Προς το περιεχόμενο

The Fantasy Thread


Daemonos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α! Και να πω ότι σας αγαπώ <3

Είναι πολύ λίγα άτομα στον κύκλο μου που παίζουν και ελάχιστα τα άτομα που δεν με κοροϊδεύουν όταν λέω ότι μ'αρέσουν τα fantasy RPGs. [Και trust me, για κοπέλα είναι πολύ δύσκολο...γιατί οι άλλες κοπέλες/φίλες/γνωστές νομίζουν ότι μια γυναίκα δεν πρέπει ν'ασχολείται με τέτοια αλλά να κάνει focus σε πιο 'σημαντικά πράγματα' :P όπως το κυνήγι γκόμενου/χρημάτων/ρούχων/μανικιουρπεντικιούρ/συνταγών μαγειρικής/nightlife κλπ. Γι'αυτό ουσιαστικά πλέον δεν μου έχει απομείνει καμία κολλητή φίλη...υπάρχει χάσμα συνεννόησης. Online μόνο έχω πετύχει κοπέλες που μπορεί να σκεφτόμαστε με παρόμοιο τρόπο. Ευτυχώς.]

 

Για όσους λοιπόν μας αποκαλούν no lifers έχω ν'απαντήσω ότι εμείς τουλάχιστουν έχουμε many exciting lives to live ;)

 

 

Σόρρυ για το κάπως off-topic μήνυμα ε!

 

 

animated-dragon-gif.gif

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για το θέμα λογοτεχνία fantasy υπάρχει και το sff.gr.

 

Είσαι για μεγάλες εκπλήξεις στο επόμενο, κακές διότι παίρνει την κατιούσα η ιστορία "ο Μικρό Ήρως" και γίνεται ένα ψιλο-νιανια ανάγνωσμα για snowflakes που το μόνο που το σώζει είναι η πολύ καλή γραφή του συγγραφέα....

Πολύ overhyped θα έλεγα,τουλάχιστον το δεύτερο.

Πολύ καλύτερα κυκλοφορούν όπως π.χ. Malazan Book of the Fallen, Black Company και Jonathan Strange and Mr.Norrel.

 

είμαι στο 1ο ακόμα, παρόλα αυτά μου αρέσει πολύ η γραφή του όντος όπως λές... με έβαλες σε σκέψεις, βέβαια μετά τον άρχοντα και τον Conan του Ρ.Ε.Ηoward δύσκολο να βρώ κάτι να με τρελάνει τόσο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^

 

χαχαχα σωστός! αν και εγώ είναι του Dark Fantasy (Conan φάση)

 

X-) ωραίος ο GM σας! Το DocWagon έχει σώσει και τον δικό μου κώλο μια φορά, σε νιώθω.

Εμείς συνήθως δίνουμε πόνο στο intercom, τρελές συνομιλίες ενώ ένας από μας προσπαθεί να κάνει σοβαρό negotiation. [π.χ. 'Πήδα την ρε! Δεν βλέπεις πώς σε κοιτάει;', 'Πες του να βάλει τα λεφτά στον κώλο του!', 'Χέσε το negotiation, έχουμε όπλα, ΜΕΓΑΛΑ ΟΠΛΑ.' κλπ.] Ο GM σε στάση double facepalm για όση ώρα χρειαζόμαστε να μαλακιστούμε στο intercom.

 

Αυτό το κάναμε σε ένα campaign Dark Sun που είχαμε ψιλοσκιστεί στα ζάρια συγκεκριμένα για psionics και είχαμε όλοι telepathy. Όταν θέλαμε να μιλήσουμε μεταξύ μας και ήταν split party λέγαμε "παίρνω τηλέφωνο τον τάδε". Και επειδή ήταν telepathy κανονικά μπορεί να μιλούσε κάποιος με NPC και να δίνουμε όλοι ατάκες στο "intercom".  :-D

 

Επίσης IRL σκηνικά πχ συζητούσαμε πώς μπορεί να φαινόταν στους συνεπιβάτες, ειδικά back in the day, γυρνώντας με το λεωφορείο από το session βράδυ να συζητάμε τι έγινε και να λένε τα 15χρονα μεταξύ τους "δε χρειαζόταν να τον παιδέψουμε πριν τον σκοτώσουμε, έτσι κι αλλιώς δε μάθαμε τίποτα", "αν όμως πιάσει το ξόρκι και εμφανιστεί ο δαίμονας τότε τι κάνουμε" κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α! Και να πω ότι σας αγαπώ <3

Είναι πολύ λίγα άτομα στον κύκλο μου που παίζουν και ελάχιστα τα άτομα που δεν με κοροϊδεύουν όταν λέω ότι μ'αρέσουν τα fantasy RPGs. [Και trust me, για κοπέλα είναι πολύ δύσκολο...γιατί οι άλλες κοπέλες/φίλες/γνωστές νομίζουν ότι μια γυναίκα δεν πρέπει ν'ασχολείται με τέτοια αλλά να κάνει focus σε πιο 'σημαντικά πράγματα' :P όπως το κυνήγι γκόμενου/χρημάτων/ρούχων/μανικιουρπεντικιούρ/συνταγών μαγειρικής/nightlife κλπ. Γι'αυτό ουσιαστικά πλέον δεν μου έχει απομείνει καμία κολλητή φίλη...υπάρχει χάσμα συνεννόησης. Online μόνο έχω πετύχει κοπέλες που μπορεί να σκεφτόμαστε με παρόμοιο τρόπο. Ευτυχώς.]

 

Για όσους λοιπόν μας αποκαλούν no lifers έχω ν'απαντήσω ότι εμείς τουλάχιστουν έχουμε many exciting lives to live ;)

 

 

Σόρρυ για το κάπως off-topic μήνυμα ε!

 

 

animated-dragon-gif.gif

 

Έτσι, και να ξέρεις όσοι παίζουν fantasay RPGs είναι πάντα γ@μω τα παιδιά! 

Παίζει να βρήκα party διαδικτυακά για 5η όποιος/α ψήνεται μπορώ να μιλήσω 

Αυτό το κάναμε σε ένα campaign Dark Sun που είχαμε ψιλοσκιστεί στα ζάρια συγκεκριμένα για psionics και είχαμε όλοι telepathy. Όταν θέλαμε να μιλήσουμε μεταξύ μας και ήταν split party λέγαμε "παίρνω τηλέφωνο τον τάδε". Και επειδή ήταν telepathy κανονικά μπορεί να μιλούσε κάποιος με NPC και να δίνουμε όλοι ατάκες στο "intercom".  :-D

 

Επίσης IRL σκηνικά πχ συζητούσαμε πώς μπορεί να φαινόταν στους συνεπιβάτες, ειδικά back in the day, γυρνώντας με το λεωφορείο από το session βράδυ να συζητάμε τι έγινε και να λένε τα 15χρονα μεταξύ τους "δε χρειαζόταν να τον παιδέψουμε πριν τον σκοτώσουμε, έτσι κι αλλιώς δε μάθαμε τίποτα", "αν όμως πιάσει το ξόρκι και εμφανιστεί ο δαίμονας τότε τι κάνουμε" κλπ.

 

Στο party μας ο μάγος φλέρταρε με μια Elfίνα! 

 

στο επόμενο session (έλειπε ο μάγος)

Πήγε ο κάφρος ο fighter (έφερε τα κατάλληλα ζάρια) και την Πήδηξε!

 

Την άλλη μέρα πήγαμε στο μαγαζί που δούλευε για καφέ, και του λέμε:

Ρε! ο άλλος σου πήδηξε την γκόμενα!

και απαντάει με απάθεια: ε εντάξει, δεν πειράζει!

 

χαχαχαχα φανταστείτε πως μας κοιτούσαν όλοι εκει γύρω! χαχαχα και καλά σε φάση, τι έγινε ρε μλκες?? τόσο LARGE ο τύπος!? του πήδηξε την γκόμενα και δεν κάνει τίποτα?! χαχαχαχα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την άλλη μέρα πήγαμε στο μαγαζί που δούλευε για καφέ, και του λέμε:

Ρε! ο άλλος σου πήδηξε την γκόμενα!

και απαντάει με απάθεια: ε εντάξει, δεν πειράζει!

 

χαχαχαχα φανταστείτε πως μας κοιτούσαν όλοι εκει γύρω! χαχαχα και καλά σε φάση, τι έγινε ρε μλκες?? τόσο LARGE ο τύπος!? του πήδηξε την γκόμενα και δεν κάνει τίποτα?! χαχαχαχα

 

ΛΟΛ

 

Εμείς δεν είχαμε ζάρια και μαλακίες, αν ήθελες ρομαντικές βραδιές έπρεπε να το κάνεις role play το πέσιμο κανονικά και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΛ

 

Εμείς δεν είχαμε ζάρια και μαλακίες, αν ήθελες ρομαντικές βραδιές έπρεπε να το κάνεις role play το πέσιμο κανονικά και βλέπουμε.

μαζί με το role play εννοείται ναι! αλλα ζάρια να δείς και με την άλλη τι γίνεται, ξέρεις charisma checks κτλ, έπαιξε και diplomacy -- lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός με το μεγαλύτερο charisma ας κερδίσει ;)

Και μπορεί να ρίξει και κανα bluff του στυλ 'Ελφίνα, να ξέρεις ε, τον έχω τόοοοοσο!'.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός με το μεγαλύτερο charisma ας κερδίσει ;)

 

Ρώτα και μένα με τον paladin αν το χαιρόμουν το charisma... εμ να με θέλουν τα γκομενάκια εμ να μην επιτρέπει όργια η ηθική του χαρακτήρα.

 

Τζάμπα charisma σου λέω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε σε τέτοια περίπτωση κάνεις προσευχή στο deity σου και ζητάς να κάνει μια εξαίρεση επειδή είσαι πολύ γαμάτος και το δικαιούσαι σαν δωράκι για τα πολλά σου κατορθώματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι στο 1ο ακόμα, παρόλα αυτά μου αρέσει πολύ η γραφή του όντος όπως λές... με έβαλες σε σκέψεις, βέβαια μετά τον άρχοντα και τον Conan του Ρ.Ε.Ηoward δύσκολο να βρώ κάτι να με τρελάνει τόσο...

Αμφότεροι είναι οι δημιουργοί των αντίστοιχων sub-genre και έτσι είναι μοναδικοί(εκτός από το γεγονός ότι είναι από τα καλύτερα στον χώρο τους).Το ίδιο συμβαίνει με το "μοντέρνο" sci-fi και το τρίο των δημιουργών του(Asimov-Clarke-Heinlein).

Από την άλλη βιβλία όπως το The black company ή/και το Jonathan Strange & Mr.Norrel είναι βιβλία που δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση με τα κλασσικά και τα θεωρώ εξαιρετικά στον αντίστοιχο τομέα τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν οργανώσετε κάποιο διαδικτυακό session, εγώ ψήνομαι αλλά να έχετε υπόψιν ότι το μόνο που έχω κάνει απο pen & paper είναι να διαβάσω περιληπτικά κάποια rulebooks. Η εμπειρία μου είναι στα computer games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τελείωσα ενα session με Fantasy Grounds!

 

Εντάξει... προγραμματάρα!!!

 

DM άγγλος, και οι παίχτες, 1 Αμερική, 1 Γερμανία και εγώ.

 

5e παίξαμε. Αυτοτελή Ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε τι μου θυμισατε! ψαχνομασταν πολυ πριν απο καμια 10αρια χρονια να παιξουμε D&D αλλα κλασσικα που να βρεις dm. Ολοι ειχαμε λιγη εμπειρια, ολοι ειχαμε παιξει ενα-δυο games που μετα απο το πρωτο-δευτερο lvlup εξαφανιζοντουσαν ολοι. Ετσι προσφερθηκα να κανω τον dm. 3,5 εκδοση, ολοι βοηθησαμε για να μαθουμε καλα τους κανονες κτλ. 5 ατομα συνολο με μια κοπελα. Η ιστορια ηταν δικια μου με μερικες ιδεες απο ταινιες-games για να ειναι λιγο πιο ευχαριστο. 2 μιση χρονια κρατησε ολο αυτο γιατι επρεπε καποια στιγμη να τελειωσει :P Το καλυτερο πιστευω ηταν οτι επειδη ειμασταν ολοι φιλοι απο παλια, μαζευομασταν σπιτι μου σε χαλαρη φαση, φορμες φαι καφες (γιατι παιζαμε απειρες ωρες μεχρι ξημερωμα) Προετοιμαζα και τον φωτισμο αναλογα με το τι σκηνικο ειχα ετοιμασει οπως και το οτι ειχα ενα netbook γεματο με μουσικες και ηχους απο τετοια σκηνικα (μαχες, απαλες μουσικες α λα Inn, castle, tavern) δηλαδη σε στιγμη που γινοταν οι μαχες ειχα απο πισω ηχους μαχης που ακογοντε σπαθια, βελη κτλ σε χαμηλη ενταση βεβαια να μην κουραζει. Θυμαμαι σκηνικο σε πλοιο νυχτα, ειχα βαλει αντιστοιχο ηχο και ειχα κλεισει τελειως το φως με καναδυο κερια αναμενα και περιμεναν επιθεση απο στιγμη σε στιγμη.Επρεπε να βλεπατε τα μουτρα τους. Το τελευταιο πραγμα που σκεφτοντουσαν ηταν να αρχισουν το μπαρμπουτι. Ξερετε πως παει αυτο, μερικοι το 20 πλευρο το ριχναν ακομα και αν επρεπε να περπατησουν. Μακαρι ρε γμτ να ειχαμε παλι χρονο να ξαναρχιζαμε :(

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...