Προς το περιεχόμενο

The Fantasy Thread


Daemonos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας Travellers!

 

Πόσοι είμαστε εδώ μέσα που ασχολούμαστε με Dungeons & Dragons, Forgotten Realms, Dragonlance, Conan, Call of cthulu, Vampire, Pathfinder κτλ?

 

Θα μπορούσαμε να κανονίσουμε να μαζευτούμε και να δημιουργήσουμε campaigns και sessions.

 

Δύο πολύ καλά προγραμματάκια 

 

Fantasy Grounds

 

Roll20

 

Και τα 2 πολύ καλά αλλά το Fantasy Grounds είναι καλύτερο.

 

Παίζετε με κάποιο party αυτό τον καιρό? τι σύστημα?

 

The_Tavern-672x372.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδώ δεν ξέρω αν είμαστε πολλοί, πάντως από άλλο μέλος βρήκα αυτό http://www.dndforum.gr/index.php

 

Παίζω DnD, 5th Edition στην παρούσα φάση. Με το παρεάκι του Τούφα παίζουμε το campaign, lvl 3-4 so far, ξεκινήσαμε δοκιμαστικά την 5th και πριν είμασταν στην 3.5. Εγώ είμαι η Rogue του party και τώρα διάλεξα το μονοπάτι για Assassin και νομίζω θα γουστάρω τρελά. Κάποιες φορές για αλλαγή παίζουμε και Shadowrun που είναι άλλη φάση, φουτουριστικό σαν να βρίσκεσαι στο Matrix, και είναι κι αυτό πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και λογοτεχνία καθώς και Pen & Paper RPGs

 

Καθώς το ανέφερες ξεκίνησα το 

The Kingkiller Chronicle --- Rothfuss Patrick

 

Πολύ καλό! :)


Εδώ δεν ξέρω αν είμαστε πολλοί, πάντως από άλλο μέλος βρήκα αυτό http://www.dndforum.gr/index.php

 

Παίζω DnD, 5th Edition στην παρούσα φάση. Με το παρεάκι του Τούφα παίζουμε το campaign, lvl 3-4 so far, ξεκινήσαμε δοκιμαστικά την 5th και πριν είμασταν στην 3.5. Εγώ είμαι η Rogue του party και τώρα διάλεξα το μονοπάτι για Assassin και νομίζω θα γουστάρω τρελά. Κάποιες φορές για αλλαγή παίζουμε και Shadowrun που είναι άλλη φάση, φουτουριστικό σαν να βρίσκεσαι στο Matrix, και είναι κι αυτό πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι.

 

Σε 5η είμαι και εγώ!! αλλα θα γούσταρα να παίξω με το Fantasy Grounds!

 

Παίζω σε ενα Party 3.5 με Roll20

 

Και 5η με κάτι φίλους εδώ τοπικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;) μια χαρά.

 

Η 5th βέβαια μου φαίνεται πολύ απλοποιημένη έκδοση, δεν ξέρω αν θα την συνεχίσω για πολύ ακόμα...μου λείπει π.χ. η ποικιλία των skills που είχε η 3.5.

 

Στα site που είπες δεν είναι κάπως απρόσωπο το παιχνίδι; Μου φαίνεται ωραίο να μαζεύεται η παρέα γύρω απ'το τραπέζι, να υπάρχει επαφή από κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε παίξει ποτέ το lone wolf του Joe Dever?

Είναι μια σειρά βιβλίων στα οποία εσύ ελέγχεις την πορεία της ιστορίας. Έχεις ενα character sheet και επιλέγεις τα χαρακτηριστικά του.

Είχαν κυκλοφορήσει και στα ελληνικά μερικά βιβλία της σειράς από τις εκδόσεις Δεληθανάσης με το όνομα μοναχικός λύκος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε παίξει ποτέ το lone wolf του Joe Dever?

Είναι μια σειρά βιβλίων στα οποία εσύ ελέγχεις την πορεία της ιστορίας. Έχεις ενα character sheet και επιλέγεις τα χαρακτηριστικά του.

Είχαν κυκλοφορήσει και στα ελληνικά μερικά βιβλία της σειράς από τις εκδόσεις Δεληθανάσης με το όνομα μοναχικός λύκος.

 

Θεικές ατάκες που δεν ξεχνιούνται ποτέ: "Ατενίζεις ένα Χελγκαστ", "Εάν έχεις ψυχολέιζερ, πήγαινε στο 315", "Εάν αλοίφθηκες με λάδι από Μπακνάρ, πήγαινε στο 218, αλλιώς στο 114", "Εάν έχεις χάσει το μπιλιέτο, πήγαινε στο 221", "Κρατάς επιτέλους στα χέρια σου την Σπάθα του Ήλιου" (GG μετά, OP η σπάθα του Ήλιου).

 

Και φυσικά το κλασικό "Η ζωή και η αποστολή σου τελειώνουν εδώ". 

 

Ανεπανάληπτες στιγμές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε παίξει ποτέ το lone wolf του Joe Dever?

Είναι μια σειρά βιβλίων στα οποία εσύ ελέγχεις την πορεία της ιστορίας. Έχεις ενα character sheet και επιλέγεις τα χαρακτηριστικά του.

Είχαν κυκλοφορήσει και στα ελληνικά μερικά βιβλία της σειράς από τις εκδόσεις Δεληθανάσης με το όνομα μοναχικός λύκος.

 

Ναί το είχα δεί! πολύ καλό και με όμορφα γραφικά!! υπάρχουν και άλλα διάφορα αλλα αυτό νομίζω ήταν το καλύτερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλαμε για βιβλια εχω διαβασει Forgotten Realms, Dragonlance, Conan και πολλα αλλα ακομα.Εχω παιξει αρκετα  games  στο pc

αλλα με board games δεν μπορω να πω οτι εχω ασχοληθει εκτος απο κατι λιγο πριν απο πολλα πολλα χρονια.

Βασικα κανεις πλεον απο τους γνωστους μου δεν ασχολειται με  τετοια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλαμε για βιβλια εχω διαβασει Forgotten Realms, Dragonlance, Conan και πολλα αλλα ακομα.Εχω παιξει αρκετα  games  στο pc

αλλα με board games δεν μπορω να πω οτι εχω ασχοληθει εκτος απο κατι λιγο πριν απο πολλα πολλα χρονια.

Βασικα κανεις πλεον απο τους γνωστους μου δεν ασχολειται με  τετοια...

 

Δεν έχει σημασία, υπάρχουν λέσχες κτλ αρκετά οργανωμένες που εκεί θα γνωρίσεις και κόσμο!!

 

Ερώτηση, αν υπάρχει DM εδω μέσα, γιατί δεν κανονίζουμε κανένα party 5e? μέσω fantasy grounds?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες φορές για αλλαγή παίζουμε και Shadowrun που είναι άλλη φάση, φουτουριστικό σαν να βρίσκεσαι στο Matrix, και είναι κι αυτό πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι.

 

Nice memories  :)

 

 

 

Θεός GM απλά.

 

Είμαστε με την ομάδα και έχουμε μπει σ' ένα σπίτι και ψαχουλεύουμε να βρούμε κάτι (δε θυμάμαι). Κάποια στιγμή μου λέει ο GM "ρίξε ένα intelligence". Σκίζομαι στα ζάρια και φέρνω κάτι του στυλ 30+ (με το παλιό σύστημα), οπότε μου λέει να μη τα πολυλογώ, συνειδητοποιείς πως υπήρχε booby trap και σίγουρα το ενεργοποιήσατε...

 

"ΟΛΟΙ ΕΞΩ ΤΩΡΑ", μέχρι να βγούμε τελείως έξω σκάει η μπόμπα, βγαίνουν λιγότερο ή περισσότερο μακελεμένοι όλοι οι άλλοι, εγώ ήμουν πιο μέσα απ' όλους, μου λέει εσύ δεν πρόλαβες να βγεις και είσαι παγιδευμένος μέσα στα χαλάσματα (εννοείται μακελειό).

 

Τώρα τι κάνουμε; Οι υπόλοιποι μετα βίας ήταν να μαζέψουν ο ένας τον άλλο και να την κάνουν με ελαφρά πριν πλακώσει αστυνομία και corporate security... για να με βγάλουν εμένα ούτε λόγος.

 

Νταξ τους λέω παιδιά χαλαρά, ήρθε η ώρα να βγάλει τα λεφτά του το platinum DocWagon... θα με βγάλουν τα παλικάρια πριν με προλάβει το security και θα με κάνουν και σα καινούριο.

 

Όντως μου λέει ο GM ξυπνάς και μπλα μπλα μπλα, είσαι μέσα στο όχημα, σ' έχουν σταμπιλάρει και προφανώς πάτε στην κλινική.

 

Μπορώ να κουνηθώ λίγο; Να μιλήσω; Ναι μου λέει σε λογικά πλαίσια.

 

Παίρνω vidphone τους άλλους τους λέω ΟΚ παιδιά είμαι ζωντανός αλλά ψιλοχάλι, the thing is εκεί που πάω θα χρειαστώ mucho dinero και αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει.

 

Παρεμβαίνει ο GM: "Ένας τύπος έτσι και γιουβέτσι, που είναι λογικά ο αρχηγός του πληρώματος, με το που το ακούει αυτό γυρνάει στο intercom και κάνει στον οδηγό 'Οδηγέ, κόψε λίγο... ίσως χρειαστεί να κάνουμε κάποια αλλαγή στο πρόγραμμα...'

 

Άλλος PC από απέναντι το πιάνει και κάνει μία "κανένα πρόβλημα, σου μεταφέρω επιτόπου 2 million (που δεν είχαμε τόσα λεφτά εννοείται) για να είσαι καλυμμένος".

 

GM: "Οδηγέ ζήτα άμεσα ραντεβού με ελικόπτερο διακομιδής"  :lol:  :lol:  :lol:

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

X-) ωραίος ο GM σας! Το DocWagon έχει σώσει και τον δικό μου κώλο μια φορά, σε νιώθω.

Εμείς συνήθως δίνουμε πόνο στο intercom, τρελές συνομιλίες ενώ ένας από μας προσπαθεί να κάνει σοβαρό negotiation. [π.χ. 'Πήδα την ρε! Δεν βλέπεις πώς σε κοιτάει;', 'Πες του να βάλει τα λεφτά στον κώλο του!', 'Χέσε το negotiation, έχουμε όπλα, ΜΕΓΑΛΑ ΟΠΛΑ.' κλπ.] Ο GM σε στάση double facepalm για όση ώρα χρειαζόμαστε να μαλακιστούμε στο intercom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θέμα λογοτεχνία fantasy υπάρχει και το sff.gr.

 

Καθώς το ανέφερες ξεκίνησα το 

The Kingkiller Chronicle --- Rothfuss Patrick

 

Πολύ καλό! :)

 

Είσαι για μεγάλες εκπλήξεις στο επόμενο, κακές διότι παίρνει την κατιούσα η ιστορία "ο Μικρό Ήρως" και γίνεται ένα ψιλο-νιανια ανάγνωσμα για snowflakes που το μόνο που το σώζει είναι η πολύ καλή γραφή του συγγραφέα....

Πολύ overhyped θα έλεγα,τουλάχιστον το δεύτερο.

Πολύ καλύτερα κυκλοφορούν όπως π.χ. Malazan Book of the Fallen, Black Company και Jonathan Strange and Mr.Norrel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...