Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση για Smartphones της κινέζικης αγοράς


Prof_Chaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κοιτα με τον περιορισμο στις 5.1 και budget 200 δες xiaomi mi4 και με λιγο παραπανω το xiaomi mi4c πιο δυνατο αλλα παει 220(τιμες kimovil).Μιλαω για τις 3GB/32GB Εκδοσεις. Επισης το one plus x με αυτα που θες η μπαταρια του δεν νομιζω πως θα φτανει αν και κατα τα αλλα ειναι πολυυ ωραιο τηλεφωνο και εγω το ειδα απο φιλο και μαρεσε πολυ αλλα και αυτος το μονο παραπονο που εχει ειναι η μπαταρια που δεν του κραταει οσο θα ηθελε.Αυτα λεω εγω απο 5.1 ιντσες και κατω.Επισης θα σου κοστισει 290(με "αργο" shipping)και 295 με DHL απο το site της oneplus οποτε μιλαμε για 300€ οποτε ανεβαινεις αρκετα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χρειάζομαι βοήθεια στην επιλογή μοντέλου και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Η αλλαγή ΔΕΝ είναι επιτακτική, μπορεί να περιμένει και 2μηνο.

 

 

 

Dual SIM: 2 ενεργές SIM (αυτή με τα δεδομένα είναι Wind, από το λίγο ψάξιμο είδα ότι κάποια μοντέλα έχουν θέμα με την 800άτα μπάντα που παίζει η Wind, οπότε μάλλον εξαιρούνται αυτά)

 

Αν εννοείς dual active sim, λυπάμαι αλλά δεν έχεις και πολλές επιλογές.....   Asus Zenfone 2 

Επισης κανένα xiaomi δεν υποστηρίζει την 800 συχνότητα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζομαι βοήθεια στην επιλογή μοντέλου και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Η αλλαγή ΔΕΝ είναι επιτακτική, μπορεί να περιμένει και 2μηνο.

 

Κάτοχος Xiaomi Redmi 1 (1Gb Ram/ 4Gb εσωτ. χώρο) εδώ και μία 2ετία+.

 

Σκοπός να βγάλει και το επόμενο καμιά 2ετία, άρα όσο πιο αξιόπιστη μάρκα γίνεται.

 

Κριτήρια:

Οθόνη: Το μάξιμουν 5 ιντσών (άντε 5,1 για να συμπεριλάβω και μερικά samsung) και σχετικά μικρό betzel, μην φτάσουμε τα τάμπλετ.

 

Dual SIM: 2 ενεργές SIM (αυτή με τα δεδομένα είναι Wind, από το λίγο ψάξιμο είδα ότι κάποια μοντέλα έχουν θέμα με την 800άτα μπάντα που παίζει η Wind, οπότε μάλλον εξαιρούνται αυτά)

 

RAM: 2Gb οπωσδήποτε, αν έχει "lag" ή με κλείνει εφαρμογές επειδή γεμίζει η RAM με πιάνουν τα διαόλια

 

CPU: Επεξεργαστές και πυρήνες λίγο αδιάφορο αρκεί να κυλούν όλα ομαλά με μία σχετική πίεση.

 

Camera: Καλύτερη από το προκατόχου του (αφού "ανακάλυψα" την εφαρμογή MX Camera και η νύχτα έγινε μέρα, γιατί πρωτύτερα στο σκοτάδι... κλάφτα..)

 

Βλέψεις modification: σχεδόν καμία, θέλω να δουλεύει απροβλημάτιστα όσο το δυνατόν περισσότερο καιρό (δεν έχω όρεξη να ψάχνω ROMs κάθε 3 και λίγο)

 

Μπαταρία: να βγάζει μέρα με δεδομένα πάντα ανοιχτά και Wifi σχεδόν όλη μέρα.

 

Budget: μην φύγουμε πάνω από τα 200 (αλλιώς πάω σε Oneplus X που το ερωτεύτηκα μόλις το είδα)

 

Πείτε καμιά ιδέα ρε παιδιά.

 

Γιατί όλα τα τούμπανα τα βγάζουν στις 5,5 ίντσες?

Στα κυβικά του Xiaomi, με μικρότερη μπαταρία θα βρείς και το Lenovo Lemon 3, το οποίο φαντάζομαι θα κυκλοφορήσει πάνω κάτω στην ίδια περίοδο.

 

Μάχιμη επιλογή και το Xiaomi Mi4c http://www.kimovil.com/en/where-to-buy-xiaomi-mi4c. Το 2GB/16GB κάνει κανα 190άρι, το 3GB 32GB πάει 210, αλλα και τα δυο ΔΕΝ εχουν θύρα και MicroSD. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς dual active sim, λυπάμαι αλλά δεν έχεις και πολλές επιλογές.....   Asus Zenfone 2 

Επισης κανένα xiaomi δεν υποστηρίζει την 800 συχνότητα.... 

 

Αυτό που έχω τώρα, όταν μιλάω στη μία SIM και με καλέσουν στην άλλη τους λέει: "ο συνδρομητής που καλέσατε έχει το τηλέφωνό του κλειστό".

 

Δεν είναι σίγουρος αν το κάνει όταν μιλάω στη Wind, ή όταν μιλάω στη what's up.

 

Εχει τύχει ενώ μιλάω να μου έρχεται κανονικά η κλήση.

 

Αυτό, αν γίνεται και δεν περιορίζει δραματικά τις επιλογές, καλό θα ήταν να το αποφύγουμε.

 

Πολύ καλό το Zenfone αλλά δεν μπορώ να χειριστώ 5,5 με ένα χέρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα τεχνολογίας.... η συντριπτική πλειοψηφία των dual sim είναι standby... δλδ αν μιλάς στη μια sim ή άλλη απενεργοποιείται. 

Αντίστοιχα αν σερφάρεις με 3g/4g/2g και χτυπήσει το τηλέφωνο τοτε κοβεται η συνδεση του ιντερνετ.... 

Στο dual active και οι 2 κάρτες ειναι ενεργες, μπορεις να μιλάς στη μια και αν σε καλέσει κάποιος στην αλλη μπορείς να απαντησεις κανονικά.... Παρομοίως μπορείς να σερφάρεις με 4g/2g/2g και να μιλάς με την άλλη sim..... 

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο μοντέλο που να συνδυάζει όλα αυτά που θέλεις και μάλιστα με όριο τα 200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχω τώρα, όταν μιλάω στη μία SIM και με καλέσουν στην άλλη τους λέει: "ο συνδρομητής που καλέσατε έχει το τηλέφωνό του κλειστό".

 

Δεν είναι σίγουρος αν το κάνει όταν μιλάω στη Wind, ή όταν μιλάω στη what's up.

 

Εχει τύχει ενώ μιλάω να μου έρχεται κανονικά η κλήση.

 

Αυτό, αν γίνεται και δεν περιορίζει δραματικά τις επιλογές, καλό θα ήταν να το αποφύγουμε.

 

Πολύ καλό το Zenfone αλλά δεν μπορώ να χειριστώ 5,5 με ένα χέρι..

Στα Dual SIM Standby κινητά, οταν δεν χρησιμοποιείται σε κλήση καμία απο τις 2 SIM, είναι και οι δύο ενεργές. Οταν μιλάς στη μία SIM η άλλη λέει οτι είναι κλειστή στις εισερχόμενες. Αυτό που μιλούσες και ερχόταν κανονικά κλήση θα ήταν η δεύτερη γραμμή της ίδιας SIM(δύο κλήσεις στο Whatsup για παράδειγμα).

 

Το 99% των Dual SIM τηλεφώνων που θα βρείς είναι Standby.

 

Tα Dual SIM Active είναι συσκευές που μιλάς δε μιά στη μια SIM η άλλη λειτουργεί κανονικά. Και εγώ μόνο του Zenfone 2 μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή απο Android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ leros2004 και

 

@ papp0us

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις πληροφορίες!

 

Οπότε για Dual SIM Standby κινητό είναι, αν ξεφεύγουν τόσο πολύ τα άλλα.

 

Μάλλον για Redmi 3 με βλέπω, αφού περάσει λίγος καιρός και δούμε κανα hands-on και κριτικές χρηστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά την 800άρα την θέλεις η όχι, γιατί όσα λες και προτείνονται δεν έχουν 800άρα (αν δεν κάνω λάθος....)

 


@ leros2004 και

 

@ papp0us

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις πληροφορίες!

 

Οπότε για Dual SIM Standby κινητό είναι, αν ξεφεύγουν τόσο πολύ τα άλλα.

 

Μάλλον για Redmi 3 με βλέπω, αφού περάσει λίγος καιρός και δούμε κανα hands-on και κριτικές χρηστών.

 

Αυτό θα σε καλύψει σε όλα όσα ζητάς... 

 

http://www.e-lenovo.gr/p.Lenovo-Smartphone-P70-4G-LTE-5-IPS-16GB-13MP-4000mAh-OctaCore-DualSim-Quality-Backcover-ScreenFilm.1163482.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τίτλος E-mail :

Hope we can extend our Cooperation from Gearbest

 

 

Περιεχόμενο Email:

pan service3 <[email protected]>

13 Ιαν (Πριν από 2 ημέρες)

 

προς κρυφή κοιν.: Εμένα

Hello Dear honour customer ,

 

How is everything going on with you?

 

This is Jason from www.everbuying.com, the sale assistant

 

χουχουχου, κινεζάκια εκτίθεστε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίτλος E-mail :

Hope we can extend our Cooperation from Gearbest

 

 

Περιεχόμενο Email:

pan service3 <[email protected]>

13 Ιαν (Πριν από 2 ημέρες)

 

προς κρυφή κοιν.: Εμένα

Hello Dear honour customer ,

 

How is everything going on with you?

 

This is Jason from www.everbuying.com, the sale assistant

 

χουχουχου, κινεζάκια εκτίθεστε :P

everbuying και Geekbuying ειναι του Gearbest απο οσο ξερω!

 

Οπως και minideal ,vickmall , to2c δν ξερω αμα ειναι ιδιο μαγαζι παντως ειχα δει οτι ειναι ακριβως στο ιδιο σημειο η εδρα τους (αλλα δν μπορω να βρω απο που οπτοε μπορει και να ειναι λαθος πηγες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!

Θελω να αγορασω το LG g2 d800 η d801 απο ebay...

http://www.ebay.co.uk/itm/New-LG-G2-D801-4G-LTE-Quad-core-32GB-13MP-Android-Mobile-Phone-White-Unlocked-/221757423418?hash=item33a1c5bf3a:g:rU8AAOSwpDdVG~-B

 

http://www.ebay.co.uk/itm/5-2-New-LG-G2-D800-4G-Unlocked-Android-KitKat-Mobile-Phone-32GB-13MP-Black-/221736393612?hash=item33a084db8c:g:WUwAAOSwNSxVHBjV

 

Θα παιζει στην Ελλαδα??

Με ενδιαφερει το 3g πιο πολυ και οι κλησεις και λιγοτερο το 4g...

Αν καποιος ξερει σιγουρα ας μου απαντησει παρακαλω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

everbuying και Geekbuying ειναι του Gearbest απο οσο ξερω!

 

Οπως και minideal ,vickmall , to2c δν ξερω αμα ειναι ιδιο μαγαζι παντως ειχα δει οτι ειναι ακριβως στο ιδιο σημειο η εδρα τους (αλλα δν μπορω να βρω απο που οπτοε μπορει και να ειναι λαθος πηγες)

everbuying, igogo, gear είναι το ίδιο.

Είσαι σίγουρος ότι ειναι και το geek μέσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα τεχνολογίας.... η συντριπτική πλειοψηφία των dual sim είναι standby... δλδ αν μιλάς στη μια sim ή άλλη απενεργοποιείται. 

Αντίστοιχα αν σερφάρεις με 3g/4g/2g και χτυπήσει το τηλέφωνο τοτε κοβεται η συνδεση του ιντερνετ.... 

Στο dual active και οι 2 κάρτες ειναι ενεργες, μπορεις να μιλάς στη μια και αν σε καλέσει κάποιος στην αλλη μπορείς να απαντησεις κανονικά.... Παρομοίως μπορείς να σερφάρεις με 4g/2g/2g και να μιλάς με την άλλη sim..... 

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο μοντέλο που να συνδυάζει όλα αυτά που θέλεις και μάλιστα με όριο τα 200

Υπάρχει το huawei honor 6 και το λέω με σιγουριά μιας και το έχω.Σε αυτή την τιμή μόνο μεταχειρισμένο από Ελλάδα.Μπαταρία μια χαρά αν και μετά από κάποιες αναβαθμίσεις και με χρήση ενός χρόνου έχει πέσει λίγο.

Υπάρχει το huawei honor 6 και το λέω με σιγουριά μιας και το έχω.Σε αυτή την τιμή μόνο μεταχειρισμένο από Ελλάδα.Μπαταρία μια χαρά αν και μετά από κάποιες αναβαθμίσεις και με χρήση ενός χρόνου έχει πέσει λίγο.

Φαίνονται στην οθόνη και οι δύο κάρτες sim οπότε αν μιλάς στη μια γραμμή βάζεις σε αναμονή την άλλη κανονικά.Με 5αρα οθόνη, 3 Ραμ δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστρεφω λιγο για ενημερωση σχετικα με το Igogo.es

Εστειλε το Redmi Note 3 σε 2 μερες απο την πληρωμη με Singapore Post και φωτογραφια.
 

Μαλλον ηθελε να ξεφορτωθει οσα Helio ειχε για να stockαρει τα 618αρια ή 650αρια ή οπως αλλιως λεγεται ο επεξεργαστης αυτη την εβδομαδα :P 

 

Οπως λεμε παντα!

 

Ρωταμε αν το εχουν σε stock με το προιον ηδη στο καλαθι ή με παραγγελια να με περιμενει την πληρωμη για να τους πιεσουμε και Screenshots τα παντα και σε εναν Folder απο την αρχη μεχρι το τελος της παραγγελιας για να μην εχουμε μπλεξιματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίτλος E-mail :

Hope we can extend our Cooperation from Gearbest

 

 

Περιεχόμενο Email:

pan service3 <[email protected]>

13 Ιαν (Πριν από 2 ημέρες)

 

προς κρυφή κοιν.: Εμένα

Hello Dear honour customer ,

 

How is everything going on with you?

 

This is Jason from www.everbuying.com, the sale assistant

 

χουχουχου, κινεζάκια εκτίθεστε :P

Είχα κι εγώ αυτήν την υποψία ότι είναι συγγενή καταστήματα. Ίδιες χαμηλές τιμές, κακή επικοινωνία, αργό shipping πολλές φορές, ίδια πλατφόρμα tickets.... Τώρα με επιβεβαιώνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...