Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, turbat0s είπε

Και πόσο καιρό (συνήθως) χρειάζεται για να έρθουν να κάνουν την αλλαγή?

Για Αθήνα μιλάω, δηλαδή είναι ζήτημα 1 βδομάδας ή 3 μήνες?

Αν δεν εχει αλλαξει κατι κανα μηνα .....Απλα τωρα εχουν πεσει πολλα με τις φωτιες και τεχνιτες δεν πηραν ακομα αδεια καλοκαιριου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, userAnon είπε

Ναι, καλά το θυμόμουν (και προφανώς για αυτό και το καλή τύχη)

Σε άλλο πρόβλημα μου επι καραντίνας δεν απαντούσαν ποτέ. Το ίδιο και πριν 2 λεπτά που προσπάθησα να επικοινωνήσω. Λέτε να μην εξυπηρετηθώ ποτέ από τα κεντρικά 2111 900500?

Δυσκολο να σε εξυπηρετήσουν... Δεν ξέρουν και πολλα... Θέμα της περιοχής του Δεδδηε.. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
19 minutes ago, Γιάννης Platano said:

Δεν χρειαζεται πιστοποιητικο ηλεκτρολογου (ΥΔΕ)

Πάλι καλά που το καθυστέρησα δλδ, γιατί κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι ήθελε ΥΔΕ όταν έβαζε κάποιος Νυχτερινό... :(

7 minutes ago, Γιάννης Platano said:

Αν δεν εχει αλλαξει κατι κανα μηνα

Yeah και σε μένα λιγότερο από 1 μήνα από τότε που πλήρωσα τα 40κατι ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Και πόσο καιρό (συνήθως) χρειάζεται για να έρθουν να κάνουν την αλλαγή?

Για Αθήνα μιλάω, δηλαδή είναι ζήτημα 1 βδομάδας ή 3 μήνες?

Για την περιοχη Αθήνας υπάρχει έλλειψη μετρητών.. Και σειρά προτεραιοτητας ..Μπορεί να κάνει και παραπανω... 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Thresh είπε

Πάλι καλά που το καθυστέρησα δλδ, γιατί κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι ήθελε ΥΔΕ όταν έβαζε κάποιος Νυχτερινό... :(

 

Παλια ηθελε και ΥΔΕ και να υπαρχει καποιο καλωδιο να δινει σημα σε θερμοπομπους αλλα καταργηθηκε.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που μετακομίζεις σε νέο σπίτι χωρίς νυκτερινό και θέλεις να βάλεις νέα παροχή ρεύματος από εναλλακτικό πάροχο με νυκτερινό, τι διαδικασία πρέπει να ακολουθηθεί; (Δεν υπάρχει ρεύμα. Έχει γίνει κανονικά διακοπή από τον προηγούμενο ενοικιαστή)

Μαζί με την αίτηση στον πάροχο, του ζητάς να σου βάλει και νυκτερινό ρολόι ή πρέπει πρώτα να απευθυνθώ σε ΔΕΔΔΗΕ να αλλάξει η παροχή σε νυκτερινή και έπειτα σύνδεση με τον εναλλακτικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, popopo είπε

Σε περίπτωση που μετακομίζεις σε νέο σπίτι χωρίς νυκτερινό και θέλεις να βάλεις νέα παροχή ρεύματος από εναλλακτικό πάροχο με νυκτερινό, τι διαδικασία πρέπει να ακολουθηθεί; (Δεν υπάρχει ρεύμα. Έχει γίνει κανονικά διακοπή από τον προηγούμενο ενοικιαστή)

Μαζί με την αίτηση στον πάροχο, του ζητάς να σου βάλει και νυκτερινό ρολόι ή πρέπει πρώτα να απευθυνθώ σε ΔΕΔΔΗΕ να αλλάξει η παροχή σε νυκτερινή και έπειτα σύνδεση με τον εναλλακτικό;

Καλησπέρα... Θα πας και θα ζητήσεις επανασυνδεση του ρεύματος πρωτα σε κάποιον παροχο.. Και εφόσον γίνει αυτή μετά θα ζητήσεις απο Δεδδηε να μπει και νυχτερινό τιμολόγιο... Θα κάνεις αίτηση τηλεφωνικά θα πληρωσεις ένα παραβολο 42.00 ευρώ και μετά θα μπει το νυχτερινό.. Αυτό μπορεί να γίνει από ένα μήνα μέχρι και 3-4 μήνες ανάλογα την περιοχη του Δεδδηε... (Μπορεί και να χρειαστεί να μπει νέος μετρητής) 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2021 στις 11:43 ΠΜ, userAnon είπε

Είμαι στο Χαλάνδρι με ηλεκτρονικό ρολόι που δείχνει ήδη την νυχτερινή κατανάλωση. 1 με 6 μήνες δεν μου είπαν ποτέ. Σε κάθε επικοινωνία μου έλεγαν ότι σύντομα θα περάσει ο τεχνικός. Την αίτηση την έκανα με μειλ στο κατάστημα Κηφισιάς αν θυμάμαι καλά που υπάγομαι και μετά από 2-3 ημέρες μου ήρθε μήνυμα στο κινητό να πληρώσω. Η πληρωμή έγινε άμεσα. Δεν γνωριζα ότι είναι τοσο χρονοβόρα διαδικασία πάντως.

σε αυτό το μειλ έστειλα την αίτηση

image.png.24d92a375d04ff41b1dfc6bf3017af4c.png

 

Ξέρεις αν στέλνουν κάποιο αντίγραφο της αίτησης;
Είχα κάνει την αίτηση τηλεφωνικά, μου είπαν θα έρθει επιστολή, 2 μήνες δεν ήρθε ποτέ.
Ξαναέκανα ηλεκτρονικά αίτημα και απλά μου στείλαν τον κωδικό πληρωμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, windserf2020 είπε

Ξέρεις αν στέλνουν κάποιο αντίγραφο της αίτησης;
Είχα κάνει την αίτηση τηλεφωνικά, μου είπαν θα έρθει επιστολή, 2 μήνες δεν ήρθε ποτέ.
Ξαναέκανα ηλεκτρονικά αίτημα και απλά μου στείλαν τον κωδικό πληρωμής.

Μπορει το παλιο αιτημα σου να μην περασε...Οταν στελνεις email δεν το βλεπουν.. Θελουν να την κανεις  μαλλον τηλεφωνικα.. Πληρωσες εκει τωρα  που σου εδωσαν το κωδικο πληρωμης;; (δηλαδη θα πληρωσεις 2 φορες).... Οταν πληρωσεις θα ερθει και η επιστολη...

Παρε καποιο τηλεφωνο να δεις...

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, windserf2020 είπε

Ξέρεις αν στέλνουν κάποιο αντίγραφο της αίτησης;
Είχα κάνει την αίτηση τηλεφωνικά, μου είπαν θα έρθει επιστολή, 2 μήνες δεν ήρθε ποτέ.
Ξαναέκανα ηλεκτρονικά αίτημα και απλά μου στείλαν τον κωδικό πληρωμής.

Πότε είχες κάνει την πρώτη αίτηση; Μήπως άλλαξε κάτι στο ενδιάμεσο; Πχ λόγω πανδημίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2021 στις 12:15 ΠΜ, takoulou είπε

Μπορει το παλιο αιτημα σου να μην περασε...Οταν στελνεις email δεν το βλεπουν.. Θελουν να την κανεις  μαλλον τηλεφωνικα.. Πληρωσες εκει τωρα  που σου εδωσαν το κωδικο πληρωμης;; (δηλαδη θα πληρωσεις 2 φορες).... Οταν πληρωσεις θα ερθει και η επιστολη...

Παρε καποιο τηλεφωνο να δεις...

Τι να μην πέρασε; Αφού όλοι μπορούν να κάνουν αίτημα.
Δεν με κατάλαβες. Τηλεφωνικά την έκανα την πρώτη αίτηση και μου είχαν πει σε περίπου 20 μέρες θα ερχόταν επιστολή για να πληρώσω. Πρώτα έρχεται επιστολή και μετά πληρώνεις. Άρα δεν είχα πληρώσει καμία φορά. Τηλέφωνο πήρα γιατί καθυστερούν και εκεί μου είπαν να προσπαθήσω με email.
Γι αυτό ρώτησα πριν, όταν κάνεις την αίτηση ηλεκτρονικά στέλνουν κάποιο αποδεικτικό κάποια επιβεβαίωση; Ή απλά πληρώνεις και περιμένεις...;

Στις 23/8/2021 στις 8:49 ΠΜ, Doubt είπε

Πότε είχες κάνει την πρώτη αίτηση; Μήπως άλλαξε κάτι στο ενδιάμεσο; Πχ λόγω πανδημίας;

Αρχές Ιούλη. Τι να άλλαξε; Πανδημία έχουμε 2 χρόνια... Οι αιτήσεις γίνονται αποκλειστικά μέσω τηλεφώνου όπως μου είχαν πει και στέλνεται επιστολή στη κατοικία. Απλά λογικά με τα ελτα θα έχει χαθεί κάπου ο φάκελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα δεν μου ηρθε ποτε επιστολη παντως.

Εκανα την αιτηση τηλεφωνικα, μετα απο εναν μηνα δεν ειχα κανενα νεο και ξαναπηρα τηλεφωνο εγινε παλι προωθηση της αιτησης και μου ηρθε μηνυμα στο κινητο με κωδικο πληρωμης και ποσο. Το πληρωσα και εντος μηνος ηρθαν και αλλαξαν ρολοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εξής απορία.

Έστω ότι ενοικιάζω διαμέρισμα και κάνω αίτηση σύνδεσης σε πάροχο. Ταυτόχρονα κάνω και αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ για αλλαγή σε νυχτερινό.

Ο πάροχος θα πάρει την πρώτη ένδειξη κατά τη σύνδεση για να ξεκινήσει τη χρέωση. Όταν μετά από καιρό γίνει η αλλαγή του μετρητή σε νυχτερινό, υπάρχει κίνδυνος να μπλεχτεί ο πάροχος με τις νέες ενδείξεις του μετρητή, ή μήπως ο ΔΕΔΔΗΕ ενημερώνει τον πάροχο για την ένδειξη πριν και μετά την αλλαγή του μετρητή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, popopo είπε

Έχω την εξής απορία.

Έστω ότι ενοικιάζω διαμέρισμα και κάνω αίτηση σύνδεσης σε πάροχο. Ταυτόχρονα κάνω και αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ για αλλαγή σε νυχτερινό.

Ο πάροχος θα πάρει την πρώτη ένδειξη κατά τη σύνδεση για να ξεκινήσει τη χρέωση. Όταν μετά από καιρό γίνει η αλλαγή του μετρητή σε νυχτερινό, υπάρχει κίνδυνος να μπλεχτεί ο πάροχος με τις νέες ενδείξεις του μετρητή, ή μήπως ο ΔΕΔΔΗΕ ενημερώνει τον πάροχο για την ένδειξη πριν και μετά την αλλαγή του μετρητή;

Οχι δεν υπαρχει τετοιος φοβος αν ο παροχος ειναι σωστος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...