Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πιθανοτερο που εχει συμβει ειναι να εχεις συμπληρωσει τις kwh που επιδοτει το κοινωνικο τιμολογιο(στη περιπτωση σου ειναι 3 τετραμηνα χ1700=5100συνολο),για αυτο μολις συμπληρωθηκαν οι kwh απο τοτε που εβαλες το κοτ σε γυρισε σε κανονικη χρεωση(η εκπτωση του κοτ στη kwh ειναι 0,045 αμα κανεις την αφαιρεση  στη τιμη που χρεωνει η προτεργια βγαινει 0,11028-0,045 =0,06528).Ελπιζω να βοηθησα.

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιανουαριο 2020 ειχα 1068 ημερησιες και 406 νυχτερινου (εκκαθαριστικός)

Σεπτεμβριο 2019  ειχα 911 ημερησιες και 372 νυχτερινου (εκκαθαριστικός)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, greengr21 είπε

σε αυτους τους λογαριασμους εχει χρεωση εντος/εκτος κοτ?

Στου 9/2019 οχι στον 1ο/2020 ειχε ναι:

Πάγιο Ημερήσιας Ενέργειας: 5,05 €

Ημερήσια Ενέργεια Εντός ΚΟΤ: 1068x0,04480€/kWh=47,85 €

Ημερήσια Ενέργεια Εκτός ΚΟΤ: 0x-∞€/kWh=12,50 €

Πάγιο Νυχτερινής Ενέργειας: 2,11 €

Νυχτερινή Ενέργεια Εντός ΚΟΤ: 406x0,04480€/kWh=18,19 €

Νυχτερινή Ενέργεια Εκτός ΚΟΤ: 0x-∞€/kWh=4,75 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η εταιρεία μου είπε ότι η τιμή κιλοβ είναι 0,110€ - την τιμή του ΚΟΤ 0,045 γιαυτο κ με χρεώνουν 0,065€ τις 1700 Κιλοβατώρες που έχω όριο στο κοτΒ.

Ισχύει κ σε εσας αυτό; Είτε έχετε ΔΕΗ είτε κάποιον εναλλακτικό πάροχο;

Λοιπόν η εταιρεία μου είπε ότι η τιμή κιλοβ είναι 0,110€ - την τιμή του ΚΟΤ 0,045 γιαυτο κ με χρεώνουν 0,065€ τις 1700 Κιλοβατώρες που έχω όριο στο κοτΒ.

Ισχύει κ σε εσας αυτό; Είτε έχετε ΔΕΗ είτε κάποιον εναλλακτικό πάροχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, greekparot είπε

Λοιπόν η εταιρεία μου είπε ότι η τιμή κιλοβ είναι 0,110€ - την τιμή του ΚΟΤ 0,045 γιαυτο κ με χρεώνουν 0,065€ τις 1700 Κιλοβατώρες που έχω όριο στο κοτΒ.

Ισχύει κ σε εσας αυτό; Είτε έχετε ΔΕΗ είτε κάποιον εναλλακτικό πάροχο;

Σωστο ακούγεται. Γιατι σου φαινεται παραξενο? Σκεφτοσουν διαφορετικη τιμολόγηση?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/4/2020 στις 2:48 ΜΜ, darkmatinee είπε

Καλησπέρα,

Επειδή έχω μια διαφωνία ενδοοικογενειακή, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κάνω από τώρα την φορολογική μου δήλωση και με βάση τη νέα δήλωση δικαιούμαι το κοινωνικό τιμολόγιο (με την δήλωση του 19 δεν την δικαιούμαι), τότε μπορώ να κάνω και αίτηση για κοινωνικό τιμολόγιο; Ή δεν θα έχει γίνει η εκκαθάριση και θα πρέπει να τελειώσουν όλοι με τις φορολογικές δηλώσεις.

Δευτέρα έκανα τη δήλωση της μητέρας μου και Τρίτη εγκριθηκε η αίτηση στο ΚΟΤ Β στη ΔΕΗ.Αρα αμέσως ενημερώνεται ( περισυ απορρίφθηκε ) .

Ενημερωτικά ,Τρίτη φορά έναντι λογαριασμός .

Επεξ/σία από Deka68
Λάθος λεξη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Deka68 είπε

Δευτέρα έκανα τη δήλωση της μητέρας μου και Τρίτη εγκριθηκε η αίτηση στο ΚΟΤ Β στη ΔΕΗ.Αρα αμέσως ενημερώνεται ( περισυ απορρίφθηκε ) .

Ενημερωτικά ,Τρίτη φορά έναντι λογαριασμός .

Είσαι σίγουρος ότι πήρε τα στοιχεία του φορολογικού έτους 2019?

Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, δεδομένου ότι πέρσι αυτό έγινε κάπου τον Σεπτέμβρη.

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2020 στις 11:56 ΠΜ, greekparot είπε

Λοιπόν η εταιρεία μου είπε ότι η τιμή κιλοβ είναι 0,110€ - την τιμή του ΚΟΤ 0,045 γιαυτο κ με χρεώνουν 0,065€ τις 1700 Κιλοβατώρες που έχω όριο στο κοτΒ.

Ισχύει κ σε εσας αυτό; Είτε έχετε ΔΕΗ είτε κάποιον εναλλακτικό πάροχο;

Λοιπόν η εταιρεία μου είπε ότι η τιμή κιλοβ είναι 0,110€ - την τιμή του ΚΟΤ 0,045 γιαυτο κ με χρεώνουν 0,065€ τις 1700 Κιλοβατώρες που έχω όριο στο κοτΒ.

Ισχύει κ σε εσας αυτό; Είτε έχετε ΔΕΗ είτε κάποιον εναλλακτικό πάροχο;

μου κανει εντυπωση γιατι στη ΔΕΗ το κοτ το χρεωνουν μεχρι να συμπληρωσεις το ετησιο οριο,οχι μεχρι το οριο του τετραμηνου και μετα κανονικη χρεωση πχ αν ησουν στη ΔΕΗ με κοτ θα ειχες κανονικη χρεωση μολις συμπληρωνες τις 5100kwh συνολικα,εγω παντως στη θεση σου θα το εψαχνα το θεμα λιγο παραπανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, christakos07 είπε

Είσαι σίγουρος ότι πήρε τα στοιχεία του φορολογικού έτους 2019?

Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, δεδομένου ότι πέρσι αυτό έγινε κάπου τον Σεπτέμβρη.

Ναι είμαι σίγουρη γιατί τα έκανα εγώ και περισυ και φέτος .Περισυ δεν εγκρίθηκε το Σεπτέμβρη και περίμενα να κάνει φέτος τη δήλωση της επειδή ήξερα ότι φέτος θα ήταν δικαιούχος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, greengr21 είπε

μου κανει εντυπωση γιατι στη ΔΕΗ το κοτ το χρεωνουν μεχρι να συμπληρωσεις το ετησιο οριο,οχι μεχρι το οριο του τετραμηνου και μετα κανονικη χρεωση

Ποιο ετησιο οριο? Μεχρι το οριο του τετραμηνου  χρεωνουν φυσικα, αλλιως γιατι να υπαρχει αυτό το οριο αν είναι να μην τηρείται?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rus είπε

Ποιο ετησιο οριο? Μεχρι το οριο του τετραμηνου  χρεωνουν φυσικα, αλλιως γιατι να υπαρχει αυτό το οριο αν είναι να μην τηρείται?

Στη ΔΕΗ με κοτ αν εχεις 1700kwh οριο το τετραμηνο και κανεις πχ την ετησια καταναλωση σε ενα τετραμηνο(5100) θα χρεωθεις και τις 5100 με κοτ και απο εκει και περα ολες τις αλλες με την κανονικη χρεωση,ανεξαρτητα αν γραφει το χαρτι 1700 οριο το τετραμηνο.Δηλαδη η ΔΕΗ επιδοτει τις kwh συνεχομενα μεχρι να φτασει το ετησιο οριο,οχι το τετραμηνο.Αν περασεις την ετησια καταναλωση στο τετραμηνο δε δικαιουσαι απο εκει και περα κοτ.Στον φιλο υπαρχει διαφορα απο οτι βλεπω αμα τις περασει στο τετραμηνο του χρεωνουν τις αλλες κανονικα για αυτο του ειπα αν θελει να το ψαξει.

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greengr21 είπε

Στη ΔΕΗ με κοτ αν εχεις 1700kwh οριο το τετραμηνο και κανεις πχ την ετησια καταναλωση σε ενα τετραμηνο(5100) θα χρεωθεις και τις 5100 με κοτ και απο εκει και περα ολες τις αλλες με την κανονικη χρεωση,ανεξαρτητα αν γραφει το χαρτι 1700 οριο το τετραμηνο.Δηλαδη η ΔΕΗ επιδοτει τις kwh συνεχομενα μεχρι να φτασει το ετησιο οριο,οχι το τετραμηνο.Αν περασεις την ετησια καταναλωση στο τετραμηνο δε δικαιουσαι απο εκει και περα κοτ.Στον φιλο υπαρχει διαφορα απο οτι βλεπω αμα τις περασει στο τετραμηνο του χρεωνουν τις αλλες κανονικα για αυτο του ειπα αν θελει να το ψαξει.

Όπως ειπα ο φιλος εχει χρεωθει κανονικα. Αν εχεις τετραμηνιαιο οριο 1700 κιλοβατώρες τοτε μονο για τις 1700 τιμολογεισαι με το κοινωνικο, για τις υπολοιπες τιμολογεισαι με το κανονικο.

Εκτος αν εχει αλλαξει κατι στο μεταξυ που δε το γνωριζω. Δε καταλαβαινω γιατι μπλεκεις την ετησια καταναλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, rus είπε

Όπως ειπα ο φιλος εχει χρεωθει κανονικα. Αν εχεις τετραμηνιαιο οριο 1700 κιλοβατώρες τοτε μονο για τις 1700 τιμολογεισαι με το κοινωνικο, για τις υπολοιπες τιμολογεισαι με το κανονικο.

Εκτος αν εχει αλλαξει κατι στο μεταξυ που δε το γνωριζω. Δε καταλαβαινω γιατι μπλεκεις την ετησια καταναλωση.

σου ειπα τι ισχυει στη ΔΕΗ δε θα κατσω να γραψω 10 ποστ για το θεμα,παμε παρακατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...