Προς το περιεχόμενο

καλύτερα απορρυπαντικά ρούχων


φραμπάλα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια το endless σκονη πλυντηριου ρουχων κανεις το εχει χρησιμοποιησει????Λεω να παω σε ελληνικο αλλα επειδη ειναι μεγαλη συσκευασι ελλεγα μηπως εχει κανεις γνωμη

Το έχω δοκιμάσει κ είναι μία χαρά.

Αν βρεις κ το μαλακτικό της εταιρείας το μπλε πάρτο με κλειστά μάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλένω με Dixan σκόνη.

Κάποιος μου έδωσε ένα μισό κουτί Ariel σκόνη.

Στο πρώτο βάζω 2 στα 10 και στο δεύτερο 1 !

 

Αν κάποιος δοκιμάσει καλή σκόνη πλυσίματος δεν θα θελήσει να ξαναδεί τα Ariel, Skip, Lenor, Dixan, κλπ. Μια σκόνη που δοκίμασα της βάζεις 7 στα 10. Η ποιότητα πλυσίματος είναι ασύγκριτα καλύτερη. Τα άλλα απλά είναι λίγο καλύτερα από το σκέτο νερό.

 

Έχουμε φτωχύνει στην ελλάδα, και γι' αυτό οι εταιρίες πουλάνε τα χρειότερα που υπάρχουν (ανταγωνισμός, ο κόσμος ζητά το απόλυτα φθηνότερο και γι' αυτό έχει καταλήξει έτσι). Οι περισσότερες μεγάλες συσκευασίες έχουν κόστος ανά πλύση 0,15 - 0,30 ευρώ. Η παραπάνω καλή σκόνη πλυσίματος κοστίζει περίπου 1 ευρώ ανά πλύση.

Παρατήρησα ότι σε Αμερική, Αγγλία, Γερμανία έχουν διαφορετικές συσκευασίες, έχω την εντύπωση ότι εκεί πουλάνε καλή ποιότητα. Π.χ. στην Αμερικη χρησιμοποιούν πολύ λίγο τη σκόνη, και η κύρα σκόνη που κυκλοφορεί είναι το Tide και το Miele, που όσο ξέρω δεν κυκλοφορούν στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Αριέλ σε σκόνη και καζολιν σε μαλακτικό. Είναι καθαρά, μοσχοβολανε και ενώ έχουμε πολύ σκληρό νερό είναι επιτέλους μαλακά όλα τα ρούχα κι οι πετσετες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2016 στις 8:37 ΜΜ, idomeneas7 είπε

Μου είχε πει ενας της LG ότι όλα τα πλυντήρια είναι φτιαγμένα για να παίρνουν σκόνη και πως τα υγρά αφήνουν κατάλοιπα που σιγά σιγά κάνουν το πλυντήριο σιχαμένο. Το θέμα είναι πως δεν με βολεύει καθόλου η σκόνη λόγω εξάπλωσης. Βάζω στο πλυντήριο πιάτων και κρατάω την αναπνοή μου κάθε φορά να μην μου πάνε οι κόκκοι στη μύτη ενω είναι σίγουρο πως θα ρίξω κάτω μερικους. Στο ρούχων δεν έχω τολμήσει ακόμα και είμαι με τα υγρά για ευκολία.

Το έχει κανείς άλλος αυτό η είμαι η μόνη μυγιάγγιχτη?

Αγαπητή μου φίλη πολύ απλά διενεργείς μία πλύση τον μήνα με άδειο κάδο στους 90 - 95 βαθμούς (ανάλογα το πλυντήριό σου και τα προγράμματα που έχει) με μία κούπα του καφέ λευκό ξύδι (που έχει σχεδόν καμία μυρωδιά) και μισή κούπα ανθρακική σόδα και έχεις πάντα ένα καθαρότατο από υπολείμματα πλυντήριο! ;)
Τα υγρά απορρυπαντικά δημιουργούν μία ζελατινώδη "γλίτσα" ενώ οι σκόνες μία μορφή "γύψου" γύρω από τις σωληνώσεις και το τύμπανο.
Σωστός ο τεχνικός αλλά όχι απόλυτα. :)
Προσωπικά χρησιμοποιώ υγρά απορρυπαντικά για χρωματιστά ρούχα και σκόνη για εσώρουχα - λευκά είδη.
ΠΟΤΕ σκόνη με χρωματιστά γιατί τα λευκαντικά που περιέχει ξεθωριάζουν σταδιακά τα χρώματα.
Και δε χρειάζεται υπερβολή με τις θερμοκρασίες πλύσης. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Αποτέλεσμα εικόνας για ρολ μασσαλιαςΑποτέλεσμα εικόνας για rol quickwashΑποτέλεσμα εικόνας για rol quickwashΑποτέλεσμα εικόνας για rol quickwashΑπό τότε που τα δοκίμασα μόνο αυτά αγοράζω πλέον. Κατ'εμέ είναι τα καλύτερα υγρά απορρυπαντικά στην αγορά! Και το καλύτερο με τα συγκεκριμένα είναι ότι το μαλακτικό δεν είναι απαραίτητο! :) Πιστεύω πως όποιος έχει αγοράσει κάποιο απ'αυτά θα συμφωνήσει μαζί μου.  ;):) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/31/2016 στις 2:21 ΜΜ, φραμπάλα είπε

Μετά από χρόνια πλυσίματος κατέληξα ότι το καλύτερο απορρυπαντικό είναι το skip και ειδικά το μπλε υγρό.Καθαρίζει καλά και τα ρούχα μυρίζουν όμορφα.

Από μαλακτικά μ'αρέσουν το lenor και το soupline τα χρυσά(έχουν ίδια μυρωδιά), το soupline το μπλε(mistral) και το προδέρμ που είναι για βρεφικά ρούχα.Α και το quanto ελληνικά νησιά το λευκό.

Εσείς ποιο προτιμάτε; Προτείνετε να δοκιμάσω κάποιο άλλο;

Μην χρησιμοποιείς μαλακτικα! Οτιδήποτε χημικο μπαίνει στο τέλος της πλυσης για να δώσει άρωμα και μαλακή υφη στα ρούχα, είναι ένα χημικο που στην τελική αναπνες η ακουμπάς στο δέρμα σου. Γι αυτό θερίζουν ο καρκίνος κι οι αλλεργίες. Κάποιοι προτεινουν το ξύδι στη θέση του μαλακτικου, αν θέλεις να σπάσεις καποιες εντονες μυρωδιές. Εγω δε βάζω τίποτα. 

Επίσης αποφεύγω τις σκόνες γιατί αφήνουν περισσότερα καταλοιπα και καμιά φορά δεν διαλύονται τελείως σε χαμηλες θερμοκρασίες, αφήνοντας τους ...μπλε και πράσινους κόκκους να επιτεθούν αργότερα στο δέρμα.

Επεξ/σία από Cro-Magnon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/2/2017 στις 3:54 ΠΜ, JohnG είπε

Πλένω με Dixan σκόνη.

Κάποιος μου έδωσε ένα μισό κουτί Ariel σκόνη.

Στο πρώτο βάζω 2 στα 10 και στο δεύτερο 1 !

Αν κάποιος δοκιμάσει καλή σκόνη πλυσίματος δεν θα θελήσει να ξαναδεί τα Ariel, Skip, Lenor, Dixan, κλπ. Μια σκόνη που δοκίμασα της βάζεις 7 στα 10. Η ποιότητα πλυσίματος είναι ασύγκριτα καλύτερη. Τα άλλα απλά είναι λίγο καλύτερα από το σκέτο νερό.

Έχουμε φτωχύνει στην ελλάδα, και γι' αυτό οι εταιρίες πουλάνε τα χρειότερα που υπάρχουν (ανταγωνισμός, ο κόσμος ζητά το απόλυτα φθηνότερο και γι' αυτό έχει καταλήξει έτσι). Οι περισσότερες μεγάλες συσκευασίες έχουν κόστος ανά πλύση 0,15 - 0,30 ευρώ. Η παραπάνω καλή σκόνη πλυσίματος κοστίζει περίπου 1 ευρώ ανά πλύση.

Παρατήρησα ότι σε Αμερική, Αγγλία, Γερμανία έχουν διαφορετικές συσκευασίες, έχω την εντύπωση ότι εκεί πουλάνε καλή ποιότητα. Π.χ. στην Αμερικη χρησιμοποιούν πολύ λίγο τη σκόνη, και η κύρα σκόνη που κυκλοφορεί είναι το Tide και το Miele, που όσο ξέρω δεν κυκλοφορούν στην Ελλάδα.

Τουλάχιστον σε Αγγλία η ποιότητα είναι διαφορετική προς το καλύτερο πάντα...Γενικά εχω την εντύπωση ότι στην Ελλάδα φέρνουν την σαβούρα που δεν αγοράζουν στην Ευρώπη και σε ακριβότερη τιμή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 5/2/2017 στις 3:54 ΠΜ, JohnG είπε

Πλένω με Dixan σκόνη.

Κάποιος μου έδωσε ένα μισό κουτί Ariel σκόνη.

Στο πρώτο βάζω 2 στα 10 και στο δεύτερο 1 !

Αν κάποιος δοκιμάσει καλή σκόνη πλυσίματος δεν θα θελήσει να ξαναδεί τα Ariel, Skip, Lenor, Dixan, κλπ. Μια σκόνη που δοκίμασα της βάζεις 7 στα 10. Η ποιότητα πλυσίματος είναι ασύγκριτα καλύτερη. Τα άλλα απλά είναι λίγο καλύτερα από το σκέτο νερό.

Έχουμε φτωχύνει στην ελλάδα, και γι' αυτό οι εταιρίες πουλάνε τα χρειότερα που υπάρχουν (ανταγωνισμός, ο κόσμος ζητά το απόλυτα φθηνότερο και γι' αυτό έχει καταλήξει έτσι). Οι περισσότερες μεγάλες συσκευασίες έχουν κόστος ανά πλύση 0,15 - 0,30 ευρώ. Η παραπάνω καλή σκόνη πλυσίματος κοστίζει περίπου 1 ευρώ ανά πλύση.

Παρατήρησα ότι σε Αμερική, Αγγλία, Γερμανία έχουν διαφορετικές συσκευασίες, έχω την εντύπωση ότι εκεί πουλάνε καλή ποιότητα. Π.χ. στην Αμερικη χρησιμοποιούν πολύ λίγο τη σκόνη, και η κύρα σκόνη που κυκλοφορεί είναι το Tide και το Miele, που όσο ξέρω δεν κυκλοφορούν στην Ελλάδα.

Ποια θεωρείς καλή σκόνη πλυσίματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

τα πλυντήρια I-DOS λένε ότι το καλύτερο είναι υγρό HE υψηλης αποδοσης για πλυντήρια που πλενου με λίγο νερό!  ξέρει κανείς κάτι?  στην Αμερική πρώτο είναι το TIDE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υγρό σαπούνι ελαιολαδου για χρήση σε πλυντήριο. Δεν θα το βρείτε εύκολα, μόνο λίγα μαγαζιά που συνεργάζονται με βιοτεχνίες σαπουνιών ελαιολαδου. Για καθάρισμα του πλυντηρίου, ρίχνετε λευκό ξύδι και το βάζετε στους 70-80 βαθμούς. Κατάλοιπα αφήνουν και τα απορρυπαντικά σε σκόνη, βγάλτε το συρτάρι του πλυντηρίου να δείτε, εμείς κοντέψαμε να χρειαστούμε σφυρί και καλεμι για να καθαρίσουμε το κάτω μέρος από την θήκη που δεν είχαμε ιδέα πως κόλλησε εκεί αποξηραμένο σαπούνι, πάλι καλά που το είδαμε στο 1 έτος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...