Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση για Smartphones της κινέζικης αγοράς


Prof_Chaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτό το διαβάσατε βέβαια..

 

Η Xiaomi κλειδώνει τον bootloader στα Mi κινητά της, ενώ το ξεκλείδωμα θα απαιτεί μια περίπλοκη διαδικασία 3 εβδομάδων

10 ημέρες. Κάνεις αίτηση, εγκρίνεται, τρέχεις το ξεκλείδωμα και είσαι έτοιμος. Μετά περνάς twrp και ότι rom θέλεις. Δεν είναι τόσο δραματικά όσο λες. Κλειδώνει Note pro και Mi4c σε αυτή την rom (οι ελληνικές είναι ξεκλείδωτες) και θα τις κλειδώσει όλες, βάση τις οδηγίες της Google.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν το λέω εγώ, αντιγραφή είναι.

Χωρίς 800αρα δεν με ενδιαφέρει και ας ειναι απο πλατινα.

Αν και κάτι διάβασα ότι ίσως κατι μπορεί να γινει

800άρα μόνο τα δευτεροκλασάτα κινέζικα κινητά ή πληρώνεις τα ελληνικά. Δεν υπάρχει άλλη λύση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκαμε νέα πιπιλα για να μη παίρνουμε κινέζικα μετά το παραμύθι με το Sar την 800αρα,ωραία λέξη γεμίζει το στόμα σου.

 

Ο κινέζος ετοιμάζεται για 5G,στην ψωροκοσταινα δεν έχουνε καλά καλά 3G στις μεγαλύτερες πόλεις της και ο άλλος αρχίζει θεωρίες για μικρότερα κύματα μεγαλύτερη διείσδυση και κάνει σχέδια για την 800αρα που θα γίνει το στάνταρ σε ολα την Ευρώπη σε 15 χρόνια (Ελλάδα 50δηλαδη).

 

Όταν έχω 4G σε όλη την Ελλάδα σήμα,σήμα καμπάνα θα είμαι μαζί σας τώρα τα διαβάζω και γελαω.

 

Αν έρθει ο businessman και μου πει εγω χρειάζομαι 4G γιατί δεν με καλύπτει το 3G και θέλω να ανεβαζω τεράστια αρχεία γρήγορα τότε μπορώ να του προτείνω 5 6 κινητά στα ~700€ που όμως γαμωτο δεν φτιάχνουν ελληνικό καφε γιατί ο άκαρδος κινέζος δεν σκέφτηκε εμας τους έλληνες :P

 

Wind έχω btw ;)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ανεφερες τον Γερακα να σου πω οτι Γαργηττου και Περικλεους το 3G χαροπαλευει αναμεσα στην 1 με 2 γραμμες...μεσα στο σπιτι γινεται παρτυ με κλησεις και μηνυματα που ερχονται μετα απο μια ωρα ή με το κλασικο μπιπ μπιπ μεχρι να βρει σημα για κληση.

 

Βορειοανατολικη Αττικη το 2016!

Το ιδιο ακριβως και στο Ηρακλειο Κρητης στον Μασταμπα.

Σε επικοινωνια με την Wind και αφου ελεγξαν τον εργαλειο τους με βεβαιωσαν οτι εχω σημα καμπανα και δεν υπαρχουν σχεδια για αναπτυξη του δικτυου.

 

Οπως οι 3 εβδομαδες που ελεγες 10 posts πριν εγιναν 10μερες και αυτο το post σου εχει μια αρκετα μεγαλη δοση παραπληροφορησης.

 

Αν θες οπωσδηποτε κινητο με 800αρα καλη τιμη,ποιοτητα και τουμπανιαρικα χαρακτηριστικα,υποστηριξη ή οτι αλλο θες λυπαμαι αλλα κοιτας σε λαθος θεμα 

 

Βλεπω εκανες Edit αρκετα πραγματα αλλα συνεχιζεις να λες μπουρδες και να μαγαριζεις το θεμα,περαστικα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, σ' αυτή τη διαμάχη για τη μπάντα 800 της Wind, που ενδιαφέρει πολλούς, θα πρέπει να ψάχνουμε για κινητά που την έχουν ή όχι;

 

Αυτό έχει σημασία και όχι ποιος έχει διαβάσει τι και από που το μεταφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το κόβω εδώ ξέρω, οτι έχω δίκιο και δεν με ενδιαφέρει αλλο τι λεει ο sotos.

Όποιος ρωτήσει θα του προτείνω να βρει κατι με 800αρα γιατι αυτο ειναι το σωστο.

και κατι άλλο η συζήτηση περι bootloader και 800αρας εδω πρέπει να γίνετε και οχι στις προσφορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξυπνα και Διάβασε τι γράφω ..

ΑΝΤΙΓΡΑΦΉ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΊΤΛΟ ΤΟΥ ΘΈΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΑDSLGR είναι.

http://www.adslgr.com/forum/threads/914489-%CE%97-Xiaomi-%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CF%8E%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CE%BD-bootloader-%CF%83%CF%84%CE%B1-Mi-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CF%8E-%CF%84%CE%BF-%CE%BE%CE%B5%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CE%B8%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%B5%CE%AF-%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF%CF%80%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-3-%CE%B5%CE%B2%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CF%89%CE%BD

Ξυπνα και διάβασε και μην ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΕΊΣ @Sotosgl .

 

Εγω το κινητό το αγόρασα και ξαναγορασα .

Ολα με 800αρα.

 

οσο φια το edit ψεύτη ποιά είναι τα σημαντικά που άλλαξα?

για ποσταρετα να δουμε .

 

Ειμαι σε Whitelist και δεν με νοιαζει και οσοι γνωστοι μου δεν ηταν σε 10 μερες ειχαν ξεμπερδεψει.

 

Και φυσικα υπαρχουν και αλλες λυσεις.

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=202290&page=21#pid3925457

 

Μη διαβαζεις adsl.gr και myphone για τετοια θεματα,εχουμε δικη μας κοινοτητα χωρις σπονσορες και παρωπιδες.

 

Εκανες edit τι θες τωρα;Να κραταμε και αρχειο οταν γραφεις με νευρα για να στα δειχνουμε μετα;

Τελικά, σ' αυτή τη διαμάχη για τη μπάντα 800 της Wind, που ενδιαφέρει πολλούς, θα πρέπει να ψάχνουμε για κινητά που την έχουν ή όχι;

 

Αυτό έχει σημασία και όχι ποιος έχει διαβάσει τι και από που το μεταφέρει.

 

Σε μια χωρα που δεν πιανεις 3G καλα καλα σε κεντρικες περιοχες η ολη κουβεντα για 4G και για ευχολογια τυπου η 800αρα θα μπει παντου και γρηγορα καταλαβαινεις οτι ειναι αστεια ετσι;

 

Αν εχεις την επιλογη να βρεις ενα κινητο που σε καλυπτει σε ολα εκτος απο την μπαντα δεν ειναι ανατρεπτικος παραγοντας.

 

Αν θες 800αρα υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες αλλα με συγκεκριμενες παραχωρησεις.

 

Οταν ενα κινητο ειναι σχεδιασμενο καθαρα για συγκεκριμενες αγορες με σωστα δικτυα και πραγματικες καλυψεις και το φερνεις εσυ σε μια τριτοκοσμικη χωρα και περιμενεις να προσαρμοστει αυτη η εταιρια στα δικα σου standars εε σε τρωει :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω και δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα για την ώρα τι παίζει με τον bootloader της xiaomi.

Με ενδιαφέρει αν θα υποστηρίζει την επίμαχη μπάντα με firmware update.

Ισως μόνο για αυτο να Ρωτούσα για τον bootloader.

Το σίγουρο είναι οτι ενα τεράστιο μέρος της χώρας, ισως το μεγαλύτερο καλύπτετε αποκλειστικά απο την 800αρα της wind αρα κατά συνέπεια οσοι θέλουν πχ να μιλάνε στο viber και να ανοίγουν σελιδες θα εείναι καλο να υποστηρίζει την σσυγκεκριμένη μπάντα το κινητό που θα αγοράσουν. Πχ στον γερακα σε κάποια σημεία με κινητο που δεν υποστηρίζει δεν εχεις παρα μονο edge ενω με άλλο full σημα 4g με μετάπτωση σε edge για ομιλία.Φανταστείτε τι γίνεται στην επικράτεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά πολλές φορές ακούς ότι να ναι εδώ μέσα !!

 

1) Από πότε πρέπει να πανηγυρίζω που μια εταιρία μου κλειδώνει κάτι γιατί αυτή ξέρει ?

 

2) Από πότε θεωρείται πλεονέκτημα μια εταιρία να μην ασχολείται με ένα τόσο βασικό θέμα (εύρος των συχνοτήτων), και να βγάζει μοντέλα με κουτσουρεμένες μπάντες, και από την άλλη να το επικροτώ και να το θεωρώ πλεονέκτημα?  

 

 

Πάμε τώρα στην περιβόητη 800αρα μπάντα

Οι συνδρομητές της wind είναι υποχρεωμένοι να κοιτούν τηλέφωνα που την υποστηρίζουν....

1ος λόγος: Η wind επενδύει μόνο στην 800αρα.

2ος λόγος: Όσο και να φαίνεται παράξενο, η κάλυψη σε 4g είναι απείρως καλύτερη από ότι σε 3g, η wind φαίνεται ότι παρέκαμψε την επένδυση του 3g.

 

Προσωπικά όσο οι εταιρίες με περιφρονούν και μου αφαιρούν δυνατότητες (πχ: μπαντες, κάρτα sd, ραδιόφωνο fm, αποσπώμενη μπαταρία, κλειδωμένα bluetooth,itunes και ότι άλλο έχω ξεχάσει) αρνούμαι να τις επιβραβεύσω και να αγοράσω προϊόντα τους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά πολλές φορές ακούς ότι να ναι εδώ μέσα !!

 

1) Από πότε πρέπει να πανηγυρίζω που μια εταιρία μου κλειδώνει κάτι γιατί αυτή ξέρει ?

 

2) Από πότε θεωρείται πλεονέκτημα μια εταιρία να μην ασχολείται με ένα τόσο βασικό θέμα (εύρος των συχνοτήτων), και να βγάζει μοντέλα με κουτσουρεμένες μπάντες, και από την άλλη να το επικροτώ και να το θεωρώ πλεονέκτημα?  

 

 

Πάμε τώρα στην περιβόητη 800αρα μπάντα

Οι συνδρομητές της wind είναι υποχρεωμένοι να κοιτούν τηλέφωνα που την υποστηρίζουν....

1ος λόγος: Η wind επενδύει μόνο στην 800αρα.

2ος λόγος: Όσο και να φαίνεται παράξενο, η κάλυψη σε 4g είναι απείρως καλύτερη από ότι σε 3g, η wind φαίνεται ότι παρέκαμψε την επένδυση του 3g.

 

Προσωπικά όσο οι εταιρίες με περιφρονούν και μου αφαιρούν δυνατότητες (πχ: μπαντες, κάρτα sd, ραδιόφωνο fm, αποσπώμενη μπαταρία, κλειδωμένα bluetooth,itunes και ότι άλλο έχω ξεχάσει) αρνούμαι να τις επιβραβεύσω και να αγοράσω προϊόντα τους...

 

1) Ψαχνω να βρω ποιος πανηγυριζε για το κλειδωμα του bootloader αλλα δεν βρισκω το post για στειλε ενα link ή μπορει καποιος να εκανε edit.

 

2) Και εδω γαμωτο δεν βρισκω καποιον να λεει ΖΗΤΩΩΩΩΩΩΩ η ελλειψη 800αρας,

 

Ρε μηπως διαβαζουμε αλλο Forum;

 

Στο Μογκαντισου ολοι επικοινωνουν με τυμπανα,πηρα ενα απο αυτα τα τυμπανα εδω στην Ελλαδα και δεν μου απανταει κανενας οση ωρα και να το βαραω...

 

Με κοροιδεψαν,με εξαπατησαν δεν θα ξαναπαρω τυμπανο απο το Μογκαντισου!

 

Παμε αλλη μια για αυτους που δυσκολευονται.

 

Κανεις δεν επικροτει το κλειδωμα του Bootloader (ασχετα αν υπηρχε λογος,που για εμενα ηταν μπαρουφες)

 

Κανεις δεν χαιρεται που δεν υπαρχει η 800αρα μπαντα στα περισσοτερα καινουργια κινητα γιατι πολυ απλα δεν ειναι σχεδιασμενα για την ελληνικη αγορα (δεν το κανουν με δολο για να πληξουν την Wind που επενδυει σε μια συγκεκριμενη μπαντα).

 

Υπαρχουν απειρες επιλογες απο εξω για κινητα με 800αρα αλλά αν θες να εχεις το κινητο με τα τελευταια specs τους γρηγοροτερους επεξεργαστες,τρελο VFM κλπ θα πρεπει να τα ζυγισεις ολα και να δεις τι σου καλυπτει τις περισσοτερες αναγκες σου.

 

Υπαρχουν τοσα κινητα σχεδιασμενα για την Ευρωπαικη αγορα που καλυπτουν ολα τα γουστα (με τις αντιστοιχες βεβαια ευρωπαικες τιμες ;) )

 

Nα αλλαξει ενας κατασκευαστης για να καλυψει τις αναγκες μιας συγκεκριμενης εταιριας σε μια χωρα που δεν πουλαει επισημα τα προιοντα του και δεν την εχει αναγκη αφου πουλαει σε 2 χωρες που αποτελουν το 37% του πλυθησμου του πλανητη δεν το θεωρω λογικο.

 

Απλα ειχαμε καλομαθει και τωρα γκρινιαζουμε επειδη μας πηραν το μπιφτεκι μας ;)

 

 

PS

Παω στο μπαλκονι μπας και πιασω σημα (GSM) και δω τις κλησεις και τα μηνυματα μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάμε τώρα στην περιβόητη 800αρα μπάντα

Οι συνδρομητές της wind είναι υποχρεωμένοι να κοιτούν τηλέφωνα που την υποστηρίζουν....

1ος λόγος: Η wind επενδύει μόνο στην 800αρα.

2ος λόγος: Όσο και να φαίνεται παράξενο, η κάλυψη σε 4g είναι απείρως καλύτερη από ότι σε 3g, η wind φαίνεται ότι παρέκαμψε την επένδυση του 3g.

 

Προσωπικά όσο οι εταιρίες με περιφρονούν και μου αφαιρούν δυνατότητες (πχ: μπαντες, κάρτα sd, ραδιόφωνο fm, αποσπώμενη μπαταρία, κλειδωμένα bluetooth,itunes και ότι άλλο έχω ξεχάσει) αρνούμαι να τις επιβραβεύσω και να αγοράσω προϊόντα τους...

 

Από την έρευνα που είχα κάνει, αποφάσισα να βάλω, σαν απαραίτητα στοιχεία στο νέο κινητό, αυτά τα δεδομένα (800, κάρτα sd, ράδιο, μπαταρία αποσπώμενη, notification led, sony camera 214, 3GB + 16GB κλπ) και όχι τον επεξεργαστή απαραίτητα και κατέληξα στο Jiayu S3 Plus με την ταπεινή τιμή των $160 περίπου, έστω και αν έχει κυκλοφορήσει πριν από 1 χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οσους δεν τους αρεσει που δεν εχουν την 800αρα ας μη τα παρουν.Τοσο απλα.

Η wind επενδυει στην 800αρα λεει.Καλο αστειο.Και οι επενδυσεις στην Ελλαδα ξερουμε πως λειτουργουν.

Περα απο τα αστεια μεχρι να βαλει 800αρες στην επαρχια(γιατι στις πολεις δε θα βαλει,συντομα τουλαχιστον) θα εχεις αλλαξει 3 κινητα.

Περα απο αυτο,κατεβαζετε τα γιγα νερο και δε σας φτανει το 3G?

Τωρα εαν ειναι τοσο απαραιτητο ψυχολογικα να εχετε υποστηριξη στην 800αρα,παρτε ευρωπαικο κινητο με το αναλογο κοστος παραπανω για τα ιδια χαρακτηριστικα.

Ζυγιζει ο καθενας και διαλεγει.

Αλλα μη θελουμε και τη πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο.

Δηλαδη κινητα με 150Ε που να ικανοποιουν τα δικα μας και μονο θελω,γιατι ετσι.

 

ΥΓ.Ο αδελφος μου εχει ενα Α806 με wind.Παντου μια χαρα πιανει 3G.

Τωρα οποιανου δε του φτανουν 6-7 Mbps στο κινητο(γιατι υποθετω οτι εχει και τα αναλογα πακετα των δεκαδων γιγα),ε ας παρει κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...