Προς το περιεχόμενο

Φημολογείται ότι η Samsung και η LG δεν θα ενσωματώσουν οθόνες 4K στις επόμενες ναυαρχίδες τους


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εαν είναι ποτέ δυνατόν, είναι με τα καλά τους εκει πέρα????????

 

έπραξαν με βάση τη λογική και όχι με βάση το marketing!!!!!!!

 

κάτι άλλο συμβαίνει δεν μπορεί, θα έγινε της κορέας στα συμβούλια τους όταν το αποφάσισαν αυτό. :-D


Ελα να αρχίσουμε τους αφορισμούς... Σε τεχνολογικό σίτε είστε δεν διαβάζεται κανένα άρθρο; Η sony εβγαλε το z5 για να προλάβει τις εξελίξεις στο virtual reality trend και να έχει μερίδιο αγοράς από την ραγδαία αναπτυσσόμενη τάση..   Γι αυτό κιόλας δίνει τα γυαλιά vr μαζί με το κινητό. Σε λίγο που θα βγει το oculus και θα πουλάει σαν ζεστό ψωμάκι θα δούμε πως θα τρέξουν οι άλλες εταιρίες να ενσωματώσουν 4κ στα κινητά τους. Γι αυτούς που δεν γνωρίζουν το 4κ σε ανάλυση είναι απαραίτητη προϋπόθεση για εικονική πραγματικότητα στο κινητό, μιας και  η οθόνη για να αναπαράξει βάθος πεδίου χωρίζεται στην μέση με αποτέλεσμα ο χρήστης να απολαμβάνει από 1024 σε κάθε μάτι...  Το Virtual reality ακόμα και στα κινητά είναι το μέλλον...Προς το παρόν με μια μάσκα τύπου homido ή cardboard google  έχεις το oculus του φτωχού. Και λέμε του φτωχού γιατί για να απολαύσεις τις χαρές της εικονικής πραγματικότητας στον υπολογιστή με τα αντίστοιχα γυαλιά θέλεις περί τις 2000 δολάρια.   Εκεί θέλουν να επενδύσουν λοιπόν οι οραματιστές της sony . Δεν είναι τυχαίο που τα public  εδώ και λίγες ημέρες στο site τους εχουν ειδικό section με virtual reality μάσκες... VR is the future...    Όλα τα άλλα είναι απλά ιστορίες...

 

Υσ. Το δικό μου εξασκημένο μάτι ξεχωρίζει από χιλιόμετρα μια οθόνη 1080p απο μια οθόνη 4k... Μην αναπαράγεται ότι καραμέλα διαβάσατε χωρίς να έχετε δει με τα ίδια σας τα μάτια... 

 

 

Το virtual reality είναι το μέλλον όχι το σήμερα (και αυτό δεν είναι και σίγουρο αλλά ας πούμε ότι είναι για συντομία). Μέχρι το μέλλον να έρθει και το oculus να πουλάει όπως λες σαν ζεστό ψωμάκι θα έχουν αλλάξει 2-3 μοντέλα σε ναυαρχίδες. Τότε θα τις βάλουν και οι άλλοι στο παιχνίδι τις 4K, το know how το έχουν.

 

Τώρα είναι απλά άχρηστο ή τελωςπάντων απευθύνεται σε απειροελάχιστους ενώ το να επενδύσουν σε τεχνολογίες που θα κάνουν την μπαταρία να κρατάει περισσότερο λόγω μικρότερης κατανάλωσης είναι 1000 φορές ποιο χρήσιμο.

 

Εντάξει έχεις την γνώμη σου και σεβαστό αλλά νομίζω αυτοί που ζητάνε περισσότερη μπαταρία είναι πολύ περισσότεροι.

 

Θα πω την αλήθεια δεν έχω πιάσει στα χέρια μου κινητό με 4K οθόνη απλά δεν πιστεύω ότι δεν θα την ξεχώριζα, απλά και να την ξεχώριζα προτιμούσα να κρατάει περισσότερο η μπαταρία μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ελα να αρχίσουμε τους αφορισμούς... Σε τεχνολογικό σίτε είστε δεν διαβάζεται κανένα άρθρο; Η sony εβγαλε το z5 για να προλάβει τις εξελίξεις στο virtual reality trend και να έχει μερίδιο αγοράς από την ραγδαία αναπτυσσόμενη τάση..   Γι αυτό κιόλας δίνει τα γυαλιά vr μαζί με το κινητό. Σε λίγο που θα βγει το oculus και θα πουλάει σαν ζεστό ψωμάκι θα δούμε πως θα τρέξουν οι άλλες εταιρίες να ενσωματώσουν 4κ στα κινητά τους. Γι αυτούς που δεν γνωρίζουν το 4κ σε ανάλυση είναι απαραίτητη προϋπόθεση για εικονική πραγματικότητα στο κινητό, μιας και  η οθόνη για να αναπαράξει βάθος πεδίου χωρίζεται στην μέση με αποτέλεσμα ο χρήστης να απολαμβάνει από 1024 σε κάθε μάτι...  Το Virtual reality ακόμα και στα κινητά είναι το μέλλον...Προς το παρόν με μια μάσκα τύπου homido ή cardboard google  έχεις το oculus του φτωχού. Και λέμε του φτωχού γιατί για να απολαύσεις τις χαρές της εικονικής πραγματικότητας στον υπολογιστή με τα αντίστοιχα γυαλιά θέλεις περί τις 2000 δολάρια.   Εκεί θέλουν να επενδύσουν λοιπόν οι οραματιστές της sony . Δεν είναι τυχαίο που τα public  εδώ και λίγες ημέρες στο site τους εχουν ειδικό section με virtual reality μάσκες... VR is the future...    Όλα τα άλλα είναι απλά ιστορίες...

 

Υσ. Το δικό μου εξασκημένο μάτι ξεχωρίζει από χιλιόμετρα μια οθόνη 1080p απο μια οθόνη 4k... Μην αναπαράγεται ότι καραμέλα διαβάσατε χωρίς να έχετε δει με τα ίδια σας τα μάτια...

Το μάτι σου το αλληθωρο που τα ξεχωρίζει και από χιλιομετρα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα ειναι και τα 1080p ρε παιδια ενα κινιτο ειναι ειπαμε πια που μας εχουν κανει να τα αλλαζουμε σαν μην πω... καλο να βλέπεις την τεχνολωγια να προχωρα και να την χερεσε αλλα με μετρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα να αρχίσουμε τους αφορισμούς... Σε τεχνολογικό σίτε είστε δεν διαβάζεται κανένα άρθρο; Η sony εβγαλε το z5 για να προλάβει τις εξελίξεις στο virtual reality trend και να έχει μερίδιο αγοράς από την ραγδαία αναπτυσσόμενη τάση..   Γι αυτό κιόλας δίνει τα γυαλιά vr μαζί με το κινητό. Σε λίγο που θα βγει το oculus και θα πουλάει σαν ζεστό ψωμάκι θα δούμε πως θα τρέξουν οι άλλες εταιρίες να ενσωματώσουν 4κ στα κινητά τους. Γι αυτούς που δεν γνωρίζουν το 4κ σε ανάλυση είναι απαραίτητη προϋπόθεση για εικονική πραγματικότητα στο κινητό, μιας και  η οθόνη για να αναπαράξει βάθος πεδίου χωρίζεται στην μέση με αποτέλεσμα ο χρήστης να απολαμβάνει από 1024 σε κάθε μάτι...  Το Virtual reality ακόμα και στα κινητά είναι το μέλλον...Προς το παρόν με μια μάσκα τύπου homido ή cardboard google  έχεις το oculus του φτωχού. Και λέμε του φτωχού γιατί για να απολαύσεις τις χαρές της εικονικής πραγματικότητας στον υπολογιστή με τα αντίστοιχα γυαλιά θέλεις περί τις 2000 δολάρια.   Εκεί θέλουν να επενδύσουν λοιπόν οι οραματιστές της sony . Δεν είναι τυχαίο που τα public  εδώ και λίγες ημέρες στο site τους εχουν ειδικό section με virtual reality μάσκες... VR is the future...    Όλα τα άλλα είναι απλά ιστορίες...

 

Υσ. Το δικό μου εξασκημένο μάτι ξεχωρίζει από χιλιόμετρα μια οθόνη 1080p απο μια οθόνη 4k... Μην αναπαράγεται ότι καραμέλα διαβάσατε χωρίς να έχετε δει με τα ίδια σας τα μάτια... 

 

Το πιο πιθανό είναι να βγουν αποκλειστικές mobile VR συσκευές και να καταργηθούν τα ημίμετρα τύπου smartphone σε headset στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

Επειδή τα περισσότερα ποστ ακροβατούν μεταξύ του θέματος και του χαρακτηρισμού off-topic παίρνω το θάρρος να πω κι εγώ την ταπεινή μου γνώμη.

Αυτό που πραγματικά χρειαζόμαστε αλλά το άτιμο marketing επιμελώς μας κρύβει είναι το software optimization . -

 

Καλές γιορτές με υγεία σε μας και τις οικογένειές μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι το 1080 με το 1440 δεν έχει καμία διάφορα το είδαμε και αυτό. Εγώ που έχω κινητό 6" μια χαρά την είδα την διάφορα. Τώρα τα 4κ σίγουρα είναι υπερβολή για κινητό αλλά αν βάλουμε το VR στη μέση πιστεύω ότι χρειάζονται. Για μένα ότι καινούργιο βγαίνει ακόμα και το 4κ είναι καλοδεχούμενο σίγουρα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με τις μπαταρίες αλλά παιδιά ας ήμαστε και λίγο δικαιοι. Αν ερχόταν ή samsung με το edge+ και έβαζε μια μπαταρία 5 6 7 χιλιάδες mah και το κινητό είχε αναμονή καμία εβδομάδα και το πάχος του ήταν διπλάσιο θα κραζαμε παλι. Νομίζω δεν θα ήμαστε ποτέ ευχαριστημένοι με τίποτα. Ακόμα και όλα τα προβλήματα να λυθούν κάτι θα βρούμε να κραξουμε (γιατί τα ακουστικά πρέπει να τα βάλω εγώ και δεν μπαίνουν μόνα τους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με τις αναλύσεις στα κινητα έχει γίνει ανέκδοτο. Μέχρι 5 ιντσες 720p, πάνω απο 5 καλοδεχούμενη και η Full HD. Πάνω απο 300 ppi δεν μπορεί να αναγνωρίσει το ανθρωπινο μάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kανενα νοημα οι οθονες 4κ σε τοσο μικρες οθονες ακομα και οι 2κ μεταξυ μας ανωφελες ειναι αλλα πες οτι ειναι το trend της εποχης.

Να μεινουν εκει λοιπων και ας φτιαξουν την ποιοτητα της θεασης (μαυρα,φωτεινοτητα στον ηλιο, αντιθεση κτλπ).

Επισης ενα κινητο με ολες αυτες τις προσθηκες αρκετα καλυτερη μπαταρια και πιο smooth εμπειρια χρησης θα το εκτιμησει πολυ περισσοτερο ο κοσμος απο ενα κινητο που βλεπεις τις διαφορες του 4κ με μικροσκοπιο.

Ιδια περιπτωση με τις  φωτογραφικες των κινητων που εχουν 40 megapixel και μια καλη φωτογραφικη των 10 megapixel τραβαει 20 φορες καλυτερη φωτογραφια μην ψαρωνετε.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τρελαθούμε πως ξεχωρίζει και μάλιστα εύκολα ρε παιδιά ! εδω τα 1080 απο τα 720p σε κάτω απο 32 δύσκολα τα καταλαβαίνεις και δεν το λέω εγω αυτό,ολόκληρα θέματα είχαν γίνει γιαυτό πρίν μερικά χρόνια και είχαν καταπιαστεί sites και περιοδικά με το θέμα αν το θυμάστε,πόσο μάλλον όταν μιλάμε για 4Κ σε tablet και κινητά..

Τελος πάντων εμείς μπορούμε να τα γράφουμε και αυτά στίς ναυαρχίδες μας :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν φτιαξουν τις μπαταριες (εχουν μεινει πισω στο 2000 τεχνολογικα)...

θα πρεπει να μενουμε με 1080p, αναγκαστικα... γιατι ρουφάνε την μπαταρια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μη γελιόμαστε,οκ καλή η 4Κ άλλα τελείως άχρηστη για κινητά...η χρησιμότητα της είναι σε τηλεοράσεις (μεγάλες κυρίως) και σε επαγγελματική χρήση, όπως γραφίστες, 3D Designers και τέτοιου ειδους επαγγέλματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...