Προς το περιεχόμενο

Η AMD ανακοίνωσε τον εξαπύρηνο επεξεργαστή FX-6330 στα $109


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@nikos1982  απ ότι φαινεται θεωρεις ότι είμαι δευτερος λογαριασμος καποιου αλλου χρηστη  αλλα δεν ισχυει . τεσπα δεν θα βγουμε οφ τοπικ το μηνυμα σου το πηρες από αρκετους . τελειωνε τωρα 3 σελιδες σεντονια με τις χαζομάρες αρκουν ας γραψει ο καθεανς ότι αποψη θελει και θα κανω και μια προταση στους διαχειριστες να βαλουν ένα ειδικο κουμπι να επιβεβαιωνεις μονο εσυ ποια σχολια να  εμφανιστουν και ποια όχι χαχαχα αντε καλο βραδυ και σε σενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σωστός ο φίλος..

 

Ανοίξτε το cpu z όλοι. Μια λέξη θα πω τώρα και θα κρυφτούν τα cpu...  "Ubisoft"

3 λεξεις θα πω εγω για την καταντια του pc gaming που θα μας σωσουν οι νεοι amd και Intel .Batman Arkham Knight

Και οποιος καταλαβε καταλαβε :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεξεις θα πω εγω για την καταντια του pc gaming που θα μας σωσουν οι νεοι amd και Intel .Batman Arkham Knight

Και οποιος καταλαβε καταλαβε :)

Με στιγμάτισε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοί χρυσοί οι FX αλλά δεν ξέρω το πόσο αξίζει να πάρει κάποιος το 2016 τέτοιον επεξεργαστή,ήδη ήταν πιο αργοί από τον ανταγωνισμό το 2012 που βγήκαν.

Για μένα αν κάποιος είναι amd fan να περιμένει τους zen και αν δεν μπορεί να το κάνει αυτό καλύτερα να πάει σε skylake ακόμα και κάποιον αδύναμο pentium μιας και στο μέλλον σε αυτό το socket (1151) θα μπορεί να βάλει μέχρι και kaby lake.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως πιστευω παιδια οτι για εναν μεσο χρηστη η εναν gamer που θελει να παιζει με low budget με μια μετρια πρως καλη καρτα χωρις μπουκαλια ειναι μια χαρα το να στησεις ένα πισι από την αρχη, ακομα και με τον εξτρα μισθο του δωρου ( οσοι φουκαράδες μεινανε να το περνουν ακομα) είναι δυσκολο για τα πορτοφολια της πλειοψηφιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι βλέπω βασικό επιχείρημα κατά των επεξεργαστών της AMD είναι η κατανάλωση ρεύματος. 

Ξέρουμε πόσο ρεύμα καταναλώνει αυτός και πόσο ένας αντίστοιχος της Intel να κάνουμε κανά υπολογισμό;

Αντίστοιχος ως προς τί.?

Aν θες να δείς μόνος τότε πρέπει να μετρήσεις το σύστημα να δείς πόσο ρεύμα τραβάει , να δείς πόσο έχει η κιλοβατώρα , πόσες ώρες είναι ανοιχτό,πόσες μέρες κλπ. Nα ο τύπος απόσο ξέρω.Δες πόσο τραβάει κάνε τον ίδιο υπολογισμό με  50watt λιγότερα π,χ αν πας σε ιντέλ και τσέκαρε πόσο λιγότερα θα βγει.

Watts  x  Hours Used x  Cost per kilowatt-hour / 1000 = Total Cost

 

Eγώ πχ που έχω το pc 10 ώρες την ημέρα ανοιχτό.Αν ο cpu μου είναι κατά 25watt λιγότερος απο κάποιον άλλον ,πέρνοντας την kwh 0,10 λεπτά ,με όλα τα άλλα σταθερά και χωρίς να πέφτω σε διάφορες κατηγοριες της ΔΕΗ θα δώσω περίπου 9 ευρώ το χρόνο λιγότερα απο το αν είχα cpu μόλις 25 watt παραπάνω.

 

H διαφορά όμως ειδικά σε loads είναι πολύ μεγαλύτερη απο 25watts ειδικά αν πάρει κανείς locked intel με unlocked amd.Που για να πούμε το λόγου το αληθές ποιος πέρνει amd με στόχο να το κρατησει στοκ...

 

Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω κάποιο λάθος φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλι μου αρεσει που όταν οι i5 4440 και i5 4460 κοστίζανε 155-160ευρω τον πρωτο καιρο ο κοσμος δεν αναβαθμιζε τα συστηματα του και τωρα παραπονιουνται οι περισσοτεροι για την αυξηση τιμων από πλευρας Intel..

 

Δηλαδη τι περιμενουνε πολλοι i5 στα 100ευρω για να αναβαθμίσουνε??

 

Και στις αγγελιες παιζανε στα 140ευρω με 2.5χρονια εγγυηση.

 

Ασε που οι περισσοτεροι πανε και αγοραζουν fx 8320-8350-6300 για παιχνίδια χωρις καν να ασχοληθουν με το overclock μονο και μονο επειδή τους τους πλασαρουν τα μαγαζια αυτους.Μετα φταιει η Intel για τις υψηλες τιμες της .....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλι μου αρεσει που όταν οι i5 4440 και i5 4460 κοστίζανε 155-160ευρω τον πρωτο καιρο ο κοσμος δεν αναβαθμιζε τα συστηματα του και τωρα παραπονιουνται οι περισσοτεροι για την αυξηση τιμων από πλευρας Intel..

 

Δηλαδη τι περιμενουνε πολλοι i5 στα 100ευρω για να αναβαθμίσουνε??

 

Και στις αγγελιες παιζανε στα 140ευρω με 2.5χρονια εγγυηση.

 

Ασε που οι περισσοτεροι πανε και αγοραζουν fx 8320-8350-6300 για παιχνίδια χωρις καν να ασχοληθουν με το overclock μονο και μονο επειδή τους τους πλασαρουν τα μαγαζια αυτους.Μετα φταιει η Intel για τις υψηλες τιμες της .....

Έτσι είναι αδερφέ, συμφωνώ.

 

Λαμπρό παράδειγμα σήμερα κιόλας. Ένα φιλαράκι μου εδώ και καιρό ψήνεται να στήσει ένα medium gaming pc με i5, έχοντας κουτί - τροφοδοτικό και δίσκους, κοιτούσαμε για κάρτα γραφικών, μνήμες, cpu και motherboard. Ε πριν κάτι μήνες όλα αυτά έβγαιναν κάπου στα 400 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Να τα παραγγείλουμε ρε? "Άσε θα πέσουν". E τώρα σημερα παραγγειλαμε τα parts και το κόστος που θα πληρώσει είναι στα 493 ευρώ, πέσανε προς τα πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι αδερφέ, συμφωνώ.

 

Λαμπρό παράδειγμα σήμερα κιόλας. Ένα φιλαράκι μου εδώ και καιρό ψήνεται να στήσει ένα medium gaming pc με i5, έχοντας κουτί - τροφοδοτικό και δίσκους, κοιτούσαμε για κάρτα γραφικών, μνήμες, cpu και motherboard. Ε πριν κάτι μήνες όλα αυτά έβγαιναν κάπου στα 400 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Να τα παραγγείλουμε ρε? "Άσε θα πέσουν". E τώρα σημερα παραγγειλαμε τα parts και το κόστος που θα πληρώσει είναι στα 493 ευρώ, πέσανε προς τα πάνω.

Η πλακα είναι ότι από εποχές Sandy(1155)που θυμαμαι ακομα και οι νεεοι επεξεργαστες όταν εβγαιναν μετα οι τιμες στους παλιους δεν επεφταν.Δεν ξερω από που εχει βγει αυτή η ραδιο αρβυλα.

 

Ο fx 6300 πχ ειχε φτασει πιο παλια να κοστιζει 90-92ευρω και τωρα κοστιζει 107+.

 

Ειπαμε οι πραγματικα ξύπνιοι(ψαγμένοι κυριως) χτυπάνε στις αγγελιες i5 κλειδωμένους με αρκετη εγγυηση (2χρονια πανω κατω)και τους ερχονται σε χρηματα σχεδόν σαν να αγοραζαν i3/fx 6350.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρουμε πόσο θα κοστολογιθεΙ? ανυπομονΩ να δω τιμή πλαίσιο.....

Kάνα 140ρι.Φαντάζομαι επίσης θα σου λέει εκεί ο ρεσεψιονίστ του πλαισίου πως είναι νέας γενιάς cpu....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι πότε η AMD θα βγαλουν επεξεργαστες με υψηλοτερο ipc μπας και τρεξουμε κανα emulator χωρις να εχουμε θεματα με τα fps ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

140....οκ Για multithread χρήση καλός θα ναι

Και ο 6300 σε καλυπτει για αυτό ή και ο 8320.Λογο υπαρξης ο εν λογω επεξεργαστης δεν εχει δυστηχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...