Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, greengr21 είπε

σου ειπα τι ισχυει στη ΔΕΗ δε θα κατσω να γραψω 10 ποστ για το θεμα,παμε παρακατω...

αυτο που σου ειπα ισχυει, το πληρωνα αλλωστε. Εσυ ειχες ποτε κοινωνικο?

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, greengr21 είπε

σου ειπα τι ισχυει στη ΔΕΗ δε θα κατσω να γραψω 10 ποστ για το θεμα,παμε παρακατω...

Δεν ισχυει αυτο. Ο πατερας μου εχει KOT και χρεωνεται εως τις πρωτες 1640 αν δεν κανω λαθος με το κξοινωνικο και το υπερβαλλων με κανονικη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 8/5/2020 στις 8:19 ΠΜ, Deka68 είπε

Δευτέρα έκανα τη δήλωση της μητέρας μου και Τρίτη εγκριθηκε η αίτηση στο ΚΟΤ Β στη ΔΕΗ.Αρα αμέσως ενημερώνεται ( περισυ απορρίφθηκε ) .

Ενημερωτικά ,Τρίτη φορά έναντι λογαριασμός .

Στον πατέρα μου ενώ η πλατφόρμα για το επίδομα στέγασης είχε τα εισοδήματα της νέας δήλωσης, η πλατφόρμα για το κοινωνικό τιμολόγιο δεν έχει ενημερωθεί ακόμα. 🧐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, darkmatinee είπε

Στον πατέρα μου ενώ η πλατφόρμα για το επίδομα στέγασης είχε τα εισοδήματα της νέας δήλωσης, η πλατφόρμα για το κοινωνικό τιμολόγιο δεν έχει ενημερωθεί ακόμα. 🧐

Δεν έχει ενημερωθεί ακόμα για της φετινές δηλώσεις το ΚΟΤ ρε παιδιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μου ήρθε ο εκκαθαριστικός λογαριασμός. Τελικά αυτό που αναφέρει η ΔΕΗ ότι αν η υπέρβαση που θα κάνεις σε ένα 4μηνο  σε συνδυασμό και με υπέρβαση σε ετήσια βάση θα έχει σαν αποτέλεσμα να χάσεις την έκπτωση του ΚΟΤ στο συγκεκριμένο 4μηνο, ισχύει. Οπότε bye bye ΔΕΗ από εμένα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pannarab είπε

Μου ήρθε ο εκκαθαριστικός λογαριασμός. Τελικά αυτό που αναφέρει η ΔΕΗ ότι αν η υπέρβαση που θα κάνεις σε ένα 4μηνο  σε συνδυασμό και με υπέρβαση σε ετήσια βάση θα έχει σαν αποτέλεσμα να χάσεις την έκπτωση του ΚΟΤ στο συγκεκριμένο 4μηνο, ισχύει. Οπότε bye bye ΔΕΗ από εμένα....

Καλημέρα...Αν ξεπεράσεις τις κιλοβατώρες  του κοινωνικού τιμολογίου τις άλλες θα τις πληρώσεις μόνο αυτές με κανονικό τιμολόγιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλημέρα...Αν ξεπεράσεις τις κιλοβατώρες  του κοινωνικού τιμολογίου τις άλλες θα τις πληρώσεις μόνο αυτές με κανονικό τιμολόγιο...

Καλησπέρα, αυτό που περιγράφεις έγινε στον προηγούμενο λογαριασμό μου. Είχα 2360 kWh στο ημερήσιο (μιλάω για κατανάλωση 4μήνου). Μου έκαναν την έκπτωση του KOT στις 1905 kWh (δικαιούμαι 1800 / 4μηνο) και τις υπόλοιπες τις πλήρωσα κανονικά. Σε αυτόν τον εκκαθαριστικό που πήρα πριν από λίγες ημέρες, είχα 2088 kWh στο ημερήσιο και δεν είχα καμία έκπτωση. Και αυτό διότι (έτσι όπως τα υπολόγισα εγώ) : 2088 σε αυτό το 4μηνο + 2360 στο προηγούμενο + 1500 περίπου στο πιο πίσω 4μηνο = 5948 kWh ετησίως. Δλδ πάνω από τις 5400 kWh που δικαιούμαι ετησίως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pannarab είπε

Καλησπέρα, αυτό που περιγράφεις έγινε στον προηγούμενο λογαριασμό μου. Είχα 2360 kWh στο ημερήσιο (μιλάω για κατανάλωση 4μήνου). Μου έκαναν την έκπτωση του KOT στις 1905 kWh (δικαιούμαι 1800 / 4μηνο) και τις υπόλοιπες τις πλήρωσα κανονικά. Σε αυτόν τον εκκαθαριστικό που πήρα πριν από λίγες ημέρες, είχα 2088 kWh στο ημερήσιο και δεν είχα καμία έκπτωση. Και αυτό διότι (έτσι όπως τα υπολόγισα εγώ) : 2088 σε αυτό το 4μηνο + 2360 στο προηγούμενο + 1500 περίπου στο πιο πίσω 4μηνο = 5948 kWh ετησίως. Δλδ πάνω από τις 5400 kWh που δικαιούμαι ετησίως. 

Ειναι πολλες οι  κιλοβατορες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, pannarab είπε

Καλησπέρα, αυτό που περιγράφεις έγινε στον προηγούμενο λογαριασμό μου. Είχα 2360 kWh στο ημερήσιο (μιλάω για κατανάλωση 4μήνου). Μου έκαναν την έκπτωση του KOT στις 1905 kWh (δικαιούμαι 1800 / 4μηνο) και τις υπόλοιπες τις πλήρωσα κανονικά. Σε αυτόν τον εκκαθαριστικό που πήρα πριν από λίγες ημέρες, είχα 2088 kWh στο ημερήσιο και δεν είχα καμία έκπτωση. Και αυτό διότι (έτσι όπως τα υπολόγισα εγώ) : 2088 σε αυτό το 4μηνο + 2360 στο προηγούμενο + 1500 περίπου στο πιο πίσω 4μηνο = 5948 kWh ετησίως. Δλδ πάνω από τις 5400 kWh που δικαιούμαι ετησίως. 

Τι ακριβώς περίμενες; Να σου επιδοτεί πέραν των συμφωνημένων;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, christakos07 είπε

Τι ακριβώς περίμενες; Να σου επιδοτεί πέραν των συμφωνημένων;

Με βάση την δήλωση του τότε Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας, περίμενα να μου κάνει την έκπτωση μέχρι τις 1800kWh που δικαιούμαι και να πληρώσω τις επιπλέον κανονικά. Σου παραθέτω και το link  https://energypress.gr/news/stathakis-den-hanoyn-kot-oi-dikaioyhoi-stin-periptosi-poy-ypervoyn-ta-oria-katanalosis

Δώσε βαρύτητα στην τελευταία παράγραφο και πες μου τι καταλαβαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, pannarab είπε

Με βάση την δήλωση του τότε Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας, περίμενα να μου κάνει την έκπτωση μέχρι τις 1800kWh που δικαιούμαι και να πληρώσω τις επιπλέον κανονικά. Σου παραθέτω και το link  https://energypress.gr/news/stathakis-den-hanoyn-kot-oi-dikaioyhoi-stin-periptosi-poy-ypervoyn-ta-oria-katanalosis

Δώσε βαρύτητα στην τελευταία παράγραφο και πες μου τι καταλαβαίνεις.

ετσι ελεγε ο αρμοδιος υπουργος το 17. Το 18 εξεδωσε αποφαση που λεει οτι

"για υπέρβαση άνω του 10%, και εφόσον η μέση τετραμηνιαία κατανάλωση σε ετήσια κυλιόμενη βάση, βάσει καταμετρημένων ενδείξεων, υπερβαίνει τα όρια κατανάλωσης που προβλέπονται για κάθε κατηγορία δικαιούχου, δεν εφαρμόζεται το Κ.Ο.Τ. για το συγκεκριμένο τετράμηνο"

https://www.idika.gr/kot/images/Docs/ΦΕΚ Β 242_01.02.2018.pdf

οποτε αφου εχεις υπερβει το ετησιο οριο σου,  και το συγκεκριμενο τετραμηνο ειχες υπερβαση πανω απο 10% δεν δικαιουσαι την εκπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/6/2020 στις 6:00 ΠΜ, pannarab είπε

Με βάση την δήλωση του τότε Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας, περίμενα να μου κάνει την έκπτωση μέχρι τις 1800kWh που δικαιούμαι και να πληρώσω τις επιπλέον κανονικά. Σου παραθέτω και το link  https://energypress.gr/news/stathakis-den-hanoyn-kot-oi-dikaioyhoi-stin-periptosi-poy-ypervoyn-ta-oria-katanalosis

Δώσε βαρύτητα στην τελευταία παράγραφο και πες μου τι καταλαβαίνεις.

Συνεπώς, όπως είπε ο κ. Σταθάκης, αν ένας δικαιούχος υπερβεί το όριο της κατανάλωσης μέσα σε ένα τετράμηνο, έχει τη δυνατότητα να το συμψηφίσει με τα επόμενα τετράμηνα.

Στην περίπτωση, ωστόσο, που γίνει υπέρβαση της οριζόμενης κατανάλωσης σε ετήσια βάση, τότε ο δικαιούχος του Κοινωνικού Τιμολογίου θα κληθεί να πληρώσει μόνον τις υπερβάλλουσες κιλοβατώρες με βάση το Οικιακό Τιμολόγιο της ΔΕΗ.

Σαφές νομίζω. Ξεπερνάς το ετήσιο όριο, πληρώνεις τη διαφορά που υπάρχει βάσει του Οικιακού Τιμολογίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, christakos07 είπε

Συνεπώς, όπως είπε ο κ. Σταθάκης, αν ένας δικαιούχος υπερβεί το όριο της κατανάλωσης μέσα σε ένα τετράμηνο, έχει τη δυνατότητα να το συμψηφίσει με τα επόμενα τετράμηνα.

Στην περίπτωση, ωστόσο, που γίνει υπέρβαση της οριζόμενης κατανάλωσης σε ετήσια βάση, τότε ο δικαιούχος του Κοινωνικού Τιμολογίου θα κληθεί να πληρώσει μόνον τις υπερβάλλουσες κιλοβατώρες με βάση το Οικιακό Τιμολόγιο της ΔΕΗ.

Σαφές νομίζω. Ξεπερνάς το ετήσιο όριο, πληρώνεις τη διαφορά που υπάρχει βάσει του Οικιακού Τιμολογίου.

η σωστη απαντηση ειναι η ακριβως απο πανω σου. Στο ΦΕΚ της υπουργικης αποφασης Σταθακη. Ξεπερνας το οριο στο τετραμηνο πανω απο 10% αλλα εισαι κατω απο το κυλιομενο ετησιο οριο, πληρωνεις τη διαφορα με το κανονικο τιμολογιο της δεη

Ξεπερνας το οριο στο τετραμηνο πανω απο 10% ΚΑΙ ξεπερνας το ετησιο κυλιομενο οριο, χανεις συνολικα την εκπτωση του κοινωνικου τιμολογιου για το συγκεκριμενο τετραμηνο, τα πληρωνεις ολα με τιμη τιμοκαταλογου δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αν μου επιτρέπετε θα κάνω την ερώτησή μου δω γιατί γιατί βλέπω είστε πολλοι 😊

 

Ζητήσαμε αλλαγή ονόματος λόγω ενοικιαστηριου, έχουν περάσει τρεις εβδομάδες και ακόμα δεν μας έχουν πάρει τηλέφωνο 

 

Τι παίζει? Στα mail δεν απαντούν ποτέ, στα τηλέφωνα μας λένε επειδή έγινε ηλεκτρονικά πρέπει να περιμένουμε και ο μήνας τρέχει. 

 

Γνωρίζει κάποιος από εδώ πληροφορίες έξτρα? 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...