Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft αυτοματοποιεί την αναβάθμιση σε Windows 10 για τους χρήστες Windows 7 και 8


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και εγω που έχω ογκοχρεωση να στείλω στη Microsoft το λογαριασμο? δεν έχει μεγαλη διαφορα για μένα αυτο που λες.

Ογκοχρεωση στο... Σταθερό ίντερνετ;;; Σοβαρά τώρα;;;

 

Δε σου φταίει η Microsoft σε αυτό... Κάθε άλλο update δηλαδή που έπαιρνες μέχρι σήμερα δε σε χρέωνε;

 

Υ.Γ. Έχω να ακούσω για ογκοχρεωση... Πολλά χρόνια (και δουλεύω στον Γερμανό)... Οπότε φρόντισε να αλλάξεις σύνδεση... Φιλικά στο λέω...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 240
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν ειπα καπου οτι δεν θα εχουν θεματα.ειπα ειναι καλυτερα απο τα προηγουμενα.

και οι advanced ανθρωποι συναντησαν με τα 10 και οχι με τα προηγουμενα.λιγακι δυσκολο μου ακουγεται.

και για τα 7 ελεγαν τα χειροτερα και για τα 8 ελεγαν τα χειροτερα αν θυμασαι καλα.και τωρα ξαφνικα ολοι τα υποστηριζουν.

και αυτα οταν βγηκαν ειχαν bugs.απλα σου ειπα η διαφορα ειναι οτι ακουει και διορθωνει.βαλτα οποτε νομιζεις δεν θα σου πω εγω το ποτε να το κανεις.αλλα θα δεις στην πορεια οτι ειναι πολυ ανωτερα.

 

τα εχω απο το 14.δεν εχω διορθωσει κατι χειροκινητα.και απο τοτε κανω μονο updates.και ακομα πανε απροβληματιστα.ησουν μαλλον απο τους ατυχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που θελουν δουλεια σε σχεση με τα 8.1.και μιλαω για πραγματα του λειτουργικου οχι προσωπικη σου γνωμη.

  • Έχει bug που σχετίζεται με το start "menu" και μερικές φορές bugιάζει και δεν ανοίγει.
  • Δεν μπορείς να πειράξεις την αριστερή μεριά του "menu" και πρέπει οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσεις τα tiles για να κάνεις pin τις εφαρμογές που θες.
  • Η λίστα με όλες τις εφαρμογές είναι τεράστια επειδή βάζει ολόκληρο το αλφάβητο με τεράστια γράμματα για να χωρίσει τις εφαρμογές αναλυτικά.
  • Έχει ακόμα bug(που υπάρχει και στα 8/8.1) κατά το οποίο σου αλλάζει τη γλώσσα των default metro app βάση του προεπιλεγμένου πληκτρολογίου και όχι της γλώσσας που έχεις ορίσει.
  • Έχουν κουτσουρέψει το control panel με αποτέλεσμα να σε αναγκάζουν να χρησιμοποιείς και το settings app.
  • Δεν ελέγχεις τα update, οι επιλογές που σου δίνει είναι ή να κάνεις όλα τα update ή κανένα.
  • Σε πιέζει να βάλεις Μ$ λογαριασμό στο σύστημα ενώ δεν είναι απαραίτητο.
  • Το search σε spamάρει με ειδήσεις από το bing.
  • Τα update σε νέα έκδοση του λειτουργικού σου χαλάνε κάποιες ρυθμίσεις.
  • Στο classic theme δεν φαίνεται το κουμπί του menu.

Το μόνο πρόβλημα που είχαν τα 8.1 ήταν ότι δεν είχαν start menu αλλά screen. Αυτό διορθώνεται με μία απλή εφαρμογή(η οποία λειτουργεί και στα 10). Κατά τα άλλα τα 10 δεν έχουν καμία διαφορά από τα 8.1 παρά μόνο το DX12.

 

Για επιπλέον προβλήματα εδώ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει να μαζέψει μερικούς άσχετους με την τεχνολογία που δεν την πάτησαν ακόμα.

Και καλά να λειτουργούν όλα... Αλλά την πατάνε, κάνουν αναβάθμιση και μετά ψάχνουν κάποιο γνωστό ή κάποιο τεχνικό να τους λύσει τα προβλήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην συνεχιστεί ο πόλεμος και κάποιος Admin να διορθώσει το κείμενο.
 
Όπως πολύ σωστά ανέφερε και ένας φίλος πιο πάνω τα Windows 10 θα κατεβαίνουν αυτόματα ΔΕΝ θα κάνουν install αυτόματα.
 
Δεν βρίσκω κάτι λάθος σε αυτό. Δεν γεννηθήκανε όλοι expert στα PC όπως η πλειοψηφία των χρηστών του Insomnia.
Υπάρχει και ο κόσμος που ξέρει ίσα ίσα να ανοίγει τον Browser και να σερφαρει στο ιντερνετ.
 
Εγώ το βλέπω ως μια κίνηση να διευκολύνει τους χρήστες που θέλουν να μεταφερθούν ή να δοκιμάσουν εύκολα τα Windows 10 γιαυτο δίνει και 31 ημέρες περιθώριο να επιστρέψουν πίσω στο παλιό τους OS.
 
Αν όντως η MS αρχίσει να εγκαθιστά κάποια στιγμή "από πίσω" το λειτουργικό χωρίς να ενημερώνει τον χρήστη τότε θα είμαι από τους πρώτους που θα αρχίσει το κράξιμο.
 
Μέχρι τότε όμως...
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όντως η MS αρχίσει να κατεβάζει κάποια στιγμή "από πίσω" το λειτουργικό χωρίς να ενημερώνει τον χρήστη τότε θα είμαι από τους πρώτους που θα αρχίσει το κράξιμο.

 
Μέχρι τότε όμως...

 

 

Βασικά αυτό λέει η είδηση. Τα Windows 10 πλέον θεωρούνται recommended update και γι αυτό, αν έχεις στα Windows 7/8.1 την επιλογή να κατεβάζει αυτόματα τα update, κατεβάζει και τα Windows 10, χωρίς να σε ενημερώνει ή να σε ρωτήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  • Έχει bug που σχετίζεται με το start "menu" και μερικές φορές bugιάζει και δεν ανοίγει.
  • Δεν μπορείς να πειράξεις την αριστερή μεριά του "menu" και πρέπει οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσεις τα tiles για να κάνεις pin τις εφαρμογές που θες.
  • Η λίστα με όλες τις εφαρμογές είναι τεράστια επειδή βάζει ολόκληρο το αλφάβητο με τεράστια γράμματα για να χωρίσει τις εφαρμογές αναλυτικά.
  • Έχει ακόμα bug(που υπάρχει και στα 8/8.1) κατά το οποίο σου αλλάζει τη γλώσσα των default metro app βάση του προεπιλεγμένου πληκτρολογίου και όχι της γλώσσας που έχεις ορίσει.
  • Έχουν κουτσουρέψει το control panel με αποτέλεσμα να σε αναγκάζουν να χρησιμοποιείς και το settings app.
  • Δεν ελέγχεις τα update, οι επιλογές που σου δίνει είναι ή να κάνεις όλα τα update ή κανένα.
  • Σε πιέζει να βάλεις Μ$ λογαριασμό στο σύστημα ενώ δεν είναι απαραίτητο.
  • Το search σε spamάρει με ειδήσεις από το bing.
  • Τα update σε νέα έκδοση του λειτουργικού σου χαλάνε κάποιες ρυθμίσεις.
  • Στο classic theme δεν φαίνεται το κουμπί του menu.
Το μόνο πρόβλημα που είχαν τα 8.1 ήταν ότι δεν είχαν start menu αλλά screen. Αυτό διορθώνεται με μία απλή εφαρμογή(η οποία λειτουργεί και στα 10). Κατά τα άλλα τα 10 δεν έχουν καμία διαφορά από τα 8.1 παρά μόνο το DX12.

 

Για επιπλέον προβλήματα εδώ.</p>

Από που να αρχίσω...

Από το ότι δε χρειάζεται να βάλεις λογαριασμό και μπορείς με τοπικό να δουλέψεις κανονικά;

Από το ότι μπορείς να ρυθμίσεις την αναζήτηση στο τι θα σου βγάζει (ακόμα και να δίνει μόνο τοπικά αποτελέσματα);

Ότι το bug του start menu έχει ήδη εξαλειφθεί με το November Update;

Ότι μπορείς να βάλεις ότι θέλεις στην αριστερή μεριά, αρκεί να "μεγαλώσεις" το start menu;

Για να μην αναφέρω αυτό με το "η λίστα με όλα τα apps είναι τεράστια"... Μάντεψε γιατί: Γιατί είναι ΟΛΑ ΤΑ APPS! Μαγικό;

 

Μπορείτε σας παρακαλώ εσείς οι 2-3 που γράφετε τα ίδια και τα ίδια και το παίζετε έξυπνοι σε κάθε post περί Windows 10 να σταματήσετε να παραπληροφορείτε τον κόσμο; Ναι μπράβο, είστε μάγκες, είστε ψαγμένοι και όλοι εμείς ηλίθιοι... Τέλος! Το να λέω πράγματα που δε στέκουν ή δε βγάζουν νόημα για να δείξω το πόσο δίκιο (δεν) έχω δε χρειάζεται...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και https://www.reddit.com/r/windows8/για windows 8.

δεν μου λεει κατι το λινκ που παρεθεσες.προβληματα χρηστων ειναι.και ξαναλεω οτι φυσικο ειναι να εχει bugs.λειτουργικο που τρεχεις σε εκατομυρια υπολογιστες ειναι.και δεν μιλαω μονο για τα 10.

το καθενα με διαφορετικο setup hardware και software.

 

ανεφερες καποια πραγματα.αλλα ειναι αισθητικα που τα εχουν ανακαλυψει καποιοι η εσυ.εγω πχ δεν τα εχω δει σε εμενα.

και αλλα ειναι bug λειτουργικου.

αλλα δεν το κανει δυσλειτουργικο.

 

κανενα απο αυτα που ειπες δεν επηρεαζει την λειτουργια του.

τα updates καλα κανουν και ειναι υποχρεωτικα.

για ποιο λογο να μην εχεις security patches η os updates?

για το καλο σου ειναι ισα ισα.

 

γιατι να μην βαλεις λογαριασμο στο συστημα?

σε μακ δεν πιεζει?σε αντροιντ παλι οχι?

μην δουλευομαστε.

η Microsoft σε πιεζει.οι αλλοι το κανουν υποχρεωτικα.

 

το search σε σπαμμαρει ειδησεις για την υγεια για ταξιδια εισητιρια οτι σε ενδιαφερει.που ειναι το κακο σε αυτο?

 

δεν βλεπω προβληματα εγω εδω περα.προσωπικη απεχθεια βλεπω σε ενα λειτουργικο.

 

το control panel δεν ειναι σωστο θα το φτιαξουν.

και παλι την δουλεια σου την κανεις ετσι και αλλιως.

 

αυτο με το μενου που buggarei δεν το εχω συναντησει ποτε.

 

αυτο με τα tiles δεν το καταλαβαινω και με το αλβαβητο μαλλον γλωσσας.

 

και δεν ειπα οτι τα 8 ειναι κακα.πολυ καλο λειτουργικο ειναι και γρηγορο.

 

τα 7 απο την αλλη εχουν παλιωσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και ο κόσμος που ξέρει ίσα ίσα να ανοίγει τον Browser και να σερφαρει στο ιντερνετ.

 

 

Και τι καλύτερο από το να σπας τα αρ#1d1@ στον άσχετο. Κάποια στιγμή θα πατήσει το κουμπί της αναβάθμισης.

Έτσι η M$ θα μείνει ευχαριστημένη. Ο άσχετος τώρα παίζεται... Στρίβει νόμισμα κι ότι του κάτσει...

 

 

Ότι το bug του start menu έχει ήδη εξαλειφθεί με το November Update;

 

Το start menu έχει ακόμα bug και κρεμάει κάποιες φορές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που να αρχίσω...

Από το ότι δε χρειάζεται να βάλεις λογαριασμό και μπορείς με τοπικό να δουλέψεις κανονικά;

Από το ότι μπορείς να ρυθμίσεις την αναζήτηση στο τι θα σου βγάζει (ακόμα και να δίνει μόνο τοπικά αποτελέσματα);

Ότι το bug του start menu έχει ήδη εξαλειφθεί με το November Update;

Ότι μπορείς να βάλεις ότι θέλεις στην αριστερή μεριά, αρκεί να "μεγαλώσεις" το start menu;

Για να μην αναφέρω αυτό με το "η λίστα με όλα τα apps είναι τεράστια"... Μάντεψε γιατί: Γιατί είναι ΟΛΑ ΤΑ APPS! Μαγικό;

  • Δεν είπα ότι χρειάζεται να βάλεις λογαριασμό
  • Δεν μπορείς να επιλέξεις να μην σου βγάζει καθόλου νέα
  • Το bug του start menu ΔΕΝ έχει εξαληφθεί, αρκετοί το έχουν ακόμα
  • Για βάλε κάτι στην αριστερή μεριά και στείλε μας μία φώτο να το δούμε
  • Η λίστα με τα apps είναι διπλάσια ή/και μεγαλύτερη απ' ότι θα έπρεπε να ήταν

Όχι μόνο δεν διάβασες τι έγραψα αλλά η απάντηση σου ήταν τόσο βιαστική που απλά πέταξες ότι σου ήρθε στο μυαλό εκείνη τη στιγμή.

 

και https://www.reddit.com/r/windows8/για windows 8.

δεν μου λεει κατι το λινκ που παρεθεσες.προβληματα χρηστων ειναι.και ξαναλεω οτι φυσικο ειναι να εχει bugs.λειτουργικο που τρεχεις σε εκατομυρια υπολογιστες ειναι.και δεν μιλαω μονο για τα 10.

το καθενα με διαφορετικο setup hardware και software.

 

ανεφερες καποια πραγματα.αλλα ειναι αισθητικα που τα εχουν ανακαλυψει καποιοι η εσυ.εγω πχ δεν τα εχω δει σε εμενα.

και αλλα ειναι bug λειτουργικου.

αλλα δεν το κανει δυσλειτουργικο.

 

κανενα απο αυτα που ειπες δεν επηρεαζει την λειτουργια του.

τα updates καλα κανουν και ειναι υποχρεωτικα.

για ποιο λογο να μην εχεις security patches η os updates?

για το καλο σου ειναι ισα ισα.

 

γιατι να μην βαλεις λογαριασμο στο συστημα?

σε μακ δεν πιεζει?σε αντροιντ παλι οχι?

μην δουλευομαστε.

η Microsoft σε πιεζει.οι αλλοι το κανουν υποχρεωτικα.

 

το search σε σπαμμαρει ειδησεις για την υγεια για ταξιδια εισητιρια οτι σε ενδιαφερει.που ειναι το κακο σε αυτο?

 

δεν βλεπω προβληματα εγω εδω περα.προσωπικη απεχθεια βλεπω σε ενα λειτουργικο.

 

το control panel δεν ειναι σωστο θα το φτιαξουν.

και παλι την δουλεια σου την κανεις ετσι και αλλιως.

 

αυτο με το μενου που buggarei δεν το εχω συναντησει ποτε.

 

αυτο με τα tiles δεν το καταλαβαινω και με το αλβαβητο μαλλον γλωσσας.

 

και δεν ειπα οτι τα 8 ειναι κακα.πολυ καλο λειτουργικο ειναι και γρηγορο.

 

τα 7 απο την αλλη εχουν παλιωσει

 

Τα updates ποτέ δεν πρέπει να είναι υποχρεωτικά καθώς το παραμικρό(ακόμα και αν είναι σοβαρό update ασφάλειας για το καλό της ιδιωτικότητας του χρήστη και της ακεραιότητας του υπολογιστή) μπορεί να κάνει κάτι να σταματήσει να λειτουργεί όπως λειτουργούσε, με αποτέλεσμα να χαλάσει τη δουλειά κάποιου. Τα updates θα πρέπει να γίνονται όταν και όποτε ο χρήστης θεωρήσει ότι είναι η κατάλληλη ώρα και όποιο update θεωρεί ότι δεν θα επηρεάσει τη λειτουργία του συστήματος ή κάποιου προγράμματος που χρησιμοποιεί.

 

Γιατί να βάλεις λογαριασμό στο σύστημα; Στο android κινητό μου δεν έχω λογαριασμό και παρόλα αυτά λειτουργεί κανονικά. Και τα Windows 10 λειτουργούν κανονικά αλλά τα μισά feature είναι απενεργοποιημένα, άρα το σύστημα είναι γεμάτο bloatware το οποίο δεν μπορώ να απεγκαταστήσω γιατί είναι κομμάτι των Windows.

 

Το κακό με τις ειδήσεις είναι ότι αν θέλω ειδήσεις θα μπω στο ίντερνετ να διαβάσω ειδήσεις. Δεν θέλω κάθε φορά που ανοίγω το search να βλέπω άσχετα πράγματα, το search έχει μία πολύ συγκεκριμένη λειτουργία.

 

Τα tiles τώρα έχουν το εξής πρόβλημα. Για αρχή πιάνουν πολύ χώρο, θα μου πεις μικραίνουν, θα σου πω δεν έχουν κείμενο άμα τα σμικρύνεις πολύ, θα μου πεις βάζεις μόνο αυτά που χρησιμοποιείς συχνά και θυμάσαι τα εικονίδια. Πέρα από το γεγονός ότι υπάρχουν και άνθρωποι που δεν θα τα θυμούνται(παππούδες κλπ), το δεξί κομμάτι του μενού έχει συγκεκριμένα μεγέθη. Αν εσύ βάλεις 5-10 tile, μικρού μεγέθους, σε μία στήλη(για να πιάνουν όσο το δυνατό λιγότερο χώρο γίνεται), δεν μπορείς να σμικρύνεις το μενού τόσο ώστε να καλύπτει μόνο αυτά, θα αφήσει κενό χώρο γιατί το μέγεθος που μπορείς να το φαρδύνεις/στενέψεις είναι συγκεκριμένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και https://www.reddit.com/r/windows8/για windows 8.

δεν μου λεει κατι το λινκ που παρεθεσες.προβληματα χρηστων ειναι.και ξαναλεω οτι φυσικο ειναι να εχει bugs.λειτουργικο που τρεχεις σε εκατομυρια υπολογιστες ειναι.και δεν μιλαω μονο για τα 10.

το καθενα με διαφορετικο setup hardware και software.

 

ανεφερες καποια πραγματα.αλλα ειναι αισθητικα που τα εχουν ανακαλυψει καποιοι η εσυ.εγω πχ δεν τα εχω δει σε εμενα.

και αλλα ειναι bug λειτουργικου.

αλλα δεν το κανει δυσλειτουργικο.

 

κανενα απο αυτα που ειπες δεν επηρεαζει την λειτουργια του.

τα updates καλα κανουν και ειναι υποχρεωτικα.

για ποιο λογο να μην εχεις security patches η os updates?

για το καλο σου ειναι ισα ισα.

 

γιατι να μην βαλεις λογαριασμο στο συστημα?

σε μακ δεν πιεζει?σε αντροιντ παλι οχι?

μην δουλευομαστε.

η Microsoft σε πιεζει.οι αλλοι το κανουν υποχρεωτικα.

 

το search σε σπαμμαρει ειδησεις για την υγεια για ταξιδια εισητιρια οτι σε ενδιαφερει.που ειναι το κακο σε αυτο?

 

δεν βλεπω προβληματα εγω εδω περα.προσωπικη απεχθεια βλεπω σε ενα λειτουργικο.

 

το control panel δεν ειναι σωστο θα το φτιαξουν.

και παλι την δουλεια σου την κανεις ετσι και αλλιως.

 

αυτο με το μενου που buggarei δεν το εχω συναντησει ποτε.

 

αυτο με τα tiles δεν το καταλαβαινω και με το αλβαβητο μαλλον γλωσσας.

 

και δεν ειπα οτι τα 8 ειναι κακα.πολυ καλο λειτουργικο ειναι και γρηγορο.

 

τα 7 απο την αλλη εχουν παλιωσει

Στα μάζεψα λιγο: :devil:

Google και Apple κάνουν το ίδιο. Βουλώστε το.

Σας σπαμάρει αλλά για το καλό σας.

Την δουλειά σας την κάνετε. Ξεχάστε τα άλλα.

 

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  • Δεν είπα ότι χρειάζεται να βάλεις λογαριασμό - "Σε πιέζει να βάλεις Μ$ λογαριασμό στο σύστημα ενώ δεν είναι απαραίτητο.", αυτό έγραψες, μη ξεχνάς τι γράφεις...
  • Δεν μπορείς να επιλέξεις να μην σου βγάζει καθόλου νέα - μάλλον είμαι μάγος
  • Το bug του start menu ΔΕΝ έχει εξαληφθεί, αρκετοί το έχουν ακόμα - Δε μας λένε καν οι χρήστες αν είχαν πρόβλημα παλαιότερα (δηλαδή φταίει το PC) ή αν φταίνε μόνο τα Windows 10
  • Για βάλε κάτι στην αριστερή μεριά και στείλε μας μία φώτο να το δούμε - Πάνε Ρυθμίσεις -> Εξατομίκευση -> Έναρξη και θα βρεις μία έκπληξη... Αλλά μάλλον δεν έχεις καν Windows 10 :)
  • Η λίστα με τα apps είναι διπλάσια ή/και μεγαλύτερη απ' ότι θα έπρεπε να ήταν - Η ίδια ήταν και στα 8, αλλά τότε δεν είχες start... Ρώτα εμάς που είχαμε tablet τι βλέπαμε στο "All apps"

Όχι μόνο δεν διάβασες τι έγραψα αλλά η απάντηση σου ήταν τόσο βιαστική που απλά πέταξες ότι σου ήρθε στο μυαλό εκείνη τη στιγμή.

 

Άστο, δεν είναι η μέρα σου... Μείνε στο λειτουργικό σου (ή μάλλον, αφού μπορείς, φτιάξε καλύτερο) και μη λες ότι σου κατέβει...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...