζομαι και με semi modular εάν δεν υπάρχει απολυτως ΚΑΜΙΑ άλλη επιλογη.

 

Περιμένω physiciant,palpatin και sheogorath να με "φωτισουν" με τις γνώσεις τους όπως πάντα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω είμαι σε διαδικασία αναζήτησης και το ψάχνω εδω και δύο μέρες!!! Το ψάχνω απο πλευρας υποστήριξης για ενα μετριο μηχανημα το οποίο μπορεί να χαλάσει σε σύντομο χρονικό διάστημα και απο ευρος εγγυησης για ενα καλο μηχανημα.

 

Ειχα για καποια χρόνια ενα thermaltake το οποιο το πουλησα σε εναν φιλο και τον πήρα τηλ. σήμερα και τον ρωτησα για το τροφοδοτικό. Ναι λειτουργει ακόμα ύστερα απο 9 χρονια!!! και πηρα ενα ΟCZ πριν δυο και κάτι χρονια με τις καλύτερες κριτικες και πιστοποιήσεις και είμαι ετοιμος να το πάρω στα χέρια όπου να ναι. Συμβαίνουν και στα καλύτερα τροφοδοτικα αυτα.

 

κατέληξα σε τροφοδοτικό με τι κριτήρια ομως. 1ον οι κριτικες απο ξένα επώνυμα σαιτ που τα τεστάρουν και 2ον και σημαντικότερο οσο και να εψαξα δεν μπορεσα να βρω ένα τροφοδοτικό στο οποίο η τιμή του να ανταποκρίνεται με τις αντιστοιχες τιμες εξωτερικού σε ευρωπαικό έδαφος και πόσο μάλλον με τους αμερικανους (κοιτούσα και πολυ για γερμανία μιας και μια φίλη παει αυριο για καποιες μέρες και ημουν ετοιμος να της εδινα παραγγελια).

 

Ε λοιπον βρήκα ένα μηχανημα το οποιο δεν υπερκοστολογείται σε συγκριση με τις τιμες του εξωτερικου και ισως είναι και φθηνότερο απο το newegg 90$ με 5 χρόνια εγγύηση!!! XFX TS series 650W στα 80ευρω. Στην εξέλιξη τιμής έχει πέσει αρκετά χαμηλά!!! κατόπιν παραγγελιας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα λεφτά που μπορείς να διαθέσεις είναι η καλύτερη επιλογή το Thermaltake. Μετά πας από 80 ευρώ και πάνω.

ευχαριστώ physiciant :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως λάθος νήμα, αλλά πρέπει να ρωτήσω.. Η Corsair αντικαθιστά τροφοδοτικά λόγω coil whine? Το CX750M στα περισσότερα παιχνίδια ακούγεται περισσότερο από τα ίδια τα παιχνίδια.. :)

Κάνει αλλαγές? Το έχω 2 χρόνια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως λάθος νήμα, αλλά πρέπει να ρωτήσω.. Η Corsair αντικαθιστά τροφοδοτικά λόγω coil whine? Το CX750M στα περισσότερα παιχνίδια ακούγεται περισσότερο από τα ίδια τα παιχνίδια.. :)

Κάνει αλλαγές? Το έχω 2 χρόνια..

Αν ακούγεται λίγο όχι.

 

Αν βουίζει σαν αεροπλάνο, μπορεί. Ρώτα σε mail.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...