Προς το περιεχόμενο

Ιώσεις, γρίπες κτλ 2016


Βασίλης_29

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πωωω... περαστικά σου! Σε γιατρό πήγες?

Εμ αν δε πήγε ποιός φταίει;

Αφήστε εμένα και πιάστε τον τομ.

 

Εμπειρία από γιατρό (μιά φορά έτυχε) έχω γεμίσει σπυράκια από τη μέση και πάνω καλοκαιριάτικα μετά από τσίμπημα ψύλλου και πάω σε γιατρό δερματά.

Αλλεργία μου λέει δίνει Medrol,αλοιφές, υπερμαγγανικό κάλιο για κομπρέσες και Αύγουστο μήνα λέει σε πυροσβέστη να μην ιδρώσει,ας γελάσω.

Περνάει ο καιρός και δε γίνεται τίποτα,αλλεργία μου είπε πάω σε αλλεργιολόγο.

Με το που με βλέπει,με τίποτα αλλεργία.

Με στέλνει για επίχρισμα από τη μύτη και ώ τι έκπληξη σταφυλόκοκκος.

6 εβδομάδες Augmentin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 245
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έφυγες χτες :P

Εγώ τουλάχιστο πήγα στο γιατρό.

 

Οδηγίες για την πρόληψη της εξάπλωσης της εποχικής γρίπης, απέστειλε στα σχολεία το υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

 

Συγκεκριμένα, στην εγκύκλιο του υπουργείου συστήνεται τα παιδιά που εμφανίζουν συμπτώματα γρίπης να μένουν σε χώρο όπου δεν θα έρχονται σε επαφή με άλλα άτομα, μέχρι να τα παραλάβουν οι γονείς ή οι κηδεμόνες τους, οι οποίοι θα πρέπει να ειδοποιούνται αμέσως.

 

Επίσης, τονίζεται η ανάγκη τήρησης των κανόνων ατομικής υγιεινής, όπως:

 

- Αποφυγή επαφής χεριών με τα μάτια, τη μύτη και το στόμα για τη μείωση του κινδύνου μόλυνσης.

- Αποφυγή κοινής χρήσης μολυβιών, στυλό, μαρκαδόρων και άλλων προσωπικών αντικειμένων.

- Σε βήχα ή φτέρνισμα, κάλυψη της μύτης και του στόματος με το μανίκι στο ύψος του αγκώνα ή με χαρτομάντιλο.

- Το χρησιμοποιημένο χαρτομάντιλο πρέπει να απορρίπτεται αμέσως μετά τη χρήση στους κάδους απορριμμάτων.

- Απαγορεύεται τα παιδιά να πίνουν νερό απευθείας από τη βρύση με το στόμα.

- Τακτικό πλύσιμο των χεριών των παιδιών και των εργαζομένων με υγρό σαπούνι και νερό ή εναλλακτικά να χρησιμοποιείται αντισηπτικό αλκοολούχο διάλυμα ή χαρτομάντιλα με αλκοόλη.

 

Το υπουργείο επισημαίνει ότι οι παραπάνω οδηγίες πρέπει να τηρούνται και από το προσωπικό των κυλικείων.

 

Πηγή: http://www.skai.gr/news/health/article/306465/odigies-gia-tin-prolipsi-tis-exaplosis-tis-gripis-sta-sholeia/#ixzz3zc48QbY7 

Follow us: @skaigr on Twitter | skaigr on Facebook

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρακόμελο

Εδώ στας Αγγλίας δεν μας βρίσκεται. Τσάι με μπόλικο μέλι και εισπνοές υδρατμών με vicks. Νιώθω ήδη λίγο καλύτερα. Απλά ο δικός μου με λέει Βρασίδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δε ξέρω για σας, αλλά τέτοιο βήχα που έχω σήμερα ώστε να φτάσω στο τσακ να τα βγάλω... δεν μου έχει ξανατύχει.

Αυτο ακριβως. Ημουν ετσι πριν καμια δεκαπενταρια μερες χονδρικα και ειχα αυτον τον καταραμενο βηχα ο οποιος με εφτανε σε σημειο να τα βγαλω. Πρωτη φορα το βιωσα αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως. Ημουν ετσι πριν καμια δεκαπενταρια μερες χονδρικα και ειχα αυτον τον καταραμενο βηχα ο οποιος με εφτανε σε σημειο να τα βγαλω. Πρωτη φορα το βιωσα αυτο.

Πόσο χάλια... Απ' όλα τα άσχημα μιας ίωσης, ο εμετός έίναι το χειρότερο για μένα. Έπαιρνες αντιβηχικά κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πόσο χάλια... Απ' όλα τα άσχημα μιας ίωσης, ο εμετός έίναι το χειρότερο για μένα. Έπαιρνες αντιβηχικά κτλ?

Επαιρνα ενα σκευασμα για γαργαρες και orocil για τον πονολαιμο κλπ, τα οποια φανηκαν να καταπολεμουν τα συμπτωματα, αλλα οταν ηταν σε εξαρση ηταν φρικτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαιρνα ενα σκευασμα για γαργαρες και orocil για τον πονολαιμο κλπ, τα οποια φανηκαν να καταπολεμουν τα συμπτωματα, αλλα οταν ηταν σε εξαρση ηταν φρικτο.

Ελπίζω να μην σου ξανατύχει, είναι λίγο παραπάνω από φριχτό γιατί όταν σε πιάνει σε τέτοιο βαθμό δεν υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή είμαι κοντά στο κλάδο λόγο συγγενών οι περισσότερη ναι κάνουν 

και επειδή λες για τις χημειοθεραπείες υπήρχαν περιπτώσεις ασθενών που δεν έκαναν ακολούθησαν εναλλακτικές μεθόδους παρουσίασαν βελτίωση ή έστω έμειναν στάσιμοι και τελικά πέθαναν μετά απο 3 χρόνια ( με χημειοθεραπείες ειχε προσδιορηστεί πολύ μεγαλύτερο όριο ... αλλα ο καρκίνος είναι άλλο πραγμα και μην μπλέξουμε )

η πηγή http://vaccines.procon.org/view.additional-resource.php?resourceID=005964 

ο καθένας εκφράζει τη γνώμη του εδω μέσα , και να σου πω τους πανεπιστημιακούς γιατρούς και πολλούς άλλους στην Ελλάδα δεν τους εχω πολύ σε εκτίμηση , ο χαρακτήρας φαίνεται απο τα φακελάκια και την κακοδιαχείριση ....

 

(δεν λέω οτι έχω τρομερή γνώση για τους ιούς πόσο ανθρώπινους αλλα έχω ασχοληθεί μαζί τους σε φυτά ...) 

 

Αλλο η τιμή αλλο οι γνωσεις , μπορει κάποιος να έχει γνωσεις αλλα να ειναι απαισιος στο υφάκι και στον χαρακτηρα αλλα μπορει και το αντιθετο σπάνια τα βρισκεις και τα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο video μιλάει γιατρός που κάνει και κλινική έρευνα,έχει δημοσιεύσει μελέτες και συμμετέχει σε οργανισμούς,τι δεν καταλαβαίνετε;

 

Σώπα και ποιος είναι αυτός τον ξέρω εγώ; Ή μήπως όποιος σηκώνει βίντεο στο internet και αυτοαποκαλείται με μια επαγγελματική ιδιότητα θα τρέχουμε όλοι να τον ακούσουμε; Αν είναι έτσι να πιστέψουμε και τον Ζωγράφο.

Συμφωνούμε αλλά εμβόλια με βαριά μέταλλα σε παιδάκια είναι έγκλημα και ειδικά εμβόλια που πήραν άδεια κυκλοφορίας χωρίς κλινικές δοκιμές μέσα σε 7 ημέρες.

Η ένσταση του Δρ.Μουρούτη βρίσκεται στα φάρμακα που δεν ακολουθούν τους κανόνες ασφαλείας και πιστοποίησης που έχουν ορίσει οι ίδιοι οι επιστήμονες.

Αλλά το κάθε τρολ χωρίς να ακούσει κατακρίνει λες και έχει τις γνώσεις αυτού του γιατρού και τα πτυχία του.

 

Όλα τα εμβόλια περνάνε δοκιμές αλλιώς δεν βγαίνουν στην αγορά. Τα περι βαρέων μετάλλων είναι καραμέλες που τις άκουγα από το 2009 με τα εμβόλια του Η1Ν1.

Εσύ που τον κρίνεις να φανταστώ ότι είσαι ανώτερος σε γνώσεις,συμμετοχές σε συλλόγους-οργανισμούς,σε δημοσιεύσεις ερευνών.

Κοιτάξου λίγο στο καθρέφτη ρε φίλε και σκέψου λίγο ότι πριν κρίνεις τον άλλο τι είσαι εσύ και τι έχεις προσφέρει στην ανθρωπότητα.

 

Εσύ ποιος είσαι που μπαίνεις και κατευθύνεις την κοινή γνώμη και πας να επηρεάσεις τον καθένα σε θέματα υγείας; Κουμάντο κάνε στον εαυτό σου, κάτσε να αρρωστήσεις και μην πάρεις ούτε φάρμακο ούτε τίποτα.

Επειδή εσύ όπως και άλλοι πετάγεσαι χωρίς να έχεις δει την ομιλία θα το επαναλάβω,οι περισσότερες ασθένειες εμφάνισαν ύφεση πριν την εμφάνιση των εμβολίων λόγω της βελτίωσης των συνθηκών διαβίωσης.

Αυτό  βάση στοιχείων του CDC και όχι θεωρίες.

 

Οι περισσότερες ασθένειες εμφάνισαν ύφεση με την βελτίωση της φαρμακευτικής και της ιατρικής, οι συνθήκες διαβίωσης είναι δευτερεύον επιχείρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο οτι αρρωσταίνουμε κάθε χρόνο, φέτος πάθαμε κάτι ιώσεις με έντονα συμπτώματα και το κύριο χαρακτηριστικό τους ήταν η έντονη απώλεια δυνάμεων. Είχα 7 χρόνια να πάθω ίωση μαζί με πυρετό άνω του 37 και καταπόνηση, συνήθως πάθαινα λαιμούς με ή χωρίς δέκατα και χωρίς καταβολή.

Εγώ πέρασα δραματικά την Δευτέρα καθώς το βράδυ Κυριακής προς Δευτέρα άρχισα να ψήνομαι στον πυρετό και να τρέμω, το μεσημέρι της Δευτέρας βγήκα έξω για να πάω στον γιατρό ο οποίος μου έγραψε φάρμακα, με δυσκολία κατάφερα να γυρίσω στο σπίτι αγκομαχώντας λαχανιασμένος, το απόγευμα άρχισε να ανεβαίνει ο πυρετός πάλι και με έπιασαν βογκητά εκείνη την ώρα. Ήταν άρρωστη και η μητέρα μου που είχε πέσει ξερή στο κρεβάτι και δεν μπορούσε να σηκωθεί καθόλου, για δυο ημέρες δεν μπορούσαμε να αυτοεξυπηρετήσουμε τις ανάγκες μας.

 

Από φίλους και γνωστούς έχω παρόμοιες εμπειρίες. Δύο γνωστοί μας που έπαθαν την ίωση τους ήρθε λιποθυμία, ο ένας μάλιστα ήταν γιατρός που βρισκόταν μέσα σε νοσοκομείο και λιποθύμισε. Οι περισσότεροι φίλοι μου είναι άρρωστοι ενώ ένας έπαθε λοίμωξη του αναπνευστικού και νοσηλεύεται σε νοσοκομείο.

 

Είχα κάνει το αντιγριπικό εμβόλιο γιατί ανήκω στις ομάδες υψηλού κινδύνου. Έκπληκτος πάντως είδα στις ειδήσεις ενος καναλιού να ρωτάνε ηλικιωμένα άτομα αν έκαναν το εμβόλιο και να λένε οτι δεν τους ενδιαφέρει, ενω ανέφεραν οτι μεγάλο ποσοστό γιατρών και νοσηλευτών στα νοσοκομεία δεν εμβολιάζεται για την γρίπη, δεν γνωρίζω από που έλαβαν αυτά τα στοιχεία, αλλά μου προκάλεσαν απογοήτευση.....

Ζουμε σε μια εποχη οπου οι αρρωστιες φιαχνονται απο τον ανθρωπο για τον ανθρωπο. Περιμενε, πολλα θα δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...