Προς το περιεχόμενο

Η AMD κατηγορεί τις Intel και BAPco ότι “κλέβουν” στα benchmarks


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή εσύ όταν φτιάχνεις σύστημα, σκας 2-3 χιλιάρικα, έτσι στο χαλαρό, και δεν σε νοιάζει το value for money;

 

Ακριβώς όταν το είπες.

όταν πρόκειται για εργαλείο δουλειάς, που μου βγάζει λεφτά, που θέλω να πηγαίνει όσο πιο καλά γίνεται, και έχοντας ξοδέψει κάτι δεκάδες χιλιάδες σε φωτογραφικές και κάμερες, ναι, δίνω 3 χιλιάρικα μόνο για την CPU και άλλα 1000 για RAM 128GB.

Πρωτού πείς εξυπνάδα, να σου στείλω αν θες ένα πανόραμα 150MP που επεξεργάζομαι με πόσα layers & filters να δείς πως σέρνεται ένα μηχάνημα και πως και τα 16GB RAM που πιθανόν να έχεις κλάνουνε σε μερικά seconds.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός Intel είναι ταχύτερος στο Photoshop από τον 8350 ?

 

2600K, 3770K, 4770K, 4790K, 6700K.

100€ μεταχειρισμένος ένας 2600K.

 

Βγάλε τις παρωπίδες και άνοιξε τα στραβά σου.

Δες τι επεξεργαστή έχω ήδη και ξεκόλλα με τον 8350.

 

Για τα υπόλοιπα όταν αγγίξεις photoshop έλα να μας πείς τι και πως.

 

ο 2600k ταχύτερος; Γελάσαμε. Τώρα το γυρίσαμε στα μεταχειρισμένα;

Δεν αφήνεις λέω εγώ τις φτηνές δικαιολογίες για να στήσεις επιχείρημα; 

Photoshop δουλεύω από το 1991 όπως και 3d apps. Δεν περιμένω από ένα γραφικό τρολλ να πει και τίποτα καλύτερο, και ούτε φυσικά έχω να αποδείξω κάτι σε γραφικούς λάκηδες που προσπαθούν να πουλήσουν μούρη λέγοντας ότι τους κατέβει στο κούφιο τους κεφάλι.

 

Πες μια καληνύχτα τώρα και άντε για report.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς όταν το είπες.

όταν πρόκειται για εργαλείο δουλειάς, που μου βγάζει λεφτά, που θέλω να πηγαίνει όσο πιο καλά γίνεται, και έχοντας ξοδέψει κάτι δεκάδες χιλιάδες σε φωτογραφικές και κάμερες, ναι, δίνω 3 χιλιάρικα μόνο για την CPU και άλλα 1000 για RAM 128GB.

Πρωτού πείς εξυπνάδα, να σου στείλω αν θες ένα πανόραμα 150MP που επεξεργάζομαι με πόσα layers & filters να δείς πως σέρνεται ένα μηχάνημα και πως και τα 16GB RAM που πιθανόν να έχεις κλάνουνε σε μερικά seconds.

 

http://wccftech.com/amd-exascale-heterogeneous-processor-ehp-apu-32-zen-cores-hbm2/

Οπότε αν βγει το κτήνος του link, θα τον τσιμπήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://wccftech.com/amd-exascale-heterogeneous-processor-ehp-apu-32-zen-cores-hbm2/

Οπότε αν βγει το κτήνος του link, θα τον τσιμπήσεις;

 

Αν προσφέρει καλύτερες επιδόσεις από το όποιο σύστημα έχω θα τον πάρω.

Αν δεν προσφέρει καλύτερες επιδόσεις από το παρών σύστημα γιατί να τον πάρω ? Επειδή θα έχει APU με HMB2 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ κλέβουν οι reviewers...
- Σου συγκρίνουν AMD με ακριβότερους Intel, ώστε να φαίνονται άσχημα στα συγκριτικά ραβδογράμματα.
Πχ Α8 7600 και μέσα μερικούς i7, Xeon, i5 και μόλις δύο i3.
Βλέπει ο άσχετος την διαφορά στις γραμμές και λέει «πού πάω;».
- Kλείνουν το GPU acceleration, οπότε απενεργοποιούν το δυνατό τμήμα των AMD αλλά αναδεικνύουν το δυνατό των Intel.
- Τα κάνουν και ύπουλα. Π.χ και σε παρουσιάσεις μητρικών αντί επεξεργαστών.

Παράδειγμα: http://www.anandtech.com/show/7914/msi-a88xme35-review


Έτσι, βγαίνει το κακό όνομα στην AMD ...
Και εμάς μας κάνει ότι θέλει η μονοπολINTEL.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προσφέρει καλύτερες επιδόσεις από το όποιο σύστημα έχω θα τον πάρω.

Αν δεν προσφέρει καλύτερες επιδόσεις από το παρών σύστημα γιατί να τον πάρω ? Επειδή θα έχει APU με HMB2 ?

Νταξει barbie,πάρε δύο να έχεις και καβατζα!

 

Κανονικά δεν θα έπρεπε καν να σου απαντάει κανείς,όπως κιόλας βλέπω ότι γίνεται τουλάχιστον απ τα γνωστά μέλη του φόρουμ,αλλά μ αυτά που λες πας γυρεύοντας για κραξιμο.

 

Επειδή βλέπω έχεις αυξημένες ανάγκες,θα σου παραγγειλω έναν Τιανχε-2,να κανείς κ εσύ την δουλειά σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτω η AMD.

Όξω Intel.


!

 

Νταξει barbie,πάρε δύο να έχεις και καβατζα!

Κανονικά δεν θα έπρεπε καν να σου απαντάει κανείς,όπως κιόλας βλέπω ότι γίνεται τουλάχιστον απ τα γνωστά μέλη του φόρουμ,αλλά μ αυτά που λες πας γυρεύοντας για κραξιμο.

Επειδή βλέπω έχεις αυξημένες ανάγκες,θα σου παραγγειλω έναν Τιανχε-2,να κανείς κ εσύ την δουλειά σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπε κανένας οξω η intel,αυτά τα λες εσύ.

 

Αν με συμφέρει να αγοράσω intel τοτε θα το κανω πίστεψε με.Το σύστημα που έχω τώρα μου βγήκε αρκετά φθηνό και ειμαι καλυμμένος σ'οτι κανω...Αν κάποια στιγμή οι ανάγκες μου αυξηθούν τότε γιατί όχι και intel!

 

Απλά είσαι λίγο της υπερβολής.Παρατηρήται σχετικά συχνά από υποστηρικτές της intel,να ονομάζουν σκουπίδια τους επεξεργαστές της amd,λες και δεν κάνουν τη δουλειά!Τώρα αν εσύ είσαι τόσο απαιτητικός χρήστης τότε ΜΟΝΟ intel και καλά κάνεις, αλλά δεν σημαίνει πως οτιδήποτε άλλο δεν καλύπτει τις δικές ΣΟΥ ανάγκες τοτε είναι κ σκουπίδι!

 

 

Απ'το 2012 που ουσιαστικά εβγαλε τον πιο σύγχρονο επεξεργαστή της η amd,δεν έχουμε δει τις τρελές καινοτομίες στο συγκεκριμένο τομέα,και ίσως για αυτό δεν έχει ακόμα παρουσιάσει κάτι καινούριο. Μάλλον πλέον είναι η κατάλληλη ώρα να δούμε και το μεγάλο βήμα της amd.Μακαρι να παρουσιάσει δυνατούς επεξεργαστές προς όφελος όλων μας.

 

Σαν καταναλωτές μόνο καλό θα είναι για μας!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν αποκάλεσα σκουπίδι κανέναν επεξεργαστή AMD ή Intel.

 

Ο καθένας έχει το αγοραστικό κοινό του.

Έχω και αρκετά AMD μηχανήματα εδώ, έχω A8, έχω FX 6300 και έναν FX 4πύρηνο FX 4100 αν θυμάμαι καλά ?

Αντίστοιχα έχω και 4770K και πρόσφατα έδωσα τον 5960X και πήγα στον Xeon e7 που έχει τρελλή διαφορά από οτιδήποτε έχω στην κατοχή μου ( λογικό με τέτοια τιμή, αριθμό πυρήνων και συχν. λειτουργίας ).

 

Αυτό που θα έδινε νέα ζωή στην AMD είναι να έκανε ένα θαύμα όπως έκανε με τους Athlon 64, που πραγματικά είχε ξεπεράσει την Intel σε επιδόσεις και ήταν κάτι το "καινοτόμο" για την εποχή του.

Τώρα είναι πιο δύσκολο αυτό βεβαίως, η Intel έχει παρα-γιγαντωθεί, έχει μαζέψει τεράστιο επιστημονικό προσωπικό, έχει απλώσει τα δίχτυα της σε όλα τα καλά πανεπιστήμια σε Αμερική, Ρωσία, Ισραήλ και Αγγλία, ότι καλό ή ελπιδοφόρο βλέπει το αρπάζει.

Και είναι και το θέμα των οικονομικών της AMD που δεν της επιτρέπει πολλά έξοδα σε R&D και recruiting.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω τι cpu να βαλω τελικα........?

http://www.insomnia.gr/topic/597408-οι-νέοι-επεξεργαστές-zen-της-amd-έχουν-στόχο-την-αγορά/?p=54595056

Ίδια ερώτηση σε δύο Topics;

Troll;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι troll,απλά ειναι η αιώνια του απορία!

 

Όπως είναι οι αιώνιοι φοιτητές ένα πράγμα, έτσι είναι και ο rfc, ακούς εκεί τρολλ, τι πράματα είναι αυτά :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...