Προς το περιεχόμενο

hp xw 27


userpartali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Xρόνο σου είπαν;

 

Οfftopic

Παντως η Dell εχει καλυτερη πολιτικη  στο θεμα εγγυηση χρονου κλπ.

Τουλαχιστον για τα laptop που ασχολιομουν παλια εντονοτερα.

Μου ειχαν βγαλει το λαδι για ενα ΗP laptop ενω στην Dell ερχοταν σπιτι σου και στο έφτιαχναν 

End Offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 267
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χρονο 10 μερες και βαλε χωρις Οθονη μιας και πρεπει να παει στο καταστημα και μετα απο εκει το καταστημα να την στειλει στην Ηp ωστε να ερθει μετα η καινουργια.
Ελεος

Εκει που πηγα να αρπαχτω με τον τυπο απο την Hp ειναι οτι ηθελε φωτος απο το κολλημενο PIXEL

Που να φανει ρε Αδερφε σε φωτο κινητου το Pixel πλακα κανουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είδα πολλούς να ρωτάνε για το θέμα Technicolor και overide και επειδή στο τέλος κόντευα να πιστέψω οτι εχει θεμα η οθόνη μου ανακάλυψα το εξής:

 

Το technicolor ουσιαστικά είναι ένα preset απο εταιρεία που ασχολείται με την πιστότερη απεικόνιση χρωμάτων και συνεπώς "κλειδώνει" κάποιες λειτουργίες. Το μόνο που μπορείται να αλλάξετε στο technicolor ειναι η φωτεινότητα. Οτιδήποτε αλλο αλλάξετε τότε θα φύγει απο technicolor και θα σας πάει σε custom. 

 

Για μένα το technicolor είχε υπέροχα μαύρα αλλά απαίσια άσπρα (δείτε το στο white levels στο lagom παίζοντας μεταξυ κάστομ κ τεκνικολορ και θα καταλάβετε).  Ασχολήθηκα αρκετά με το τί δείχνει πιο όμορφο και τελικά κατέληξα στο ccc profile της 25xw απο το γνωστό σάιτ με το ριβιού, με κάστομ - neutral και 84 contrast, φψτεινοτητα απο 43-50 ανάλογα το δωμάτιο σας. Το μόνο κακό είναι οτι μπορεί να δείχνει σκοτεινό κατα τη διάρκεια της μέρας και σε παιχνίδια να δυσκολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δική μου περίπτωση ούτε photos ούτε μαγαζί ούτε 10+ και χωρίς οθόνη. Απορώ...

Μήπως είναι διαφορετική παρτίδα, προμηθευτής ξέρω΄γω. Τέσπα ξαναπάρε και πες τους εγώ χωρίς οθόνη δεν μένω, περιμένω να με καλέσετε και γνωρίζω οτι σε άλλες περιπτώσεις έρχεται η αλλαγή και μετά δίνω την παλιά κλπ κλπ. Τουλάχιστον αυτό θα έκανα εγώ. Άν έχεις δεύτερη οθόνη περίμενε και δώσ'τη στο μαγαζί τι να σου πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως δε λεω απο χρωματα,αποκρισεις κ γενικοτερη εικονα(αν εξαιρεσεις το "καθρεφτισμα" που οκ το ξερεις εξ'αρχης) η οθονη ειναι πολυ καλη

στο μαυρο ισως υστερει αν κ μπορει να ειναι κ ιδεα μου μετα απο χρονια "δεσιματος" με τις πλασμα τηλεορασεις

ειδικα αν δε κοιτας ευθεια κ εισαι σηκωμενος ή απ'το πλαι βλεπεις κατι μεταξυ γκρι-μπλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα προσθέσω κάτι που έχω ξαναπεί με το color sustainer έχοντας περάσει το icc της 25xw κλπ κλπ

κλικάροντας run on startup και minimize to tray θα είναι μόνιμα ανοιχτό και με φωτεινότητα <=45 το black stretch στο off θα έχετε πολύ καλό μαύρο σε σημείο που σε παιχνίδια οπωσδήποτε θα αλλάξετε το black stretch στο low. Πατώντας start-stop θα δείτε εμφανή τη διαφορά. (Επανάληψη των όσων έχουν πει xmorsx και lucidsteve κάνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μαυρο ειναι μετριο οπως σε ολες τις ips (η συγκεκριμενη ειναι καλη για την κατηγορια της βεβαια). Για αυτο εκτος των αλλων προτείνεται και το bias lighting.

 

Oταν κοιτας απο τα πλαγια χαλαει η εικονα γιατι εχει glow. Αυτο επισης ειναι παρον στις περισσοτερες ips, και η συγκεκριμενη εχει λιγοτερο απο τον μεσο ορο του ανταγωνισμου. Οι tn και va παλι εχουν gamma shift που ειναι χειροτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτοιμο και το bias lighting :P

Τώρα ανέβασα και την φωτεινότητα και είμαι οκ, αν και όταν φεύγουν τα μάτια μου από την οθόνη δε βλέπω τίποτα σε σκοτεινό δωμάτιο μέχρι να προσαρμοστώ...

post-121105-0-45791300-1459681025_thumb.jpg

post-121105-0-93105200-1459681050_thumb.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτοιμο και το bias lighting :P

Τώρα ανέβασα και την φωτεινότητα και είμαι οκ, αν και όταν φεύγουν τα μάτια μου από την οθόνη δε βλέπω τίποτα σε σκοτεινό δωμάτιο μέχρι να προσαρμοστώ...

Φιλε μου η ραγα αυτη ποσα kelvin ειναι?

Απο usb την τροφοδοτείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω πόσα kelvin είναι, αλλά είναι αρκετά ψυχρό λευκό όχι σε σημείο να μπλεδίζει. Απλά φαίνεται μπλε γιατί ο τοίχος πίσω είναι μπλε.

Την τροφοδοτώ από τα 12V του τροφοδοτικού του υπολογιστή ώστε να ανάβει μαζί με το PC . Το USB είναι 5V και ούτε κατα διάνοια δε θα ήταν σε θέση να δώσει όσο ρεύμα χρειάζεται (περίπου 1Α) Επίσης έχω 2 διακοπτάκια είτε για να την κλείνω εντελώς είτε για να ανάβει μόνο η μία σειρά.

Η ράγα είναι μία γωνιά αλουμινίου ώστε να λειτουργεί και λίγο σαν ψύκτρα αλλά και επειδή μου άρεσε η ιδέα να είναι 45 μοίρες πάνω η μία λεντοταινία και 45 μοίρες η άλλη από κάτω ώστε να απλώνεται παντού το φως. Στερεωμένη πάνω σε ένα πλαστικό καναλάκι για καλώδια που είναι με τη σειρά του κολλημένο στην οθόνη με δυο κουτσουλιές θερμόκολλα.

post-121105-0-62149800-1459685750_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά από amazon και με paypal μπορεί να γίνει η αγορά της συγκεκριμένης οθόνης;

Και ποιό amazon; (ευρώπης φυσικά).

Έχω ήδη αγοράσει από το amazon.co.uk αλλά πριν τα capital control.

 

Update:

τελικά στο amazon την αναφέρει discontinued, οπότε αναγκαστικά θα κοιτάξω ελληνικό κατάστημα.

Επεξ/σία από nik5163
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά από amazon και με paypal μπορεί να γίνει η αγορά της συγκεκριμένης οθόνης;

Και ποιό amazon; (ευρώπης φυσικά).

Έχω ήδη αγοράσει από το amazon.co.uk αλλά πριν τα capital control.

 

Update:

τελικά στο amazon την αναφέρει discontinued, οπότε αναγκαστικά θα κοιτάξω ελληνικό κατάστημα.

http://www.curiua.com/p/hp-pavilion-27xw-68-58-cm-27-zoll-monitor-vga-hdmi-8ms-reaktionszeit-wei/0889296913825

http://www.curiua.com/p/hp-pavilion-27xw-ips-monitor/0889296913832

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονο 10 μερες και βαλε χωρις Οθονη μιας και πρεπει να παει στο καταστημα και μετα απο εκει το καταστημα να την στειλει στην Ηp ωστε να ερθει μετα η καινουργια.

Ελεος

Εκει που πηγα να αρπαχτω με τον τυπο απο την Hp ειναι οτι ηθελε φωτος απο το κολλημενο PIXEL

Που να φανει ρε Αδερφε σε φωτο κινητου το Pixel πλακα κανουμε?

νεότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νεότερα;

Και μπηκα να γραψω χωρις να εχω δει οτι με ρωτας

Τιποτα αδερφε ακομη περιμενω.

Εμπλεξα με το καταστημα ενω ειπαν οκ να την στειλω

Την εστειλα κλπ τωρα περιμενω να την πάρουν αυτοι απο τον προμηθευτή τους.Να γυρισουν την παλια και τρεχα γυρευε.

Συμπληρώνω 10 μέρες χωρίς οθόνη.

Eπισης να συμπληρώσω κατι σημαντικό

Οσες φορες μίλησα με την Hp και τους ειπα οτι ειναι λάθος οτι έμπλεξα με το κατάστημα μου είπαν οτι η πολίτικη του Doa αυτο αναφέρει ωστε να ερθει καινούργια οθονη απο τον εκάστοτε προμηθευτή του καταστήματος

Αν η αλλαγη μου ειπαν γινοταν απευθείας απο αυτους το Προιον που θα μου στελναν θα ηταν ανακατασκευασμενο και οχι καινουργιο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...