Προς το περιεχόμενο

Ιώσεις, γρίπες κτλ 2016


Βασίλης_29

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 245
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρόσεξε την ενυδάτωση,ο υψηλός πυρετός αφυδατώνει.

Ξεκινάω με ότι υπάρχει στο σπίτι, αλατόνερο ή νερό με σόδα φαγητού μετά πάμε στο almora ή ηλεκτρολύτες.

Να πας σε γιατρό γιατί ο υψηλός πυρετός μπορεί να δημιουργήσει άλλα προβλήματα.

 

Πρέπει να έχεις μπερδευτεί με το αλατόνετο και τη σόδα φαγητού.

 

Το σπιτικό δυάλυμα για αντιμετώπιση της αφυδάτωσης και επαναφοράς των ηλεκτρολυτών (για περιπτώσεις ακατάσχετης διάροιας, εμμετών κλπ), είναι σε ένα λίτρο νερό 5 κουταλιές του γλυκού ζάχαρη και μισό κουταλάκι του γλυκού αλάτι (αναλογία 10 προς 1).

 

Αλατόνετο σκέτο μόνο για γαργάρες ή για ξεβούλωμα μύτης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα παιδακια που δε μπορουν να φυσηξουν την μυτη τους ξερω οτι το κανουν, για να ξεμπουκωνουν.

Νομίζω υπάρχει και στα φαρμακεία ακριβώς για αυτή τη χρήση, αντίστοιχο των ronal κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε την ενυδάτωση,ο υψηλός πυρετός αφυδατώνει.

Ξεκινάω με ότι υπάρχει στο σπίτι, αλατόνερο ή νερό με σόδα φαγητού μετά πάμε στο almora ή ηλεκτρολύτες.

Να πας σε γιατρό γιατί ο υψηλός πυρετός μπορεί να δημιουργήσει άλλα προβλήματα.

Οκ ντοκ. :Ρ

Ναι πήγα χθες σε γιατρό. Ότι μου έγραψε παίρνω, για πυρετό, λαιμό κλπ. Ποτέ δεν ακολουθώ συμβουλές μη ειδικών σε θέματα υγείας, όσο και να τους εμπιστεύομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να έχεις μπερδευτεί με το αλατόνετο και τη σόδα φαγητού.

 

Το σπιτικό δυάλυμα για αντιμετώπιση της αφυδάτωσης και επαναφοράς των ηλεκτρολυτών (για περιπτώσεις ακατάσχετης διάροιας, εμμετών κλπ), είναι σε ένα λίτρο νερό 5 κουταλιές του γλυκού ζάχαρη και μισό κουταλάκι του γλυκού αλάτι (αναλογία 10 προς 1).

 

Αλατόνετο σκέτο μόνο για γαργάρες ή για ξεβούλωμα μύτης.

Δεν εννοούσα να πιει σαλαμούρα για τουρσί λέγοντας αλατόνερο,ένα ποτήρι νερό με λίγο αλάτι στη μύτη του κουταλιού αλατόνερο λέγεται και με 5 κουτάλια ξανά αλατόνερο λέγεται.

 

Δεν απευθύνομαι σε ανήλικους.

Καλά έκανες και το διευκρίνισες πάντως.

Η σόδα φαγητού με νερό ενυδατώνει περιέχει νάτριο. sodium bicarbonate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν πίνει κανένα Gatorade, Powerade, Lucozade κλπ που έχουν και ανεκτή γεύση?

Αλμόρα μόνο με φράουλα πλέον και εγγυημένο εμετό με την απαίσια γεύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν πίνει κανένα Gatorade, Powerade, Lucozade κλπ που έχουν και ανεκτή γεύση?

Αλμόρα μόνο με φράουλα πλέον και εγγυημένο εμετό με την απαίσια γεύση.

Αν καταφέρεις με 40 πυρετό να κουνηθείς από το κρεβάτι και να βγεις από το σπίτι χωρίς βοήθεια για να τα αγοράσεις σίγουρα ναι.

 

Μπορούσα να γράψω να τρώει αλμυρά κρακεράκια,να τρώει το φαγητό πιό αλμυρό αλλά η όρεξη κόβεται ως άμυνα του οργανισμού και δεν μπορεί να φάει με ευκολία.

Την άλλη φορά πάντως πρέπει να προσέχω να δίνω ακριβή δοσολογία αλατιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και βρήκα κατάλληλο θρεντ:

 

ξεκίνησα με πυρετό την προηγούμενη δευτέρα και συνέχισε με εμετό/πονοκεφάλους/βήχα μέχρι πέμπτη οπότε και άρχισαν να πέφτουν και επανήλθα. απο τότε όμως και μέχρι και σήμερα (μια εβδομάδα μετά δηλαδή απο τότε που σταμάτησε ο πυρετός και οι πονοκέφαλοι) έχω ζαλάδα. είχα και κατά τη διάρκεια της ίωσης αλλά φαντάστηκα ότι ήταν λόγω εξάντλησης/πυρετού/αφυδάτωσης.

 

δεν είναι σε μεγάλο βαθμό, του στυλ να αντιμετωπίζω αστάθεια, αλλά είναι σίγουρα ενοχλητικό και με εμποδίζει στην συγκέντρωση.

 

το έχει αντιμετωπίσει κάποιος αυτό? ξέρει κανείς που μπορεί να οφείλετει/ αν είναι φυσιολογικό και γιατί μπορεί να συμβαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και βρήκα κατάλληλο θρεντ:

 

ξεκίνησα με πυρετό την προηγούμενη δευτέρα και συνέχισε με εμετό/πονοκεφάλους/βήχα μέχρι πέμπτη οπότε και άρχισαν να πέφτουν και επανήλθα. απο τότε όμως και μέχρι και σήμερα (μια εβδομάδα μετά δηλαδή απο τότε που σταμάτησε ο πυρετός και οι πονοκέφαλοι) έχω ζαλάδα. είχα και κατά τη διάρκεια της ίωσης αλλά φαντάστηκα ότι ήταν λόγω εξάντλησης/πυρετού/αφυδάτωσης.

 

δεν είναι σε μεγάλο βαθμό, του στυλ να αντιμετωπίζω αστάθεια, αλλά είναι σίγουρα ενοχλητικό και με εμποδίζει στην συγκέντρωση.

 

το έχει αντιμετωπίσει κάποιος αυτό? ξέρει κανείς που μπορεί να οφείλετει/ αν είναι φυσιολογικό και γιατί μπορεί να συμβαίνει?

 

Η ιωση που περασες αυτες τις ημερες μπορει να δημιουργησε προβληματα στο εσωτερικο του αυτιου.

Αφου λες οτι οι ζαλαδες δεν ειναι σε μεγαλο βαθμο για να αντιμετωπιζεις ασταθεια, λογικα θα περασουν απο μονες τους μετα απο καποιες μερες.

Στη θεση σου εγω θα επινα τσαι μαντζουρανας για τρεις ημερες ,θα ετρωγα καλου κακου συκωτι με παντζαρια και λογικα θα εβλεπα βελτιωση σε γρηγοροτερους ρυθμους.

Αν η κατασταση ηταν πιο σοβαρη θα πηγαινα σε ΩΡΛ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι θα αρχίσουν να καταριούνται, λεβέντης style, αλλα δε μασάω. Θα τα πω κι ας φανώ αλλαζονας (δεν είμαι αλλα ο γραπτός λόγος συχνά παρεξηγητε).

 

Έχω να αρρωστήσω πολλά χρόνια. Κι αυτό παρόλο που κάνω την πιο αρρωστιαρικη δουλειά, καθηγητής αγγλικών. Επιπλέον, είμαι και παππούς για τα δεδομένα πολλών εδώ μέσα (άνω των 40).

 

Καθημερινή άσκηση, προσεγμένη διατροφή, θετική σκέψη.

 

Αυτά. Τις καλημέρες μου :)

 

Η διατροφη απο οσο εχω καταλαβει παιζει τεραστιο ρολο. Οχι μονο για τα κρυολογηματα αλλα και για τις παθησεις που ξεκινουν απο τα 35-40 και μετά και οι οποιες πρεορχονται απο ταλαιπωρια του οργανισμου λογω της κραιπαλης της καθημερινης και της κακης ζωής. Η υπερταση για παραδειγμα απο την οποια ξεκινούν ολες οι παθησεις της καρδιας απο εκει προέρχεται αν δεν ειναι κληρονομική. Επισης διαβητης , χοληστερινη κτλπ. τις βασικές παθησεις μπορεις να τις προλάβεις αμα εχεις ενα σωστο προγραμμα απο μικρη ηλικια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και βρήκα κατάλληλο θρεντ:

 

ξεκίνησα με πυρετό την προηγούμενη δευτέρα και συνέχισε με εμετό/πονοκεφάλους/βήχα μέχρι πέμπτη οπότε και άρχισαν να πέφτουν και επανήλθα. απο τότε όμως και μέχρι και σήμερα (μια εβδομάδα μετά δηλαδή απο τότε που σταμάτησε ο πυρετός και οι πονοκέφαλοι) έχω ζαλάδα. είχα και κατά τη διάρκεια της ίωσης αλλά φαντάστηκα ότι ήταν λόγω εξάντλησης/πυρετού/αφυδάτωσης.

 

δεν είναι σε μεγάλο βαθμό, του στυλ να αντιμετωπίζω αστάθεια, αλλά είναι σίγουρα ενοχλητικό και με εμποδίζει στην συγκέντρωση.

 

το έχει αντιμετωπίσει κάποιος αυτό? ξέρει κανείς που μπορεί να οφείλετει/ αν είναι φυσιολογικό και γιατί μπορεί να συμβαίνει?

Να πας στον γιατρο...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδερφος της κοπελας μου, αλλαδαπης καταγωγης(ναι απο κει που καταλαβατε) πηγε στην χωρα της με λεωφορειο τα Χριστούγεννα, ηρθε, ολο ελεγε ειμαι αρρωστη, ζαλαδες, διαρροια, δουλευει σε καφετέρια. Το αφεντικο την ειπε ή πας σε γιατρο ή στο μαγαζι δεν ξαναδουλευεις.

 

Πηγε, ο γιατρος εξαλλος, κολλησε τον ιο Η1Ν1, την εδωσε φαρμακα, αυστηρη οδηγια δεν βγαινει απο το σπιτι για δυο εβδομαδες.

εγω δεν καταλαβα,ποια χωρα λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λουξεμβούργο.

 

Παντως απορω ρε συ Λιβε, ντροπη ειναι ; Αν ηταν Ισπανια ή Γαλλία ή Δουηδία ξερωγω, θα ηταν περισσότερο αξιοσέβαστο και τιμιτικος τιτλος ;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...