Προς το περιεχόμενο

Περίεργη κάπνα σε σπίτι


gregdel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως αν πρόκειται για εξωγενείς παράγοντες πρέπει και οι εξωτερικοί τοίχοι να έχουν το ίδιο πρόβλημα και παίρνει μέχρι μήνυση κατ' αγνώστου, πολεοδομίες και δεν συμμαζεύετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

επαναφέρω.

εχω σωλήνες του ζεστου νερού που ανεβαινουν απ το υπογειο στον πρωτο. στο ισόγειο τις είχα καλύψει με γυψοσανίδα και πανω πανω ο μάστορας είχε αφήσει μια τρύπα. απαυτή την τρύπα τώρα παρατήρησα πολύ μαυρίλα πανω στο ταβάνι η οποία δεν υπήρχε ποτέ. το δωμάτιο έχει μονο σε κείνο το σημείο και πουθενά αλλου. ουτε πάνω απ τα σωματα. είναι όπως φαίνεται στην π΄ρωτη εικόνα του thread με τη μονη διαφορά ότι δεν φέγει ουτε με το χερι ουτε με σκουπα. 

καμια ιδέα κανεις τι παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Έχω κι εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και διστυχώς εξήγηση δεν έχω βρει. Ακόμη και σε εποχές που ο καυστήρας τα καλοριφέρ ή το τζάκι είναι τελείως κλειστά το πρόβλημα παραμένει και δεν καπνίζει κανείς μέσα στο σπίτι. Έχω τρελαθεί γιατί έχω και παιδάκι και όπως είπε και ένας φίλος εδώ στο φορουμ αυτό όλο το αναπνέουμε. Τώρα κάποιος μου είπε ότι μπορεί να είναι από το ψυγείο μου(PITSOS) γιατί όντως πίσω από το ψυγείο υπάρχει πιο έντονη η μουτζούρα και μπήκα στην διαδικασία τώρα να το αλλάξω και να πάρω καινούργιο αν και μέσα μου δεν νομίζω ότι είναι αυτό. Διστυχώς από ότι βλέπω κι εδώ στο φόρουμ δεν υπάρχει καμμία απάντηση οπότε είδωμεν. Ευχαριστώ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, geoele1964 είπε

Έχω κι εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και διστυχώς εξήγηση δεν έχω βρει. Ακόμη και σε εποχές που ο καυστήρας τα καλοριφέρ ή το τζάκι είναι τελείως κλειστά το πρόβλημα παραμένει και δεν καπνίζει κανείς μέσα στο σπίτι. Έχω τρελαθεί γιατί έχω και παιδάκι και όπως είπε και ένας φίλος εδώ στο φορουμ αυτό όλο το αναπνέουμε. Τώρα κάποιος μου είπε ότι μπορεί να είναι από το ψυγείο μου(PITSOS) γιατί όντως πίσω από το ψυγείο υπάρχει πιο έντονη η μουτζούρα και μπήκα στην διαδικασία τώρα να το αλλάξω και να πάρω καινούργιο αν και μέσα μου δεν νομίζω ότι είναι αυτό. Διστυχώς από ότι βλέπω κι εδώ στο φόρουμ δεν υπάρχει καμμία απάντηση οπότε είδωμεν. Ευχαριστώ.  

Δεν είναι το ψυγείο, απλά η μουτζούρα πού βλέπεις πίσω , είναι από τη σκόνη. Το ίδιο συμβαίνει και πίσω από τις τηλεοράσεις (κυρίως crt) και πάνω από σώματα, και μας ρωτάνε , επειδή το καλοριφέρ έχει μαύρο νερό , μαυρίζουν οι τοίχοι? Επειδή οτιδήποτε εκπέμπει ζεστή, (σώματα, ψυγείο, κτλ) μαλακώνει τη μπογιά, και καθώς δημιουργείται κίνηση του αέρα , κολλάει η σκόνη πάνω στο χρώμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, geoele1964 είπε

Έχω κι εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και διστυχώς εξήγηση δεν έχω βρει. Ακόμη και σε εποχές που ο καυστήρας τα καλοριφέρ ή το τζάκι είναι τελείως κλειστά το πρόβλημα παραμένει και δεν καπνίζει κανείς μέσα στο σπίτι. Έχω τρελαθεί γιατί έχω και παιδάκι και όπως είπε και ένας φίλος εδώ στο φορουμ αυτό όλο το αναπνέουμε. Τώρα κάποιος μου είπε ότι μπορεί να είναι από το ψυγείο μου(PITSOS) γιατί όντως πίσω από το ψυγείο υπάρχει πιο έντονη η μουτζούρα και μπήκα στην διαδικασία τώρα να το αλλάξω και να πάρω καινούργιο αν και μέσα μου δεν νομίζω ότι είναι αυτό. Διστυχώς από ότι βλέπω κι εδώ στο φόρουμ δεν υπάρχει καμμία απάντηση οπότε είδωμεν. Ευχαριστώ.  

Και εγω είχα παρόμοιο θέμα , ειδικά πάνω από σώματα καλοριφέρ.

Ήταν απ'ο τη σκόνη. Πλέον έχω ειδικό εργαλείο που εισχωρεί στα σώματα και βγάζει αρκετό χνούδι και σκόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Φέτος η μητέρα μου είχε το ίδιο προβλημα. Παντού Μαυριλα......τοίχοι, ντουλαπια, πλακακια, κουρτίνες ...μουτζουρα παντου. ΕΙΔΕ ΤΟ ΛΕΒΗΤΑ-    πετρελαιου τεχνικις τον έλεγξε, τον καθάρισε και ειπε ότι επειδή είχε να βαφτεί καμμία δεκάρια χρόνια και ανάβει και καντήλι στο σπιτι είναι η σκόνη που έχει συσσωρευθεί στους τοιχους . Έτσι διωξαμε το καντήλι....βαψαμε το απιτι....καθαρισαμε τα παντα. Μέχρι τα Χριστούγεννα όλα καλά. Ξαφνικά άρχισαν πάλι να μαυριζουν όλα... Μέχρι και τα πλακακια του μπανιου  ακουμπας ένα βρεγμένο χαρτί και βγάζουν μουτζουρα! Το σπιτι είναι ισόγειο...ο λέβητας είναι στο υπογειο. Ο πρωτος όροφος δεν έχει θέμα. Τι πιστευετε ότι φταίει? Τα σώματα είχαν πλυθει το καλοκαίρι. Βοήθησε οσοι γνωρίζετε. Είναι σοβαρό το θέμα. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Gina_n είπε

Φέτος η μητέρα μου είχε το ίδιο προβλημα. Παντού Μαυριλα......τοίχοι, ντουλαπια, πλακακια, κουρτίνες ...μουτζουρα παντου. ΕΙΔΕ ΤΟ ΛΕΒΗΤΑ-    πετρελαιου τεχνικις τον έλεγξε, τον καθάρισε και ειπε ότι επειδή είχε να βαφτεί καμμία δεκάρια χρόνια και ανάβει και καντήλι στο σπιτι είναι η σκόνη που έχει συσσωρευθεί στους τοιχους . Έτσι διωξαμε το καντήλι....βαψαμε το απιτι....καθαρισαμε τα παντα. Μέχρι τα Χριστούγεννα όλα καλά. Ξαφνικά άρχισαν πάλι να μαυριζουν όλα... Μέχρι και τα πλακακια του μπανιου  ακουμπας ένα βρεγμένο χαρτί και βγάζουν μουτζουρα! Το σπιτι είναι ισόγειο...ο λέβητας είναι στο υπογειο. Ο πρωτος όροφος δεν έχει θέμα. Τι πιστευετε ότι φταίει? Τα σώματα είχαν πλυθει το καλοκαίρι. Βοήθησε οσοι γνωρίζετε. Είναι σοβαρό το θέμα. Ευχαριστω

 

Έχετε ιονιστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Στις 15/1/2016 στις 10:54 ΠΜ, gregdel είπε

Στο σπίτι του γείτονα (σχεδόν σε όλο) σχετικά "ξαφνικά" εμφανίστηκε αυτή η κάπνα στους τοίχους, ταβάνια, κουρτίνες... παντού

Εξήγηση δεν μπόρεσα να βρω...

Είμαστε μέσα στην πόλη... σκέφτηκα μήπως είναι κάπνα από πέλλετ ή ξύλα αλλά γενικά στη γειτονιά δεν έχει και τόσα πολλά! Πραγματικά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη.

Η σκόνη είναι πάρα πολύ λεπτή, μαύρη και όταν πήγαν να την κάνουν με βετέξ μαύρισε ο τοίχος...

Κάποιος, κάποια καμμιά ιδέα;

11114kx.jpg

2iibacy.jpg

Το ίδιο συμβαίνει και στο σπίτι της μητέρας μου. Έχουν Τηλεθέρμανση. Το βάφουμε και ξαναμαυριζει. Όσους υδραυλικούς ρώτησα δεν ήξεραν να μου πουν . Αυτός που πέρασε τους σωλήνες για την τηλεθέρμανση μου μίλησε πολύ άσχημα με υπονοούμενα ότι φταίνε οι γονείς μου επειδή δεν φροντίζουν να είναι καθαρό το σπίτι. Τώρα είναι η 3η φορά που θα το βάψουμε και η καθαρίστρια μου λέει ότι οι σωλήνες έχουν μια περίεργη κολλώδη βρωμιά σαν καυσαεριο. Με την τηλεθέρμανση δεν υπάρχει αέριο αλλά νερό και πάλι μαυρίζει. Τι συμβαίνει; Δεν υπάρχει κανένας να μας πει τι φταίει; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alikimade είπε

Το ίδιο συμβαίνει και στο σπίτι της μητέρας μου. Έχουν Τηλεθέρμανση. Το βάφουμε και ξαναμαυριζει. Όσους υδραυλικούς ρώτησα δεν ήξεραν να μου πουν . Αυτός που πέρασε τους σωλήνες για την τηλεθέρμανση μου μίλησε πολύ άσχημα με υπονοούμενα ότι φταίνε οι γονείς μου επειδή δεν φροντίζουν να είναι καθαρό το σπίτι. Τώρα είναι η 3η φορά που θα το βάψουμε και η καθαρίστρια μου λέει ότι οι σωλήνες έχουν μια περίεργη κολλώδη βρωμιά σαν καυσαεριο. Με την τηλεθέρμανση δεν υπάρχει αέριο αλλά νερό και πάλι μαυρίζει. Τι συμβαίνει; Δεν υπάρχει κανένας να μας πει τι φταίει; 

Τηλεθέρμανση για να έχετε λογικά είστε κοντά σε ηλεκτροπαραγωγές μονάδες με λιγνίτη. Μήπως φταίει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...