Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 5se φωτογραφίζεται δίπλα στο iPhone 5


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν κάνεις μια ανακεφαλαίωση την παρουσίαση του 6s και το τι φέρνει το ios 9.2-9.3 θα δεις ότι δεν νοιάζεται κανείς για αυτονομία και όλα τα νέα κόλπα που έχουν παρουσιαστεί δείχνουν ένα δρόμο που απομακρύνει από αυτό που θέλεις. Σε ενδιαφέρει εσένα κύριε "επαγγελματία" το live photos? Ποίο iphone εκτός από το μεγάλο έχει σοβαρή αυτονομία? και γιατί ένα νέο με 4'' ίντσες και λεπτό σώμα να έχει καλύτερη αυτονομία από ένα iphone 6s plus αφού το ίδιο ios θα τρέχουν.

 

Ο λόγος μιας τόσο μικροσκοπικής συσκευής είναι χαμηλότερο κόστος παραγωγής, πρόβλεψη για πτώση πωλήσεων που σύμφωνα με τον Κουκ οφείλονται και στο γεγονός ότι αναγκαστήκανε να αυξήσουν την τιμή σε αρκετές χώρες λόγο ισοτιμίας δολαρίου με τα τοπικά νομίσματα, άρα ας πάρουμε και λίγο στις 4'' ίντσες μα μια συσκευή λίγο φτηνότερη, ναι υπάρχει και κοινό που αναζητά αυτές τις διαστάσεις και αγνοεί ότι υπάρχουν εδώ και χρόνια άλλες συσκευές και είναι brand loyalists, και φυσικά ένα μεγάλο κοινό που είναι οι "κοντοί" και μικροκαμωμένοι ασιάτες και μη. Αν και κατα την άποψή μου αν θέλεις compact συσκευή και θέλεις αποκλειστικά apple συσκευή το 6 και το 6s μια χαρά διαστάσεις έχει.

Το εχω πει πολλες φορες ότι ολα τα νέα που παρουσιαζονται καθε φορα σαν "εξέλιξη" είναι μπιχλιμπίδια για ιθαγενείς και λουκουμάκι για να τσιμπήσουν οι πορωμένοι και να τρέξουν να αγορασουν την νέα συσκευή έχοντας και καποια δικαιολογια στο στόμα για να πουν. Πραγματική εξέλιξη θα υπαρξει όταν βαλουν νεου τυπου μπαταριες μεγαλυτερης χωρητικοτητας και μικροτερες που θα φορτιζουν σε 15-20 λεπτα. Πχ μπαταριες γραφενίου.  

 

Και ξαναλεω να σκεφτεστε με την λογικη της αμερικάνικης αγορας οπου οι apple συσκευες κυριαρχουν. Οχι μονο τωρα που ειναι και trendy παντού αλλα παλαιόθεν που οταν ελεγες για Mac στην Ευρωπη σε κοιταζαν περίεργα και δεν ηξεραν αν μιλας για hamburger ή κατι άλλο. Υπολογίστε ότι στα περισσοτερα πανεπιστήμια τα συστήματα τους ειναι Apple, απο τα computer labs των φοιτητων εως τις κεντρικες βιβλιοθηκες και τα κεντρικα συστηματα γραμματειας και πανεπιστημιου καθως και στην πλειονοτητα των επιχειρησεων. Υπολογισε οτι εχεις καποιος απλος αγοραστης μη πορωμενος με καμια εταιρεια να επιλέξει αναμεσα σε iphone με το οποιο ειναι plug & play αυτοματα παντου και android συσκευη (ακομη και πιο καλη και πιο φθηνη). Υπολογισε μια εταιρεια με περιπου 50-100 εταιρικα τηλεφωνα και συστηματα apple στα γραφεια της και μερικους ακομη εκατονταδες (τουλαχιστον) εργαζομενους με τα δικα τους κινητα. Υπολογισε εσυ ο απλος επαγγελματιας που εχεις apple στο γραφειο σου. Ολοι αυτοι δεν ειναι trendy πελατες. Ειναι πελατες που εχουν λογο να σε επιλεξουν ακόμη και ως αναγκη.

 

Η Blackberry σε ποιους νομίζετε οτι απευθυνοταν και πουλουσε τα ιδιαιτερα περιεργα (αλλα και ιδιαιτερα ασφαλη) τηλέφωνά της? Σε πιτσιρικια για selfie? Ανοιξτε λιγο το μυαλο σας και δειτε την μεγαλυτερη εικονα της αντιπερα οχθης. Δειτε πραγματικούς επαγγελματιες businessman και δειτε οτι εχουν κινητό που εσεις μπορει να μην θελετε καν να σας δουν οι φιλοι σας οτι κρατατε. Δεν ειναι τα παντα καμερες, πυρηνες και παιχνιδια. Υπαρχει πολυ κοσμος που απλα κανει την δουλεια του και βολευεται για τον οποιονδηποτε λογο με μικρο κινητο. Ναι καλο ειναι να ειναι smartphone αλλα δεν χρειαζεται να παιζει LOL.

 

Και τετοιος κοσμος υπαρχει. Και εαν μπορει να εξυπηρετηθει τοτε καλο ειναι να γινει. Και εαν η Apple συντηρησει την κατηγορια των μικρων τότε πιθανα θα την συντηρησουν και καποιοι αλλοι. Και εαν γινει αυτο εγω προσωπικα χαιρομαι.

 

Ελπιζω μονο να βαλει μπαταρια γυρω στα 2.200 που ειναι και πιθανο και εφικτο οχι 1500 στο νεο μικρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μην παραπονιεστε για το bazel χαζους τους εχετε τους μηλαρακηδες αφου βλεπουν οτι πουλανε τον κωλο τους και ετσι γιατι να το μικρυνουν.

Μολις δουνε τα σκουρα τοτε θα το κανουν οπως ετσι ακριβως εγινε και με το μεγεθος της οθονης.

Η apple παντα παρεδιδε σεμιναρια επιχειρηματικοτητας (ασχετα αν αυτο δεν συμφερει τον κοσμο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φυσικά διότι υπαρχουν και άτομα που χρησιμοποιουν το τηλέφωνο σαν εργαλειο δουλειας και οχι σαν παιχνιδομηχανή και για selfies!!! Και ολοι αυτοι δεν χρειαζόμαστε αλλη εξέλιξη και 16πυρηνους και οθονες 6". Χρειαζομαστε compact διαστάσεις και μεγαλη αυτονομια. Το πρωτο το καταλαβαν μαλλον. Εαν καταλαβαν εστω κατ ελαχιστο και το δευτερο το νεο iphone θα ειναι η χαρα του επαγγελματία. Μακαρι.

δε μιλησα ποτε για σελφις και δεν ξερω κι εγω τι. δεν ειμαι 15! ουτε και με ενδιαφερουν αυτα. γιατι να πας να παρεις μια κοπια του 5s αλλα να το πληρωσεις ακριβοτερα? ποια η λογικη σε αυτο πες μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μιλησα ποτε για σελφις και δεν ξερω κι εγω τι. δεν ειμαι 15! ουτε και με ενδιαφερουν αυτα. γιατι να πας να παρεις μια κοπια του 5s αλλα να το πληρωσεις ακριβοτερα? ποια η λογικη σε αυτο πες μου.

Εχει καλύτερο επεξεργαστή οπότε θα μου αντέξει περισσότερες αναβαθμίσεις στα επομενα 4 χρόνια που δεν θελω να αλλάζω τηλέφωνα. Και πάλι το παραπάνω θα ισχυει μονο εαν βαλουν μεγαλυτερη μπαταρια απο το 5s και το τιμολογήσουν εως 500 ευρω. Αλλιως παίρνω σήμερα το 5s με 350 ευρώ καινούργιο και ειμαι μια χαρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

 

Δε βρισκω το λόγο να το αγοράσει κάποιος. Πέρα ότι εχει μικρή οθόνη, μπροστινή κάμερα 1.2mp και κυρια 8mp.και με δεδομένο ότι σιγουρά θα βγει 16GB 500€ 32GB 600€ και το 64 700€ .ούτε γκόμενά είμαι ούτε θελω να δείξω ότι είμαι κάποιος γιαυτο περνώ και iPhone.
Sent from my RM-1118_15207


16 γιγκα βαλε 550 ευρω να εισαι μεσα.. 500 λιγο δυσκολο. :)

 

 

Εχει καλύτερο επεξεργαστή οπότε θα μου αντέξει περισσότερες αναβαθμίσεις στα επομενα 4 χρόνια που δεν θελω να αλλάζω τηλέφωνα. Και πάλι το παραπάνω θα ισχυει μονο εαν βαλουν μεγαλυτερη μπαταρια απο το 5s και το τιμολογήσουν εως 500 ευρω. Αλλιως παίρνω σήμερα το 5s με 350 ευρώ καινούργιο και ειμαι μια χαρα.


καλυτερο επεξεργαστη ελαχιστα καλυτερο απο το iphone5s το 5ς θα περνει αναβαθμησεις αλλα 3 χρονια στανταρ... οποτε ποιος ο λογος να αγορασει καποιος το 5se μονο και μονο για το οτι ειναι σαν το 6 και 6ς ; ανουσιο.. παρε το 5ς και με τα χρηματα που θα σου περισεψουν 200 τουλαχιστον ευρω παρε κατι αλλο. :) 550 θα εχει σιγουρα.. το 5se

 

 

Ό,τι και να λετε, το iphone 5s ήταν το πιο όμορφο κινητό ever. Επίσης πολλοί λίγοι θα καταλάβουν την αξία αυτής της κίνησης της Apple, που δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το τι εκτιμούμε εγώ και εσείς, πιστέψτε με. Έχει σχέση με Marketing, αλυσίδες αξίας προϊόντος και προϊοντικά χαρτοφυλάκια, τα οποία είναι αυτά που έφεραν την Apple εδώ που είναι. Οπότε, δεν θα αλλάξει, όσο κι αν χτυπιέστε.
Όσον αφορά δε το "5sejduwδεξερωτι", μάλλον δεν ήρθε για να πετύχει, αλλά για να καλύψει τρύπες και να ανανεώσει την εμπιστοσύνη του target group που "πρόδωσε" πρόπερσυ - άλλωστε έχει τη ρευστότητα για κάτι τέτοιο. Και δεν χρειάζεται και να πετύχει, μιας και αν γίνει αυτό, μάλλον κάτι δεν θα έχει πάει καλά στα υπόλοιπα προϊόντα της.
Πρώην κάτοχος 5, 5s, και νυν 6s 64gb


εχω το 5ς και το κηνιτο πεταει..... μετα απο 2 χρονια που θα το κρατησω βλεπω τι θα αγορασω... το 5ς ειναι σκυλι .... τωρα ιντερνετ απο το κηνιτο μου παιρνω και ζεστενετε απιροελαχιστα τι να λεμε τωρα..

 

 

Το θέμα είναι ότι το στρογγυλό home button έχει γίνει κάτι σαν σήμα κατατεθέν για τα iphone και η apple μάλλον δεν θέλει να το αλλάξει ακόμα αυτό. Θα μπορούσε να κερδίσει αρκετό χώρο αν το άλλαζε.


θα το αφαιρεσει πλεον στο αιφον 7.. τωρα καλο η κακο θα δουμε.. :)

 

 

Κάθετε η χαζή και βγάζει τηλέφωνα με 4" οθονητσα.δωσε στο λαό πραγματικά σπεκς και καμία 15αρα οθόνη και θα γίνει ανάρπαστο.


15αρα οθονη ; σε κηνιτο ; εδω γελαμε φιλε μου.. κηνιτο ειναι οχι ipad :)

 

Εαν του βαλει 3.000mAh μπαταρια το θέλω άμεσα. Χεστηκα για τις καμερες και τις selfie και ολα τα αλλα που λετε. Ειναι plug & play με ολα τα υπολοιπα μου και θα μου κρατησει αλλα 4 χρονια οποτε θα κοστισει λιγοτερο απο εσας που αλλαξετε κινητο καθε χρονο.

 

Εχετε υποψην σαν οτι χέστηκε η Apple για την Ελλαδα αλλα και για τγν Ευρωπη. Ολοι την Ανερικάνικη αγορα θελουν να πιασουν και εκει η Apple εχει σε επιχειρησεις και οικιες πανω απο το 50% οποτε μια χαρα θα πουλησει και μαλιστα θα πουλησει σε μεγαλυτερες ηλικιες που δεν χαζευουν με τα specs αλλα με την χρηστικοτητα. Προυποθεση η μεγαλη μπαταρια σε αυτους ομως


δεν νομιζω να μεγαλωσει την μπαταρια .. καμια ωρα παραπανω αντε δυο θα κραταει απο το 5ς

 

 

"γκουμουτσα", "φαμπλετ", "παντοφλα", " χάθηκε η φορητότητα", "κινητό θέλουμε όχι παντόφλα". Αναρωτιεμαι όλοι εσεις που τα λέτε αυτά έχετε δοκιμάσει ποτέ να δείτε ένα βίντεο ή να τσεκαρετε τα νέα στο insomnia με ένα 4ιντσο; Καλυτερα να έβγαζε ένα μοντέλο με 4.5 ίντσες και μικρά bezels, με 4 ίντσες ουτε μήνυμα δεν μπορείς να στειλες. Ποιος λογικος άνθρωπος θα δώσει 400-500€ (κάπου εκεί θα βγει) για να το πάρει;


550 θελεις να πεις γιατι 400 -500 ουτε καν.. :) ειδικα 400 ευρω αν το εβγαζε .. θα εσβηνε τους παντες.. 400 ευρω δεν εβγαλε και ποτε γιατι να το κανει τωρα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...