Προς το περιεχόμενο

Star Wars : Episode 8


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, Dreamstorm είπε

Φυσικά και δεκτές οι απόψεις σας, επιχειρήματα όμως δε βλέπω. Εννοείται όχι εδώ.

Εγώ απλά απάντησα στο Manuel.

Καθότι πραγματικά το got είναι off topic, εξήγησε μας γιατί θεωρείς ότι για όλα φταίει η padme. Από όσο θυμάμαι, το μόνο "έγκλημα" της ήταν ότι ερωτεύτηκε έναν Jedi, κάτι μάλιστα που δεν ήταν απαγορευμένο αλλά discouraged (αν θυμάμαι σωστά τον διάλογο).

Αν έπρεπε ντε και Καλά να θεωρήσουμε κάποιον αποκλειστικά υπεύθυνο, αυτός ήταν ο Palpatine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αφήνοντας στην άκρη το Game of thrones, για να μην είμαστε offtopic, από τη μια μιλάς για την ιστορικότητα και τα 40 χρόνια του Star Wars και από την άλλη φέρνεις ως βασικό χαρακτήρα της πλοκής την Padme, που εμφανίζεται μόνο στα prequels, τις ταινίες που αν δεν κουβαλούσαν στον τίτλο τους τις λέξεις Star Wars, θα είχαμε σταματήσει να ασχολούμαστε μαζί τους μισό μήνα μετά την προβολή τους και σίγουρα δεν είναι ο λόγος που το Star Wars συζητιέται και είναι μέρος της ποπ κουλτούρας (αντιθέτως έκαναν και τεράστια ζημιά).

Προσωπικά, επειδή δεν θέλω να αδικήσω την αρχική τριλογία, προτιμώ να αφήνω έξω από τη συζήτηση τα prequels, καθώς η αρχική τριλογία, αν την δεις απομονωμένη, έχει πάρα πολλά καλά στοιχεία, πολλά από τα οποία αναιρούνται στα prequels (τι ακριβώς είναι ένας Jedi, από που αντλεί τις δυνάμεις του, ποιος είναι ρόλος του, τι είδους καθοδήγηση χρειάζεται κ.α.)

Αν χρειαστεί να κρίνω τα σενάρια της αρχικής τριλογίας, κρατώντας παράλληλα αυτά που μας παρουσίασαν τα prequels, τα πράγματα γίνονται... εμ... άδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρχική τριλογία από ότι θυμάμαι φτιάχτηκε έχοντας στο μυαλό και τα prequels, είχε πει κάπου ο G.Lucas. 

Είχε σκοπό να βάλει και τα midichlorians στην αρχική τριλογία, αλλά τελικά το ανέβαλε για τα prequels.

Άρα το τι περίπου ήθελε να κάνει νομίζω το γνώριζε ο ίδιος ακόμα και όταν γύριζε το Star Wars (πριν γίνει επ.4)

Τώρα για να μην είμαι off topic και με αφορμή το γεγονός ότι άντεξα έστω και με μερικά fast forward  να ξαναδω το The Last Jedi.. πραγματικά προτιμώ να δω 3 φορές το Attack of the Clones σε repeat παρά αυτό ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα, παραμυθι πρεπει να ειναι αυτο οτι ειχε σχεδιασει τα παντα εξαρχης, συμπεριλαμβανομενης και της μετα OT τριλογιας. σιγουρα ειχε καποιες γενικες ιδεες  για καινουργιες ταινιες ηδη απο οταν εφτιαχνε το ANH, υπαρχει αποδειξη επι αυτου σε drafts και σημειωσεις. αλλα το ολο storyline με τον Anakin η για το τι θα συνεβαινε στον Luke μετα το ROTJ , αυτα πρεπει να ηρθαν αργοτερα, απο το 90 και μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mike299 είπε

Καθότι πραγματικά το got είναι off topic, εξήγησε μας γιατί θεωρείς ότι για όλα φταίει η padme. Από όσο θυμάμαι, το μόνο "έγκλημα" της ήταν ότι ερωτεύτηκε έναν Jedi, κάτι μάλιστα που δεν ήταν απαγορευμένο αλλά discouraged (αν θυμάμαι σωστά τον διάλογο).

Αν έπρεπε ντε και Καλά να θεωρήσουμε κάποιον αποκλειστικά υπεύθυνο, αυτός ήταν ο Palpatine.

https://www.youtube.com/watch?v=NH5y7WW0UYE

Αφιέρωσε 2 λεπτά για να ξαναδείς την παραπάνω σκηνή και θα καταλάβεις τι εννοώ. Το τι ακολούθησε μετά είναι σε όλους γνωστό.

Επίσης, προσοχή Manuel δεν αναφέρομαι στην Padme ως βασικό χαρακτήρα της πλοκής. Αναφέρομαι στο γεγονός ότι η παραπάνω σκηνή ήταν η αιτία (μια γυναίκα φταίει για όλα) για το χαμό που ακολούθησε.

Αυτό θέλω να καταλάβεις, δεν μπορείς να υποβαθμίζεις σεναριακά το Star Wars με το GoT, όταν οι εξελίξεις του τελευταίου βασίζονται σε ανάλογη σκηνή (ωχ αδελφούλη μας είδανε στον πύργο-μια γυναίκα φταίει για όλα). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Dreamstorm είπε

https://www.youtube.com/watch?v=NH5y7WW0UYE

Αφιέρωσε 2 λεπτά για να ξαναδείς την παραπάνω σκηνή και θα καταλάβεις τι εννοώ. Το τι ακολούθησε μετά είναι σε όλους γνωστό.

Επίσης, προσοχή Manuel δεν αναφέρομαι στην Padme ως βασικό χαρακτήρα της πλοκής. Αναφέρομαι στο γεγονός ότι η παραπάνω σκηνή ήταν η αιτία (μια γυναίκα φταίει για όλα) για το χαμό που ακολούθησε.

Αυτό θέλω να καταλάβεις, δεν μπορείς να υποβαθμίζεις σεναριακά το Star Wars με το GoT, όταν οι εξελίξεις του τελευταίου βασίζονται σε ανάλογη σκηνή (ωχ αδελφούλη μας είδανε στον πύργο-μια γυναίκα φταίει για όλα). 

Την είχα ξεχάσει τελείως την παραπάνω σκηνή, πως το μυαλό διαγράφει τραυματικές εμπειρίες όμως? Είναι ένα εντυπωσιακό χαρακτηριστικό :D

Και πάλι όμως, δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι σε αυτό που είπα, ότι το μόνο"έγκλημα" της είναι ότι αγάπησε τον Anakin. Το τι έκανε αυτός μετά δεν είναι δική της ευθύνη, δεν επηρέασε η ίδια την "πτώση" του, ο ίδιος φταίει για τις επιλογές του. Αντιθέτως ο Palpatine ξεκάθαρα ωθεί τον Anakin προς το dark side

Και όσο για την cersei, αν βρω χρόνο θα σου γράψω στο νήμα του got γιατί κατά την άποψή μου έχεις παρεξηγήσει πρώτων τον χαρακτήρα της και δεύτερον το τι είναι το got γενικότερα

Επεξ/σία από mike299
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, Dreamstorm είπε

https://www.youtube.com/watch?v=NH5y7WW0UYE

Αφιέρωσε 2 λεπτά για να ξαναδείς την παραπάνω σκηνή και θα καταλάβεις τι εννοώ. Το τι ακολούθησε μετά είναι σε όλους γνωστό.

Επίσης, προσοχή Manuel δεν αναφέρομαι στην Padme ως βασικό χαρακτήρα της πλοκής. Αναφέρομαι στο γεγονός ότι η παραπάνω σκηνή ήταν η αιτία (μια γυναίκα φταίει για όλα) για το χαμό που ακολούθησε.

Αυτό θέλω να καταλάβεις, δεν μπορείς να υποβαθμίζεις σεναριακά το Star Wars με το GoT, όταν οι εξελίξεις του τελευταίου βασίζονται σε ανάλογη σκηνή (ωχ αδελφούλη μας είδανε στον πύργο-μια γυναίκα φταίει για όλα). 

Μα τα σενάρια δεν κρίνονται από τόσο βασικά στοιχεία! Δηλαδή αν γράψω μια ιστορία που θέμα έχει έναν άντρα που ταξιδεύει, σημαίνει ότι είναι ισάξιο της Οδύσσειας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mike299 είπε

Και πάλι όμως, δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι σε αυτό που είπα, ότι το μόνο"έγκλημα" της είναι ότι αγάπησε τον Anakin. Το τι έκανε αυτός μετά δεν είναι δική της ευθύνη, δεν επηρέασε η ίδια την "πτώση" του, ο ίδιος φταίει για τις επιλογές του. Αντιθέτως ο Palpatine ξεκάθαρα ωθεί τον Anakin προς το dark side

Ο Anakin είχε αποδεχθεί ότι θα μπορούσε να ζήσει χωρίς την Padme, το λέει και ο ίδιος. Όταν του μίλησε έτσι, ήταν ο κύριος λόγος για όλη τη συνέχεια.

Επίσης είχε τον Yoda να του μιλάει με γρίφους, ένα master (Obi-wan) που δε μπορούσε να τον καθοδηγήσει σωστά λόγω του πολέμου, ένα Jedi Council με trust issues και φυσικά τον Palpatine να βάζει φυτίλια και να μιλάει για το πως να σώσεις τους αγαπημένους σου από το θάνατο. Αν δεν υπήρχε το ειδύλλιο, δε θα γινόταν τίποτα.

10 ώρες πριν, Manuel είπε

Μα τα σενάρια δεν κρίνονται από τόσο βασικά στοιχεία! Δηλαδή αν γράψω μια ιστορία που θέμα έχει έναν άντρα που ταξιδεύει, σημαίνει ότι είναι ισάξιο της Οδύσσειας;

Solid point m8, αλλά ξεχνάς ότι έχω αναφέρει και άλλο (bloodlines) και τώρα που το σκέφτομαι υπάρχει και ένα τρίτο. Power, με την έννοια της εξουσίας.

Μην υποτιμάς τόσο πολύ το Star Wars. Ο Darth Vader stands alone σε οτιδήποτε κινηματογραφικό υπάρχει και θα υπάρξει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όπως έχω ξαναπεί οι Jedi ήταν στοκάδια. :P

He will bring balance to the Force.

Είμαστε 2034982304982 Jedi, είναι 2 Sith. Πως θα ισορροπήσει η "ζυγαρία"? Ή θα γίνουν πολλοί κι αυτοί ή θα γίνουμε λίγοι κι εμείς. Lose lose κι οι 2 περιπτώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
55 λεπτά πριν, Dreamstorm είπε

Solid point m8, αλλά ξεχνάς ότι έχω αναφέρει και άλλο (bloodlines) και τώρα που το σκέφτομαι υπάρχει και ένα τρίτο. Power, με την έννοια της εξουσίας.

Μην υποτιμάς τόσο πολύ το Star Wars. Ο Darth Vader stands alone σε οτιδήποτε κινηματογραφικό υπάρχει και θα υπάρξει :)

Όλα αυτά εννοώ ότι είναι υπερβολικά γενικά. Και σίγουρα αυτά τα θέματα δεν τα έφερε το τραπέζι το Star Wars. Τα συζητάμε από την αρχαία Ελλάδα, είναι από τα πιο συνηθισμένα θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ThReSh είπε

Όπως έχω ξαναπεί οι Jedi ήταν στοκάδια. :P

He will bring balance to the Force.

Είμαστε 2034982304982 Jedi, είναι 2 Sith. Πως θα ισορροπήσει η "ζυγαρία"? Ή θα γίνουν πολλοί κι αυτοί ή θα γίνουμε λίγοι κι εμείς. Lose lose κι οι 2 περιπτώσεις...

ειχε εξηγησει ο Lucas τι σημαινει balance to the Force

Αναφορά σε κείμενο

 

Many fans incorrectly assume that balance refers to an equal mix of both light and dark side users. However, as George Lucas explains in the introductory documentary for the VHS version A New Hope, Special Edition, this is not the case:

"[...] Which brings us up to the films 4, 5, and 6, in which Anakin's offspring redeem him and allow him to fulfill the prophecy where he brings balance to the Force by doing away with the Sith and getting rid of evil in the universe..."

In an interview, Lucas compared the difference between the light and dark sides as being like the difference between a symbiotic relationship and a cancer. A symbiotic relationship is one which benefits both parties and in which neither is harmed, whereas a cancer takes without giving back, eventually causing the death of both parties

 

βασικα με balance εννοει να μην υπαρχει αναστατωση στο Force, αλλα μια αρμονικη συνυπαρξη των δυο οψεων της.

οι Jedi ηταν απλως υπηρετες της Δημοκρατιας, δεν προκαλουσαν προβλημα στον Γαλαξια αλλα τον προστατευαν. Απο την αλλη ομως οι Sith θελανε μονο να τον κατακτησουν. επομενως γινοταν μια καταχρηση της σκοτεινης πλευρας εις βαρος της φωτεινης με θυματα τoυς αθωους. χαρακτηριστικο παραδειγμα η καταστροφη του Alderaan και η αναστατωση που δημιουργησε στην ιδια την Force.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βalance είναι το "yin yang". 

Θα μου πεις, "fantasy" είναι ότι θέλει κάνει, αλλά still δεν πρέπει να έχει υπάρξει δημιουργός που να θεωρεί ως "balance" την απουσία του "κακού"...

Αν είναι τόσο αφελής που κατά βάθος ελπίζει να έχουμε κι εμείς τέτοιο "balance" (real ilfe), καλά να πάθει που του βίασαν το δημιούργημα αφού το πούλησε...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...