Προς το περιεχόμενο

Το τροφοδοτικό του PC μας.


jimzak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν επί τη ευκαιρία θέλω να ακούσω λεπτομέρειες για το τροφοδοτικό μου, cx 430, το εξής μοντέλο

-->> http://www.corsair.com/en-us/cx430-80-plus-bronze-certified-power-supply

 

Το είχα πάρει πριν ένα χρόνο 45 ευρώ, τότε πραγματικά δεν υπήρχαν καλύτερες λύσεις σε αυτά τα λεφτά και έτσι πήγα στο cx. Διαβάζω όμως για πολλά cx που σκάνε, κυρίως όταν φτάνουν στο όριο, βέβαια με το σύστημα της υπογραφής ζήτημα να χρησιμοποιώ 150w σύνολο, ωστόσο μετά από όσα διάβασα έχω τις επιφυλάξεις μου. Από όσο ξέρω είναι αρκτά μέτριο ποιοτικά, κατασκευής cwt με κινέζικους πυκνωτές και έχω ψιλοαγχωθεί με την έννοια έτσι και σκάσει την γ@$#%α :wacko:. Εννοείται πως αν στο μέλλον τοποθετήσω κάρτα γραφικών το cx θα αλλαχθεί, δεν το ρισκάρω με το ίδιο, όμως θα ήθελα έτσι μια δεύτερη γνώμη, μην τυχόν και έχω παραλείψει κάτι :). Να μην ξεχάσω να αναφέρω πως το coil whine σε stress του επεξεργαστή ακούγεται όσο νάναι, σε idle δεν ακούγεται παρά μόνο αν πας κοντά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν επί τη ευκαιρία θέλω να ακούσω λεπτομέρειες για το τροφοδοτικό μου, cx 430, το εξής μοντέλο

-->> http://www.corsair.com/en-us/cx430-80-plus-bronze-certified-power-supply

 

Το είχα πάρει πριν ένα χρόνο 45 ευρώ, τότε πραγματικά δεν υπήρχαν καλύτερες λύσεις σε αυτά τα λεφτά και έτσι πήγα στο cx. Διαβάζω όμως για πολλά cx που σκάνε, κυρίως όταν φτάνουν στο όριο, βέβαια με το σύστημα της υπογραφής ζήτημα να χρησιμοποιώ 150w σύνολο, ωστόσο μετά από όσα διάβασα έχω τις επιφυλάξεις μου. Από όσο ξέρω είναι αρκτά μέτριο ποιοτικά, κατασκευής cwt με κινέζικους πυκνωτές και έχω ψιλοαγχωθεί με την έννοια έτσι και σκάσει την γ@$#%α :wacko:. Εννοείται πως αν στο μέλλον τοποθετήσω κάρτα γραφικών το cx θα αλλαχθεί, δεν το ρισκάρω με το ίδιο.

Ακόμα και να σκάσει δεν θα σου κάνει ζημιά κατα 99.9999% 

 

Αλλά η CWT κάνει και πολύ καλά τροφοδοτικά, βλέπε τα ΗΧ, ειδικά τα παλιά που τα 850 αντέχανε μέχρι και σχεδόν 1100watt load

πχ ξέρεις πολλά που θα άντεχαν σε δύο GTX590? 365watt έκαστη! ;)

http://www.guru3d.com/articles_pages/corsair_hx_850_watt_gold_psu_review,7.html

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν αντιλέγω για την cwt, αλλά εγώ δεν αγόρασα ναυαρχίδα καλής ποιότητας cwt πχ hx, αλλά ένα ταπεινό cxακι  μέτριο ποιοτικά  :D. Αν είχα hx ή rm που είναι ακριβά και ποιοτικά cwt δεν θα αγχωνόμουν :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν αντιλέγω για την cwt, αλλά εγώ δεν αγόρασα ναυαρχίδα καλής ποιότητας cwt πχ hx, αλλά ένα ταπεινό cxακι  μέτριο ποιοτικά  :D.

Xαλάρωσε, αντέχει!

 

Και να σκάσει δεν θα σου κάνει ζημιά ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ψάξιμο βρήκα δύο άρθρα του jonnyguru που είναι γνωστός για τα review του σε τροφοδοτικά και είδα πως το cx 430 που έχω, που δεν είναι v2, έχει καλύτερες κολλήσεις στην πλακέτα, βγάζει περισσότερα watt στην 12αρα, είναι overall καλύτερο δηλαδή από το v2 και όπως και να έχει ηρέμησα. Λεώ ευτυχώς που πήρα το απλό και όχι το v2, τότε δεν ήξερα για το v2, ευτυχώς όμως που μου ήρθε το απλό :).

 

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story&reid=214 Cx 430

 

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story&reid=239 Cx 430 v2

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επί τη ευκαιρία θέλω να ακούσω λεπτομέρειες για το τροφοδοτικό μου, cx 430, το εξής μοντέλο

-->> http://www.corsair.com/en-us/cx430-80-plus-bronze-certified-power-supply

 

Το είχα πάρει πριν ένα χρόνο 45 ευρώ, τότε πραγματικά δεν υπήρχαν καλύτερες λύσεις σε αυτά τα λεφτά και έτσι πήγα στο cx. Διαβάζω όμως για πολλά cx που σκάνε, κυρίως όταν φτάνουν στο όριο, βέβαια με το σύστημα της υπογραφής ζήτημα να χρησιμοποιώ 150w σύνολο, ωστόσο μετά από όσα διάβασα έχω τις επιφυλάξεις μου. Από όσο ξέρω είναι αρκτά μέτριο ποιοτικά, κατασκευής cwt με κινέζικους πυκνωτές και έχω ψιλοαγχωθεί με την έννοια έτσι και σκάσει την γ@$#%α :wacko:. Εννοείται πως αν στο μέλλον τοποθετήσω κάρτα γραφικών το cx θα αλλαχθεί, δεν το ρισκάρω με το ίδιο, όμως θα ήθελα έτσι μια δεύτερη γνώμη, μην τυχόν και έχω παραλείψει κάτι :). Να μην ξεχάσω να αναφέρω πως το coil whine σε stress του επεξεργαστή ακούγεται όσο νάναι, σε idle δεν ακούγεται παρά μόνο αν πας κοντά.

Δέν είναι υπόδειγμα τροφοδοτίκου μιας και οι samxon δεν πολυφημήζονται σαν πυκνωτές.Εχει όμως αρκετές προστασίες οπότε μην το φοβάσαι καθόλου,τα watt που έχει δεν τα φτάνεις ούτε κατα διάνεια με το συστημά σου. H cwt φτίαχνει για πολλούς μεγάλους κατασκευαστές τροφοδοτικά οπότε ούτε αυτό να σε αγχώνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε ευχαριστώ για τις απαντήσεις, καλύφθηκα :). Jimzak κάνε την διόρθωση στο μήνυμά σου, στο τέλος λέει οπότε ούτε αυτό να μην σε αγχώνει, βγάλε το μην και το νόημα θα είναι σωστό και θα σημαίνει να είμαι ξέγνοιαστος και χωρίς άγχος, το λέω για να μην το σχολιάσει κάποιος μετά από καιρό και πει τι είπε ο άνθρωπος :P.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε ευχαριστώ για τις απαντήσεις, καλύφθηκα :). Jimzak κάνε την διόρθωση στο μήνυμά σου, στο τέλος λέει οπότε ούτε αυτό να μην σε αγχώνει, βγάλε το μην και το νόημα θα είναι σωστό και θα σημαίνει να είμαι ξέγνοιαστος και χωρίς άγχος, το λέω για να μην το σχολιάσει κάποιος μετά από καιρό και πει τι είπε ο άνθρωπος :P.

Fixed  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επί τη ευκαιρία θέλω να ακούσω λεπτομέρειες για το τροφοδοτικό μου, cx 430, το εξής μοντέλο

-->> http://www.corsair.com/en-us/cx430-80-plus-bronze-certified-power-supply

 

Το είχα πάρει πριν ένα χρόνο 45 ευρώ, τότε πραγματικά δεν υπήρχαν καλύτερες λύσεις σε αυτά τα λεφτά και έτσι πήγα στο cx. Διαβάζω όμως για πολλά cx που σκάνε, κυρίως όταν φτάνουν στο όριο, βέβαια με το σύστημα της υπογραφής ζήτημα να χρησιμοποιώ 150w σύνολο, ωστόσο μετά από όσα διάβασα έχω τις επιφυλάξεις μου. Από όσο ξέρω είναι αρκτά μέτριο ποιοτικά, κατασκευής cwt με κινέζικους πυκνωτές και έχω ψιλοαγχωθεί με την έννοια έτσι και σκάσει την γ@$#%α :wacko:. Εννοείται πως αν στο μέλλον τοποθετήσω κάρτα γραφικών το cx θα αλλαχθεί, δεν το ρισκάρω με το ίδιο, όμως θα ήθελα έτσι μια δεύτερη γνώμη, μην τυχόν και έχω παραλείψει κάτι :). Να μην ξεχάσω να αναφέρω πως το coil whine σε stress του επεξεργαστή ακούγεται όσο νάναι, σε idle δεν ακούγεται παρά μόνο αν πας κοντά.

Αν πας με βαση το τι διαβαζεις απο site του εξωτερικου,τοτε τα τροφοδοτικα Corsair(ειδικα τα bronze που ειναι τροφοδοτικα που τα αγοραζουν οι περισσοτεροι λογω κοστους)θα σου φυγει το ματι απο πλευρας προβληματων/Rma κλπ. Δεν ειναι οτι αν ειχες ακριβοτερο θα ειχες το κεφαλι σου ησυχο.Εχουμε δει και την σειρα AX να βγαζει προβληματικα μοντελα δυστηχως και μιλαμε για platinum τροφοδοτικο με καλα reviews. Να σε δω εκει με τι ψυχολογια θα ησουν μετα :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας με βαση το τι διαβαζεις απο site του εξωτερικου,τοτε τα τροφοδοτικα Corsair(ειδικα τα bronze που ειναι τροφοδοτικα που τα αγοραζουν οι περισσοτεροι λογω κοστους)θα σου φυγει το ματι απο πλευρας προβληματων/Rma κλπ. Δεν ειναι οτι αν ειχες ακριβοτερο θα ειχες το κεφαλι σου ησυχο.Εχουμε δει και την σειρα AX να βγαζει προβληματικα μοντελα δυστηχως και μιλαμε για platinum τροφοδοτικο με καλα reviews. Να σε δω εκει με τι ψυχολογια θα ησουν μετα :)

Ακριβως συμφωνω.Αυτο που πρεπει να καταλαβει ο μεσος χρηστης ειναι οτι καμμια απο τις καλες εταιριες δεν εχει αποφυγει κατα καιρους αστοχιες υλικου.Ναι μεν κατα κανονα βγαζουν καλα τροφοδοτικα ,αλλα μερικες φορες βγαινουν και σειρες με πολλα προβληματα.

 

Ενα δευτερο θεμα ειναι οτι υπαρχει πολυ ημιμαθεια και λαθος νοοτροπια που μας βλαπτει σαν καταναλωτες οταν μερικοι αγοραζουν πολυ ακριβοτερα τροφοδοτικα απο οτι πραγματικα χρειαζονται για καθαρα ψυχολογικους λογους.Ετσι ευνοουν τις εταιριες ωστε να κρατουν τις τιμες υψηλα.Αυτο που πρεπει,ειναι να αγοραζουμε με βαση τις αναγκες του συστηματος μας και να μην δινουμε ουτε ενα ευρω παραπανω.Ενα επωνυμο τροφοδοτικο,αφου ομως πρωτα διαβασουμε κριτικες.(εγω προτιμω απο απλους καταναλωτες,παρα απο επαγγελματιες reviewers οι οποιοι εξυπηρετουν συμφεροντα συχνα)

 

Συνηθως παω σε ενα μεγαλο Αμερικανικο site οπως το newegg και βλεπω βαθμολογιες. Οταν τα παραπονα ειναι λιγα για ενα τροφοδοτικο,το αγοραζω και ποτε δεν ειχα προβλημα. Το ιδιο υσχυει και για το υπολοιπο hardware.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση newegg για τα reviews βολεύει, τώρα τελευταία την εφαρμόζω και εγώ :). Και άσε τον κάθε linus να πλασάρει το κάθε corsair ως τέλειο  :P, έχουμε τσαγανό λέμε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση newegg για τα reviews βολεύει, τώρα τελευταία την εφαρμόζω και εγώ :). Και άσε τον κάθε linus να πλασάρει το κάθε corsair ως τέλειο  :P, έχουμε τσαγανό λέμε.

Προσωπικα δεν εχω προβλημα ουτε με τον Linus ουτε με τα Corsair αν και ειναι σαφες πως για καποιες εταιριες που τον σπονσαρουν περισσοτερο,κανει πιο συχνες και κατα κανονα θετικες κριτικες.Αλλα δεν τον θεωρω κακο η ανεντιμο,ισα, ισα που ειναι συμπαθητικος και γνωστης. Ομως συνηθως στους γνωστους reviewers στελνουν τα καλυτερα κομματια που τα εχουν δοκιμασει πρωτα αυτοι,αυτο ελλειπε να αφηναν κατι στην τυχη. :P

 

Εμενα ο αγαπητος μου ειναι ο legendary 3DGAMEMAN,ο παλιοτερος απο τους πολυ καλους reviewers,οι παλιοι ισως τον γνωριζουν.Περα απο πολυ εμπειρος,καλος και σεμνος,κανει reviews και σε φτηνα προιοντα,κατι που δειχνει οτι δεν ειναι κραχτης για ακριβα πραγματα οπως οι υπολοιποι και σεβεται ολους τους φιλους του που τον παρακολουθουν ανεξαρτητως του ποσο ευποροι ειναι.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι παλιά το PC master που ειχε οδηγό αγοράς για gaming pc που πρότεινε παντα τροφοδοτικό Tagan.Ηταν κ το πρώτο που είχα αγοράσει σε δικό μου pc.Τι απέγινε αυτή η εταιρεία;

 

Ενα δευτερο θεμα ειναι οτι υπαρχει πολυ ημιμαθεια και λαθος νοοτροπια που μας βλαπτει σαν καταναλωτες οταν μερικοι αγοραζουν πολυ ακριβοτερα τροφοδοτικα απο οτι πραγματικα χρειαζονται για καθαρα ψυχολογικους λογους.Ετσι ευνοουν τις εταιριες ωστε να κρατουν τις τιμες υψηλα.Αυτο που πρεπει,ειναι να αγοραζουμε με βαση τις αναγκες του συστηματος μας και να μην δινουμε ουτε ενα ευρω παραπανω.Ενα επωνυμο τροφοδοτικο,αφου ομως πρωτα διαβασουμε κριτικες.(εγω προτιμω απο απλους καταναλωτες,παρα απο επαγγελματιες reviewers οι οποιοι εξυπηρετουν συμφεροντα συχνα)

 

Δε συμφωνώ οτι πρέπει ναγοράζουμε με βάση τις τωρινές μας ανάγκες τροφοδοτικό.Ειναι ενα part που μπορει να το έχεις για πολλά χρονια μεσα στα οποία μπορει πολλές φορες να αλλάξεις καρτα γραφικών πχ.Για ποιο λόγο να σε περιορίζει το τροφοδοτικό στην επιλογή της GPU;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι παλιά το PC master που ειχε οδηγό αγοράς για gaming pc που πρότεινε παντα τροφοδοτικό Tagan.Ηταν κ το πρώτο που είχα αγοράσει σε δικό μου pc.Τι απέγινε αυτή η εταιρεία;

 

Δε συμφωνώ οτι πρέπει ναγοράζουμε με βάση τις τωρινές μας ανάγκες τροφοδοτικό.Ειναι ενα part που μπορει να το έχεις για πολλά χρονια μεσα στα οποία μπορει πολλές φορες να αλλάξεις καρτα γραφικών πχ.Για ποιο λόγο να σε περιορίζει το τροφοδοτικό στην επιλογή της GPU;

Πέφτει η κατανάλωση με κάθε γενιά έτσι και αλλιώς ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε συμφωνώ οτι πρέπει ναγοράζουμε με βάση τις τωρινές μας ανάγκες τροφοδοτικό.Ειναι ενα part που μπορει να το έχεις για πολλά χρονια μεσα στα οποία μπορει πολλές φορες να αλλάξεις καρτα γραφικών πχ.Για ποιο λόγο να σε περιορίζει το τροφοδοτικό στην επιλογή της GPU;

Οχι με βαση τις τωρινες,αλλα τις πραγματικες,εγραψα.

 

Για παραδειγμα εγω ειμαι ενας μεσος χρηστης(στο gaming και στις εφαρμογες μου)και θα ειμαι για παντα.Ξερω τις αναγκες μου,οπως φανταζομαι η μεγαλη πλειοψηφια των χρηστων.Πανω απο 630-650 watt ακομη και με ισχυρη καρτα γραφικων,τροφοδοτικο δεν προκειται να χρειαστω.Δεν χρειαζεται να παρω gold και να δωσω ενα υπερογκο ποσο.Μου αρκει ενα επωνυμο σε λογικη τιμη,παντα ετσι εκανα και ποτε δεν ειχα προβλημα.

 

Ασε που καθε εραστης της τεχνολογιας,ειδικα στο ινσομνια,συχνα θελει να δοκιμασει και το καινουργιο και καλυτερο. Γιατι να μεινω με το καλο μεν αλλα παλιο? Η ομορφια του να ασχολεισαι με την τεχνολογια ειναι να δοκιμαζεις το νεο και τοτε παντα πρεπει να μεταπουλας το πολυ σε 3 χρονια μεσα στην εγγυηση για να μην χασεις πολλα χρηματα. Αντιθετα οσο πιο ακριβα αγοραζεις,περα απο το γεγονος οτι στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν αξιζει για τα κακογραμμενα games,επειδη η τεχνολογια εξελισσεται γρηγορα τοσο πιο πολλα χρηματα χανεις. Για αυτο υπαρχει η εννοια vfm. :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...