Προς το περιεχόμενο

Μπαταρία αυτοκινήτου - εξάντληση & διάρκεια ζωής


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα ειχα να παω σε ενα ραντεβου.

Μπαινω στο αμαξι και αυτο δεν επαιρνε μπρος. Εμεινε απο μπαταρια. Καλεσα οδικη γιατι εκει που ηταν δεν μπορουσα να το σπρώξω, ημουν και μονος.

 

Τελικα ηρθε μετα απο 1,5 ωρα καθυστέρηση.

 

Βρηκα αυτο το jump starter

 

http://www.activestore.gr/eidi-autokinitou-moto-podilatou/autokinito/jump-start-ekkinitis-fortistis-mpatarias-autokinitou-epanafortizomenos-se-megethos-tsepis/#/product/97

 

Ειναι αξιόπιστο; εχετε δοκιμασει καποιο αλλο; κυριως φορητο.

 

Αυριο θα αλλαξω μπαταρία, το ραντεβου αναβληθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλα δεν ειπα να παρω αυτο συγκεκριμενα. Καποιο που σε παρόμοια κατασταση να με λυσει τα χερια.

Καλώδια στο πορτ παγκαζ και τρακα ρευμα απο αλλο αυτοκίνητο. Jump starter θελει να ειναι αρκετα ισχυρα για να εκκινησουν ακομα και μισο-αδεια μπαταρια, ενώ αυτα του αναπτήρα πρεπει να περιμμενεις 10 λεπτα μπας και δώσουν λιγο ρευμα και παρεις μια μιζια. Ασε που απο την αχρηστια θα χαλάσουν πριν απο τα 4 χρόνια που διαρκει μια μπαταρια αυτοκινητου....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα αυτο το jump starter

 

http://www.activestore.gr/eidi-autokinitou-moto-podilatou/autokinito/jump-start-ekkinitis-fortistis-mpatarias-autokinitou-epanafortizomenos-se-megethos-tsepis/#/product/97

 

Ειναι αξιόπιστο; εχετε δοκιμασει καποιο αλλο; κυριως φορητο.

 

Εξαρτάται πως αντιλαμβάνεσαι το "αξιόπιστο". Αν εννοείς πως με αυτό θα καταφέρεις να βάλεις μπροστά το αυτοκίνητο σου σε κάθε περίπτωση, τότε όχι δεν είναι αξιόπιστο.

Όσο για το "κυρίως φορητό" τι εννοείς? Μόνο φορητά τέτοια υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρπισης δεν βλεπω πουθενα να αναφερονται στο σαιτ τα τεχνικα χαρακτηριστικα του. Κινεζικη μπαταρια παιρνεις και αναφερουν ποση ειναι η χωρητικοτητα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εκει που εμεινα εγω,ημουν παρκαρισμένος μονος και περασαν κατι παππουδες που δεν τους ειπα. Εγω αν εβλεπα καποιον θα τον σκουντουσα. Καλωδια δεν ειχα.

 

Την μπαταρία την αλλαξα, η αλλη φορτησε αλλα δεν ξερω αν θα κρατησει.

 

Κατι φορητο ψαχνω εστω στην χειροτερη με ρευμα στην περίπτωση που θα μεινω εξω απο το σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Σημερα εβαλα καινουργια μπαταρια στο αμαξι αλλα δεν κρατουσε ρελαντι εσβηνε.

Μετα απο 30 λεπτα διαδρομη  ηταν μια χαρα,Θα εχω κανενα θεμα να την γυρισω πισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πας να κοιτάξεις το δυναμό μήπως δεν φορτίζει σωστά.

Δεν δικαιολογείται να μην κρατάει ρελαντί.

Μόλις ξεκινήσει το μοτέρ αναλαμβάνει το δυναμό.Άρα για να μην έχεις σωστό ρελαντί πιθανόν δεν έχεις

σωστή τάση του δυναμό.

Εκεί που άλλαξες τη μπαταρία κοίταξαν το δυναμό;;; Κανονικά όλοι οι ηλεκτρολόγοι τον κοιτάνε σε περίπτωση

αλλαγής μπαταρίας.

 

Μπορείς και μόνος να κάνεις ένα τσεκάρισμα στο δυναμό.

Βάζεις μπροστά κλείνεις όλα φώτα ράδιο κ.λ.π. και βγάζεις τον κόκκινο πόλο.

Αν συνεχίσει να δουλεύει είναι εντάξει το δυναμό.Αν όχι  έχει πρόβλημα και αν έχει 

πρόβλημα σύντομα θα φάει και την κανούργια μπαταρία.

Το παραπάνω είναι όμως για έκτακτες περιπτώσεις.Πάμε για σιγουριά στον ηλεκτρολόγο που

μετράει τάση φόρτισης με μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα εβαλα καινουργια μπαταρια στο αμαξι αλλα δεν κρατουσε ρελαντι εσβηνε.

Μετα απο 30 λεπτα διαδρομη  ηταν μια χαρα,Θα εχω κανενα θεμα να την γυρισω πισω?

 

Το πρόβλημα με το ρελαντί δεν είναι της μπαταρίας, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα έχεις θέμα να την γυρίσεις πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήταν φορτισμένη; μερικά μαγαζια (συνηθως οι χονδρικές και οι αποθηκες) την πουλάνε ξεφόρτιστη...

Φορτισμενη μου ειπαν οτι ειναι αλλα ειπαν να κανω και 20 λεπτα διαδρομη.

Μετα απο 30 λεπτα διαδρομης ηταν οκ δεν εσβηνε.

 

Να πας να κοιτάξεις το δυναμό μήπως δεν φορτίζει σωστά.

Δεν δικαιολογείται να μην κρατάει ρελαντί.

Μόλις ξεκινήσει το μοτέρ αναλαμβάνει το δυναμό.Άρα για να μην έχεις σωστό ρελαντί πιθανόν δεν έχεις

σωστή τάση του δυναμό.

Εκεί που άλλαξες τη μπαταρία κοίταξαν το δυναμό;;; Κανονικά όλοι οι ηλεκτρολόγοι τον κοιτάνε σε περίπτωση

αλλαγής μπαταρίας.

 

Μπορείς και μόνος να κάνεις ένα τσεκάρισμα στο δυναμό.

Βάζεις μπροστά κλείνεις όλα φώτα ράδιο κ.λ.π. και βγάζεις τον κόκκινο πόλο.

Αν συνεχίσει να δουλεύει είναι εντάξει το δυναμό.Αν όχι  έχει πρόβλημα και αν έχει 

πρόβλημα σύντομα θα φάει και την κανούργια μπαταρία.

Το παραπάνω είναι όμως για έκτακτες περιπτώσεις.Πάμε για σιγουριά στον ηλεκτρολόγο που

μετράει τάση φόρτισης με μηχάνημα.

Την μπαταρια μονος μου την αλλαξα.

Θα παω σε ηλεκτρολογο  μαλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το ξαναλέω για ακόμη μια φορά. Πάντα να φορτίζετε με ΦΟΡΤΙΣΤΗ τις καινούριες μπαταρίες που αγοράζετε πριν τις τοποθετήσετε. Οι αποθήκες ακόμη ΚΑΙ οι ηλεκτρολόγοι τις έχουν στην αποθήκη στην καλύτερη μήνες, και είναι ξεφόρτιστες. Μπαταρία καινούρια με ονομαστική τάση κάτω από 12,5v δε πρόκειται ποτέ να φορτιστεί πλήρως σε όχημα εκτός κι αν αυτό δουλεύει 12ωρα συνεχόμενα. Οι αποθήκες επίτηδες δε τις φορτίζουν γιατί θέλουν να πουλάνε καινούριες. Σεβαστείτε το περιβάλλον και την τσέπη σας. Ο φορτιστής είναι χρήσιμος και πάμφθηνος.

Ένας φορτιστής απλός από τα Lidl έχει 20 ευρώ (τον έχει προσφορά στις 9 του μήνα τη Δευτέρα)

Ένας καλός σουηδικός C-tek έχει 80 ευρώ το ΠΟΛΥ με μεταφορικά. Aν ενδιαφέρεται κάποιος ποστάρω κ link από amazon για κριτικές στον c-tek. Τους έχουν και σκρουτζομάγαζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αλλάξει πολλές μπαταρίες στα αυτοκίνητα της οικογένειας τα οποία έχω αναλάβει με 105 που λέγαμε παλιά. :-D

 

Οι καινούργιες κλειστού τύπου είναι φορτισμένες και έτοιμες για τοποθέτηση.Δεν χρειάζονται φόρτιση,απλά εκεί που

τις αλλάζω πάντα μετράνε μετά την αλλαγή και το δυναμό αν λειτουργεί αν φορτίζει σωστά.

 

Είναι κανόνας.

Στην τελευταία που άλλαξα στο αυτοκίνητο της γυναίκας μέτρησε το δυναμό  δεν φόρτιζε όπως έπρεπε και όπως μου

είπε  για αυτό εξαντλήθηκε γρήγορα.

Όντως πήγα στο ηλεκτρολόγο μετά όπου και αυτός διαπίστωσε ότι χρειαζόταν επισκευή και αν δεν τον έφτιαχνε σύντομα

και η καινούργια θα παρέδιδε το πνεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...