Προς το περιεχόμενο

The Fantasy Thread


Daemonos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α! Και να πω ότι σας αγαπώ <3

Είναι πολύ λίγα άτομα στον κύκλο μου που παίζουν και ελάχιστα τα άτομα που δεν με κοροϊδεύουν όταν λέω ότι μ'αρέσουν τα fantasy RPGs. [Και trust me, για κοπέλα είναι πολύ δύσκολο...γιατί οι άλλες κοπέλες/φίλες/γνωστές νομίζουν ότι μια γυναίκα δεν πρέπει ν'ασχολείται με τέτοια αλλά να κάνει focus σε πιο 'σημαντικά πράγματα' :P όπως το κυνήγι γκόμενου/χρημάτων/ρούχων/μανικιουρπεντικιούρ/συνταγών μαγειρικής/nightlife κλπ. Γι'αυτό ουσιαστικά πλέον δεν μου έχει απομείνει καμία κολλητή φίλη...υπάρχει χάσμα συνεννόησης. Online μόνο έχω πετύχει κοπέλες που μπορεί να σκεφτόμαστε με παρόμοιο τρόπο. Ευτυχώς.]

 

Για όσους λοιπόν μας αποκαλούν no lifers έχω ν'απαντήσω ότι εμείς τουλάχιστουν έχουμε many exciting lives to live ;)

 

 

Σόρρυ για το κάπως off-topic μήνυμα ε!

 

 

animated-dragon-gif.gif

 

σαν μια φιλη μου που μου πεταει το θεικο «εσυ δεν μετρας δεν εισαι νορμαλ γυναικα» wtf dude

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σαν μια φιλη μου που μου πεταει το θεικο «εσυ δεν μετρας δεν εισαι νορμαλ γυναικα» wtf dude

 

Εύα είστε λίγες και σπάνιες γι' αυτό σας αγαπάμε.  :wub:

 

 

 

Πάντως....

 

Έχω μια καλή φίλη η οποία με το σπαθί της έχει μπει στο hardcore geek interests club. Σε σημείο που πχ κάποια στιγμή δουλεύαμε τον ένα μου κολλητό ότι έγινε τελείως λούλης (δεν καθόταν πια να παίξει επιτραπέζια 3 ώρες+) και ως εκ τούτου τη θέση του στο boardgaming group την είχε πάρει η Εβελίνα. Ή ας πούμε, για καμία hardcore geek κατάσταση πολύ πιο πιθανό είναι να συμμετείχε η ίδια παρά ο δικός της (επίσης φίλος).

 

Την Εβελίνα λοιπόν καμιά φορά εντός παρέας τη φωνάζουμε Μήτσο... και το ίδιο και η κολλητή της (επίσης φίλη)  :D

 

Και γενικά το ίδιο αστείο σε πολλές παραλλαγές για να υπάρχει και ποικιλία (- "Τι λετε κορίτσια μου πάει το μπουφανάκι" - "Ωραίο είναι" - "Μήτσο ευχαριστώ αλλά ήθελα και μια γυναικεία γνώμη").

 

Ελπίζω στο μέλλον να μην είναι τόσο σπάνιο το φαινόμενο που να γίνεται αστείο. Παρόλο που γαμώτη, γιατί στο μέλλον κι όχι όταν ήμουν 15?  :)

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε τι μου θυμισατε! ψαχνομασταν πολυ πριν απο καμια 10αρια χρονια να παιξουμε D&D αλλα κλασσικα που να βρεις dm. Ολοι ειχαμε λιγη εμπειρια, ολοι ειχαμε παιξει ενα-δυο games που μετα απο το πρωτο-δευτερο lvlup εξαφανιζοντουσαν ολοι. Ετσι προσφερθηκα να κανω τον dm. 3,5 εκδοση, ολοι βοηθησαμε για να μαθουμε καλα τους κανονες κτλ. 5 ατομα συνολο με μια κοπελα. Η ιστορια ηταν δικια μου με μερικες ιδεες απο ταινιες-games για να ειναι λιγο πιο ευχαριστο. 2 μιση χρονια κρατησε ολο αυτο γιατι επρεπε καποια στιγμη να τελειωσει :P Το καλυτερο πιστευω ηταν οτι επειδη ειμασταν ολοι φιλοι απο παλια, μαζευομασταν σπιτι μου σε χαλαρη φαση, φορμες φαι καφες (γιατι παιζαμε απειρες ωρες μεχρι ξημερωμα) Προετοιμαζα και τον φωτισμο αναλογα με το τι σκηνικο ειχα ετοιμασει οπως και το οτι ειχα ενα netbook γεματο με μουσικες και ηχους απο τετοια σκηνικα (μαχες, απαλες μουσικες α λα Inn, castle, tavern) δηλαδη σε στιγμη που γινοταν οι μαχες ειχα απο πισω ηχους μαχης που ακογοντε σπαθια, βελη κτλ σε χαμηλη ενταση βεβαια να μην κουραζει. Θυμαμαι σκηνικο σε πλοιο νυχτα, ειχα βαλει αντιστοιχο ηχο και ειχα κλεισει τελειως το φως με καναδυο κερια αναμενα και περιμεναν επιθεση απο στιγμη σε στιγμη.Επρεπε να βλεπατε τα μουτρα τους. Το τελευταιο πραγμα που σκεφτοντουσαν ηταν να αρχισουν το μπαρμπουτι. Ξερετε πως παει αυτο, μερικοι το 20 πλευρο το ριχναν ακομα και αν επρεπε να περπατησουν. Μακαρι ρε γμτ να ειχαμε παλι χρονο να ξαναρχιζαμε :(

 

Όλοι έχουμε τις υποχρεώσεις μας αλλα χρόνο πάντα βρίσκουμε! το θέμα είναι να υπάρχει όρεξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα μου προτεινατε να διαβάσω από λογοτεχνία fantasy? Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ .

 

Επίσης, τι θα λεγατε να κανονιζαμε κάποιο dnd session από κοντά? Ξέρω ένα μαγαζί στον νέο κόσμο που θα μπορούσαμε να πάμε. Ίσως να το γνωριζετε, λέγεται το στέκι του δράκοφοίνικα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι Ηράκλειο Κρήτης! και δεν θα μπορέσω προφανώς να έρθω. αλλα μπορούμε και Διαδυκτιακά! 

 

Απο βιβλία σου προτείνω Conan, Άρχοντα των Δαχτυλιδιών, κτλ


Salvatore επίσης, DnDστικα βιβλία, Forgotten Realms


Δείτε εδώ! Αγνοήστε τον Vin Diesel (φανατικός DnDάς!)

 

Και δείτε τον DM!!!!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία φάση με τα fantasy.Απο pen&paper δυστηχώς δέν έχω παίξει ακόμα DnD αλλά παίξαμε ένα πολύ γαμάτο Paranoia:troubleshooters και τώρα έχω φτιάξει εγώ μια ιστοριούλα σε Call of Chtulu 5.6 παίξαμε ένα session με τα παιδιά τους άρεσε και θα το συνεχίσουμε.Εμένα πάντως πέρα απο το να παίξουμε ένα παιχνίδι απο κοντά όλοι μαζί,μου αρέσουν πολύ οι καφρίλες,ατάκες που τις λέμε μετά και γελάμε και γενικώς αυτό απλά να παίξουμε να διασκεδάσουμε και όχι πχ σαν ένα lol που βρίζονται οι πάντες με τους πάντες(δεν παίζω λολ).Απο fantasy γενικά δέν έχω ασχοληθεί πολύ έχω διαβάσει lovecraft και απο Forgotten realms μόνο απο εκείνα τα comix που βγαίνα παλιά τα fantasy heroes,ψοφάγαμε τότε για τέτοιες ιστορίες.Καλά ο Conan που αναφέρθηκε πιο πάνω το έλιωνα παλιά(αυτόν τον πύργο του ελέφαντα ακόμα τον περιμένω σε ταινία).

Έπαιζα παλιότερα μόνο DnD ver. 3.5, αλλά σταμάτησα γιατί είχα κάνει πράματα που δεν με άφηναν να κοιμηθώ τα βράδια.

Χαχά μου κινείς αφάνταστα την περιέργια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα μου προτεινατε να διαβάσω από λογοτεχνία fantasy? Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ .

 

Επίσης, τι θα λεγατε να κανονιζαμε κάποιο dnd session από κοντά? Ξέρω ένα μαγαζί στον νέο κόσμο που θα μπορούσαμε να πάμε. Ίσως να το γνωριζετε, λέγεται το στέκι του δράκοφοίνικα .

 

 

Εγώ είμαι Ηράκλειο Κρήτης! και δεν θα μπορέσω προφανώς να έρθω. αλλα μπορούμε και Διαδυκτιακά! 

 

Απο βιβλία σου προτείνω Conan, Άρχοντα των Δαχτυλιδιών, κτλ

Salvatore επίσης, DnDστικα βιβλία, Forgotten Realms

Δείτε εδώ! Αγνοήστε τον Vin Diesel (φανατικός DnDάς!)

 

Και δείτε τον DM!!!!

 

Salvatores μόνο το Dark elf trilogy-Icewind Trilogy,μετά γίνεται πολύ σούπα και πέφτει copy-paste χαρακτήρων-ιστορίας-μαχών ad nauseam.

Από Forgotten Realms γενικότερα θα έλεγα να δεις σε Abolethic Sovereign,the war of the spider queen και ίσως και το Twilight War. Προσοχή στις πίπες-βιβλία που είναι "συνέχεια" της εξαλογίας του spider queen.Μακρυά.

Τα υπόλοιπα FR βιβλία δεν αξίζουν(όσα έχω διαβάσει τουλάχιστο) και στην καλύτερη είναι επιπέδου βιπερ παραλίας.

 

Το ίδιο για τα warhammer που είναι μεγάλες μούφες με μερικά που ξεχωρίζουν.

Από fantasy warhammer αξίζει η σειρά Malus Darkblade και μερικά των Felix & Grotek.

 

Φυσικά Tolkien, με το Hobbit->LoTR->Other ώστε να μπεις ομαλά στον κόσμο.

 

Conan από Χάουαρντ για sword&sorcery,αλλά προσοχή κανέναν επίγονο διότι είναι όλα βαλούτες ή/και softcore πορνό του χειρίστου είδους.

 

Εάν θέλεις κάτι διαφορετικό δες και το εξαιρετικό Jonathan Strange and Mr.Norrel,δεν είναι το κλασσικό φάνταζι, αλλά είναι κάτι που πιθανότατα θα μείνει ως μια από τις καλύτερες εναλλακτικές στον Τόλκιν στο θέμα φάνταζι.Είναι "ρεαλιστικό" φάνταζι με ένα Ιστορικό σύμπαν που είναι σχεδόν ίδιο με το πραγματικό.

 

Η σειρά Witcher είναι αρκετά καλή επίσης, αν και μερικές φορές είναι λίγο ανακατοσούρα και δεν έχει ιδιαίτερη δομή.Παρόλα αυτά είναι καλή.

 

Τέλος,εάν θέλεις gritty fantasy πάνε σε Tim Cook και Erikson,με The black company και The malazan book of the fallen.Το τελευταίο είναι το αγαπημένο μου και πιστεύω ότι είναι το καλύτερο fantasy που έχει γραφτεί την τελευταία 20ετια+.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Salvatores μόνο το Dark elf trilogy-Icewind Trilogy,μετά γίνεται πολύ σούπα και πέφτει copy-paste χαρακτήρων-ιστορίας-μαχών ad nauseam.

 

Από Forgotten Realms γενικότερα θα έλεγα να δεις σε Abolethic Sovereign,the war of the spider queen και ίσως και το Twilight War. Προσοχή στις πίπες-βιβλία που είναι "συνέχεια" της εξαλογίας του spider queen.Μακρυά.

Τα υπόλοιπα FR βιβλία δεν αξίζουν(όσα έχω διαβάσει τουλάχιστο) και στην καλύτερη είναι επιπέδου βιπερ παραλίας.

+1000

 

Κάποια στιγμή όσο μικρός κι αν είσαι (για μένα δούλευε σα "βελτιωτικό πλύσης") και όσο κι αν γουστάρεις, σου γίνονται τσουρέκια να διαβάζεις πως αστράφτουν οι αντανακλάσεις πάνω στα scimitars του Drizzt την ώρα που είναι μπλεγμένος σε μονομαχία με τον ΧΥΖ, μονομαχία που μοιάζει με μπαλέτο κλπ κλπ κλπ.

 

Έχω διαβάσει άπειρα FR μικρότερος, δεν έχω συγκρατήσει τίποτα ως άξιο αναφοράς εκτός από Icewind Dale / Dark Elf. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι χάλια τα βιβλία... απλά είναι μόνο για να περνάει η ώρα. Σήμερα που έχεις πολύ ποιοτικότερες επιλογές σε fantasy δε βλέπω λόγο να τα προτιμήσεις για το περιεχόμενό τους. Ίσως όμως να βολεύει η μικρή έκταση ή το ότι δεν είναι βιβλίο να το λυπηθείς αν το πάρεις παραλία και πέσει πάνω ο καφές.

 

Αν λοιπόν αυτό είναι που ψάχνεις, more or less παρουσιάσιμα είναι επίσης και το Cleric Quintet (Salvatore), Finder's Stone trilogy και το Pool trilogy του James Ward.

 

Τέλος,εάν θέλεις gritty fantasy πάνε σε Tim Cook και Erikson,με The black company και The malazan book of the fallen.Το τελευταίο είναι το αγαπημένο μου και πιστεύω ότι είναι το καλύτερο fantasy που έχει γραφτεί την τελευταία 20ετια+.

 

Το Malazan είναι εξαιρετικό και ίσως όντως όπως λες το καλύτερο πρόσφατο fantasy αλλά

  • Είναι τεράστιο (10 βιβλία 9000 σελίδες)
  • Πολύ δύσκολο να το παρακολουθήσεις (χρονικα μπρος/πίσω, πολλοί χαρακτήρες, you name it, προσωπικά το διάβασα όντας σούπερ έμπειρος και έχοντας υπερδιαστημικά τέλειες γνώσεις αγγλικών αλλά πάλι το έχανα το thread της σειράς σε κάποια σημεία)
  • Οπότε για να το απολαύσεις πραγματικά θέλει και δεύτερο διάβασμα μη πω τρίτο (και είπαμε, 9000)
  • Αν νομίζεις ότι στο Game of Thrones κάπου χάνεται η μπάλα... διάβασε Malazan και τα ξαναλέμε
  • Ίσως σε ξενίσει λίγο το τελείως ridiculous power level πολλών πρωταγωνιστών, που αναγκαστικά μεταφέρει την πλοκή σε "άλλο" επίπεδο από το συνηθισμένο (για να πάρεις μια ιδέα, όταν ο πιο φλώρος παίζει μάπες με θεούς καταλαβαίνεις ότι η πλοκή δε μπορεί να είναι μας πήραν την ωραία Ελένη πάμε να τους σκίσουμε)

Οπότε δεν είναι για όλους. "Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ" => καλύτερα forgotten realms παρά Malazan, και μη φοβάσαι τρώγωντας έρχεται η όρεξη.

 

Επίσης για κάποιον που δεν είναι ακόμα βαθειά χωμένος θα πρότεινα κάπου ανάμεσα στα FR και το Malazan να διαβάσει Wheel of Time:

  • Έκταση που σε προπονεί για να καταφέρεις το Malazan (13 βιβλία 11000 σελίδες)
  • Καλογραμμένο και αν εξαιρέσεις ένα ramping 200-300 σελίδες στην αρχή και 2 βιβλία περίπου κοιλιά(!!) στη μέση γενικά καταιγιστική δράση ούτε βαριέσαι ούτε ξύνεσαι από απορία (παρόλο που έχει βέβαια πολλούς χαρακτήρες)
  • Τα βιβλία 2-5 IMO πηγαίνουν σούζα οπότε αν δε σου αρέσει κάπου εκεί το υπόλοιπο το αφήνεις χωρίς τύψεις

 

Και φυσικά Game of Thrones (το 3b στο shortlist για καλύτερο fantasy ever) αλλά επειδή έχει παιχτεί η σειρά πλέον έχεις φάει όλα τα spoilers και δεν είναι το ίδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.amazon.com/Complete-Chronicles-Conan-Robert-Howard/dp/0575077662

 

Το έχω πάρει... έχει όλες τις ιστορίες και είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλό! Ποιωτικό εξώφυλλο. Είναι στα Αγγλικά γραμμένο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.amazon.com/Complete-Chronicles-Conan-Robert-Howard/dp/0575077662

 

Το έχω πάρει... έχει όλες τις ιστορίες και είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλό! Ποιωτικό εξώφυλλο. Είναι στα Αγγλικά γραμμένο. 

Είναι πολύ καλό βιβλίο με εξαιρετικό εξώφυλλο.

Στα αγγλικά όπως πρέπει.:P

 

+1000

 

Κάποια στιγμή όσο μικρός κι αν είσαι (για μένα δούλευε σα "βελτιωτικό πλύσης") και όσο κι αν γουστάρεις, σου γίνονται τσουρέκια να διαβάζεις πως αστράφτουν οι αντανακλάσεις πάνω στα scimitars του Drizzt την ώρα που είναι μπλεγμένος σε μονομαχία με τον ΧΥΖ, μονομαχία που μοιάζει με μπαλέτο κλπ κλπ κλπ.

 

Έχω διαβάσει άπειρα FR μικρότερος, δεν έχω συγκρατήσει τίποτα ως άξιο αναφοράς εκτός από Icewind Dale / Dark Elf. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι χάλια τα βιβλία... απλά είναι μόνο για να περνάει η ώρα. Σήμερα που έχεις πολύ ποιοτικότερες επιλογές σε fantasy δε βλέπω λόγο να τα προτιμήσεις για το περιεχόμενό τους. Ίσως όμως να βολεύει η μικρή έκταση ή το ότι δεν είναι βιβλίο να το λυπηθείς αν το πάρεις παραλία και πέσει πάνω ο καφές.

 

Αν λοιπόν αυτό είναι που ψάχνεις, more or less παρουσιάσιμα είναι επίσης και το Cleric Quintet (Salvatore), Finder's Stone trilogy και το Pool trilogy του James Ward.

 

 

Το Malazan είναι εξαιρετικό και ίσως όντως όπως λες το καλύτερο πρόσφατο fantasy αλλά

  • Είναι τεράστιο (10 βιβλία 9000 σελίδες)
  • Πολύ δύσκολο να το παρακολουθήσεις (χρονικα μπρος/πίσω, πολλοί χαρακτήρες, you name it, προσωπικά το διάβασα όντας σούπερ έμπειρος και έχοντας υπερδιαστημικά τέλειες γνώσεις αγγλικών αλλά πάλι το έχανα το thread της σειράς σε κάποια σημεία)
  • Οπότε για να το απολαύσεις πραγματικά θέλει και δεύτερο διάβασμα μη πω τρίτο (και είπαμε, 9000)
  • Αν νομίζεις ότι στο Game of Thrones κάπου χάνεται η μπάλα... διάβασε Malazan και τα ξαναλέμε
  • Ίσως σε ξενίσει λίγο το τελείως ridiculous power level πολλών πρωταγωνιστών, που αναγκαστικά μεταφέρει την πλοκή σε "άλλο" επίπεδο από το συνηθισμένο (για να πάρεις μια ιδέα, όταν ο πιο φλώρος παίζει μάπες με θεούς καταλαβαίνεις ότι η πλοκή δε μπορεί να είναι μας πήραν την ωραία Ελένη πάμε να τους σκίσουμε)

Οπότε δεν είναι για όλους. "Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ" => καλύτερα forgotten realms παρά Malazan, και μη φοβάσαι τρώγωντας έρχεται η όρεξη.

 

Επίσης για κάποιον που δεν είναι ακόμα βαθειά χωμένος θα πρότεινα κάπου ανάμεσα στα FR και το Malazan να διαβάσει Wheel of Time:

  • Έκταση που σε προπονεί για να καταφέρεις το Malazan (13 βιβλία 11000 σελίδες)
  • Καλογραμμένο και αν εξαιρέσεις ένα ramping 200-300 σελίδες στην αρχή και 2 βιβλία περίπου κοιλιά(!!) στη μέση γενικά καταιγιστική δράση ούτε βαριέσαι ούτε ξύνεσαι από απορία (παρόλο που έχει βέβαια πολλούς χαρακτήρες)
  • Τα βιβλία 2-5 IMO πηγαίνουν σούζα οπότε αν δε σου αρέσει κάπου εκεί το υπόλοιπο το αφήνεις χωρίς τύψεις

 

Και φυσικά Game of Thrones (το 3b στο shortlist για καλύτερο fantasy ever) αλλά επειδή έχει παιχτεί η σειρά πλέον έχεις φάει όλα τα spoilers και δεν είναι το ίδιο.

Στο malazan οι θεοί δεν είναι το ίδιο με τα άλλα fantasy,είναι "αδύναμοι" και η πτώση τους(ή η αποθέωση των θνητών) είναι "εύκολη". Επίσης τα λοιπά πλάσματα,αθάνατα και αυτά, που δεν είναι θεοί μπορεί να είναι εξαιρετικά δυνατά.

Έτσι φαίνεται ότι οι ήρωες είναι overpowered,αλλά συμβαίνει το αντίθετο.Οι θεοί είναι θεμελιωδώς αδύναμοι και υπόκεινται σε πολλά πράγματα που δεν συμβαίνουν σε άλλα fantasy,όπως η ροή του deep time και η λήθη από τους πιστούς.

 

Το έβαλα τελευταίο στην "λίστα" μου επειδή ακριβώς είναι "δύσκολα" βιβλία,όπως και του Cook.

 

Το wheel of time δεν θα το πρότεινα σε κανέναν,κλισεδιάρικο όσο δεν πάει, είναι θεμελιωδώς βαρετό(κάθε βιβλίο είναι σαν copy-paste του προηγούμενου με την ίδια ροή) και είναι πολύ bloated με εκατοντάδες σελίδες(και μερικά βιβλία) που δεν γίνεται τίποτα. Φυσικά ο κεντρικός ήρωας, ή Muad' dib copy-paste, είναι ο περισσότερο pussy wipped τυπάς σε όλο το φάνταζι. Σε βαθμό που εκτροχιάζει πολλάκις την πλοκή.

 

Από την άλλη προσωπικά θα έλεγα κάποιον να δει το Elric Saga ή τα βιβλία του Abercobie πριν πάει στο Malazan. Ακόμη και ο Sanderson είναι προτιμότερος από το Wheel of time, αν και προσεγγίζει το πόσο βαρετός είναι στο wheel of time(λογικό διότι ήταν συμμέτοχος).

 

Το A song of ice and fire θα ήταν λογική επιλογή, εάν δεν πειράζει κάποιον το ότι έχει γίνει σούπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στεγνό Sword&Sorcery στο Conan... μαγεία υπάρχει και είναι ΜΟΝΟ μαύρη! όπως πρέπει!

Βιβλιάρα! το έχεις διαβάσει όλο LongTom? 

 

Εξαιρετικό value for money, με 30 euro 950 κάπου σελίδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9000 σελίδες. Μιλάμε για πολύ ελεύθερο χρόνο.

 

Κάποια εποχή διάβαζα βιβλία με στοιχεία φανταστικου αλλά όταν εξαντλησα κάποια μεγάλα κλασσικά ή έστω mainstream φοβήθηκα ότι όλα τα υπόλοιπα θα είναι ψιλοκοπιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9000 σελίδες. Μιλάμε για πολύ ελεύθερο χρόνο.

 

Κάποια εποχή διάβαζα βιβλία με στοιχεία φανταστικου αλλά όταν εξαντλησα κάποια μεγάλα κλασσικά ή έστω mainstream φοβήθηκα ότι όλα τα υπόλοιπα θα είναι ψιλοκοπιες

Μιλάμε για μια δραστηριότητα, η οποία δεν παίρνει καθόλου χρόνο εάν την κάνεις σωστά και ιδίως εάν μπορείς να διαβάζεις γρήγορα.

Πολύ λιγότερο χρόνο από το browsing/gaming κ.ο.κ.

 

Από εκεί και πέρα ψιλοκόπιες υπάρχουν,όπως και πραγματικά καινοτόμα βιβλία στον τομέα.

Με τόσες επιλογές δεν υπάρχει νόρμα.

Στεγνό Sword&Sorcery στο Conan... μαγεία υπάρχει και είναι ΜΟΝΟ μαύρη! όπως πρέπει!

Βιβλιάρα! το έχεις διαβάσει όλο LongTom? 

 

Εξαιρετικό value for money, με 30 euro 950 κάπου σελίδες!

Έχω διαβάσει όλες τις ιστορίες του Χάουαρντ και κάμποσες από τους άθλιους επιγόνους.

Όπως έγραψα πριν, οι ιστορίες του Χάουαρντ είναι απλά εξαιρετικές και δεν έχουν καμία σχέση με τις απλοϊκές ιστορίες που θεωρεί ο πολύ κόσμος ότι είναι ο Κόναν,ο οποίος είναι πολύ πιο πολύπλοκος ήρωας από ότι τον βγάζουν σε άλλα μέσα(κινηματογράφος,κόμιξ κ.ο.κ.) και άνετα συγκρίνεται με τα καλύτερα που έχει να προσφέρει το φάνταζι στον τομέα τούτο.

Αγαπημένες είναι η ιστορίες όταν ο Κόναν έγινε βασιλιάς,όταν βρήκε την πόλη με τους κοιμισμένους,ο ναός στην ζούγκλα(δεν θυμάμαι ονόματα) και το Elephant tower.

 

Είναι πολύ καλή ευκαιρία όπως είπα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kingkiller Chronicles πολυ κακη επιλογη, τουλαχιστον μεχρι να βγει το 3ο. Διαβασα τα 2 πρωτα και τωρα περιμενω πολυ καιρο για να μου ολοκληρωσει την ιστορια.

 

Αυτες τις μερες διαβαζω το Night Αngel trilogy του Brent Weeks. Αρκετα καλο.

Πριν απο αυτο διαβασα το The First Law του Joe Abercrombie.

Και οι 2 τριλογιες ειναι γεματες αντι-ηρωες, που ειναι μια ευχαριστη αλλαγη απο τα novels των Forgotten Realms για παραδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...