Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 5se φωτογραφίζεται δίπλα στο iPhone 5


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σε πληροφορησω μονο οτι με 600 ευρω (γιατι καπου εκει θα κοστολογειται) συνολικα σε τεσσερα χρονια οπως λες, καποιοι θα εχουν αγορασει 4 κινεζικα κινητα των 150 ευρω τα οποια θα εχουν πολυ καλυτερα χαρακτηριστικα και οχι καμερες 2Mp και bezels σε σασι 5,5 ιντσων

Παλικάρι μου ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ καλυτερα χαρακτηριστικά. Κινητο που να δουλευει άνετα για αρκετα χρόνια με τις οποιες αναβαθμίσεις χρειάζομαι και να κάνω την δουλεια μου. Οταν εχω το MAcBookPro για την δουλεια μου βολευει να εχω και τα υπολοιπα apple για να κουμπωνουν τα παντα μονα τους και μην χαλαω χρονο. Για καλες φωτο εχω καμερα. Το android μια χαρα ειναι αλλα δεν παιζει μπαλα με τις υπολοιπες συσκευες μου. Αν δεν κολλουσε θα κρατουσα ακομη το 4s.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παλικάρι μου ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ καλυτερα χαρακτηριστικά. Κινητο που να δουλευει άνετα για αρκετα χρόνια με τις οποιες αναβαθμίσεις χρειάζομαι και να κάνω την δουλεια μου. Οταν εχω το MAcBookPro για την δουλεια μου βολευει να εχω και τα υπολοιπα apple για να κουμπωνουν τα παντα μονα τους και μην χαλαω χρονο. Για καλες φωτο εχω καμερα. Το android μια χαρα ειναι αλλα δεν παιζει μπαλα με τις υπολοιπες συσκευες μου. Αν δεν κολλουσε θα κρατουσα ακομη το 4s.

Αν ειναι θεμα συμβατοτητας παω πασο! Προηγουμενως ομως δεν ανεφερες κατι τετοιο και γι αυτο απαντησα σε οτι εγραψες.

 

Και εγω την δουλεια μου την κανω εδω και 2 χρονια αψογα με το Blackberry z30 μου αλλα αυτο δε λεει κατι απο μονο του. Αλλωστε εγω εγραψα πως με τα λεφτα που θα στοιχιζει αυτη η συσκευη καποιος αλλος θα εχει αλλαξει σε 4 χρονια (οπως ειπες και συ) τεσσερα κινητα απο Κινα μερια των 150 ευρω, επομενως δε θα βγει ουτε χαμενος ουτε θα εχει σπαταλησει περισσοτερα.

 

Οποιος αλλαξει κινητο καθε χρονο, δε σημαινει πως η συσκευη που εχει δεν μπορει να δουλεψει και για ακομα δυο η τρια χρονια! Οχι πως συμφωνω φυσικα με την λογικη να αλλαξεις κινητα καθε χρονο η και λιγοτερο χρονικο διαστημα. Αυτοι που συνηθως μπαινουν σε αυτο το τρυπακι, ειναι τα καταναλωτικα ζομπι η αυτοι που βαριουνται να κρατανε για πανω απο δυο χρονια την ιδια συσκευη και θελουν απαραιτητως την καινουρια η την πιο προσφατη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα πανάκριβο, αποτυχημένο 5c. Έλεος με τις 4 ίντσες.

Από`κει που έβγαζε ένα μοντέλο το χρόνο ( 2 με το Plus πλέον ) έχει φτάσει στο σημείο να αραδιάζει τηλέφωνα.

 

Γελάν κι πέτρες!

Ενώ η samsung, microsoft, που βγάζουν κάθε μήνα είναι οκ?
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε πληροφορησω μονο οτι με 600 ευρω (γιατι καπου εκει θα κοστολογειται) συνολικα σε τεσσερα χρονια οπως λες, καποιοι θα εχουν αγορασει 4 κινεζικα κινητα των 150 ευρω τα οποια θα εχουν πολυ καλυτερα χαρακτηριστικα και οχι καμερες 2Mp και bezels σε σασι 5,5 ιντσων!

θα έχουν αγοράσει 4 κινέζικα γιατί θα έχουν χαλάσει... μην δουλευόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορυ παιδες, μετραει και το πάχος, δηλαδη ο συνολικος ογκος

 

σε κυβικα εκατοστά είναι:

 

5s ---> 55

 

6 ---> 64

 

6s ---> 66

 

z3compact ---> 71

 

z5compact ---> 73

 

δηλαδη το compact συγκρινεται με το 6, και σε βάρος και σε ογκο και σε μεγεθος οθόνης, δεν ειναι τοσο κομπακτ επειδη ειναι κοντόχοντρο

 

το 5s είναι κατηγορία φτερού

Μην τους μπερδεύεις με τρεις διαστάσεις. Εδώ μπερδεύονται με μία διάσταση και μετράνε πυρήνες.

 

Αν μειώσουν το bezel θα γίνει ψηλότερη η οθόνη. Πού το όφελος να έχεις οθόνη αεροδιάδρομο; Ήδη μπισκοτίζει το 5άρι.

 

Για μένα το καλύτερο μέγεθος είναι το 4s με το βάρος από το 5άρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συνυπολογίσεις και τα Onscreen κουμπιά στα android εκτός του s6 το κάτω μπέζελ είναι πάνω κάτω το ίδιο. Επίσης το κάτω μπέζελ πολλές φορές βοηθάει στη καλύτερη χρήση του κινητού με ένα χέρι. Στο s6 για να πατήσω το κουμπί τέρμα αριστερά να κάνω Multitasking με το δεξί το χέρι έχω 80% πιθανότητες να το ρίξω. Άρα το μεγάλο bezel κάτω μπορεί να είναι πιο εργονομικό στο σημείο του να μπορείς να πατήσεις το κουμπί κρατώντας το κινητό απ τη μέση του και όχι από τέρμα κάτω. Το μεγάλο bezel πάνω δε ξέρω είναι μάλλον για λόγους συμμετρίας και καλαισθησίας. 

 

Το να υπάρχει ένα κουμπί για home και multitask και να πλοηγείσαι μπρος πίσω κάνοντας swype αριστερά και δεξιά την οθόνη για μένα προσωπικά ήταν πολύ πιο εύχρηστο.

 

Με το s6 και το 5s κάνω ακριβώς τα ίδια πράγματα. Απλά το s6 έχει οθόνη και λειτουργικό που καταναλώνει 5πλασια ενέργεια. Όμως για την οθόνη του το πήρα και για το λόγο αυτό δε σκέφτομαι να το αλλάξω και να πάω πάλι στην apple 

 

Δεν έχει νόημα να υπολογίζεις τα on screen buttons σαν bezel γιατί αν το πάμε έτσι σε video, παιχνίδια, εφαρμογές γενικά που "κρύβουν" τα on screen buttons μια χαρά full οθόνη έχεις. Επίσης το s6 δεν είναι και τόσο bezelless για να φοβάσαι να το πιάσεις, το πλάτος της συσκευής ίσως είναι που σε ενοχλεί (για αυτό και κάποιες εταιρίες τα κάνουν στενόμακρα).

 

 

 

Μην τους μπερδεύεις με τρεις διαστάσεις. Εδώ μπερδεύονται με μία διάσταση και μετράνε πυρήνες.

 

Αν μειώσουν το bezel θα γίνει ψηλότερη η οθόνη. Πού το όφελος να έχεις οθόνη αεροδιάδρομο; Ήδη μπισκοτίζει το 5άρι.

 

Για μένα το καλύτερο μέγεθος είναι το 4s με το βάρος από το 5άρι.

 

Που το όφελος του να έχεις οθόνη αεροδρόμιο....μάλιστα. 

 

Το όφελος είναι από την χρήση που κάνεις. Προσωπικά με μια οθόνη κοντά στις 5in διαβάζω άνετα sites ενώ παλιά με 4,3in έπρεπε να το έχω σε landscape. Aντίστοιχα για mails κοκ. Για αυτούς που βλέπουν video, παίζουν παιχνίδια πάλι το όφελος μια μεγαλύτερη οθόνη. Αυτό σχετικά με την οθόνη αεροδρόμιο. Και στις διαστάσεις του 4 έχουν βγάλει 4,5in οθόνη. Άρα πιο το όφελος να κουβαλάς για μια μικρή οθόνη άλλο τόσο "νεκρό" χώρο;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι το στρογγυλό home button έχει γίνει κάτι σαν σήμα κατατεθέν για τα iphone και η apple μάλλον δεν θέλει να το αλλάξει ακόμα αυτό. Θα μπορούσε να κερδίσει αρκετό χώρο αν το άλλαζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι και να λετε, το iphone 5s ήταν το πιο όμορφο κινητό ever. Επίσης πολλοί λίγοι θα καταλάβουν την αξία αυτής της κίνησης της Apple, που δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το τι εκτιμούμε εγώ και εσείς, πιστέψτε με. Έχει σχέση με Marketing, αλυσίδες αξίας προϊόντος και προϊοντικά χαρτοφυλάκια, τα οποία είναι αυτά που έφεραν την Apple εδώ που είναι. Οπότε, δεν θα αλλάξει, όσο κι αν χτυπιέστε.

Όσον αφορά δε το "5sejduwδεξερωτι", μάλλον δεν ήρθε για να πετύχει, αλλά για να καλύψει τρύπες και να ανανεώσει την εμπιστοσύνη του target group που "πρόδωσε" πρόπερσυ - άλλωστε έχει τη ρευστότητα για κάτι τέτοιο. Και δεν χρειάζεται και να πετύχει, μιας και αν γίνει αυτό, μάλλον κάτι δεν θα έχει πάει καλά στα υπόλοιπα προϊόντα της.

Πρώην κάτοχος 5, 5s, και νυν 6s 64gb

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα iPhone με μηδενική σχεδον εξέλιξη από τον προκατοχο του. Τραγικό αλλά πιο τραγικό είναι ότι θα βρεθούν άτομα να το αγορασουν.

 

Φυσικά διότι υπαρχουν και άτομα που χρησιμοποιουν το τηλέφωνο σαν εργαλειο δουλειας και οχι σαν παιχνιδομηχανή και για selfies!!! Και ολοι αυτοι δεν χρειαζόμαστε αλλη εξέλιξη και 16πυρηνους και οθονες 6". Χρειαζομαστε compact διαστάσεις και μεγαλη αυτονομια. Το πρωτο το καταλαβαν μαλλον. Εαν καταλαβαν εστω κατ ελαχιστο και το δευτερο το νεο iphone θα ειναι η χαρα του επαγγελματία. Μακαρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φυσικά διότι υπαρχουν και άτομα που χρησιμοποιουν το τηλέφωνο σαν εργαλειο δουλειας και οχι σαν παιχνιδομηχανή και για selfies!!! Και ολοι αυτοι δεν χρειαζόμαστε αλλη εξέλιξη και 16πυρηνους και οθονες 6". Χρειαζομαστε compact διαστάσεις και μεγαλη αυτονομια. Το πρωτο το καταλαβαν μαλλον. Εαν καταλαβαν εστω κατ ελαχιστο και το δευτερο το νεο iphone θα ειναι η χαρα του επαγγελματία. Μακαρι.

 

Αν κάνεις μια ανακεφαλαίωση την παρουσίαση του 6s και το τι φέρνει το ios 9.2-9.3 θα δεις ότι δεν νοιάζεται κανείς για αυτονομία και όλα τα νέα κόλπα που έχουν παρουσιαστεί δείχνουν ένα δρόμο που απομακρύνει από αυτό που θέλεις. Σε ενδιαφέρει εσένα κύριε "επαγγελματία" το live photos? Ποίο iphone εκτός από το μεγάλο έχει σοβαρή αυτονομία? και γιατί ένα νέο με 4'' ίντσες και λεπτό σώμα να έχει καλύτερη αυτονομία από ένα iphone 6s plus αφού το ίδιο ios θα τρέχουν.

 

Ο λόγος μιας τόσο μικροσκοπικής συσκευής είναι χαμηλότερο κόστος παραγωγής, πρόβλεψη για πτώση πωλήσεων που σύμφωνα με τον Κουκ οφείλονται και στο γεγονός ότι αναγκαστήκανε να αυξήσουν την τιμή σε αρκετές χώρες λόγο ισοτιμίας δολαρίου με τα τοπικά νομίσματα, άρα ας πάρουμε και λίγο στις 4'' ίντσες μα μια συσκευή λίγο φτηνότερη, ναι υπάρχει και κοινό που αναζητά αυτές τις διαστάσεις και αγνοεί ότι υπάρχουν εδώ και χρόνια άλλες συσκευές και είναι brand loyalists, και φυσικά ένα μεγάλο κοινό που είναι οι "κοντοί" και μικροκαμωμένοι ασιάτες και μη. Αν και κατα την άποψή μου αν θέλεις compact συσκευή και θέλεις αποκλειστικά apple συσκευή το 6 και το 6s μια χαρά διαστάσεις έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φυσικά διότι υπαρχουν και άτομα που χρησιμοποιουν το τηλέφωνο σαν εργαλειο δουλειας και οχι σαν παιχνιδομηχανή και για selfies!!! Και ολοι αυτοι δεν χρειαζόμαστε αλλη εξέλιξη και 16πυρηνους και οθονες 6". Χρειαζομαστε compact διαστάσεις και μεγαλη αυτονομια. Το πρωτο το καταλαβαν μαλλον. Εαν καταλαβαν εστω κατ ελαχιστο και το δευτερο το νεο iphone θα ειναι η χαρα του επαγγελματία. Μακαρι.

Τις compact διαστάσεις θα τις έχει, για τη μεγάλη αυτονομία μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις αλλού όμως!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...