Προς το περιεχόμενο

Ιώσεις, γρίπες κτλ 2016


Βασίλης_29

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα είναι για τις ιώσεις και τα εμβόλια. Κατά καιρούς έχουν ανοίξει και συζητήσεις για το κάπνισμα και έχουμε κράξει όσους καπνίζουν σε δημόσιους χώρους. Δεν καταλαβαίνω πώς η ανευθυνότητα κάποιων δικαιολογεί την ανευθυνότητα άλλων.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 245
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το θέμα είναι για τις ιώσεις και τα εμβόλια. Κατά καιρούς έχουν ανοίξει και συζητήσεις για το κάπνισμα και έχουμε κράξει όσους καπνίζουν σε δημόσιους χώρους. Δεν καταλαβαίνω πώς η ανευθυνότητα κάποιων δικαιολογεί την ανευθυνότητα άλλων.

 

Στην προκειμενη περιπτωση δεν ειναι ανεύθυνο να μην κάνεις εμβολιο κατα της γριπης εφοσον εισαι υγιης δεν αρρωσταινεις εύκολα και εισαι ενηλικος εμενα αυτη ειναι η θέση μου οποτε και δεν δεχομαι τους χαρακτηρισμους σου περι ανευθυνοτητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν νομίζω ότι ο FilipposMD ζήτησε να κάνουν όλοι το εμβόλιο της γρίπης, οι ευπαθείς όμάδες όμως πρέπει να το κάνουν...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην προκειμενη περιπτωση δεν ειναι ανεύθυνο να μην κάνεις εμβολιο κατα της γριπης εφοσον εισαι υγιης δεν αρρωσταινεις εύκολα και εισαι ενηλικος εμενα αυτη ειναι η θέση μου οποτε και δεν δεχομαι τους χαρακτηρισμους σου περι ανευθυνοτητας.

Σωστά δεν κάνεις εμβόλιογια τη γρίπη, γιατί είσαι κάτω των 65 Και δεν ανήκεις σε ομάδα υψηλού κινδύνου.

Ο Φιλίππος αναφέρεται στους υποχρεωτικους εμβολιασμους που κάποιοι αποφεύγουν λόγω πεποίθησης. Παρόλο που δεν υπάρχει κανένα επιστημονικό δεδομένο που να στηρίζει την πεποίθηση τους αυτή. Και αυτό είναι σαφώς ανευθυνότητα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσοι από εσάς γνωρίζετε τι είναι η γλυκοζυλίωση;

Εγώ από τον "γραφικό" Φικιώρη το έμαθα.

 

Γλυκοζυλίωση (η αντίδραση Maillard) είναι η αντίδραση κατά την οποία μια γλυκάνη (ένας πολυσακχαρίτης η ένας ολιγοσακχαρίτης) προσδένεται σε πρωτεΐνες, λιπίδια η άλλα οργανικά μόρια χωρίς την παρουσία ενζύμου. Πιο συνηθισμένα αναφέρεται ως η αντίδραση γλυκόζης με πρωτεΐνη χωρίς την παρουσία ενζύμου. Έχει δε να κάνει με εσωτερικούς παράγοντες (γλυκοζυλιωμενες πρωτεΐνες που συσσωρεύονται στα κύτταρα και διαταράσσουν τη λειτουργία τους) και εξωτερικούς παράγοντες (όπως το κάπνισμα και οι παραψημένες τροφές). Τα AGEs συσσωρεύονται στο κολλαγόνο στο δέρμα μας, στον κερατοειδή, τον εγκέφαλο, το νευρικό μας σύστημα, στις αρτηρίες και σε όλα τα ζωτικά όργανα καθώς γερνάμε. Έρευνες έδειξαν πως τα AGEs αυξάνουν το κοιλιακό λίπος που με τη σειρά του παράγει προ-φλεγμονώδεις κυτοκίνες, βασική αιτία πολλαπλών εκφυλιστικών ασθενειών.

 

In human nutrition and biology, advanced glycation end products, known as AGEs, are substances that can be a factor in the development or worsening of many degenerative diseases, such as diabetesatherosclerosischronic renal failure, and Alzheimer's disease

 

Δε θα σας το πει κανένας γιατρός.

 

Σώπα και γιατί να το πει ο γιατρός; Τον ρωτήσαμε για να απαντήσει ή μήπως ο γιατρός πρέπει να γνωρίζει με τηλεπάθεια τι σκεφτόμαστε μέσα στο μυαλό μας πρωτού αρχίσουμε να του μιλάμε για το πρόβλημά μας μόλις εισέλθουμε στο γιατρείο του;

 

Επίσης το τι είναι η γλυκοζιλίωση δεν με ενδιαφέρει γιατί είναι κάτι πολύ εξειδικευμένο που μόνο γιατροί βιολόγοι και βιοχημικοί πρέπει να το γνωρίζουν. Με την ίδια λογική να σε ρωτήσω να μου πεις ποια είναι τα σύνδρομα διαταραχής των συνδετικών ιστών.

Υπαρχουν εμβολιασμενοι που ειναι στην εντατικη απο γριπη...ναι ή οχι? Η απαντηση ειναι ναι..

 

Και ποιός είπε οτι αν εμβολιαστείς αποφεύγεις 100% την εντατική; Αν εννοείς οτι επειδή εμβολιασμένοι μπαίνουν στην εντατική δεν πρέπει και να γίνεται το εμβόλιο τότε είναι παντελώς άκυρο επιχείρημα. Το εμβόλιο αυξάνει τις πιθανότητες να μην εκδηλώσεις συμπτώματα ή εφόσον αυτά εκδηλωθούν να είναι ηπιότερης βαρύτητας σε σύγκριση με κάποιον που δεν έχει κάνει το εμβόλιο, ακόμα και στην εντατική να πας εφόσον έχεις κάνει το εμβόλιο η αποθεραπεία μπορεί να είναι συντομότερη και ευκολότερη έναντι αυτού που δεν το έχει κάνει.

Το οτι δεν ειναι μια χαρα και γραφικος που στηριζεται? επειδη τον κυνηγάει η κλικα που δεν της αρέσουν αυτα που λεει?

 

Φυσικα αμα αρρωσταινα απο παθησεις του στομαχιου οπως η ΓΟΠ θα πηγαινα σε αυτον και οχι σε γιατρους που προτεινουν φαρμακα τα οποια δεν θεραπευουν την αιτια αλλα τα συμπτώματα.Αλλα αν μια παθηση χρειαζοταν οντως θεραπεια με φάρμακα και δεν ειχα αλλη επιλογη θα πηγαινα σε εναν γιατρο άλλο.

 

Εγω με την κατασταση που έχει ερθει η χωρα θα τσουβαλιάζω αμα δεν θελανε τσουβάλιασμα ας ηταν πιο σωστοι στο λειτουργημα τους. Ο Πεπονης βγηκε και τα ειπε οικονομικος επιθεωρητης 11 χρονια .... δεν τα ειπα εγω. Το οτι υπάρχουν καλοι ειναι αυτονοητο εγω για την πληθώρα μιλησα. Αν ειναι να ψάχνουμε τους καλους στα άχυρα και μετα να λεμε μην τσουβαλιάζουμε δεν εχει νοημα.

 

Ξέρουμε τα φαρμακα που μας λενε να παιρνουμε τι παρενεργειες εχουν? το έχει ψαξει κανεις αυτο ποτε ή απλα "Ναι ναι γιατρε οτι πεις εσυ." και δωστου το χαπάκωμα φτιάχνεις κάτι και χαλας κάτι αλλο. Δεν προσπαθω να σε πεισω γιατι οπως φαινεται δεν πειθεσαι αλλα καλο ειναι να φαινεται και η αντιθετη αποψη.

 

ΥΓ Το σημαντικοτερο που δεν εγραψα και δεν εγραψες ουτε εσυ πραγμα που δειχνει οτι εισαι εμπαθης με τον συγκεκριμενο (για ποιο λογο δεν ξερω) ειναι οτι οταν κα΄ποιος επαιρνε στην εκπομπη του τηλεφωνο και ελεγε κάτι που οντως ηθελε φαρμακευτικη θεραπεια ο φικιωρης παντα μα παντα του ελεγε "φιλε ακου το γιατρο σου και τα φαρμακα που σου δινει εδω δεν μπορω να βοηθησω." αυτο γιατι δεν το λες και λες ειναι γραφικος? μηπως έχεις κανενα συγγενη γιατρο που μάχεται τον φικιωρη? :-D

 

Για μένα όποιος επαγγελματίας βγαίνει τακτικά στην τηλεόραση και στα ΜΜΕ και μιλάει θεωρείται αυτομάτως γραφικός και ανάξιος να ασχολούμαστε.

 

Όσο για τα φάρμακα, όταν έισαι ασθενής και έχεις πρόβλημα που σε καίει, δεν κάθεσαι να σκεφτείς τι παρενέργειες έχει το κάθε φάρμακο, σου γράφει κάτι ο γιατρός και πας και το παίρνεις. Όλα τα φάρμακα αναγράφουν παρενέργειες στις οδηγίες τους και μάλιστα υπάρχουν και εξειδικευμένες ιστοσελίδες που αναφέρουν πληροφορίες για το 99% των φαρμάκων του εμπορίου. Πριν κυκλοφορήσει λοιπόν ένα φάρμακο γίνονται δοκιμές σε ένα πλήθος ανθρώπων και μάλιστα οχι μόνο μια φορά, οι παρενέργειες και τα αποτελέσματα της δοκιμής του φαρμάκου καταγράφονται στις οδηγίες του, αν οι παρενέργειες κατά την δοκιμή επιφέρουν θάνατο ή ξεπεράσουν ένα ποσοστό ατόμων οριζόμενο με βάση κάποια πρότυπα τότε δεν βγαίνει το φάρμακο στην αγορά.

 

Σε όλα τα φάρμακα που παίρνω πάντα κοιτάω τις παρενέργειες, 2 αντιβιοτικά μια φορά μου είχαν δημιουργήσει και διάφορα συμπτώματα τα οποία αναγραφόντουσαν στις οδηγίες, τα συμπτώματα αυτά δεν ήταν τίποτα φυσικά μπροστά στην θεραπεία του κύριου προβλήματος που είχα τότε (κολίτιδα και φλεγμονή στο έντερο από κάποιο μικρόβιο), καταπολεμήθηκε λοιπόν το μικρόβιο και τέλος καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως αυτό το πράγμα με την άρνηση (έχει γίνει μόδα) των γονιών να εμβολιάσουν τα παιδιά τους έχει καταντήσει αηδία.

Οταν υπάρχει εθνικό προγραμμα εμβολιασμού θα πρέπει να το ακολουθούμε όλοι εκτός και αν ο γιατρός μας πει το αντίθετο.

Τις μαγκιές με τα και καλά θανατηφόρα εμβόλια να τις έκαναν αν ζούσαν στην Σομαλια η στο Σουδαν, εδώ απλά εκμεταλλεύονται ότι οι περισσότεροι κάνουν τα εμβόλια στα παιδιά τους και έχει περιοριστεί ο κίνδυνος των επιδημιών.

Βέβαια επειδή έχει γίνει μόδα ο μη εμβολιασμός σύντομα θα εμφανιστούν αρρώστιες που είχαν εξαφανιστεί...

Επεξ/σία από moure
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηπιοτερης βαρυτητας και εντατικη?Για ξανασκεψου αυτα που λες..σεβομαι απολυτα την γνωμη των γιατρων του φορουμ απο εκει και περα το να το παιζετε ολοι επιστημονες στο μπλα μπλα ειναι too much ! Παει πολυ..

Προσωπικα μιλησα για το παρτυ που γινεται με την γριπη και τον εμβολιασμο αυτης απο το 2009 στο στελεχος Η1Ν1 οταν ολα τα χρονια υπηρχε γριπη και θανατοι απο αυτην..Αναρωτηθηκα επισης τι ειναι ο Ζικα και απο που μας εσκασε μυτη λολ..

Θελετε να μιλησουμε για τα 3πλα και 4πλα εμβολια που κανουν στα μωρα τα τελευταια χρονια?Μαλλον οχι γιατι κανεις δεν ειναι ετοιμος για μια κουβεντα..ειστε ολοι επιστημονες και τα ξερετε ολα και οσοι βλεπουν τα πραγματα υπο αλλο πρισμα ειναι συνομωσιολογοι και ηλιθιοι.

Μπαι δε γουει ποτε δεν κατηγορησα γιατρο οτι παιρνει μιζες απο τα εμβολια..καμια σχεση και ουτε νομιζω να ειπωθηκε κατι τετοιο εδω.

Πολυ καλημερα σας !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α εντάξει τοτε. Παρεξηγηση B)

 

Ναι, εγώ είπα ότι είναι ανεύθυνο αλλά δεν πρόσεξες πότε και γιατί. Αν έχεις στον άμεσο περίγυρό σου κάποιον που δεν μπορεί να το κάνει (π.χ. βρέφος <6 μηνών, καρκινοπαθή, ανοσοκατεσταλμένο ή ανοσοανεπαρκή, κλπ) και διαλέγεις να μην εμβολιαστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά δεν κάνεις εμβόλιογια τη γρίπη, γιατί είσαι κάτω των 65 Και δεν ανήκεις σε ομάδα υψηλού κινδύνου.

Ο Φιλίππος αναφέρεται στους υποχρεωτικους εμβολιασμους που κάποιοι αποφεύγουν λόγω πεποίθησης. Παρόλο που δεν υπάρχει κανένα επιστημονικό δεδομένο που να στηρίζει την πεποίθηση τους αυτή. Και αυτό είναι σαφώς ανευθυνότητα.

Περί υποχρεωτικών εμβολίων

 

– Υπάρχει ο ΝΟΜΟΣ Ν. 4053 της 9/15 Ιουνίου 1960 ο οποίος μιλάει για το ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΗΣ ΦΥΜΑΤΙΩΣΗΣ. ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Ο ΝΟΜΟΘΕΤΗΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΩΣ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΗΡΥΧΘΕΙ ΠΑΝΔΗΜΙΑ. ΑΝ ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ. Κατά τον Νομοθέτη λοιπόν το εμβόλιο της Φυματίωσης είναι υποχρεωτικό μόνο στην περίπτωση που κηρύξει το κράτος πανδημία. Έχει κηρύξει το κράτος πανδημία και δεν το ξέρω;

 

EMVOLIA.png

 

Source.png Πηγή: Κώδικαςιατρικής δεοντολογίας άρθρο 12

 

Συναίνεση του ενημερωμένου ασθενή

1. Ο ιατρός δεν επιτρέπεται να προβεί στην εκτέλεση

οποιασδήποτε ιατρικής πράξης χωρίς την προηγούμενη

συναίνεση του ασθενή.

2. Προϋποθέσεις της έγκυρης συναίνεσης του ασθενή

είναι οι ακόλουθες:

α) Να παρέχεται μετά από πλήρη, σαφή και κατανοητή

ενημέρωση, σύμφωνα με το προηγούμενο άρθρο.

β) Ο ασθενής να έχει ικανότητα για συναίνεση.

αα) Αν ο ασθενής είναι ανήλικος, η συναίνεση δίδε−

ται από αυτούς που ασκούν τη γονική μέριμνα ή έχουν

την επιμέλειά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εμβόλιο της φυματίωσης δεν γίνεται ρουτίνα πλέον.Μόνο σε πληθυσμούς υψηλού κινδύνου ή σε παιδιά που έχουν κρούσμα στην οικογένεια. Εγώ πχ δεν το έχω κάνει. Όπως και πολλοί γνωστοί μου. Και δεν το έκανα ούτε στο στρατό. Δεν το ζήτησε κανείς, σωστά κατά τη γνώμη μου.

 

Η παράγραφος για την συναίνεσης δεν ξέρω Που κολλάει Και τι σχέση έχει. Σε έβαλε κανείς κάτω με το ζόρι να σε εμβολιάσει;

 

Στο στρατο κάναμε 3 εμβολια .... τετανο , μηνιγγιτιδα? ή πνευμονιοκοκκο? και μαντού. Το μαντου δεν ειναι για την φυματίωση? στο στρατο φιλε πρέπει να κανει εμβολια διοτι με τις μλκιες που μας ταιζανε ή με την βρωμια που υπάρχει εκει μέσα καθολου απιθανο να κολλησεις καμια μλκια ένας ειχε πάθει πνευμονια και έβηχε συνεχεια θυμαμαι μετα απο 20 μέρες που τον ειχα ρωτησει ακομα λεει επαιρνε αντιβιωση ... περιεργα για μενα αυτα οπως έχω ξαναπει δεν εχω πάρει ποτε αντιβιωση για πανω απο μια εβδομάδα. Το μεγιστο ειναι 3-4 μέρες απο το 2008 :-D

 

Στα εμβολια που ειχαμε κανει στο στρατο ουτε πυρετο δεν ανέβασα ουτε κοκκινησε το σημειο που με εμβολιασαν.

Επισης εμβολια εκανα οταν ημουν μικρος και οταν ειχα πάει στην Κεντρικη Αφρική το 2002 εκανα ενα για τη χολέρα ηταν υποχρεωτικά κατα τη γνωμη μου οχι άδικα.

 

Οπα σορρυ για τον κιτρινο πυρετο εννοουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...