Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Valerios7 είπε

ΟΚ για τα όρια. Υπάρχει όμως πουθενά ελάχιστη κατανάλωση 280 Kwh για ΚΟΤ για το συγκεκριμένο πρόγραμμα;

200/τετράμηνο

https://deddie.gr/el/upiresies/eidika-timologia/koinwniko-oikiako-timologio/timologisi/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Valerios7 είπε
19 λεπτά πριν, ekrepali είπε

ΟΚ για τα όρια. Υπάρχει όμως πουθενά ελάχιστη κατανάλωση 280 Kwh για ΚΟΤ για το συγκεκριμένο πρόγραμμα;

 

Σου απάντησαν άλλα αντί άλλων, η ουσία είναι ότι η τιμολόγηση είναι σωστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

My home enter(0.18) γίνεται με κοινωνικό τιμολόγιο Β?με συμφέρει??

Aν δικαιούσαι κοτ  και φροντίζεις να τηρείς το όριο του για να παίρνεις την έκπτωση του  οταν το βάλεις  , τότε σαφώς και ναι. Και εγώ το ίδιο πρόγραμμα έχω και ίδια κατηγορια κοτ. Θα πληρώνεις την kw γύρω στα 0,13 και αν βάλεις πάγια εντολή   και πληρώνεις και εντός της προθεσμίας θα έχεις  και  άλλες εκπτώσεις (2% +5%)

Επεξ/σία από petrakiskap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, alex19871987 είπε

My home enter(0.18) γίνεται με κοινωνικό τιμολόγιο Β?με συμφέρει??

...το "με συμφέρει", πάντως, όταν μιλάμε για ΚΟΤ σε σχέση με κάποιο πρόγραμμα, έχει νόημα ΜΟΝΟ όταν μιλάμε για επιλογή μεταξύ σταθερού (όπως το Εντερ) και κυμαινόμενου (όπως το Γ1) ΣΕ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΕΧΟΥΣΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ("ΤΕΜ") για τα κυμαινόμενα. Δηλαδή : εδώ και 2 μήνες, όσοι έχουν ΚΟΤ, επιδοτούνται ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ, απ' ό,τι παλιότερα. Πχ 0,12 περισσότερο απ' ό,τι τον Γενάρη. Άρα αν κάποιος έχει ΚΟΤ, είναι δηλωμένη κύρια κατοικία το σπίτι, και κατανάλωση μέχρι 300kWh (άντε 400) τον μήνα, ναι, τον συμφέρει να είναι σε κυμαινόμενο πρόγραμμα. Αν μάλιστα είναι στις 300, τον συμφέρει πολύ. Μέχρι έστω ν' αλλάξουν τα πράγματα (πχ τον Ιούνη). Με το "επιδότηση" ΔΕΝ εννοώ την ΕΚΠΤΩΣΗ του ΚΟΤ - αυτή είναι στάνταρ ούτως ή άλλως.

Θέλω να πω ότι αν είσαι ήδη στο Εντερ (όπως προφανώς εσύ είσαι), και μάλιστα στο "ενδιάμεσο" (από άποψη τιμών, δηλαδή τότε που ήταν 0,18) δεν χωράει συζήτηση για το "αν συμφέρει" να αιτηθείς και ΚΟΤ. Εννοείται να το κάνεις. (Είναι σαν να ρωτάς "Τώρα πληρώνω 0,18.....Με συμφέρει να πληρώνω 0,135;").

Επίσης υπ' όψιν να το ανανεώσεις (θα ακυρώσεις την - ενεργή - αίτηση και θα την επαναϋποβάλλεις), με το που θα λήξει η περίοδος υποβολής φορολογικών δηλώσεων (συμπεριλαμβανομένης της όποιας παράτασης δοθεί), μέχρι το αργότερο 2 μήνες από αυτήν. Αν πχ φέτος τραβήξουν μέχρι, πες, 10 Αυγούστου, μέχρι 10 Οκτώβρη να την ξανακάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

11 ώρες πριν, MoviemakerGr είπε

Καλημέρα κ πάλι..

Το σπίτι μου λειτουργεί και ως έδρα της επιχείρησης μου..

είμαι δικαιούχος KOT A

Συμφέρει να μεταβώ σε Επαγγελματικό Τιμολόγιο ?

(πριν με μαλώσετε το έψαξα και μάλλον συμφέρει αλλά θέλω κ την δική σας πιο ψαγμενη από εμένα άποψη)

Ευχαριστώ.

Το ΚΟΤ αφορά μόνο οικιακά τιμολόγια, δε συνδιάζεται με επαγγελματικά τιμολόγια.

Επίσης όταν έχεις ΚΟΤ Α (οικιακό εννοείται), δε πληρώνεις τίποτα σε χρεώσεις ΥΚΩ, ΑΔΜΗΕ, ΔΕΔΔΗΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια,να ρωτησω κατι μιας και ειμαι ασχετος τελειως με χρεωσεις και τετοια (ειμαι και ηλεκτρολογος να φανταστειτε).Ειχα κανει αν θυμαμαι καλα τον Νοεμβριο (μπορει και τον Οκτωβριο) το myhome online στο σπιτι αλλα ειχα ηδη και ΚΟΤΑ.Ειμαι καθε μηνα στις 900KWh πανω κατω και πριν μια εβδομαδα που ηρθε εκκαθαριστικος ειχα καψει 1001KWh.Καθε μηνα ερχεται απο 30€ μεχρι 40€,αυτο τον μηνα πχ ηρθε 28€.Μηπως εχουν κανει καμια μαλακια και μου στειλουν κανενα πεσκεσι και τρεχω και δεν φτανω?Πως γινεται να πληρωνω τοσο λιγο?Ακουω γυρω που λενε για αυξησεις φωτια στους λογαριασμους του ρευματος και εγω λες και ζω σε αλλη χωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Ακουω γυρω που λενε για αυξησεις φωτια στους λογαριασμους του ρευματος και εγω λες και ζω σε αλλη χωρα.

έκλεισες σε σταθερό άρα δεν είχες ρήτρα

και ρήτρα να είχες θα είχες μικρή αύξηση μιας και σε ΚΟΤ είχαν νορμάλ επιδότηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει καμια περίπτωση να χρεωθούμε τις ρυθμιζόμενες χρεωσεις ΚΟΤ ενω ειμαστε σε ΚΟΤ και καψαμε πάνω από το όριο (αρκετά πανω και από 110%) τετραμηνου? Μονο για ρυθμιζομενες ρωτάω και όχι την κλασική έκπτωση 0,045 η πανε και αυτές πακέτο με το αν εισαι εντος ορίου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Υπάρχει καμια περίπτωση να χρεωθούμε τις ρυθμιζόμενες χρεωσεις ΚΟΤ ενω ειμαστε σε ΚΟΤ και καψαμε πάνω από το όριο (αρκετά πανω και από 110%) τετραμηνου?

ναι , είναι σίγουρο θα τις χρεωθείς αν έχασες την έκπτωση ΚΟΤ

ούτε με νυχτερινό δεν το έσωσες κάπως ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , είναι σίγουρο θα τις χρεωθείς αν έχασες την έκπτωση ΚΟΤ

ούτε με νυχτερινό δεν το έσωσες κάπως ?

Όχι δυστυχως λογω θέρμανσης ανεβηκε πολυ ο μετρητης νυχτερινός και ημερήσιος... Απλα είχα μια ελπίδα (από αυτές τις απίθανες με μικρό ποσόστό :D ) μπας και οι ρυθμιζόμενες τουλάχιστο βγαινανε καπως πιο κάτω και θα χανόταν μονο η έκπτωση. Εις γνώσην έγινε δε μπορουσε να γινει και αλλιώς. Πάμε για άλλα τωρα και κυριως να δουμε τι θα κανουμε με τη ΔΕΗ που πηγαμε στα σταθερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agnostos99 είπε

Πάμε για άλλα τωρα και κυριως να δουμε τι θα κανουμε με τη ΔΕΗ που πηγαμε στα σταθερα

και με 0,18 να έκλεισες , πάλι κερδισμένος είσαι σε σχέση με ρήτρες απο τη στιγμή που έκαψες αρκετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

και με 0,18 να έκλεισες , πάλι κερδισμένος είσαι σε σχέση με ρήτρες απο τη στιγμή που έκαψες αρκετά

Δυστυχως εφυγαν 3 μηνες σχεδόν με τον παλιό πάροχο και θα μετρησει σπαστα οπότε ακόμα πιο χαμηλό το όριο. Απαράδεκτοι στη ΔΕΗ κ ΔΕΔΔΗΕ για τη μεταφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...