Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 5se φωτογραφίζεται δίπλα στο iPhone 5


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το οτι εχουν καταφερει να ελαττωσουν πλαισια και παχος απο imac, macbook και δεν το εχουν καταφερει ακομα στα iphone δεν μπορω να το καταλαβω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

"γκουμουτσα", "φαμπλετ", "παντοφλα", " χάθηκε η φορητότητα", "κινητό θέλουμε όχι παντόφλα". Αναρωτιεμαι όλοι εσεις που τα λέτε αυτά έχετε δοκιμάσει ποτέ να δείτε ένα βίντεο ή να τσεκαρετε τα νέα στο insomnia με ένα 4ιντσο; Καλυτερα να έβγαζε ένα μοντέλο με 4.5 ίντσες και μικρά bezels, με 4 ίντσες ουτε μήνυμα δεν μπορείς να στειλες. Ποιος λογικος άνθρωπος θα δώσει 400-500€ (κάπου εκεί θα βγει) για να το πάρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κινητο με οθονιτσα 4" αλλα μεγεθος σασι 4.6" οπως το sony z3/z5 compact, δεν εχει πολυ νοημα.

2016 εχουμε οχι 2012.

 

http://www.phonearena.com/phones/size#/phones/size/Sony-Xperia-Z3-Compact,Apple-iPhone-5s,Apple-iPhone-6s/phones/8744,7710,9501

 

               4.6"                               4.0"                               4.7" 

k34xas.jpg

Το ξέρεις ότι στην μέση είναι 4.0 και στην άκρη δεξιά 4.7 έτσι? Στην φωτογραφεία του άρθρου το 5SE έχει ιδιο μέγεθος με το 5S. Το πρόβλημα σου ποιο είναι? Δεν έχουν και τα 7 Δις. πληθυσμού το ιδιο γούστο ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρεις ότι στην μέση είναι 4.0 και στην άκρη δεξιά 4.7 έτσι? Στην φωτογραφεία του άρθρου το 5SE έχει ιδιο μέγεθος με το 5S. Το πρόβλημα σου ποιο είναι? Δεν έχουν και τα 7 Δις. πληθυσμού το ιδιο γούστο ξέρεις.

Λες να μην το ξερω οτι αυτο που ειναι στη μεση ειναι 4.0" αλλα εχει ιδιο μεγεθος με αυτο που ειναι αριστερα κ ειναι 4.6", ενω αυτο που ειναι δεξια ειναι 4.7" κ ειναι κ αυτο μεγαλο λογω τεραστιων bezel?

 

Αυτο ακριβως ηταν το point.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορυ παιδες, μετραει και το πάχος, δηλαδη ο συνολικος ογκος

σε κυβικα εκατοστά είναι:

 

5s ---> 55

6   ---> 64

6s ---> 66

z3compact ---> 71

z5compact ---> 73

 

δηλαδη το compact συγκρινεται με το 6, και σε βάρος και σε ογκο και σε μεγεθος οθόνης, δεν ειναι τοσο κομπακτ επειδη ειναι κοντόχοντρο.

 

το 5s είναι κατηγορία φτερού

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα το 5s και το αντάλλαξα με samsung s6.

Πλέον η δουλειά μου δε γίνεται οσο ευκολα γινόταν με το 5s.

Κάποιοι τρέχουν ολη μερα στους δρόμους και ειναι μεσα σε αυτοκίνητα και το μεγάλο μέγεθος δεν είναι εργονομικό. Το να το δουλεύεις το κινητό με το ενα χέρι δεν είναι λοξα για κάποιους αλλά είναι απαραίτητο. Ουτε σε κλήση δε μπορεις να απαντησεις με το ενα χερι. Μπορεί το s6 να εχει οθοναρα και 8 πυρήνες και και και αλλα σε ταχύτητες καθημερινότητας είναι ιδιες με του 5s. Επισης η μπαταρία ολος παραδόξως κρατάει οσο του 5s. Το s6 το χαίρεσαι όταν είσαι σπιτι. Το 5s οταν θες ενα εργαλείο δουλειάς που ανα πασα στιγμη θα το χρησιμοποιήσεις κάνοντας ταυτόχρονα αλλα πράγματα διότι αλλιως είναι με το ενα χερι και αλλιως με τα δυο που πρέπει να είσαι προσκολλημένος σε αυτό. Άλλωστε η apple είχε βγάλει το ipad σε 8 ιντσες με το σκοπό να μη κανει τα κινητα της 5.5 και 6 ίντσες αλλά πλεον εκανε το ipad 13 ίντσες οπότε who cares.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα το 5s και το αντάλλαξα με samsung s6.

Πλέον η δουλειά μου δε γίνεται οσο ευκολα γινόταν με το 5s.

Κάποιοι τρέχουν ολη μερα στους δρόμους και ειναι μεσα σε αυτοκίνητα και το μεγάλο μέγεθος δεν είναι εργονομικό. Το να το δουλεύεις το κινητό με το ενα χέρι δεν είναι λοξα για κάποιους αλλά είναι απαραίτητο. Ουτε σε κλήση δε μπορεις να απαντησεις με το ενα χερι. Μπορεί το s6 να εχει οθοναρα και 8 πυρήνες και και και αλλα σε ταχύτητες καθημερινότητας είναι ιδιες με του 5s. Επισης η μπαταρία ολος παραδόξως κρατάει οσο του 5s. Το s6 το χαίρεσαι όταν είσαι σπιτι. Το 5s οταν θες ενα εργαλείο δουλειάς που ανα πασα στιγμη θα το χρησιμοποιήσεις κάνοντας ταυτόχρονα αλλα πράγματα διότι αλλιως είναι με το ενα χερι και αλλιως με τα δυο που πρέπει να είσαι προσκολλημένος σε αυτό. Άλλωστε η apple είχε βγάλει το ipad σε 8 ιντσες με το σκοπό να μη κανει τα κινητα της 5.5 και 6 ίντσες αλλά πλεον εκανε το ipad 13 ίντσες οπότε who cares.

Το θέμα είναι αν κάνεις την ίδια χρήση με το 5s & με το s6. Γιατί οι περισσότεροι λένε ότι το τάδε κινητό τους κρατά τα ίδια αλλά ξεχνάμε να πουν ότι τώρα λιώνουν στο browsing και γενικα κατανάλωση multimedia περιεχομένου εν αντιθέσει με πριν.

 

Γιατί αν κάνεις μόνο κλήσεις μια χαρά παραπάνω θα κρατήσει από το 5s.

 

Από εκεί και πέρα όσοι αναφέρουν τον όγκο του z3c, ας συνυπολογίσουν την αδιαβροχοποίηση, την μεγαλύτερη μπαταρία και τον μεγάλο φακό. Και μην που πείτε για το touch id γιατί το 5 δεν είχε και είναι ολόιδιο με το 5s.

 

Υπάρχουν συσκευές με πολύ μικρό όγκο και καλύτερα bezel από τα iPhone. Απλά η apple έχει μια σχεδιαστική ταυτότητα και επιμένει σε αυτήν. Δεν είναι ότι δεν μπορεί να φτιάξει bezeless συσκευή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω Z3 Compact και λατρεύω το μεγεθός του έχοντας κατέβει από ότι πιο βολικότερο σε 5,5 ιντσες (flex2) και καλοβλέπω την κίνηση αυτή της Apple.

 

Θα δημιουργήσει τάση για πιο μικρά κινητά ξανά.

 

Και επειδή η τεχνολογία κύκλους κάνει, θα ξαναμικρύνουν τα κινητά έστω από τα bezels που θα εξαφανιστούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι αν κάνεις την ίδια χρήση με το 5s & με το s6. Γιατί οι περισσότεροι λένε ότι το τάδε κινητό τους κρατά τα ίδια αλλά ξεχνάμε να πουν ότι τώρα λιώνουν στο browsing και γενικα κατανάλωση multimedia περιεχομένου εν αντιθέσει με πριν.

 

Γιατί αν κάνεις μόνο κλήσεις μια χαρά παραπάνω θα κρατήσει από το 5s.

 

Από εκεί και πέρα όσοι αναφέρουν τον όγκο του z3c, ας συνυπολογίσουν την αδιαβροχοποίηση, την μεγαλύτερη μπαταρία και τον μεγάλο φακό. Και μην που πείτε για το touch id γιατί το 5 δεν είχε και είναι ολόιδιο με το 5s.

 

Υπάρχουν συσκευές με πολύ μικρό όγκο και καλύτερα bezel από τα iPhone. Απλά η apple έχει μια σχεδιαστική ταυτότητα και επιμένει σε αυτήν. Δεν είναι ότι δεν μπορεί να φτιάξει bezeless συσκευή.

Αν συνυπολογίσεις και τα Onscreen κουμπιά στα android εκτός του s6 το κάτω μπέζελ είναι πάνω κάτω το ίδιο. Επίσης το κάτω μπέζελ πολλές φορές βοηθάει στη καλύτερη χρήση του κινητού με ένα χέρι. Στο s6 για να πατήσω το κουμπί τέρμα αριστερά να κάνω Multitasking με το δεξί το χέρι έχω 80% πιθανότητες να το ρίξω. Άρα το μεγάλο bezel κάτω μπορεί να είναι πιο εργονομικό στο σημείο του να μπορείς να πατήσεις το κουμπί κρατώντας το κινητό απ τη μέση του και όχι από τέρμα κάτω. Το μεγάλο bezel πάνω δε ξέρω είναι μάλλον για λόγους συμμετρίας και καλαισθησίας. 

 

Το να υπάρχει ένα κουμπί για home και multitask και να πλοηγείσαι μπρος πίσω κάνοντας swype αριστερά και δεξιά την οθόνη για μένα προσωπικά ήταν πολύ πιο εύχρηστο.

 

Με το s6 και το 5s κάνω ακριβώς τα ίδια πράγματα. Απλά το s6 έχει οθόνη και λειτουργικό που καταναλώνει 5πλασια ενέργεια. Όμως για την οθόνη του το πήρα και για το λόγο αυτό δε σκέφτομαι να το αλλάξω και να πάω πάλι στην apple 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάγκες διαβάζω όλα αυτά για μια είδηση που ακόμα δεν ξέρουμε αν αληθεύει και εσείς βγάζετε προγνωστικά το αν θα πουλήσει η όχι εγώ το έγραψα και ποιο πάνω είμαι κάτοχος ενός z3 compact και την είδηση την βρίσκω πολύ καλή γιατί μόνο με αυτές τις ίντσες ισχύει η portable λέξη τώρα αυτό που γίνεται με εμάς και εμένα μαζί είναι ότι η συσκευές αυτές φτιάχτηκαν για άλλο λόγο και έχουμε καταντήσει να είμαστε όλη μέρα μαζί τους γι αυτό χρειαζόμαστε μεγαλύτερες μπαταρίες και ποιο πολλές εργονομικό το κινητό είναι να τσεκάρεις κανένα εμαιλ να στείλεις κανένα μνμ και να πάρεις τηλέφωνο όχι να γράφεις εμαιλ από αυτό να φαισμπουκαρεις όλη μέρα και να διαβάζεις άπειρες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα το 5s και το αντάλλαξα με samsung s6.

Πλέον η δουλειά μου δε γίνεται οσο ευκολα γινόταν με το 5s.

Κάποιοι τρέχουν ολη μερα στους δρόμους και ειναι μεσα σε αυτοκίνητα και το μεγάλο μέγεθος δεν είναι εργονομικό. Το να το δουλεύεις το κινητό με το ενα χέρι δεν είναι λοξα για κάποιους αλλά είναι απαραίτητο. Ουτε σε κλήση δε μπορεις να απαντησεις με το ενα χερι. Μπορεί το s6 να εχει οθοναρα και 8 πυρήνες και και και αλλα σε ταχύτητες καθημερινότητας είναι ιδιες με του 5s. Επισης η μπαταρία ολος παραδόξως κρατάει οσο του 5s. Το s6 το χαίρεσαι όταν είσαι σπιτι. Το 5s οταν θες ενα εργαλείο δουλειάς που ανα πασα στιγμη θα το χρησιμοποιήσεις κάνοντας ταυτόχρονα αλλα πράγματα διότι αλλιως είναι με το ενα χερι και αλλιως με τα δυο που πρέπει να είσαι προσκολλημένος σε αυτό. Άλλωστε η apple είχε βγάλει το ipad σε 8 ιντσες με το σκοπό να μη κανει τα κινητα της 5.5 και 6 ίντσες αλλά πλεον εκανε το ipad 13 ίντσες οπότε who cares.

Αν δεν εισαι ευχαριστημενος και θες παλι 5s έχω ένα που έχει βγει απο το κουτί εδω και 20 μερες περιπου.

Θα χαρω αφανταστα να σε βοηθησω να ξεφορτωθεις το s6 σου και να σου δώσω το 5s μου.

Αν σε ενδιαφερει στειλε ΠΜ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...