Προς το περιεχόμενο

Ιώσεις, γρίπες κτλ 2016


Βασίλης_29

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πω, μια ζωή το ίδιο τροπάριο. Κάποιοι δεν πρόκειται να πειστούν, αλλά επειδή μπορεί να διαβάζουν και άλλοι, ας κάνω μια απόπειρα.

 

- "Όλα γίνονται για το χρήμα, οι φαρμακοβιομηχανίες κινούν τα νήματα και ο ιατρικός κλάδος τα κάνει όλα για το κέρδος"

 

Ποιός δίνει τις κατευθύνσεις για θέματα και πολιτικές υγείας σε όλο τον πλανήτη; Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (ΠΟΥ), ο οποίος κινητοποίησε και όλες τις χώρες για την πανδημία γρίπης, τώρα τον Ζίκα κτλ. Συνήθως η πανδημία γρίπης χρησιμοποιείται ως τρανταχτό παράδειγμα χειραγώγησης για εξυπηρέτηση συμφερόντων των φαρμακοβιομηχάνων, οπότε κι ο ΠΟΥ παίζει δυνατά στα σενάρια. Ας κάνει λοιπόν κάποιος τον κόπο να μπει στο site του ΠΟΥ και να δει με τι ασχολείται. Τι προτείνει, τι reports βγάζει, τι συνέδρια οργανώνει... Αυτά που λέει κυρίως είναι διακοπή και αποτροπή καπνίσματος, 5 μερίδες φρούτων και λαχανικών τη μέρα, τακτική φυσική άσκηση, ισορροπημένη διατροφή, όχι κατάχρηση αλκοόλ, όχι κατάχρηση αντιβιοτικών, ασφαλές σεξ, πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας και εμβολιασμός.

 

Αν αυτές οι οδηγίες εφαρμοστούν αύριο στον πλανήτη, οι μισοί γιατροί θα μείνουν χωρίς δουλειά και οι μισές φαρμακοβιομηχανίες θα κλείσουν. Πώς λοιπόν εξυπηρετεί τα οικονομικά συμφέροντα; Μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος; Από όλα τα παραπάνω, το μόνο που δίνει έσοδα σε φαρμακοβιομηχανίες και δευτερευόντως γιατρούς είναι τα εμβόλια. Και γι'αυτά όμως, τα έσοδα των εταιρειών είναι ένα μικρό ποσοστό αυτών που βγάζουν από άλλα φάρμακα. Σκεφτείτε ότι μια χημειοθεραπεία κοστίζει χιλιάδες και χιλιάδες ευρώ. Για να μην πούμε πόσα θα κόστιζε η θεραπεία αυτών που απλά δεν αρρωσταίνουν επειδή έχουν εμβολιαστεί.

 

Αυτή η θεωρία συνομωσίας δεν βγάζει καν νόημα ούτε αν δεχθείς ότι όλα γίνονται για το χρήμα και κανείς δεν νοιάζεται για την υγεία των ανθρώπων.

 

 

- "'Ασφάλεια και αποτελεσματικότητα εμβολίων"

 

Ο τρόπος που λειτουργούν τα εμβόλια είναι ο εξής. Τα νούμερα είναι τυχαία και εξάλλου αλλάζουν ανάλογα με το εμβόλιο και το νόσημα.

 

Έστω 1000 άτομα σε έναν πληθυσμό.

Τα 50 δεν μπορούν να εμβολιαστούν γιατί έχουν προβλήματα υγείας.

Από τα 950 που θα εμβολιαστούν, στα 100 δε θα δημιουργηθεί ανοσία, για διάφορους λόγους.

Άρα 850 στους 1000 θα έχουν ανοσία για το συγκεκριμένο μικροοργανισμό/νόσο. Επειδή οι περισσότεροι δεν γίνεται να νοσήσουν, ο μικροοργανισμός δεν κυκλοφορεί στον πληθυσμό. Ακόμα κι αν κάποιος από τους 100+50 αρρωστήσει, δε θα κολλήσει κάποιον άλλον και έτσι δε θα έχουμε επιδημία.

 

Φυσικά υπάρχει και κάποιο ρίσκο που παίρνουν οι εμβολιαζόμενοι, αλλά συνήθως πολύ μικρό, του στυλ 1 στο εκατομμύριο να πάθουν κάποια ζημιά από το εμβόλιο. Άρα, ως σύγχρονη κοινωνία, έχουμε συμφωνήσει να μοιραζόμαστε όλοι αυτό το απειροελάχιστο ρίσκο, ώστε να προστατευθούμε όλοι και ειδικά αυτοί οι 50 που έχουν πρόβλημα υγείας και μπορεί να πεθάνουν από το νόσημα. Ο Χ που δεν εμβολιάζεται, απολαμβάνει μεν την προστασία που του παρέχει η συλλογική ανοσία (herd immunity), χωρίς να αναλαμβάνει το απειροελάχιστο ρίσκο και θέτοντας σε κίνδυνο τους ευπαθείς συμπολίτες του.

 

Είναι σαν τη συμφωνία που έχουμε κάνει για τα ασθενοφόρα. Αφήνουμε κάποιους τύπους να οδηγούν σαν τρελοί και να παρακάπτουν την κυκλοφορία, προκειμένου να προστατεύσουμε αυτούς που κινδυνεύουν. Καθυστερούμε να πάμε στη δουλειά μας, μας παίρνει τα αυτιά η σειρήνα, μπορεί να μας χτυπήσει ένα ασθενοφόρο που πέρασε με κόκκινο, αλλά είναι το τίμημα που πληρώνουμε για να σώσουμε συνανθρώπους μας και οι περισσότεροι συμφωνούμε ότι αξίζει τον κόπο. Αυτός που δεν εμβολιάζεται είναι σαν να κολλάει πίσω από το ασθενοφόρο για να πάει γρήγορα στη δουλειά του, αλλά δεν καβαλάει πεζοδρόμιο για να χωρέσει το ασθενοφόρο, επειδή μπορεί να του στραβώσει η ζάντα. Το πώς χαρακτηρίζεται αυτός ο τύπος το αφήνω στην κρίση του καθενός.

 

Ως προς την ισορροπία κινδύνων και οφέλους, δίνω το παράδειγμα της ιλαράς, με στοιχεία για τις επιπλοκές από εδώ:

http://www.cdc.gov/vaccines/pubs/pinkbook/meas.html#complications

 

Στην Ελλάδα κάθε χρόνο γεννιούνται χονδρικά 100 χιλιάδες παιδιά. Χωρίς εμβολιασμό, πρακτικά όλα θα πάθουν ιλαρα (αυτό συνέβαινε και παλιότερα). Από τα 100000 αυτά παιδιά, αν πάθουν ιλαρά, θα έχουμε:

7.000 με ωτίτιδα

6.000 με πνευμονία

100 με εγκεφαλίτιδα

200 παιδιά θα πεθάνουν

 

Το ξαναγράφω. ΔΙΑΚΟΣΙΑ παιδιά θα πέθαιναν κάθε χρόνο στην Ελλάδα από ιλαρά αν δεν είχαμε το εμβόλιο.

 

Όποιος πιστεύει ότι οι γιατροί βγάζουν περισσότερα εμβολιάζοντας παρά θεραπεύοντας χιλιάδες παιδιά με ωτίτιδα και πνευμονία, είναι απλά άσχετος. Κι όποιος δεν κατανοεί ότι τα εμβόλια έχουν σώσει εκατομμύρια ζωές, είναι επικίνδυνος.

  • Like 23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 245
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πω, μια ζωή το ίδιο τροπάριο. Κάποιοι δεν πρόκειται να πειστούν, αλλά επειδή μπορεί να διαβάζουν και άλλοι, ας κάνω μια απόπειρα.

 

Φιλιππε, ξερω οτι ως γιατρος βλεπεις τους ασθενεις σου μονο σαν πορτοφολι και τα εχεις κανει πλακακια με τις φαρμακευτικες, αλλα σε ευχαριστω για το κειμενο. Εγραψες οσα ηθελα να πω και πολλα περισσοτερα (ολα σωστα) και ολα αυτα με εναν απλο αλλα μεστο τροπο γραφης.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

- "Όλα γίνονται για το χρήμα, οι φαρμακοβιομηχανίες κινούν τα νήματα και ο ιατρικός κλάδος τα κάνει όλα για το κέρδος"

 

 Αυτά που λέει κυρίως είναι διακοπή και αποτροπή καπνίσματος, 5 μερίδες φρούτων και λαχανικών τη μέρα.

Αν αυτές οι οδηγίες εφαρμοστούν αύριο στον πλανήτη, οι μισοί γιατροί θα μείνουν χωρίς δουλειά και οι μισές φαρμακοβιομηχανίες θα κλείσουν. Πώς λοιπόν εξυπηρετεί τα οικονομικά συμφέροντα; Μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος;

Εξυπηρετει τα συμφεροντα των αγροτων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τον WHO λοιπόν:
70% the increase in new cases of cancer expected over the next 2 decades.

 

http://www.who.int/cancer/en/

 

 

Σύμφωνα με στατιστικά τα κέρδη:

 

Revenue of cancer drugs worldwide in 2003 and 2009 (in billion U.S. dollars): 20.3, 52.4 

 

http://www.statista.com/statistics/268808/worldwide-revenue-of-cancer-drugs/

 

Ενδεικτικά εκτιμώμενος χρόνος ζωής μετά τη διάγνωση για ένα συγκεκριμένο είδους καρκίνου με μετάσταση:

 

F03FCCA9B54A4462BDA9EFEA8449C42A.ashx

 

http://www.cancercenter.com/stomach-cancer/statistics/tab/stomach-cancer-survival-statistics/

 

Πως σου φαίνονται αυτά τα στατιστικά σε σχέση με την αποτελεσματικότητα των φαρμάκων και τα κέρδη; 

 

Οι φαρμακοβιομηχανίες είναι κερδοσκοπικές επιχειρήσεις. Δεν είναι ΜΚΟ. Έχουν υπαλλήλους κτλ.

 

Εαν υπήρχε κάποιο φάρμακο που να θεραπεύει τα πάντα, τα κέρδη τους θα ήταν πολύ μικρότερα σε σχέση με τα παραπάνω. Αυτό πρέπει να γίνει αντιληπτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εγω προβλημα με τα εμβολια δεν έχω γιατι εχω κανει και στο στρατο και οταν ημουν μικρος και οντως ορισμένα ειναι απαραιτητα για τα παιδια ειδικα πχ το εμβολιο για τον τέτανο ή την διφθεριτιδα ή την μηνιγγιτιδα κτλπ ... βεβαια εμβολιο για τη γριπη δεν προκειται να κανω διοτι θεωρω οτι ειμαι δυνατος οργανισμος παιρνω καθημερινα τα μέτρα μου κάνω διατροφη που αλλοι δεν κάνουν επειδη δεν ειναι ευκολο να τρως ολα αυτα οταν έχεις μαθει στο κρεατάκι και τα γλυκάκια κάθε μερα και πιστευω οτι δεν προκειται να νοσήσω.

 

Αυτη ειναι η δικη μου αιτιολογηση στο γιατι δεν θα εκανες εμβολιο για την γριπη. Διοτι έχω παρει τα μέτρα μου απο πριν. Και καλη διατροφη δεν ειναι το κρέας καθε μερα ακομα και αν ειναι άπαχο κάποιοι έχουν παρεξηγησει κάποια πράγματα. Το κρεας οταν το σκοτώνεις και γινεται πτώμα βγαζει ενα καρο ουσιες που ειναι καρκινογονες.

 

Και αμα το πάμε ετσι δεν μπορεις να λες κάποιον που δεν κάνει εμβολιο ανευθυνο ειναι επιλογη του οπως επιλογη κάποιων ειναι να κάνουν σεξ χωρις προφυλακτικο ακομα και με την κοπελα τους αυτοι θα με ακουσουν αμα τους πω να βάζουν παντου προφυλακτικο? ακομα και στο στοματικο? οχι εγω τοτε γιατι να πάω να κανω το εμβολιο? ο αλλος θα με ακουσει αμα του πω οτι ο τροπος που ζει και θρεφεται ειναι κάκιστος και εφοσον κάνει το ανοσοποιητικο του ευαλωτο τοτε οντως ειναι και αυτος επικινδυνος για μενα? αφου οπως λες μπορει να μεταδοθει πιο ευκολα ? αναφερομαι στο εμβολιο της γριπης και μονο.

 

Εντάξει ειναι γνωστη η άποψη του κοσμου οτι το φαρμακάκι θα με σώσει ... το παιρνω και πάω μετα να φάω τα σουβλάκια μου ή τα γλυκά μου ξερω πολλους τέτοιους και τέτοιες. Οποτε καλο ειναι να μη κρινουμε γενικοτερα και να κοιτάμε τον εαυτο μας... το να κτισεις εναν γερο οργανισμο με άμυνες φυσικές και οχι φαρμακευτικες δεν ειναι της μιάς μέρας απαιτει θυσιες χρονων.

 

Εδω ο άλλος ειχε άσθμα και έπαιρνε το εισπνεόμενο για να μπορει να καπνιζει τι να λεμε τωρα ο αλλος παιρνει ινσουλινη για να μπορει να τρώει γλυκά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εαν υπήρχε κάποιο φάρμακο που να θεραπεύει τα πάντα, τα κέρδη τους θα ήταν πολύ μικρότερα σε σχέση με τα παραπάνω. Αυτό πρέπει να γίνει αντιληπτό.

Σίγουρα, όπως αν υπήρχε ένα μαγικό ραβδάκι που θεράπευε τα πάντα...

 

Το θέμα είναι το πόσο υπαρκτό είναι, διότι άλλο η φαντασία/θεωρία/υπόθεση κι άλλο η πραγματικότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αλλος θα με ακουσει αμα του πω οτι ο τροπος που ζει και θρεφεται ειναι κάκιστος και εφοσον κάνει το ανοσοποιητικο του ευαλωτο τοτε οντως ειναι και αυτος επικινδυνος για μενα? αφου οπως λες μπορει να μεταδοθει πιο ευκολα ? αναφερομαι στο εμβολιο της γριπης και μονο.

 

Πως είναι επικίνδυνος για σένα αν δεν τρώει καλά και πίνει/καπνίζει?

Εσύ δεν είναι υποχρεωτικό να κάνεις το εμβόλιο της γρίπης. Αν όμως έχεις στον περίγυρό σου άτομα υψηλού κινδύνου που δεν μπορούν να το κάνουν, είσαι ανεύθυνος και επικίνδυνος αν δεν εμβολιαστείς και τους πλησιάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα, όπως αν υπήρχε ένα μαγικό ραβδάκι που θεράπευε τα πάντα...

 

Το θέμα είναι το πόσο υπαρκτό είναι, διότι άλλο η φαντασία/θεωρία/υπόθεση κι άλλο η πραγματικότητα...

 

Μα εκεί είναι το ερώτημα..Τι είναι αλήθεια τι είναι ψέμματα και κατά πόσο το χρήμα και το κέρδος επηρεάζει την έρευνα, τα στοιχεία και τα αποτελέσματα. 

 

Sorry αλλά οταν πάω στο γιατρό και μου λέει κάνε μαγνητικές για διογκωση λεμφαδενων με τη μια και να μου λεει α δε πειράζει θα κάνεις μια χημειοθεραπεία και εισαι οκ.

Και ο άλλος μου βρίσκει με ένα υπέρηχο και μια εξέταση αίματος οτι έχω κάνα παράσιτο στο σπίτι ε τι να πιστέψω εγώ μετά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θυμηθηκα τωρα που πες για το άσθμα. Παππους φιλου μου, που εμενε μόνιμα σε χωριο , ειχε αναπνευστικό θεμα και επαιρνε καθε μερα οξυγονο. Μετα το οξυγονο κοπανάνε και τη τσιγαρια του να στανιάρει :P

Πεθανε 95 περιπου και οχι λογω πνευμονα :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως είναι επικίνδυνος για σένα αν δεν τρώει καλά και πίνει/καπνίζει?

Εσύ δεν είναι υποχρεωτικό να κάνεις το εμβόλιο της γρίπης. Αν όμως έχεις στον περίγυρό σου άτομα υψηλού κινδύνου που δεν μπορούν να το κάνουν, είσαι ανεύθυνος και επικίνδυνος αν δεν εμβολιαστείς και τους πλησιάζεις.

Τα άτομα υψηλού κινδύνου να εμβολιαστούν για να μην κινδυνεύουν και από τους "ανεύθυνους" εκτός τους υπεύθυνους φορείς.

Τα εμβόλια εξυπηρετούν μου φαίνεται πάρα πολύ όσους δε μπαίνουν στη διαδικασία της υγιεινής  ζωής,πιό εύκολο και ξεκούραστο είναι να αφεθεί κανείς στην ασφάλεια ενός εμβολίου.

Οι περισσότεροι είναι τσακωμένοι με τον ιδρώτα και τη κούραση,το βλέπω από το πόσοι αθλούνται στη πόλη μου.

Μετρημένοι είμαστε και λίγο πολύ γνωστοί μεταξύ μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως είναι επικίνδυνος για σένα αν δεν τρώει καλά και πίνει/καπνίζει?

Εσύ δεν είναι υποχρεωτικό να κάνεις το εμβόλιο της γρίπης. Αν όμως έχεις στον περίγυρό σου άτομα υψηλού κινδύνου που δεν μπορούν να το κάνουν, είσαι ανεύθυνος και επικίνδυνος αν δεν εμβολιαστείς και τους πλησιάζεις.

 

Πως ειναι επικινδυνος κάποιος που καπνιζει? πολυ ευκολα ... πάω σε ενα κλαμπ και επειδη πουθενα δεν τηρειται ο νομος περι τσιγαρου ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΑΔΑΡΑ .... μυριζω το καρκινο του διπλανου. Και θα έρθει μετα αυτος να μου πει γιατι δεν εμβολιάζεσαι? θα πέσουν φάπες.

 

Παιδια βλέπω ορισμένοι εχετε γινει πολυ ευαισθητοι ε? θέλετε να το παιξουμε έτσι? ωραια εμεις ειμαστε ανευθυνοι.

 

Εσεις (οσοι τελοςπαντων) που καπνιζετε χωρις να λογαριάζετε τον διπλανο στα κλαμπ τι ειστε?

Εσεις που πετάτε σκουπιδια στα γηπεδα και δημιουργειτε εστιες μολυνσεων για οσους πάμε να αθληθούμε τι ειστε?

Εσεις που πιθανον ειστε ιδιοκτητες επιχειρησης που δινει φαγητο και βάζετε ενα καρο αθλια κρέατα για τον κοσμο τι ειστε?

 

ελα τωρα μας πηρε ο πονος για τα εμβολια 2 μέτρα και 2 σταθμά. Ουδεις αλανθαστος απλα ο καθενας κανει τις επιλογες του απλα υποχρεούται να το κάνει με ασφαλη τροπο οσο πιο ασφαλη γινεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μα εκεί είναι το ερώτημα..Τι είναι αλήθεια τι είναι ψέμματα και κατά πόσο το χρήμα και το κέρδος επηρεάζει την έρευνα, τα στοιχεία και τα αποτελέσματα.

Καλώς ή κακώς στον πολιτισμό μας ισχύει το αθώος μέχρι τις αποδείξως του εναντίου, οπότε μέχρι να αποδειχθεί ότι μπορούν να φτιάξουν πράγματι φάρμακο ή φάρμακα που τα θεραπεύουν όλα και δεν το κάνουν για το κέρδος, δεν μπορούμε να λέμε ότι ισχύει κάτι τέτοιο...

 

Γιατί θα αρχίσουμε να το κάνουμε για τα πάντα, αλλιώς θα έχουμε 2 μέτρα και 2 σταθμά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κοψει το καπνισμα εδω και 6 χρονια και ειμαι αναγκασμένος να μυριζω το καρκινο του διπλανου .... και δεν κάνω και θέμα οπου πάω γιατι αμα κάνω θεμα και τσακωθώ θα μας ακουσει ολο το μαγαζι.

 

Απογοητευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον καπνό δυστυχώς μπορώ να πω πως κανένα μέτρο στην Ελλάδα δεν εφαρμόζεται. Και δε μιλάω για περίπτωση που απλά δεν γούσταρα να αναπνέω τον καρκίνο του άλλου, αλλά έχω αλλεργία στον καπνό και αυτό με έκανε ασθματική. Αναγκαζόμουν να μην μπορώ να πάω πουθενά σε πολυσύχναστο μαγαζί με παρέα επειδή υπήρχε ο κάθε μακάκας να σου φυσάει τον καπνό στη μούρη κι αν του έκανες ευγενική παρατήρηση, στην έλεγε κι από πάνω. Ζώα.

Έπρεπε να αλλάξω χώρα για να ζω ανθρώπινα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...