Προς το περιεχόμενο

Star Wars : Episode 8


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, billiboo είπε

manuel δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συνεχίζεις να υπερασπίζεσαι με τόσο πάθος την ταινία ενώ αντικειμενικα ήταν κακή..... έχει γεμίσει το youtube videakia ''why tlj was bad'', εχει χάλια κριτικές στο rotten tomatoes και δεν ξέρω αν τα μάθατε αλλα απέτυχε παταγωδώς στην κίνα και μειώθηκαν τα σινεμά που την προβάλλουν κατά 92 % ..... 

 Δεν λέει κανείς ότι δεν ήταν όμορφη από άποψη εφε, όλοι στέκονται στο πλοτ και στους κακογραμμενους χαρακτήρες..... πράγμα που μας λέει ότι ο κόσμος δεν θέλει σε όλες τις ταινίες eye candy και εκρήξεις για AMERICA FUCK YEA , θέλει να έχουν και ένα βάθος οι χαρακτήρες.

και εγω απορω γτ ασχολειται, πρεπει να αφησει το νημα μονο γι αυτους που δεν τους αρεσε η ταινια να κραζουν μεταξυ τους και να ανοιξουμε ενα για εμας που μας αρεσε

Επεξ/σία από najinblue3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

και εγω απορω γτ ασχολειται, πρεπει να αφησει το νημα μονο γι αυτους που δεν τους αρεσε η ταινια να κραζουν μεταξυ τους και να ανοιξουμε ενα για εμας που μας αρεσε

οχι να λεμε τι ωραιο που ειναι καθε σκουπιδι που μας πετα το hollywood και να μην ξαναδουμε ταινια της προκοπης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, billiboo είπε

manuel δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συνεχίζεις να υπερασπίζεσαι με τόσο πάθος την ταινία ενώ αντικειμενικα ήταν κακή..... έχει γεμίσει το youtube videakia ''why tlj was bad'', εχει χάλια κριτικές στο rotten tomatoes και δεν ξέρω αν τα μάθατε αλλα απέτυχε παταγωδώς στην κίνα και μειώθηκαν τα σινεμά που την προβάλλουν κατά 92 % ..... 

 Δεν λέει κανείς ότι δεν ήταν όμορφη από άποψη εφε, όλοι στέκονται στο πλοτ και στους κακογραμμενους χαρακτήρες..... πράγμα που μας λέει ότι ο κόσμος δεν θέλει σε όλες τις ταινίες eye candy και εκρήξεις για AMERICA FUCK YEA , θέλει να έχουν και ένα βάθος οι χαρακτήρες.

Υπάρχει και πάρα πολύς κόσμος που ευχαριστήθηκε την ταινία για το βάθος της και τους χαρακτήρες της. Υποθέτω (ίσως λανθασμένα) ότι κάποιοι μπορεί να ενδιαφέρονται να μάθουν τους λόγους, την οπτική τους, τα θετικά που είδαν κτλ, επειδή αυτό είναι το ενδιαφέρον στην τέχνη. Ο πλουραλισμός. Μόνο αυτός κινεί τα πράγματα μπροστά. Ποτέ καμία τέχνη δεν εξελίχθηκε, επειδή συμφώνησαν όλοι ότι κάτι είναι καλό και κάτι κακό. Μόνο πίσω μας πήγαν.

Εγώ από τη μεριά μου, πάντως, ενδιαφέρθηκα να μάθω και να προσπαθήσω να κατανοήσω τους λόγους της άλλης πλευράς. Και είμαι αρκετά ευχαριστημένος από τα όσα κατάλαβα.

Θα υπήρχε και η εύκολη λύση, να γράψω κι εγώ ότι η ταινία είναι αντικειμενικά καλή, στο youtube όλοι οι κριτικοί έγραψαν ότι τους άρεσε (Chris Stuckmann, Nostalgia Critic κτλ), στο rotten tomatoes έχει 90% από τους κριτικούς (που είναι ειδικοί, όχι άσχετοι σαν τον κόσμο) και για το box office, αντί να μιλήσω για την Κίνα, να σχολιάσω ότι είναι στις 10 επικερδέστερες ταινίες όλων των εποχών.

[μην απαντήσει κανείς σε αυτά]

Προφανώς τα παραπάνω δεν χρησιμεύουν σε τίποτα και σε κανέναν. Δεν αποδεικνύουν τίποτα, δεν βοηθάνε σε τίποτα και δεν προωθούν μια όμορφη συζήτηση. Εξυπηρετούν μόνο να καλύψουν ένα κόμπλεξ του να πρέπει οπωσδήποτε εγώ να έχω αντικειμενικά δίκιο.

Εμένα μου αρέσει η συζήτηση. Για μια ταινία που μου άρεσε, ακόμη περισσότερο. Και όσο περίεργο και αν φαίνεται, μέσα σε όλα τα ποστ που δεν μου προσφέρουν τίποτα, έχουν υπάρξει και πολύ ωραία ποστ, όπως για παράδειγμα αυτό που έγραψε ο FCastor, στο οποίο είχα κάνει και like, όχι επειδή συμφωνώ με την άποψή του, αλλά επειδή το βρήκα χρήσιμο. Έχουν υπάρξει κι άλλα παλιότερα.

10 ώρες πριν, billiboo είπε

οχι να λεμε τι ωραιο που ειναι καθε σκουπιδι που μας πετα το hollywood και να μην ξαναδουμε ταινια της προκοπης

Όσον αφορά αυτό, τον αγώνα για έναν κινηματογράφο που θα μας αρέσει περισσότερο, υπάρχει ένας τρόπος να βοηθήσουμε, αλλά είναι ο ανάποδος από αυτόν.

Αντί να κράζετε τις ταινίες που δεν σας άρεσαν και αυτούς που λένε τι ωραίες που είναι, μπορείτε να εξυμνείτε τις ταινίες που σας άρεσαν και να ασχολείστε με αυτές! Κάνετε προτάσεις! Ο μόνος τρόπος να πείσεις κάποιον ότι αυτό είναι σκουπίδι, είναι να του δείξεις καλύτερες ταινίες και να σχολιάζεις τα θετικά τους. Αφήστε αυτό το τόπικ να πεθάνει και αναδείξτε τον κινηματογράφο που θέλετε.

Προσωπικά δεν έχω κάτσει σε κανένα τόπικ να συζητήσω για ταινίες που δε μου άρεσαν, πέρα από το να γράψω την πρώτη μου εντύπωση και ουσιαστικά με αυτό, να εξηγήσω τους λόγους που δε θεωρώ ότι αξίζουν του χρόνου μου. Απλά τις αγνοώ. Εδώ που τα λέμε, δεν είναι λίγο πιο ακατανόητο το ότι γράφουν οι υπόλοιποι; Εγώ είμαι εδώ για να συζητήσω μια ταινία που μου άρεσε πολύ και όσο περνάει ο καιρός και τη σκέφτομαι, μου αρέσει και περισσότερο (αλλιώς θα είχα σταματήσει). Τι λογική έχει να ασχολείσαι για εβδομάδες ολόκληρες με κάτι που δεν σε απασχολεί; Και δεν το λέω για να κατηγορήσω κανέναν. Αν αυτό σου αρέσει να κάνεις, more power to you. Και ο vocals_ έγραψε ότι απλά κάνουμε κουβέντα, να γκρινιάξουμε λίγο να γελάσουμε, να περάσει η ώρα. Σωστό. Αλλά η παρουσία κάποιου που απόλαυσε την ταινία, δεν είναι πιο ακατανόητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, απλά αυτό συμβαίνει επειδή είναι το Star Wars και για πολλούς είναι περίπου κομμάτι του εαυτού μας και όχι τόσο μία ακόμα ταινία.

Καλά κι έτσι όπως το γράφω υπερβολικό μου ακούγεται, μια ακόμα ταινία είναι, απλά είμαστε όλοι πιο οικείοι με αυτό το franchise. Οπότε αυτό φτιάχνει μια ομπρέλα που από κάτω της εκτός από ενθουσιασμός χωράνε και γκρίνιες, ξενέρες και αστεία. Οι υπερβολικές αντιδράσεις πολλών (προφανώς καμμένων) στα διάφορα διαδίκτυα που λέει κι ένας καθηγητής μου είναι τουλάχιστον γελοίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ταινίες είναι προιόντα, φτιαγμένα κατα κύριο λόγο για να μας διασκεδάσουν, να μας ψυχαγωγήσουν και να μας προσφέρουν μια εμπειρία. Άσχετα λοιπόν με το πόσο άρτια και καλή μπορεί να είναι κάποια στον τεχνικό ή σε άλλο επι μέρους τομέα, το βασικό κριτήριο με το οποίο θα κριθεί από τους θεατές, είναι το πως πέρασαν στην προβολή και τι συναισθήματα τους προκάλεσε. Γιαυτό λοιπόν καλό είναι να ακούγοντε όλες οι γνώμες ήρεμα και να μη βλέπουμε την αντίθετη άποψη ως απειλή ή ως επίθεση, γιατί στην τελική τα λογικά επιχειρήματα δεν έχουν και τόση σημασία.

Από εκέι και πέρα εμένα το TLJ δε μ'αρεσε. Δε γέλασα με τα αστεία του και δε με συνεπήραν η ιστορία και οι χαρακτήρες του και πιστεύω πως τη μεγάλυτερη ζημιά του την έκανε η ίδια η Disney μέσω του marketing και του hype  που δημιούργησαν expectations που τους γυρίσανε boomerang.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...