Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση για Smartphones της κινέζικης αγοράς


Prof_Chaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εκει που μιλουσαμε για κινητα το ριξαμε παλι στα κινεζομαγαζα για να πει ο καθενας τον πονο του :)

 

Ο ψιλικατζης που θα αγορασει ενα κινητο μια φορα τον χρονο ας το παρει απο εκεινο το καταστημα που εχει το καλυτερο Support εκεινη την περιοδο.

 

Ο αλλος που κανει απο 10 παραγγελιες καθε εβδομαδα σαφως θα παρει απο οπου ειναι φτηνοτερα.

 

Το θεμα ειναι οτι εχει πεσει ξηρασια σε νεα αξιολογα μοντελα και οι τιμες θα αρχισουν να παιρνουν τον ανηφορο...

 

Το Gearbest ηδη εβγαλε notify για το Redmi 3 και τιμες για τα Mi5αρια στα 600+$ χοχοχο

 

Αυτο που ξέρω είναι οτι για την ώρα πήζουμε στον MT6753 που δεν κάνει ούτε για Entry. Απο πέρσι και πρόπερσι που είχαμε φτάσει στο ένα άκρο για το ποιος θα βγάλει το πιο λεπτό κινητό που δε θα βγάζει ούτε ώρα, φτάσαμε στο Ulefone Power με μπαταρία φορτηγού και 215 γραμμάρια βάρος, λες και κρατάς κανα σκεπάρνι.

 

Ντάξει οι τιμές πριν ακόμα της ανακοίνωσης είναι πάντα ότι να'ναι . Εδώ θυμάμαι το Zenfone 2 κάτι 900$ και άλλα τέτοια χιουμοριστικά.

 

Καμία δοκιμή αλλαγής. 5.5" 3GB RAM, ο καταραμένος MT6753 και ~3000mAh μπαταρία. Απλά με άλλο όνομα. Το Z2 το έστειλα για το Μι4C που περιμένω, γιατι παρήγγειλα και ένα RedMi Note 3 αλλα επειδή έφτασαν πρώτα οι θήκες, το κόβω να μου πέφτει μεγάλο. . Για την ώρα, μοναδική ελπίδα το Mi5

 

 

Έκανα και την παλικαριά να δώσω το τάλιρο για το P9000, και θα το αγοράσω κιόλας οταν με το καλό βγεί, αλλα είμαι σίγουρος οτι η Εlephone θα καταφέρει να τα κάνει ολα σκ..α. Επειδή Elephone. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξερω αν φρεναρουν επειδη δεν μπορουν να πουλησουν Mediatek στην Ινδια μεχρι τον Απριλιο για να βγαλουν τα μοντελα με X10 και Χ20 μαζεμενα και να τρελαθουν στις πωλησεις και επειδη εχουν και το spring festival στην μεση.

 

Τεσπα μου αρεσε ο 6795 και ο 6795Τ και περιμενω να τον δω και σε αλλα μοντελα γιατι πραγματικα οταν βλεπω διαφημιση καινουργιου κινητου με τον  ΜΤ6753 κατι μεσα μου πεθαινει.

 

Αυτο που με  ιντριγκαρει ειναι σε τι τιμη θα παιξει το Redmi 3 την ιδια στιγμη που το 16αρι Note 3 ειναι στα 160$.

Λες να κανει κανενα γερο μπαμ με αρκετα sub100$ τιμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται την χρηση που το θες.

Αν θες να παιρνει τηλεφωνα να μπαινει στo Facebook και να τρεχει βασικες εφαρμογες αντε και κανενα χαζοπαιχνιδακι,τοτε παρτο με κλειστα ματια

 

Αν θες να μη κολλαει και να τρεχει ολα τα τελευταια παιχνιδια να κραταει η μπαταρια μερες ή γενικα να εχεις τρελες απαιτησεις το προσπερνας.

Δες τα αντιστοιχα κινητα αυτης της τιμης απο Ελλαδα και πιστευω θα καταληξεις ευκολα σε ενα καλο συμπερασμα.

 

H Ulefone ειναι στις ψηλες θεσεις των δευτεροκλασσατων εταιριων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί παδιά αποφεύγεται τα ελληνικά eshops?

Και εγγύηση και όλα στο πακέτο και χωρίς καθυστέρηση ενός μήνα..

Έχω δει κινητό meizu 120 σε κινέζικο κατάστημα (χωρίς εγγύηση) και σε ελληνικό eshop 150 με εγγύήση και χωρίς να λείπει τίποτα.

 

 

Πήρε φίλος μου το Meizu M2 Note €179 από το Public (€50 πιο ακριβά από την Κίνα περίπου) για να έχει εγγύηση, την πρώτη εβδομάδα του έφυγε από τα χέρια και έσπασε το κρύσταλο μπροστά (μόνο το τζάμι, όχι η οθόνη η τίποτε άλλο). Για να αλλάξουν το τζάμι το Public ζήτησε €220 !!!!! Τρομερή εγγύηση!!!! 

 

Σημείωση: Το ανταλλακτικό τζάμι το βρίσκεις στο eBay με €10 - αν δεν μπορείς μόνος σου, δίνεις ένα €20 σε έναν τεχνικό να σου το αλλάξει.

Έκανα και την παλικαριά να δώσω το τάλιρο για το P9000, και θα το αγοράσω κιόλας οταν με το καλό βγεί, αλλα είμαι σίγουρος οτι η Εlephone θα καταφέρει να τα κάνει ολα σκ..α. Επειδή Elephone. 

 

Το σκεφτόμουνα πολύ κι εγώ αυτό το τάληρο, αλλά μετά κοίταξα τον καθρέφτη και είπα "συγκρατήσου ρε καραγκιόζη, Elephone είναι... δεν μπορει, για τον λούτσο θα είναι και αυτό..."

 

-----------------------------------------------------------------------

 

Έρχεται και το Xiaomi Redmi Note 3 PRO με SnapDragon 650 και 16Mp SONY Exmor RS camera... ετοιμάστε τις πιστωτικές σας!!!!

 

http://www.phonearena.com/news/Xiaomi-Redmi-Note-3-Pro-is-announced-with-Snapdragon-650-SoC-and-4050mAh-battery_id77420

http://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_note_3_pro-7863.php

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρε φίλος μου το Meizu M2 Note €179 από το Public (€50 πιο ακριβά από την Κίνα περίπου) για να έχει εγγύηση, την πρώτη εβδομάδα του έφυγε από τα χέρια και έσπασε το κρύσταλο μπροστά (μόνο το τζάμι, όχι η οθόνη η τίποτε άλλο). Για να αλλάξουν το τζάμι το Public ζήτησε €220 !!!!! Τρομερή εγγύηση!!!! 

 

Σημείωση: Το ανταλλακτικό τζάμι το βρίσκεις στο eBay με €10 - αν δεν μπορείς μόνος σου, δίνεις ένα €20 σε έναν τεχνικό να σου το αλλάξει.

Για κατι εντος εγγυησης εννοει μαλλον,αλλα μεταξυ μας ποτε ηταν η τελευταια φορα που μας "χαλασε" ενα κινητο χωρις να φαει καμια γερη τουμπα πριν;

 

Και στην συγκεκριμενη περιπτωση μιλαμε για Public οχι κανενα Skroutzoμαγαζο σε καμια στοα αρα το κανει 10 φορες χειροτερο για τους μεταπωλητες κινεζικων κινητων.

 

Οποιος τρεφει αυταπατες οτι εχει εγγυηση αγοραζωντας απο ελληνικο μαγαζι κινεζο ειναι γελασμενος.

 

 

Η σειρα που γινονται τα πραγματα ειναι η εξης.

 

-Μου χαλασε το κινητο :(

-Οκ αστο να το δουμε

 

Βημα 1ο

*  Προσπαθει ο ιδιοκτητης/πωλητης να το φτιαξει μονος αν ειναι θεμα Software ή κανει κανενα Factory Reset μπας και στρωσει

 

Περιπτωση 1

*  Το εφτιαξε!!!!

*  Τηλεφωνο οτι το ελεγξε ο τεχνικος και οτι μπορει να ερθει να το παρει,μπορει να ζητησει κανενα 5ευρο γιατι δεν εφταιγε το κινητο.

 

Περιπτωση 2

Δεν καταφερε τιποτα...

 

Βημα 2ο

 

Περιπτωση 1

 

*  Το κινητο εχει γρατζουνιες;Τσεκ!

*  Φαινεται κανενα σημαδακι απο πτωση; Τσεκ!

 

Εκτος εγγυησης!

 

Περιπτωση 2

 

*  Το κινητο εχει γρατζουνιες;Ναι!

*  Φαινεται κανενα σημαδακι απο πτωση; Οχι γαμωτο :( !

 

Θα το δωσω στο μαστροκωστα στην γωνια που φτιαχνει και κινητα μπας και ειναι κατι απλο

 

Το κοιταει ο μαστροχωστας και ηθελε να αλλαξει ηχειο/MicroUsb/3.5mm port που μπορει να παρει και απο αλλα κινητα

 

Χρεωνει ενα δεκαρικο,ο πελατης πληρωνει κανενα 30αρι για κακη χρηση και ολα κομπλε.

 

Περιπτωση 3

*  Το κινητο εχει γρατζουνιες;Οχι!

*  Φαινεται κανενα σημαδακι απο πτωση; Οχι γαμωτο :( !

*  Ειναι λιγοτερο απο μια εβδομαδα που το πηρε; Ναι...

 

Τηλεφωνο μπας και τον ψαρωσω αν πηγε να βαλει καμια Rom και το brickaρε

Τζιφος για να το παρει απο εμενα και οχι απο Κινα που ειναι 100€ φτηνοτερα τι περιμενα...

 

Ειμαι καλος ανθρωπος να του δωσω ενα καινουργιο για να μεινει χωρις κινητο για 2 μηνες μεχρι να το στειλω Κινα;

ΧΟΧΟΧΟΧΟΧΟ 

Εχω ενα παλιο της μανας μου θα του δωσω αυτο και αν του αρεσει.

 

-Μεγαλε υπομονη το εστειλα εξω και περιμενουμε τι θα μας πουν.

 

Bonus Scumbag!

 

Ερχεται χαλασμενο και χωρις να το κοιταξει παιρνει τηλεφωνο μετα απο 2 εβδομαδες σουπερ ελεγχων που απεδειξαν υγρασια στο κυκλωμα και αν θελει ο πελατης να το παρει πισω θα πρεπει να δωσει και ενα 30αρι για τον ελεγχο εκτος εγγυησης αν θελει να το φτιαξει του κανω μια εκπτωση και του λεω την τιμη που κανει απο εξω ;)

 

True Story

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τα σχόλια από το χρήστη mertagon για τις συνεχής αναβαθμίσεις ψηθηκα και αγόρασα το JIAYU S3+

Επειδή τώρα χρειάζομαι θήκη σιλικόνης και προστασία για την οθόνη θέλω να ρωτήσω..

 

1) αν μέσα στο κουτί έχει αξεσουάρ όπως ζελατίνες για την οθονη η θήκη σιλικόνης?

 

2) αν η θήκες σιλικόνης του s3 κάνουν και για το s3 plus?

 

3) αν οι ζελατίνες/tempered του s3 κάνουν και για το s3 plus?

 

4) αν έχετε να προτείνετε tempered glass η ζελατίνες για την οθονη?

 

ρωτάω γιατί οι τιμές αλλάζουν πολύ αν ψάξουμε για σιλικόνη για το απλο η το plus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζομαι βοήθεια στην επιλογή μοντέλου και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Η αλλαγή ΔΕΝ είναι επιτακτική, μπορεί να περιμένει και 2μηνο.

 

Κάτοχος Xiaomi Redmi 1 (1Gb Ram/ 4Gb εσωτ. χώρο) εδώ και μία 2ετία+.

 

Σκοπός να βγάλει και το επόμενο καμιά 2ετία, άρα όσο πιο αξιόπιστη μάρκα γίνεται.

 

Κριτήρια:

Οθόνη: Το μάξιμουν 5 ιντσών (άντε 5,1 για να συμπεριλάβω και μερικά samsung) και σχετικά μικρό betzel, μην φτάσουμε τα τάμπλετ.

 

Dual SIM: 2 ενεργές SIM (αυτή με τα δεδομένα είναι Wind, από το λίγο ψάξιμο είδα ότι κάποια μοντέλα έχουν θέμα με την 800άτα μπάντα που παίζει η Wind, οπότε μάλλον εξαιρούνται αυτά)

 

RAM: 2Gb οπωσδήποτε, αν έχει "lag" ή με κλείνει εφαρμογές επειδή γεμίζει η RAM με πιάνουν τα διαόλια

 

CPU: Επεξεργαστές και πυρήνες λίγο αδιάφορο αρκεί να κυλούν όλα ομαλά με μία σχετική πίεση.

 

Camera: Καλύτερη από το προκατόχου του (αφού "ανακάλυψα" την εφαρμογή MX Camera και η νύχτα έγινε μέρα, γιατί πρωτύτερα στο σκοτάδι... κλάφτα..)

 

Βλέψεις modification: σχεδόν καμία, θέλω να δουλεύει απροβλημάτιστα όσο το δυνατόν περισσότερο καιρό (δεν έχω όρεξη να ψάχνω ROMs κάθε 3 και λίγο)

 

Μπαταρία: να βγάζει μέρα με δεδομένα πάντα ανοιχτά και Wifi σχεδόν όλη μέρα.

 

Budget: μην φύγουμε πάνω από τα 200 (αλλιώς πάω σε Oneplus X που το ερωτεύτηκα μόλις το είδα)

 

Πείτε καμιά ιδέα ρε παιδιά.

 

Γιατί όλα τα τούμπανα τα βγάζουν στις 5,5 ίντσες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζομαι βοήθεια στην επιλογή μοντέλου και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Η αλλαγή ΔΕΝ είναι επιτακτική, μπορεί να περιμένει και 2μηνο.

 

Κάτοχος Xiaomi Redmi 1 (1Gb Ram/ 4Gb εσωτ. χώρο) εδώ και μία 2ετία+.

 

Σκοπός να βγάλει και το επόμενο καμιά 2ετία, άρα όσο πιο αξιόπιστη μάρκα γίνεται.

 

Κριτήρια:

Οθόνη: Το μάξιμουν 5 ιντσών (άντε 5,1 για να συμπεριλάβω και μερικά samsung) και σχετικά μικρό betzel, μην φτάσουμε τα τάμπλετ.

 

Dual SIM: 2 ενεργές SIM (αυτή με τα δεδομένα είναι Wind, από το λίγο ψάξιμο είδα ότι κάποια μοντέλα έχουν θέμα με την 800άτα μπάντα που παίζει η Wind, οπότε μάλλον εξαιρούνται αυτά)

 

RAM: 2Gb οπωσδήποτε, αν έχει "lag" ή με κλείνει εφαρμογές επειδή γεμίζει η RAM με πιάνουν τα διαόλια

 

CPU: Επεξεργαστές και πυρήνες λίγο αδιάφορο αρκεί να κυλούν όλα ομαλά με μία σχετική πίεση.

 

Camera: Καλύτερη από το προκατόχου του (αφού "ανακάλυψα" την εφαρμογή MX Camera και η νύχτα έγινε μέρα, γιατί πρωτύτερα στο σκοτάδι... κλάφτα..)

 

Βλέψεις modification: σχεδόν καμία, θέλω να δουλεύει απροβλημάτιστα όσο το δυνατόν περισσότερο καιρό (δεν έχω όρεξη να ψάχνω ROMs κάθε 3 και λίγο)

 

Μπαταρία: να βγάζει μέρα με δεδομένα πάντα ανοιχτά και Wifi σχεδόν όλη μέρα.

 

Budget: μην φύγουμε πάνω από τα 200 (αλλιώς πάω σε Oneplus X που το ερωτεύτηκα μόλις το είδα)

 

Πείτε καμιά ιδέα ρε παιδιά.

 

Γιατί όλα τα τούμπανα τα βγάζουν στις 5,5 ίντσες?

Xiaomi Redmi 3 είδες? Είναι 5 ίντσες, 4100 μπαταρία, στα 140-150$ βγαίνει....
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω το ιδιο θα του ελεγα αλλα εχει θεμα με τις 800αρες.

Βεβαια αφου εχει 4G με την Wind μπραβο του :) εγω δεν εχω καν απλο σημα μεσα στο σπιτι.

Μόνο οι δευτεροκλασσάτες εταιρείες στην Κίνα έχουν την 800άρα συχνότητα. Το γιατί δεν το έχω καταλάβει, αλλά είναι η πραγματικότητα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζομαι βοήθεια στην επιλογή μοντέλου και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Η αλλαγή ΔΕΝ είναι επιτακτική, μπορεί να περιμένει και 2μηνο.

 

Κάτοχος Xiaomi Redmi 1 (1Gb Ram/ 4Gb εσωτ. χώρο) εδώ και μία 2ετία+.

 

Σκοπός να βγάλει και το επόμενο καμιά 2ετία, άρα όσο πιο αξιόπιστη μάρκα γίνεται.

 

Κριτήρια:

Οθόνη: Το μάξιμουν 5 ιντσών (άντε 5,1 για να συμπεριλάβω και μερικά samsung) και σχετικά μικρό betzel, μην φτάσουμε τα τάμπλετ.

 

Dual SIM: 2 ενεργές SIM (αυτή με τα δεδομένα είναι Wind, από το λίγο ψάξιμο είδα ότι κάποια μοντέλα έχουν θέμα με την 800άτα μπάντα που παίζει η Wind, οπότε μάλλον εξαιρούνται αυτά)

 

RAM: 2Gb οπωσδήποτε, αν έχει "lag" ή με κλείνει εφαρμογές επειδή γεμίζει η RAM με πιάνουν τα διαόλια

 

CPU: Επεξεργαστές και πυρήνες λίγο αδιάφορο αρκεί να κυλούν όλα ομαλά με μία σχετική πίεση.

 

Camera: Καλύτερη από το προκατόχου του (αφού "ανακάλυψα" την εφαρμογή MX Camera και η νύχτα έγινε μέρα, γιατί πρωτύτερα στο σκοτάδι... κλάφτα..)

 

Βλέψεις modification: σχεδόν καμία, θέλω να δουλεύει απροβλημάτιστα όσο το δυνατόν περισσότερο καιρό (δεν έχω όρεξη να ψάχνω ROMs κάθε 3 και λίγο)

 

Μπαταρία: να βγάζει μέρα με δεδομένα πάντα ανοιχτά και Wifi σχεδόν όλη μέρα.

 

Budget: μην φύγουμε πάνω από τα 200 (αλλιώς πάω σε Oneplus X που το ερωτεύτηκα μόλις το είδα)

 

Πείτε καμιά ιδέα ρε παιδιά.

 

Γιατί όλα τα τούμπανα τα βγάζουν στις 5,5 ίντσες?

 

 

http://www.kimovil.com/el/khoro-agora-bluboo-x500

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω το ιδιο θα του ελεγα αλλα εχει θεμα με τις 800αρες.

Βεβαια αφου εχει 4G με την Wind μπραβο του :) εγω δεν εχω καν απλο σημα μεσα στο σπιτι.

 

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα.

 

Το 3G ή το 4G της Wind είναι στα 800 Mhz και ορισμένα κινητά δεν το υποστηρίζουν?

 

Για το 4G δεν με απασχολεί καθόλου.

 

Τι να κάνω, η wind είχε την φοιτητική προσφορά, με 5 ευρά: 1000 λεπτά προς όλους και 1000 Mb data.

 

Ξέμεινα εκεί..

 

@newsformobiles

 

Κι εγώ αυτό ζαχαρώνω αλλά δεν είχα χρόνο να ψάξω αυτό για τις συχνότητες και από όσα διάβασα αυτή την εντύπωση σχημάτισα, ότι 3G με αυτό τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα.

 

Το 3G ή το 4G της Wind είναι στα 800 Mhz και ορισμένα κινητά δεν το υποστηρίζουν?

 

Για το 4G δεν με απασχολεί καθόλου.

 

Τι να κάνω, η wind είχε την φοιτητική προσφορά, με 5 ευρά: 1000 λεπτά προς όλους και 1000 Mb data.

 

Ξέμεινα εκεί..

 

@newsformobiles

 

Κι εγώ αυτό ζαχαρώνω αλλά δεν είχα χρόνο να ψάξω αυτό για τις συχνότητες και από όσα διάβασα αυτή την εντύπωση σχημάτισα, ότι 3G με αυτό τέλος.

Μην μπερδεύεσαι, η 800άρα είναι για το 4G μόνο. Σε απασχολεί εάν είσαι στην wind στην επαρχία που οι κεραίες είναι πιο αραιά, αλλιώς δεν σε απασχολεί, θα έχει 4G από τις άλλες συχνότητες.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...