Προς το περιεχόμενο

100 χρόνια μετά ο Αϊνστάιν επιβεβαιώνεται: Τα βαρυτικά κύματα υπάρχουν


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Καραθεοδωρής τον βοήθησε σε κάποια σημεία στα μαθηματικά (τανυσματική ανάλυση και γεωμετρία Riemann) αν δεν κάνω λάθος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 σελιδες ποστ και ουτε ενα σχολιο για τα χρηματα που "πεταμε" στην κοσμοερευνα , αντι να ταϊζουμε τα παιδακια στην Αφρικη , για να κανουν ακομα περισσοτερα παιδακια.

Θα κάνω εγώ πιο επίκαιρο και ελληνικό.Και τι με νοιάζει εμένα;Τι θα μου προσφέρει σε εμένα και την τσέπη μου;

 

Btw, δεν είμαι του κλάδου, δεν έχω σχετικές εξειδικευμένες γνώσεις, αλλά θαυμάζω το μεγαλείο του ανθρώπινου εγκεφάλου.Τουλάχιστον του τέτοιου είδους εγκεφάλου...Σκέφτομαι δηλαδή πώς είναι δυνατόν ένας άνθρωπος εδώ και έναν αιώνα, με σαφώς λιγότερη στάθμη επιστήμης να του προσφέρεται για μαγιά, χωρίς τεχνολογία σοβαρή και παρόλ' αυτά αντιλαμβάνεται την ύπαρξη δυνάμεων (έτσι να το πω;Δεν ξέρω εάν το αποτυπώνω και ακριβώς έτσι) ασύλληπτων για το μέσο εγκέφαλο ακόμα και έναν αιώνα μετά.Όχι μόνο την αντιλαμβάνεται δηλαδή, αλλά την αποτυπώνει και μαθηματικά.Δλδ οκ, ώρες ώρες λες, γιατί αυτοί οι άνθρωποι να γεννηθούν σε λάθος χρόνο;Από την άλλη βέβαια λες, ίσως είναι καλύτερα που γεννήθηκαν τότε και προσέφεραν αυτό που προσέφεραν επειδή δε μπορείς με βεβαιότητα να πεις ότι εάν έρχονταν στη ζωή μεταγενέστερα θα υπήρχαν οι ίδιες συνθήκες για να μεγαλουργήσουν.Μπορεί να φύτρωναν στο γιουνανιστάν και να έβγαζαν φωτοτυπίες με 6μηνες συμβάσεις. ^_^

Το πνεύμα βέβαια δε φυλακίζεται, αλλά όσο και να πεις, θέλει κι αυτό κάποιες προϋποθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως, ένας άνθρωπος μπορεί να αλλάξει τον κόσμο.

 

Και όσοι δεν βαριέστε και ενδιαφέρεστε πάρτε να διαβάσετε το "Ο Χρόνος και ο Χώρος του θείου Αλβέρτου" του Russell Stannard εκδόσεις Κάτοπτρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μην ξεχασω να επισημανω τους φοβους μου για το οτι η επιστημη εχει γινει η εκκλησια του σημερα .

δοξασια και  πιστη

 

 

και μια ακομη απορια , δεν μπορουσαν να μελετησουν την επιδραση της βαρυτητας της σεληνης που ειναι ορατη και σηκωνει και τις θαλασσες  , αλλα επρεπε να παρουν μια μετρηση απο ενα σημα που ισχυριζονται οτι ηρθε απο 1.3 δισεκατομμυρια χρονια πριν, χωρις να ξερουν απο που ακριβως ηρθε και πρακτικα  ανεπαισθητο και αδυνατον να ξαναμετρηθει ; 

 

1,3 δεπτερολεπτα κανει το φως να φτασει στη  σεληνη και αλλο τοσο αντιστροφα , αρκετα μεγαλη διαρκεια για να μετρησουν καμποσα νανοδεπτερολεπτα .

 

δεν εχω εμπιστοσυνη ουτε στον κωλο μου στους καιρους που ζουμε , με την λυσσα για επιδοτησεις αλλα και την μανια για αυτοπροβολη και εξουσια .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μην ξεχασω να επισημανω τους φοβους μου για το οτι η επιστημη εχει γινει η εκκλησια του σημερα .

δοξασια και  πιστη

 

 

και μια ακομη απορια , δεν μπορουσαν να μελετησουν την επιδραση της βαρυτητας της σεληνης που ειναι ορατη και σηκωνει και τις θαλασσες  , αλλα επρεπε να παρουν μια μετρηση απο ενα σημα που ισχυριζονται οτι ηρθε απο 1.3 δισεκατομμυρια χρονια πριν, χωρις να ξερουν απο που ακριβως ηρθε και πρακτικα  ανεπαισθητο και αδυνατον να ξαναμετρηθει ; 

1,3 δεπτερολεπτα κανει το φως να φτασει στη  σεληνη και αλλο τοσο αντιστροφα , αρκετα μεγαλη διαρκεια για να μετρησουν καμποσα νανοδεπτερολεπτα .

 

δεν εχω εμπιστοσυνη ουτε στον κωλο μου στους καιρους που ζουμε , με την λυσσα για επιδοτησεις αλλα και την μανια για αυτοπροβολη και εξουσια .

 

Και όσοι δεν βαριέστε και ενδιαφέρεστε πάρτε να διαβάσετε το "Ο Χρόνος και ο Χώρος του θείου Αλβέρτου" του Russell Stannard εκδόσεις Κάτοπτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cheonweb εσυ που το διαβασες τι το τοσο διαφορετικο καταλαβες που δεν μπορεις να μεταφερεις καποιες εντυπωσεις ; 

η μηπως ειναι η μοναδικη αληθεια που γραφτηκε απο χερι θεου και μονο αυτουσιο το βιβλιο μεταφερει την γνωση σαν νεα βιβλος  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περισσότερο σημαντικό νέο των τελευταίων μηνών(ή χρόνου).

Το πως και πόσο θα αλλάξει την κατανόηση του Σύμπαντος και σε ύστερο χρόνο την ζωή μας μένει να το δούμε.

Πάντως τα '10s έφεραν πολλές ανακαλύψεις στον τομέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι ο μονος εδω που εχει τα @@ να παραδεχθεί οτι δεν καταλαβαίνει τίποτα αλλα συνειδητοποιεί την τεραστια σημασια αυτης της ανακάλυψης???

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δεν χρειαστηκε τιποτα αλλο παρα μολυβι, χαρτι και το μυαλο του.

ανθρωπινη νοημοσυνη. το πιο ισχυρο εργαλειο στο συμπαν.

Καλά αυτό παίζεται...:)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δεν πείθομαι ακόμα.
Yπάρχει η πιθανότητα να είναι μπαρούφες όλα..

Με 2 εργαστήρια και παρόμοιους εξοπλισμούς, το λάθος αναπαράγεται, δεν επιβεβαιώνεται.

 

Πήγε κανείς απο εσάς τους νετάκηδες να δει τον εξοπλισμο;  Όχι.. Ούτε και γω... Τα φράγκα είναι πολλά.

 

2) Ο Εinstein είναι μεγάλη μούφα... Ας τελειώσει αυτή η παρωδία. Εχει χτίσει μια καριέρα πάνω στα λάθη του Μaxwell

 

TESLA και AMPERE, φιλαράκια,   και όλα τα άλλα είναι για τα μπάζα.

 

How Einstein Ruined Physics: Motion, Symmetry, and Revolution in Science

http://www.amazon.com/How-Einstein-Ruined-Physics-Revolution-ebook/dp/B004ZSC3QM

 

COUP D'ETAT FOR SPECIAL RELATIVITY AND LORENTZ TRANSFORMATIONS

http://www.panospappas.gr/spacedclock.htm

 

 

Chinese physicists measure speed of Einstein’s ‘spooky action at a distance': At least 10,000 times faster than light

http://www.extremetech.com/extreme/150207-chinese-physicists-measure-speed-of-einsteins-spooky-action-at-a-distance-at-least-10000-times-faster-than-light

 

και τόσα πολλά που βαριέμαι...\

 

Στόκε Kleinstein δεν σου άρεσε η κβαντομηχανική γιατί δεν καταλάβαινες τίποτα. Άσε που θα σου τα γκρέμιζε όλα. Έτσι;.. Φιλαράκια υπάρχει άπειρη ταχύτητα...Ποιό φως και Ε=mc^2 ? 
Πολυάριθμα πειράματα,  quantum entanglement  κανείς;

 

3) Δεν βλέπω τι κερδίζει ο τραπεζοκρατούμενος πλανήτης απο την ύπαρξη ή μη των βαρυτικών κυμάτων.

 

Ωραία η αντιβαρύτητα, αλλά σιγά μην μας αφήσουνε να την δούμε..
 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω σ' αυτό το πρότζεκτ εργάζονται 1000 άτομα περίπου από 80 ινστιτούτα απ' όλο τον κόσμο.

Οι πρώτες αναβαθμήσεις των ανιχνευτών έγιναν το 2011 και οι τελευταίες τον Σεμπτέμβρη που μας πέρασε.

Θα ακολουθήσει ο VIRGO μέσα στο 2016, και σχεδιάζεται ήδη ο ανιχνευτής της επόμενης γενειάς ο οποίος θα είναι έτοιμος το 2020.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δεν επαναληφθεί απο άλλες ανεξάρτητες ομάδες επιστήμονων, το ίδιο ακριβώς πείραμα, και δεν πάρουν τα ίδια αποτελέσματα, δεν ισχύει τίποτα. Ακόμα.

 

Μην βιαζόμαστε να ανοίξουμε σαμπάνιες.

 

Μια Έρευνα = Καμμία

 

Τόσο απλά..

1) Δεν πείθομαι ακόμα.

Yπάρχει η πιθανότητα να είναι μπαρούφες όλα..

Με 2 εργαστήρια και παρόμοιους εξοπλισμούς, το λάθος αναπαράγεται, δεν επιβεβαιώνεται.

 

Πήγε κανείς απο εσάς τους νετάκηδες να δει τον εξοπλισμο;  Όχι.. Ούτε και γω... Τα φράγκα είναι πολλά.

 

2) Ο Εinstein είναι μεγάλη μούφα... Ας τελειώσει αυτή η παρωδία. Εχει χτίσει μια καριέρα πάνω στα λάθη του Μaxwell

 

TESLA και AMPERE, φιλαράκια,   και όλα τα άλλα είναι για τα μπάζα.

 

How Einstein Ruined Physics: Motion, Symmetry, and Revolution in Science

http://www.amazon.com/How-Einstein-Ruined-Physics-Revolution-ebook/dp/B004ZSC3QM

 

COUP D'ETAT FOR SPECIAL RELATIVITY AND LORENTZ TRANSFORMATIONS

http://www.panospappas.gr/spacedclock.htm

 

 

Chinese physicists measure speed of Einstein’s ‘spooky action at a distance': At least 10,000 times faster than light

http://www.extremetech.com/extreme/150207-chinese-physicists-measure-speed-of-einsteins-spooky-action-at-a-distance-at-least-10000-times-faster-than-light

 

και τόσα πολλά που βαριέμαι...\

 

Στόκε Kleinstein δεν σου άρεσε η κβαντομηχανική γιατί δεν καταλάβαινες τίποτα. Άσε που θα σου τα γκρέμιζε όλα. Έτσι;.. Φιλαράκια υπάρχει άπειρη ταχύτητα...Ποιό φως και Ε=mc^2 ? 

Πολυάριθμα πειράματα,  quantum entanglement  κανείς;

 

3) Δεν βλέπω τι κερδίζει ο τραπεζοκρατούμενος πλανήτης απο την ύπαρξη ή μη των βαρυτικών κυμάτων.

 

Ωραία η αντιβαρύτητα, αλλά σιγά μην μας αφήσουνε να την δούμε..

 

Albert-Einstein-quote-on-stupidity.jpg

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...